اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

یزد - اردکان  
چهارشنبه 16 مرداد 1398

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر اردکان که در استان یزد واقع شده است، خانه تقدیری می باشد. ساخت این خانه تاریخی، به دوره حکومت قاجاریان باز می گردد. این خانه، به یکی از تاجران شهر اردکان (به نام تقدیری)، تعلق داشته است.

خانه تقدیری، یکی از آثار با ارزش تاریخی و معماری شهر اردکان محسوب می گردد. در صورتی که به اماکن تاریخی علاقه مند هستید، حتما از این خانه زیبا دیدن کنید.

خانه تقدیری، در دی ماه سال 1377 هجری شمسی، با شماره 2186 در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید. امروزه این خانه تحت اختیار اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهر اردکان قرار دارد. در هنگام بازدید از این بنای تاریخی، آثاری از دوره معاصر را نیز مشاهده خواهید کرد.

خانه تقدیری، در بخش سنتی و قدیمی شهر اردکان واقع شده است. طراحی این خانه، برگرفته از معماری مناطق کویری می باشد. این بنا به صورت 4 وجهی ساخته شده است و دارای حیاط و یک حوض می باشد.

خانه تاریخی تقدیری، از جمله خانه ‌های اربابی دوره قاجار به شمار می رود. این خانه، دارای دو طبقه است. این دو طبقه، شامل دو قسمت اعیان ‌نشین و نوکر نشین می باشد. خانه تقدیری یک مطبخ مشترک برای دو بخش اعیان ‌نشین و نوکر نشین داشته است.

این خانه دارای چندین اتاق سه دری و پنج دری می باشد. اتاق های پنج دری، از ویژگی های بارز معماری خانه ‌های سنتی محسوب می گردند. این اتاق ها از لحاظ ابعاد بزرگ می باشند، به عبارت دیگر اتاق های پنج دری، تالار اصلی خانه به شمار می رفته اند. این اتاق ها، 5 پنجره به هم‌ پیوسته دارند و رو به ایوان قرار گرفته اند. پنجره های این اتاق، دارای شیشه‌ های کوچک الوانی می باشد. این شیشه های رنگی، جلوه این خانه را دوچندان کرده اند. در دوران حکومت قاجاریان، استفاده از شیشه‌ های الوانی در خانه های سنتی بسیار رایج بوده است. از اتاق های سه دری در خانه های سنتی، به منظور اتاق خواب استفاده می شده است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این اتاق‌ ها این است که از فضای محوطه بیرونی، نمی توان مستقیما به آن ها وارد شد. به منظور رفت و آمد در اتاق ها، راهرو هایی در مجاورت آن ها وجود داشته است. علاوه بر موارد ذکر شده، این خانه یک تالار مجزا نیز دارد. در زیر این تالار، زیر زمین قرار گرفته است.

استفاده از شیشه‌ های الوانی، به کارگیری تزئینات چوبکاری زیبا و منحصر به فرد و همچنین بهره بردن از هنر گره ‌چینی، همگی سبب جذابیت این خانه شده اند.

در بخش جنوبی خانه تقدیری، بادگیر مرتفعی وجود دارد. این بادگیر، به اتاق ‌های خانه متصل می باشد. در ساخت این بنا همانند دیگر خانه های سنتی شهر یزد و مناطق کویری، از مصالحی همچون خشت، گل و آجر استفاده شده است. خانه تقدیری، به دلیل معماری خاص و منحصر به فردی که دارد، گردشگران بسیاری را مجذوب خود می کند.

این خانه سنتی و تاریخی زیبا دارای بخش های گوناگونی است که از مهم ترین آن ها می توانیم زمستان‌ نشین، صفه و بخش تابستان ‌نشین را نام ببریم. قسمت تابستان نشین این بنا دارای تقارن بسیار زیبایی است. بخش زمستان نشین این خانه برخلاف سایر بناهای کویری، دارای بادگیر می باشد.

خانه تاریخی تقدیری، در استان یزد، شهر اردکان، در خیابان حائری قرار گرفته است.

دیدگاه کاربران


neshat.seadaty
neshat.seadaty
شنبه 03 خرداد 1399 ساعت 14:30

خیلی جای زیباییه من عاشق خونه های سنتی و اصیلم این خونه برای یکی از تجار اردکانی به همین نام بوده.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار