اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

یزد - یزد  
شنبه 11 آبان 1398

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر زیبای یزد، بازار خان می باشد. این بازار که متعلق به دوران ناصرالدین شاه قاجار است، از بزرگ ترین بازار های شهر یزد محسوب می گردد. این بازار زیبا و تماشایی را شخصی به نام محمد تقی خان بافقی بنا کرده است.

طول بازار خان حدودا 274 متر و ارتفاع آن 4 الی 6 متر می باشد. این بازار، طویل ‌ترین و وسیع ترین بازار شهر یزد به شمار می رود.

بازار خان شامل دو بخش شمالی - جنوبی و شرقی - غربی می باشد. بخش شمالی - جنوبی با 78 متر طول، 53 باب مغازه دارد. بخش شرقی - غربی نیز با 180 متر طول، دارای 100 حجره است.

مجموعه بازار خان، شامل بخش های گوناگونی است که از آن ها می توانیم به حمام، میدان، مدرسه و بازار های مختلف اشاره نماییم. هم اکنون در این بازار 153 مغازه فعال به چشم می خورد.

به طور کلی این مجموعه از بازار های دیگری همچون بازار پنجه ‌علی، بازار قیصریه، بازار علاقبندی، بازار زرگری، بازار کاشی گری، بازار افشار، بازار صدری (شاهزاده فاضل)، بازار دروازه مهریز، بازار چیت ‌سازی، بازار مسگری، بازار ‏ملا اسماعیل و بازار نخودبریزها تشکیل شده است. 

همانطور که از نام این بازار مشخص است، در ایام قدیم فقط خان ها و بزرگان اجازه رفت و آمد در این بازار را داشتند و مردم عادی نمی توانستند از آن بهره ببرند. در حال حاضر 20 تیمچه در بازار خان وجود دارد که پویایی آن را پس از گذشت این همه سال نشان می دهد.

مجموعه تاریخی بازار خان یزد در اردیبهشت ماه 1382 هجری شمسی، با شماره 8544 در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید.

بازار خان در شهر یزد، محله لب خندق، در خیابان قیام واقع شده است. این بازار در یکی از قدیمی ترین محله های شهر قرار گرفته که دسترسی به آن بسیار آسان می باشد.

دیدگاه کاربران


manizheh.ghn
manizheh.ghn
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 ساعت 12:08

بازار زرگرها در مجموعه خان یزد خیلی جالب و منحصر به فرد و زیباست مخصوصا برای خانم ها.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار