اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

یزد - یزد  
1396 05 31 سه شنبه

آب انبار شش بادگیر (shish badgiri) واقع در استان یزد با وجود اینکه قدمت تاریخی بسیاری ندارد اما از لحاظ معماری بی نظیر می باشد. 

برای شهرهای کویری مانند یزد، آب عنصری بسیار با ارزشی نسبت به سایر شهرها به شمار می آید. در این شهر بالغ بر 75 آب انبار وجود دارد که از جمله مشهورترین آنها آب انبار شش بادگیر می باشد. 

آب انبار شش بادگیر در دوره معاصر و در محله تپه یزد، کوچه شش بادگیر بنا شده است. قدمت این بنا به عهد قاجاریه میرسد و در سال 1371 مرمت و بازسازی شده است. 

آب انبار شش بادگیر دارای دو ورودی شمالی و جنوبی می باشد. راه پله های ورودی در دو سوی مخزن و در امتداد یکدیگر واقع شده اند. راه پله ها از دو بخش روباز و سرپوشیده بوجود آمده و سردر ورودی آن ها در ابتدای بخش سرپوشیده واقع شده است. از ورودی جنوبی به وسیله 55 پله می توان به مخزن آب انبار رسید. 

در مقابل سردر این راه پله که در میانه پله 25 و 26 واقع شده یک هشتی با کف آجر فرش دیده می شود. بر فراز مخزن مدور آب انبار، شش بادگیر زیبا و هشت گوشه بنا شده است. سه عدد از این بادگیرها به زمان ساخت بنای اولیه و سه عدد دیگر آن به زمان بازسازی تعلق دارد. 

سه بادگیر جدید اضافه شده به این آب انبار، توسط استاد علی سیاه و استاد غلامرضا، ساخته شده است. با کمی تیزبینی می توان تفاوت سه بادگیر جدید و قدیمی را متوجه شد. 

آب انبار شش بادگیر دارای دو ورودی یکی در شمال و دیگری در جنوب مخزن، شش بادگیر و مخزن عظیمی با حجم 2000 متر مکعب می باشد. ورودی آب انبار در بخش جنوبی قرار دارد. ورودی شمالی نسبت به مخزن شیر، قرینه ورودی جنوبی می باشد. آب انبار دارای گنبد تخم مرغی شکل زیبایی می باشد. همچنین ارتفاع هر یک از این بادگیرها، 10 متر است. 

لازم به ذکر می باشد که آب انبار شش بادگیر یزد در سال 1357 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است. 

برای دسترسی به آب انبار شش بادگیر می بایست به استان یزد، محله تپه یزد، کوچه شش بادگیر سفر نمایید. 

ویلاهای منطقه