اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

یزد - یزد  
1397 09 13 سه شنبه

خانه های تاریخی گوناگونی در جای جای کشورمان وجود دارد که اغلب آنها متعلق به دوره قاجاریان می باشد. این خانه ها، در شهرهایی کویری همچون یزد و کاشان بیشتر مشاهده می شوند. خانه لاری ها، یکی از مشهورترین خانه های تاریخی شهر یزد به شمار می رود. 

قدمت خانه لاری ها، به دوره قاجاریان باز می گردد. این خانه، در سال 1286 بنا گشت. از این خانه به عنوان خانقاه نعمت اللهی استفاده می گردد. همه ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری مجذوب این خانه تاریخی می شوند و از آن دیدن می نمایند.

خانه لاری ها، به عنوان یکی از آثار با ارزش و مهم ملی کشورمان، در سال 1375 ه.ش، به ثبت رسید. بر طبق کتاب های تاریخی به جا مانده، خانه لاری ها در یزد به شخصی به نام حاج محمد ابراهیم لاری، تعلق داشته است. حاج محمد ابراهیم لاری، از تاجران بنام و مشهور دوره قاجاریان بوده است.

در آن دوران، خانه لاری از خانه های اشرافی و اعیانی به شمار می رفته است به گونه ای که از این خانه، به عنوان خانقاه نعمت اللهی بهره می برده اند. با گذشت زمان، این خانه تبدیل به یک متروکه شد و به همین علت در این مدت آسیب های بسیاری را متحمل شد. این خانه در دهه 60، توسط شخصی خریداری و مرمت و بازسازی شد.
یکی از نکاتی با اهمیتی که در معماری خانه های یزد کاملا مشهود است، توجه به حفظ حریم خانواده می باشد. به عبارت دیگر، خانه ها به گونه ای ساخته می شدند که اگر فرد غریبه ای به خانه وارد شد، نتواند داخل خانه را ببیند. از این رو، در طراحی این خانه ها از دالان ها و دیوارهای بلند استفاده می کردند و به چینش مکان های داخل خانه نیز اهمیت می دادند.

یکی از ویژگی های خانه های کویری همچون خانه لاری ها، این بوده که این خانه ها طوری ساخته شوند تا بیشترین سایه را برای ساکنان ایجاد کنند و هوای گرم کویر را قابل تحمل تر کنند.

در خانه های تاریخی، معمولا اتاق هایی به نام اتاق مهمان بنا می شده است که از آن ها برای اقامت مهمان ها بهره می برده اند. این خانه نیز دارای اتاق مهمان می باشد.

بازدید از این خانه تاریخی امکان پذیر می باشد.

ویلاهای منطقه