اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

قزوین - قزوین  
دوشنبه 12 تیر 1396

با کمی فاصله گرفتن از شهرها می توان آرامش را در دل طبیعت لمس کرد و برای ساعتی در مکانی خوش آب و هوا و زیبا از دغدغه های روزمره رها شد. طبیعت برای هر کس مفهوم و زیبایی خاصی دارد؛ دریا، جنگل، کویر، کوه، دریاچه، دشت، بیابان، باغ و رودخانه هرکدام زیبایی های خاصی را به تماشگران هدیه می دهند. اما از میان این موهبت های الهی دریاچه ها همواره از محبوب ترین مقاصد گردشگری هستند. مکانی با آب و هوای دلچسب و دلپذیر، چشم انداز ها و مناظر بی نظیر با سکوت و آرامشی وصف نشدنی. یکی از این دریاچه های زیبا، دریاچه اوان الموت قزوین است که در ادامه آن را معرفی می کنیم.

 

آشنایی با دریاچه اوان الموت

دریاچه اوان (Owan) یکی از دریاچه های طبیعی ایران، واقع در 75 کیلومتری شمال شرق استان قزوین در منطقه ای کوهستانی است که به خاطر داشتن چشم انداز تماشایی از شهرت زیادی برخوردار می باشد و سالانه گردشگران زیادی راهی قزوین میشوند تا این اثر طبیعی را مشاهده کنند.

اُوان به معنی محل جمع شدن آب است. این دریاچه طولی به اندازه 325 متر و عرضی به اندازه 275 متر دارد که وسعت آن 70000 متر مربع می باشد و در ارتفاع 1815 متری از سطح دریا و در میان چهار روستای اوان، وربن، زوار دشت و زرآباد محصور شده است. عمق دریاچه بر اساس آخرین اندازه گیری های یک گروه غواصی در سال 1392، برابر با 6.8 متر بوده است.

آب دریاچه اوان، از کف دریاچه تأمین می گردد و از سر ریز شدن آب آن، برای آبیاری مزارع کشاورزی استفاده می گردد.

منظره دریاچه اوان از بالا بسیار دیدنی است. دریاچه آبی رنگ در وسط و میان پوششی سبز رنگ از گیاهان واقع شده و اطراف این پوشش گیاهی نیز کوه ها قرار گرفته اند.

دریاچه طبیعی اوان در تاریخ 20 بهمن 1389 جزو آثار طبیعی ایران ثبت شد و رتبه هشتاد و نه این فهرست را دارا می باشد.

 

آب و هوای پیرامون دریاچه اوان

آب و هوای منطقه، به علت ارتفاع بالای دریاچه و قرار گرفتن در دامنه کوه خشچال، در فصل پاییز و زمستان، بسیار سرد است و در فصول گرم سال، معتدل می باشد. در زمستان که دریاچه یخ می بندد، برای اسکی و در تابستان نیز برای قایق سواری مناسب می باشد.. با اینکه دریاچه اوان در تمام فصول سال زیباست، اما بهترین زمان بازدید از آن، اوایل اردیبهشت ماه تا مهر ماه می باشد.

 

چگونگی شکل گیری دریاچه اوان الموت

در رابطه با شکل گیری این دریاچه، دو فرضیه مطرح گشته است. گفته می شود که دریاچه اوان در حدود 500 سال پیش و بر اثر رانش زمین بوجود آمده است، لغزشی در بستر دریاچه که امروز غیر فعال می باشد. عده ای نیز بر این باورند که اوان، باقیمانده یک دریاچه بزرگتر مانند کاسپین است و در اثر گذر زمان، وسعت آن کاهش یافته است. آنها همچنین نام قزوین را تغییر یافته ی کاسپین می دانند.

 

امکانات و جذابیت های دریاچه اوان

در کنار دریاچه اوان، امکانات رفاهی برای مسافران و گردشگران فراهم شده که از جمله آنها تعبیه سرویس های بهداشتی و محل هایی برای چادر زدن و فضایی برای پارک اتومبیل می باشد. وجود جاده مناسب که تا مجاورت دریاچه امتداد دارد نیز از ویژگی های این دریاچه می باشد که طبیعت دوستان را به طرف خود جذب می کند.

اگر در فصل گرم به دریاچه اوان الموت رفتید می توانید از قایق های پدالی که برای گردشگران تعبیه شده استفاده کنید و از مناظر دیدنی اطراف لذت ببرید. البته برای استفاده از قایق ملزم به پرداخت هزینه می باشید.

دریا و دریاچه ها همواره مقصد بسیار مناسبی برای ثبت خاطرات و عکاسی هستند، اوان نیز با داشتن پتانسیل های طبیعی بی نظیر از این قاعده مستثنی نیست. اگر در اوایل صبح در مجاورت دریاچه اوان باشید می توانید مه غلیظی که به دلیل سردی هوا و گرمی آب دریاچه پیرامون آن را فراگرفته تماشا کنید و سوژه خوبی برای عکاسی داشته باشید.

از زیبایی های دریاچه اوان الموت وجود پرندگان مهاجری همچون مرغابی، غاز و قو است که در پاییز به این مکان می آیند و زمانی را در همنشینی دریاچه می گذرانند. پرنده نگری در اطراف دریاچه لذت خاصی دارد و می تواند برای مدتی شما را سرگرم کند.

می توانید پیرامون دریاچه از کوهنوردی نیز لذت ببرید و در ارتفاعات به تماشای زیبایی های دریاچه بنشینید. اگر در زمستان به دریاچه اوان الموت سفر کردید مشاهده میکنید که سطح دریاچه یخ میزند و زیبایی آن را دوچندان میکند؛ علاوه بر این زیبایی ها، دریاچه اوان مکان بسیار مناسبی برای اسکیت روی یخ می باشد.

در نزدیکی دریاچه اوان، دریاچه ای به نام الوبوم قرار دارد که البته عده کمی از وجود این دریاچه اطلاع دارند.

 

پوشش گیاهی و جانوری اطراف دریاچه اوان

در حاشیه دریاچه تا دامنه ی کوه های اطراف، پوشش گیاهی همچون درختان بید، چنار، تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو و همچنین گیاهان علفی مانند گون، کنگر شیرین‌ بیان دیده می شوند و در نزدیکی حوضه آبخیز دریاچه، گیاهانی از گونه‌های مختلف گرامینه و لگومینیوزه بیشتر شده و در میان آب های دریاچه نیز می توانیم شاهد نی‌ بن و گیاهان غوطه ور خوشاب و چنگال آبی باشیم.

در اطراف دریاچه، جانورانی همچون پلنگ، کل و بز کوهی، روباه، شغال، گرگ، خرس قهوه‌ای، گراز، شنگ (نوعی سمور)، سیاه گوش (گربه وحشی)، انواع عقاب، دال، دلیچه، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغ، انواع گنجشک‌ سانان، قورباغه، لاک‌پشت و خرچنگ زندگی می کنند. همچنین درون دریاچه ماهیانی همچون قزل‌ آلای رنگین‌ کمان و کپور و اردک ماهی به چشم می خورند.

 

مسیر دسترسی به دریاچه اوان الموت

برای دسترسی به دریاچه اوان می بایست به استان قزوین سفر کنید. وقتی به ورودی قزوین و در اصطلاح مردم محلی، به میدان غریب کش رسیدید، سمت راست تابلوی الموت را می بینید. مسیر قزوین و الموت که مسیری تماشایی و پر از دشت های سرسبز، کوهستانی، صعب العبور و پر از گردنه های خطرناک و بسیار زیبا است را ادامه می دهید. از سرعت خود بکاهید و مناظر اطراف را با جان و دل تماشا کنید. پس از رجایی دشت و طی کردن مسیری 3 ساعتی به یک دو راهی می رسید. یک راه به سمت الموت می رود و راه دیگر به دریاچه اوان، پس از طی 8 کیلومتر و گذر از دهکده زرآباد، گردنه آخر را که رد کنید، می توانید دریاچه اوان را ببینید.

از دیگر جاذبه های قزوین می توان به خانه آرازی، روستای عجیب زرگر، عمارت کلاه فرنگی و غیره اشاره کرد.

 

نکاتی در مورد دریاچه اوان الموت

دریاچه اوان الموت در منطقه شکار ممنوع واقع شده زیرا در سال های گذشته صید بی رویه موجب آسیب های زیادی به آن شد و اکوسیستم منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار داد. اعلان های زیادی در اطراف این دریاچه قرار داده اند تا گردشگران را از فعالیت هایی مانند ماهیگیری و شکار بازدارند اما باز هم افرادی هستند که به حیات وحش اوان آسیب های جدی وارد می کنند و به این موضوع مهم بی توجه هستند.

هنگام سفر به دریاچه اوان الموت به تابلوهای هشدار دهنده شنا ممنوع توجه کنید. شنا در دریاچه اوان بسیار خطرآفرین می باشد، زیرا گیاهان و رسوباتی که در کف دریاچه قرار دارند شنا و آبتنی در آن را نسبت به دریاچه های دیگر خطرناک تر کرده است.

دیدگاه کاربران


پویا بختیاری
پویا بختیاری
سه شنبه 25 آبان 1400
جاده ی دریاچه خیلی پیچ و خم داره ولی دریاچه خیلی زیباست، متاسفانه مردم تا دم دریاچه با ماشین میان و جلوه ی دریاچه رو میگیرن
M Reza Tahmasbpour
M Reza Tahmasbpour
شنبه 06 شهریور 1400
این دریاچه در هر فصل زیبایی های خاص خودش را دارد و دریاچه زیبا و زلالی است با آب و هوای بسیار عالی و در نزدیکی آن اقامتگاه هم برای گردشگران است.
Eh San
Eh San
چهارشنبه 23 تیر 1400
بسیار زیبا و دیدنی است و بهترین زمان بازدید در فصل بهار یا پائیز است مخصوصا که هوا بارانی باشد.
hamed_adventurer
hamed_adventurer
شنبه 08 خرداد 1400
بسیار جای زیایی است. توصیه میکنم حتما اگر تونستید سری به این دریاچه بزنید. من هر دو باری که تور در این منطقه را اجرا نمودم خودم بیشتر از همسفرهام لذت بردم 🌱💚
kav.2477
kav.2477
یکشنبه 10 اسفند 1399
من توریست لیدر الموت بزرگ هستم. این منطقه خاک نام آوران و زیبایی های بی شمار خلقت است و گوشه ای از شکوه ایران زمین را به رخ میکشه، واقعا بهشت گم شده است.❤️
shirinnadery
shirinnadery
سه شنبه 07 بهمن 1399
یکی از فامیل های نزدیک من که در لندن زندگی میکنه میگفت شهر قزوین جزو فرهنگی ترین شهر ایران شناخته شده و مردم قزوین جز افراد با شعور و فرهنگ والایی در ایران هستند. این دریاچه رو من رفتم واقعا بهترین روز زندگیم بود.
mahdi
mahdi
دوشنبه 01 دی 1399
مسیر رسیدن به دریاچه اوان بسیار پرپیچ و خم است ولی انقدر منظره های قشنگ داره که ترغیب میشید ادامه مسیر بدید. فصل زمستان یخ بندان میشه و سطح دریاچه کاملا یخ میزنه بهتر در خرداد ماه برید بسیار عالی و زیباست.
vanash_kinekhaz
vanash_kinekhaz
چهارشنبه 28 آبان 1399
دریاچه اوان در الموت شرقی قزوین قرار داره و بسیار زیباست. خیلی جالب بود ماهی هم داره. 👌 اما صید ممنوعه. بهترین زمانی که میشه برید هم در اردیبهشت ماه هستش.
roya1982h
roya1982h
شنبه 10 آبان 1399
شهر زیبای من قزوین... بهترین زمان برای سفر به دریاچه اوان الموت ، فصل بهار و اردیبهشت ماه است و ماهی هم داره.
amoyi.yaser
amoyi.yaser
شنبه 19 مهر 1399
توصیه میکنم اگر امکانات مناسب ندارید نرید. برای افراد عادی مسیری کاملا مزخرف و خسته کننده است که هر چی میری تموم نمیشه. اما طبیعت گردان لذتی بی پایان خواهند برد..
الموت یه منطقه وسیع هست و انتهاش میخوره به شمال و شهسوار تنکابن. بهترین فصل برای دیدن الموت فروردین و اردیبهشت هست که واقعا بهشته بشدت زیباست و جاهای دیدنی اون خیلی بیش از این حرفهاست که دریاچه و قلعه رو فقط ببینید باید چند روزی برای دیدنش وقت گذاشت. روستاهای بسیار زیادی داره هر کدام جذابیتهای خودش رو داره مثلا مسیر روستای اندج کوهها و صخره های بسیار زیبایی داره که عین پارک ژوراسیک میمونه، حیات وحش، جنگلها، آبشارهایش و ... بی نظیره..ضمنا یک راه جدید داره که از محمدیه نیم ساعت مونده به قزوین یه خروجی زده به الموت. اون مسیر خیلی پیچ و خم نداره و میشه تخته گاز یک ساعت و نیم رسید قلعه اما فعلا فقط اهالی منطقه و آفرودرها ازش رفت و آمد میکنند.
ifaeze.j
ifaeze.j
چهارشنبه 22 مرداد 1399
گیاهانی مثل خوشاب و چنگال آبی هم که روی آب دریاچه اوان غوطه‌ورند، محیط مناسبی برای زندگی اردک ماهی‌ها به ‌وجود آورده‌اند.
خانی
خانی
پنج شنبه 02 مرداد 1399
دریاچه ای بر بام قزوین است و در 88 کیلومتری شمال شرق این استان واقع شده. پیچ و خم زیاد دارد مثل جاده چالوس.
صادق
صادق
یکشنبه 15 تیر 1399
ovan به معنی محلی هستش که توش آب جمع شده باشه. این دریاچه نگین جاده الموت زیباست.❤️❤️ آب و هواش هم خیلی عالیه.
سایه٢١
سایه٢١
دوشنبه 02 تیر 1399
تلفن اینجا آنتن میده اما اینترنت آنتن نمیده. جاده اش هم پر پیچ و کوهستانی هست تا برسی کنارش هم میتونی چادر بزنی از داخل شهر یک مقدار فاصله است. هواش هم عالیه. اما پشه زیاد داره.. و اینکه قایق هم اجاره میدن میتونید استفاده کنید.
بهار1804
بهار1804
سه شنبه 27 خرداد 1399
اینجا کلا هواش خوبه. بهترین فصل برای رفتن بهاره، اون موقع خیلی سرسبزه. من کوتاه رفتم، نمی دونم شرایط برای شب موندن چطوره، اما تو این مدت کوتاه که بودم خیلی خوب بود.
sasai.ra260
sasai.ra260
شنبه 24 خرداد 1399
بعضی وقتا واقعا به آینه ی طبیعی تبدیل میشه ❤️❤️ اوان یعنی محل تجمعی آبی که از زمین بیرون میاد. این دریاچه چشمه های زیرزمینی داره که باعث شده اند بدون وجود هیچ رودی، دریاچه همیشه پر آب باشه. در زمستان هم برای اسکی خیلی خوبه.
almas1000jerib
almas1000jerib
شنبه 17 خرداد 1399
دریاچه اوان الموت استان قزوین یادش بخیر ما رفتیم، جای بی نظیر و فوق العاده ای هست..یه تجربه و خاطره خاص.