اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

قزوین - قزوین  
سه شنبه 09 مهر 1398

یکی از جاذبه های تاریخی شهر قزوین، حمام قجر یا حمام شاهی می باشد. این حمام، که یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین گرمابه های شهر قزوین محسوب می گردد، متعلق به دوران حکومت صفویان بوده است.

حمام قجر، در سال 1057 هجری قمری، به دستور شاه عباس دوم صفوی، به وسیله امیر گونه خان که از سرداران و امرای شاه عباس بود، ساخته شد و به حمام شاهی نامیدند.

حمام قجر حدودا 1045 متر مربع مساحت دارد. این حمام، دارای دو قسمت زنانه و مردانه به صورت مجزا می باشد.

حمام قجر شامل سه بخش اصلی به نام های سربینه، میاندر و گرمخانه است. درب اصلی این حمام رو به جنوب باز می گردد و به وسیله راه پله مارپیچی شکلی، به سربینه مرتبط می شود. حوض بسیار زیبایی در بخش سربینه وجود دارد که جلوه آن را دوچندان کرده است. در این قسمت علاوه بر حوض، شش شاه‌ نشین به شکل هشت ضلعی با طاق نماهای زیبایی به چشم می خورد. سربینه و بخش های مختلف آن به وسیله راهرویی، به گرمخانه مرتبط می شود. در گذشته از قسمت سربینه برای تعویض لباس و آماده شدن برای استحمام استفاده می کردند. در طرف غرب این بنا، دربی به حمام راه داشته است که احتمالا آن را به رفت و آمد بانوان اختصاص داده اند.

در این حمام، تزئینات زیبایی را همچون کاشی کاری و طاق ‌های رسمی‌ بندی شده، به کار برده اند. کف حمام نیز با سنگ مرمر مفروش شده است. پشت بام این حمام، هم‌ سطح خیابان می باشد.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین، در سال 1379 هجری شمسی، حمام قجر را خریداری نمود و با سرمایه گذاری شهرداری قزوین و مدیریت سازمان نوسازی و بهسازی، آن را مرمت و بازسازی کرد. حمام قجر را امروزه به موزه مردم ‌شناسی تغییر کاربری داده اند. موزه مردم شناسی این بنای تاریخی، با سه قسمت اقوام، آداب و رسوم و مشاغل قزوین، در معرض نمایش قرار گرفته است.

حمام قجر، در مردادماه 1384 هجری شمسی، با شماره 12601، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

حمام تاریخی قجر، در شهر قزوین، در خیابان عبید زاکانی، مجاور بازارچه و مسجد آقا کبیر واقع شده است.

دیدگاه کاربران


علیرضا
علیرضا
یکشنبه 15 آبان 1401
جالب که این بنا در دوره صفوی ساخته شده اما اسمش قجر هست
در قدیم گرمابه سنتی بوده امروز موزه مشاغل شده مثل میوه فروشی، اهنگری و ...
سامان
سامان
دوشنبه 06 دی 1400
همه حمام های قدیمی ایران رو یه اصول ساخته شدن، مثلا همه اونها از سربینه، میاندر و گرمخانه تشکیل شدن و دو بخش مخصوص زنان و مردان دارن
faribaabbaspourrr
faribaabbaspourrr
دوشنبه 29 شهریور 1400
این حمام به دو قسمت تقسیم شده که قسمتی زنانه و قسمت دیگه مردونه هست و هر کدوم اونها سه بخش سربینه، میاندر و گرمخانه داره
این حمام نزدیک بازار قزوینه که چند دقیقه پیاده روی داره
مهتاب
مهتاب
چهارشنبه 13 مرداد 1400
بسیار زیبا و دیدنی با امکانات عالی پرسنل خوش برخورد معماری جذاب و ماکت های بامزه حتما برید خیلی قشنگه.
sazin_co
sazin_co
یکشنبه 30 خرداد 1400
حمام تاریخی قجر فضای دوست داشتنی داره 😉😄 این حمام الان تبدیل به موزه مردم شناسی شده و در خیابان عبید زاکانی میتونید به دیدن این بنای تاریخی برید.
taheremeshkin
taheremeshkin
یکشنبه 19 اردیبهشت 1400
یادش بخیر من اینجا رفتم خیلی محیط جالبی داره. شبیه حمام فین کاشان میمونه.
armin_ghasemi_480
armin_ghasemi_480
پنج شنبه 19 فروردین 1400
خیلی جالبه اینجا یه زمانی حمام بوده و الان به موزه فرهنگی و مردم شناسی تبدیل شده.👌👌
milad
milad
دوشنبه 18 اسفند 1399
امروزه موزه مردم شناسی قزوین در این حمام قرار داره و برای دیدن آثار و آشنایی با رسم های گذشته به این حمام در خیابان عبید زاکانی برید.
sonbol_1345
sonbol_1345
دوشنبه 22 دی 1399
من از این حمام های قدیمی بسیار لذت میبرم 😍 این حمام از بزرگ ‌ترین گرمابه‌های قزوین هست واقعا معماری زیبا و انرژی فوق العاده ای داره.
shervin
shervin
چهارشنبه 12 آذر 1399
حمام قجر قزوین با مساحت 1045 مترمربع بزرگترین حمام قزوین است و رنگ آبی فیروزه ای که در آن به کار رفته زیبایی خاصی به این بنا بخشیده.
moniahmadi1350
moniahmadi1350
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
نوستالژیک و زیباست. سقف های گنبدی شکل با رسمی بندی و یزدی بندی زیبا، کاشیکاری هایی با رنگ آبی فیروزه ای و کف مرمری بنا لذت دیدن بنا رو دو چندان میکنه.