اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

یزد - یزد  
سه شنبه 07 آذر 1402

یکی از زیباترین مکان های تاریخی در یزد باغ خان یزد است که نزدیکی پارک کوهستان یزد قرار دارد.

باغ خان یزد به دستور محمد خان والی در سال 1232 تا 1242 هجری شمسی بین راه قدیم یزد به تفت در دوره قاجار ساخته شد که در گذشته استراحتگاه ییلاقی خان بوده است.

این باغ تاریخی که به باغ ناصریه نیز شهرت دارد، حدودا 15 هزار متر مربع مساحت دارد و مثل سایر باغ های ایرانی دارای یک عمارت اصلی است که به خان نشین معروف است.

در همان زمان ها آب 12 قنات از داخل باغ عبور میکرد که باعث سرسبزی و پر بار شدن درختانی از جمله، توت، بادام، زدآلو، انار و چنار بوده است.

عمارت باغ خان، دارای 3 طبقه با اتاق های بسیار زیبا است که قرینه یکدیگرند. در طبقه اول یک تالار بزرگ و طولانی با سقف بلند قرار دارد. سقف این تالار توسط استاد کریم در یک روز به شکل فوق العاده ای ساخته شد که برای هر بیننده ای خاص و جالب است.

باغ خان دارای 2 کاربری خصوصی و عمومی بوده که بخش خصوصی آن شامل چندین کوشک، آب انبار، اسطبل، استخر، انبار و خانه های خدمه به ساکنین اصلی باغ و کاروان عازم شیراز تعلق داشت و بخش عمومی شامل صفه، آب انبار، قهوه خانه که در اختیار مسافران قرار میگرفت.

ناگفته نماند در زمان ضیغم الدوله قشقایی به باغ خان یزد صدمات زیادی وارد شد و مجدد به دست فتح الله مشیرالممالک خان مستوفی، بازسازی و تزیینات جدید شکل گرفت.

بعد از انقلاب اسلامی و در زمان جنگ 8 ساله ایران و عراق،  این باغ محلی برای آموزش نظامیان بود. که در سال 1386 هجری شمسی مجدد بازسازی شد و به نام بوستان ولایت نامگذاری گردید.

در حال حاضر باغ در مالکیت یکی از نهادهای نظامی است و از عمارت آن برای برگزاری مراسم ازدواج استفاده میشود. مسافران زیادی در 4 فصل سال برای پیک نیک، گردش و پیاده روی و حتی برپایی چادر مسافرتی به این باغ مراجعه میکنند.

باغ خان با شماره 3806 در فهرست آثار ملی کشور، در سال 1380 هجری شمسی به ثبت رسید.

اگر به شهر زیبا و تاریخی یزد سفر کردید پیشنهاد میکنیم حتما از سایر جاذبه های گردشگری این شهر از جمله موزه آب یزد، بازار خان در یزد، حمام خان یزد، آب انبار شش بادگیر، مجموعه امیر چخماق، باغ دولت آباد یزد، عمارت و باغ ناجی یزدآب انبار رستم گیو یزد و برج ساعت یزد دیدن کنید و سوغاتی های مخصوص یزد را برای یادگاری و عزیزانتان هدیه ببرید.

با اجاره خانه های سنتی و بومگردی در یزد میتوانید با خیال راحت چند روزی را در شهر تاریخی یزد به گشت و گذار بپردازید. اگر هم علاقه مند به تماشای خانه های قدیمی و آشنایی با سبک معماری و زندگی آنها هستید پیشنهاد میکنیم سری هم به خانه لاری های یزد، خانه تقدیری اردکان بزنید.

دیدگاه کاربران


مهرگان نوروزی
مهرگان نوروزی
یکشنبه 12 آذر 1402
سال قبل که به اینجا رفتیم، متوجه شدیم به تازگی بخش تاریخی بازسازی و مرمت شده، برای گردش در محوطه و بازدید از مجموعه نصف روز زمان نیاز هست