اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

قزوین - قزوین  
یکشنبه 20 آذر 1401

یکی از بزرگترین بوستان های کشور، در شهر قزوین قرار دارد که پارک جنگلی باراجین نام دارد. وسعت پارک جنگلی باراجین در حدود 1500 هکتار است که به دو بخش باراجین و فدک تقسیم شده و یکی از تفرجگاه های خوش آب و هوای قدیمی برای مردم قزوین در تمام ایام سال به شمار میرود. این پارک جنگلی در ارتفاعات شرقی قزوین واقع شده که بر رودخانه فصلی ارنزک مشرف است. در پارک جنگلی باراجین میتوانید کل شهر قزوین را تماشا کنید.

پارک جنگلی باراجین برای مسافران و حتی مردم شهر قزوین مکان مناسبی برای گذراندن تعطیلات و تفریح میباشد. البته ناگفته نماند که باراجین منطقه ای در شمال شهر قزوین است و محدود به پارک جنگلی نیست و از آزادراه قزوین به زنجان شروع میشود و تا دامنه های البرز ادامه دارد که شامل چندین روستا نیز میباشد.

امکانات بسیاری در این پارک برای رفاه حال گردشگران و مردم بومی در نظر گرفته شده است که میتوان به پارک رباتیک، شهربازی، باغ وحش، سینمای تابستانه، سورتمه، پیست موتورسواری، پیست دوچرخه سواری، آفرود، پاراگلایدر، جاده سلامت، زمین چمن، تالار شهر، کلبه های اقامتی، آلاچیق، امکان برپایی کمپینگ و رستوران، فروشگاه، پارکینگ و ... اشاره کرد.

مردمان شهر قزوین معتقدند که پارک جنگلی باراجین، پارک نیمه جنگلی است چون درخت ها کوتاه است و به خاطر نوع آب و هوا آنقدر که لازم بوده رشد نکرده اند. باراجین به صورت آبرسانی قطره ای از طریق رودخانه ارنجک سیراب میشود. البته کوتاه بودن درختان تاثیری در میزان علاقه مردم به این پارک جنگلی نداشته و همچنان قزوینی ها برای آخر هفته و تفریح به این پارک مراجعه میکنند.

پوشش گیاهی پارک جنگلی باراجین شامل گیاهانی از جمله توت نرک، ارغوان، اقاقیای پیوندی، کاج سیاه، افرا، سرو شیراز، زربین، لیلکی، سرو نقره‌ای میباشد. همینطور درختچه های زرشک زینتی، سماق، ختمی درختی، زرشک و توری و بوته گل های یوکا، رزماری، لاوان و گل های سرخ در این منطقه کاشته شده است. گیاهان با خواص درمانی از جمله شیرین بیان، درمنه، چاودار کوهی، گیسو چمن، بابونه وحشی، کنگر و گاوزبان نیز در پوشش گیاهی باراجین دیده میشود.

در میان باراجین، دهکده طبیعت به وسعت 7 هکتار قرار دارد و انواع حیوانات در آنجا نگهداری میشود که برخی از آنها در نوع خود بی نظیرند. شما میتوانید با دست خودتان به حیوانات غذا دهید که همین مسئله از ویژگی های قابل توجه این دهکده به شمار میرود. این دهکده علاوه بر اینکه به یک منطقه جذاب گردشگری تبدیل شده است کاربری پژوهشی - آموزشی نیز دارد. در این دهکده مزرعه گاومیش و حیوانات اهلی، سوله گوزن ها، کبوترخانه، باغ خزندگان و سالن تاکسیدرمی در معرض نمایش است.

از جمله جانوارنی که در در این دهکده نگهداری میشوند یوزپلنگ، گرگ، خرس، روباه، میش، قوچ، مارال، بز، کل، عقاب، قرقاول، عقاب، بوف، طوطی، شاهین، فلامینگو، مرغابی، طاووس، پلیکان، شترمرغ و انواع خزندگان اند. گردشگران دهکده طبیعت را به باغ وحش قزوین میشناسند اما اینجا واقعا دهکده حیوانات است چون در اینجا حیوانات وحشی و اهلی در کنار هم بدون قفس زندگی میکنند. مثلا در اینجا میبینید که ببر با سگ هم بازی شده است. تماشای این دهکده لذت بخش تر از دیدن باغ وحش هایی است که حیوانات در قفس هستند و زجر میکشند.

در قسمت شمال قزوین در منطقه باراجین، کوه میل دار قرار دارد که علت نامگذاری کوه به خاطر وجود یک سازه میله ای شکل برروی قله است. البته تا چنددهه اخیر برای کوهپیمایی به این قلعه صعود میکردند اما بعدها به دلیل اینکه به منطقه نظامی تبدیل شد ورود به آن را ممنوع کردند.

درباره کوه میلدار یک افسانه قدیمی است که اهالی قدیمی قزوین بر این باورند شهر قزوین قبلا بندر بوده و دلیل این داستان میله ای است که بروی کوه قرار دارد و میگویند میله برای فانوس دریایی است و کرانه دریای خزر تا قزوین بوده، البته به غیر از قدیمی ها بچه ها هم این افسانه را باور کرده اند ولی بعد از گذشت چندسال از سنشان متوجه میشوند که این داستان فقط افسانه است.

برای رسیدن به پارک جنگلی باراجین بعد از رسیدن به ورودی شهر قزوین به سمت بلوار نخبگان حرکت کنید، بعد از دانشگاه آزاد قزوین تابلوی بوستان باراجین را میبینید. البته بخش فدک ورودی دارد و لازم است بلیط تهیه کنید.

برای گذراندن شب در قزوین میتوانید کلبه های اقامتی باراجین یا ویلاهای اقامتی در نزدیکی قزوین و دریاچه اوان را اجاره کنید. در این سفر چشیدن طعم قیمه نثار غذای محلی قزوین را فراموش نکنید.

بعد از گشت و گذار در باراجین حتما از جاهای دیدنی دیگر قزوین از جمله حمام تاریخی قجر قزوین، خانه زعیم قزوین، سردر عالی قاپو قزوین، عمارت چهل ستون (کلاه فرنگی)، دریاچه اوان الموت و کاروانسرای سعد السلطنه نیز بازدید کنید.

دیدگاه کاربران


امیرحسین حاجی عباسی
امیرحسین حاجی عباسی
دوشنبه 07 فروردین 1402
منطقه بسیار‌ زیبا و خوش آب و هواییه…
بالاتر از‌دانشگاه باراجین واقع شده
دوران دانشجویی ما همیشه برای استراحت و تفریح آنجا بودیم.
بسیار‌عالی 👌🏻
مهدوی
مهدوی
یکشنبه 20 آذر 1401
هرکسی از دیدن حال خوب حیوانات که ازادانه در دهکده باراجین زندگی میکنند واقعا کیف میکنه و لذت میبره