اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

البرز - کرج  
سه شنبه 17 مرداد 1396

جاده چالوس یکی از زیباترین و پر طرفدارترین جاده های بین شهری در ایران به شمار می آید که در هر فراز و نشیب آن می توانید زیبایی های بی نظیر طبیعت آن را مشاهده کنید و از دیدن دره های عمیق، کوه های سربه فلک کشیده، صخره های سرسخت سنگی، آبشار و چشمه ها و آب و هوای مه آلود آن لذت ببرید.

جاده چالوس جزء چهارمین جاده زیبای جهان شناخته شده است. این جاده از ناحیه شمال به شهرستان چالوس در استان مازندران، از شرق به استان تهران و شمیرانات، از ناحیه غرب به طالقان و از جنوب نیز به کرج وصل می گردد.

جاده چالوس به دلیل جاذبه های بی بدیلی که در طول مسیر خود دارد مسافران زیادی را برای رسیدن به شهرهای شمالی به سمت خود میکشد و به همین علت در روزهای تعطیل سال با ترافیک سنگینی مواجه است.

ساخت جاده چالوس

جاده‌ 59 مشهور به جاده چالوس در سال 1312 ه.ش بهره ‌برداری شد که با احداث سد امیر کبیر این جاده توجه بسیاری از افراد را به سوی خود جلب نمود. اولین همراه جاده چالوس، رودخانه کرج بود که در امتداد جاده جاری است. با دنبال کردن مسیر رودخانه به سد کرج و روستای واریان میرسید. احداث سد امیرکبیر یا همان سد کرج موجب شد تا این جاده به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل شود.

برای ایجاد این جاده 160 کیلومتری در رشته کوه های البرز، تونل ها و پل های بسیاری ساخته شده است که با توجه به امکانات کم آن دوره و سختی کار احداث، برای کارگران دستمزد قابل توجهی در نظر گرفته شده بود. گفته شده به علت امکانات بسیار کم، کارگران برای احداث طولانی ترین تونل در جاده چالوس، با یک سکه پنج ریالی که در آن دوره بسیار ارزشمند بوده، تشویق می شدند و به ازای هر کلنگ به آنها مبلغی پرداخت میشد.

این جاده در زمان رضا شاه احداث شد و به همین علت آن را جزو ناامن ترین جاده های ایران می پندارند و بعد از احداث آن، مهندسان اروپایی به شدت از آن انتقاد کردند. خطر رانش زمین، خطر ریزش بهمن، گردنه های خطرناک، زلزله و ریزش کوه از جمله خطراتی است که این جاده و مسافرانش را تهدید میکند. اما با این حال جاده چالوس محبوب ترین جاده بین ایرانیان است و هیچ زمان خالی از مسافران شهرهای شمالی نبوده است.

در طول ساخت جاده چالوس ده ها تونل با طول های متفاوت ساخته شد که کندوان در فاصله 90 کیلومتری از چالوس، یازدهمین تونل و معروف ترین آنهاست. تونل کندوان به طول 1886 متر، عرض در حدود 5 الی 7 متر و به ارتفاع 6 متر، معروف ترین و طولانی ترین تونل در جاده چالوس می باشد که ساخت آن نزدیک به چهار سال طول کشیده و موجب کاهش 13 کیلومتر از مسیر شهرستان کرج تا شهرستان چالوس شده است.

ابتدای جاده چالوس از میدان امیرکبیر کرج آغاز میشود.

آزادراه تهران- شمال که طول آن 121 کیلومتر است برای اتصال تهران به شهر چالوس احداث شده و به طور کامل به بهره برداری نرسیده است. این مسیر ارتباطی که با نام آزاد راه 3 هم شناخته می‌شود در سه استان تهران، البرز و مازندران قرار دارد و در موازات جاده چالوس میباشد و قبل از گچسر به جاده چالوس متصل شده و مسیر تا مازندران ادامه میابد.

زیبایی های جاده چالوس

امروزه اکثر مسافران برای رسیدن به شهرهای شمالی از جمله چالوس، نوشهر، نمک آبرود، متل قو، رامسر، کلاردشت و ... جاده چالوس را انتخاب میکنند. این جاده زیبا به دلیل گردنه های خطرناکی که دارد به عنوان هزار چم نیز شناخته میشود.

اگر مقصد مشخصی نداشته باشید و بخواهید از جاذبه های طبیعت این جاده لذت ببرید می بایست مسافرتی حداقل سه روزه را در پیش گیرید تا از رودخانه های خروشان، جنگل های سر سبز و خرم، بناهای تاریخی، امکانات گردشگری در مسیر جاده، پیست اسکی در فصل زمستان و همچنین روستاهای دیدنی و بسیار زیبای آن، دیدن نمایید. 

80 کیلومتر از مسیر جاده چالوس در بخش آسارا کرج قرار دارد که این قسمت با داشتن 56 روستای توریستی و پیست دیزین و سه قله با ارتفاعی بیش از 4000 متر در میان گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار است. روستای ارنگه بزرگ، نشترود، وینه، آزادبر، تکیه سپهسالار، واریان و خوزنکلا از جمله روستاهای مهم آسارا هستند.

رودخانه‌ وارنگه، چشمه وله در فاصله 70 کیلومتری از کرج، قلعه‌ تاریخی صلصال، قلعه‌ دزدبند، امامزاده سپهسالار، آبشار بی نظیر هفت چشمه در 17 کیلومتری جاده، غار یخ مراد، کاخ شهرستانک از معدود جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی واقع در جاده چالوس می باشند که سالانه مورد بازدید 13 میلیون نفر گردشگر داخلی و خارجی قرار می گیرند.

روستای نوجان واقع در کیلومتر 15 جاده چالوس به همراه آبشارش از دیگر مکان های این جاده زیباست. با اندکی فاصله از روستای نوجان به روستای خوارس و آبشار زیبای آن و در ادامه به آتشگاه میرسید. کیلومتر 17 جاده چالوس نیز به خاطر وجود آبشار بلند و زیبایش معروف است. روستای مورود در کیلومتر 32 جاده به زیبایی در دره ای قرار گرفته و مسافران را به تماشای جذابیت های خود فرامیخواند. روستای مورود در بهار با وجود گل های زرد و سرخ و رودخانه ای جاری بسیار دیدنی است. آبشار چهارصد تنور نیز در نزدیکی روستا محیط مناسبی را برای گردشگران فراهم ساخته است. کیلومتر 75 جاده در قسمت غربی گردنه کندوان، دره ای زیبا قرار دارد که در میان طبیعتگردان و دره نوردان عنوان بهشت را داراست.

روستای گچسر در حوالی جاده چالوس در بخش آسارا قرار گرفته و جزو قدیمی ترین روستاهای این منطقه شناخته میشود. قدمت روستای گچسر به دوره صفویه برمیگردد و علت نامگذاری آن هم داشتن منابع گچ میباشد.

زیبایی جاده چالوس به قدری وصف ناپذیر است که نمیتوان گفت در کدام یک از فصل های سال زیباست، چرا که هر فصل از آن ظهور بی مثال و منحصر به فردی از طبیعت است.

آغاز سفر از جاده چالوس

برای دسترسی به جاده چالوس می بایست به کرج سفر نمایید زیرا این جاده از کرج واقع در استان البرز آغاز و به شهر چالوس در مازندران ختم می گردد. اگر از تهران راهی این جاده هستید بزرگراه لشکری یا جاده مخصوص را به عنوان مبدا سفر خود انتخاب کنید. برای اقامت نیز میتوانید در البرز اقامت داشته باشید و از اجاره ویلا در کرج استفاده کنید.

دیدگاه کاربران


مژده
مژده
شنبه 15 آبان 1400
یکی قشنگ ترین جاده های ایرانه، فقط چون پر از پیچه، تصادف زیاد توش اتفاق میوفته
یوسفیان
یوسفیان
یکشنبه 31 مرداد 1400
وقتی میگن جاده چالوس ناخودآگاه یاد آشکده کندوان میوفتم عالیه حیف که الان بخاطر کرونا نمیشه رفت.
taranoom
taranoom
چهارشنبه 16 تیر 1400
بهترین و پر خاطره ترین جاده ایران و پر پیچ و خم ترین جاده با آب و هوای بکر.
soheil.nikravesh68
soheil.nikravesh68
یکشنبه 02 خرداد 1400
چقدر دلم تنگ شده واسه جاده چالوس🤦‍♂️ خیلی جالبه که در دهه 50 هم اینجا روزهای تعطیل ترافیک بوده. تصاویر قدیمش خیلی برام جالب بود.
reza_h_e_s_h_m_a_t_i
reza_h_e_s_h_m_a_t_i
یکشنبه 24 اسفند 1399
تاکسى ها در جاده چالوس از ٢٥ اسفند به بعد راحتتر تردد میکنند هرچند تا الان هم محدودیت کرونایی برای آنها اعمال نشده. الان آخر سال جاده برفی و یخبندان شده.
shariat
shariat
یکشنبه 03 اسفند 1399
من سیالان رو از دشت دریاسر آمده ام بی اندازه زیبا و جذاب هست پیمایش قله سیالان هم در جنوب شهر تنکابن یا شهسوار در منطقه هزار چم انجام دادم از هزار چم نمای زیبای جاده چالوس فوق العاده است.
ozhgan.ja
ozhgan.ja
شنبه 04 بهمن 1399
جاده چالوس که رفتید خواستید غذا بخورید از رستوران کوشک حتما استفاده کنید بسیار عالیه چشم انداز سد کرج و کوه های البرز فضای رستوران رو خیلی دلنشین کرده.
vaaahiii
vaaahiii
چهارشنبه 26 آذر 1399
مسیر جاده چالوس 61 روستای جذاب داره که هر کدام زیبایی مربوط به خودشون رو دارند. آبشار نوجان از زیباترین های جاذبه های جاده چالوس حتما اگر از مسیر جاده چالوس رفتید کیلومتر 15 به دیدن آبشار برید.
minamoradi552
minamoradi552
یکشنبه 18 آبان 1399
یادش بخیر چقدر راحت مسافرت میرفتیم با وجود کرونا فقط خاطره برامون مونده 👌👌 جاده چالوس واقعا بهترین جاده دنیاست ❤️ جاده ابر، گردنه حیران و جاده دوهزار و،،،هم بسیار زیبا هستند. اما سوگولی شون جاده چالوس😍😍 کم نداریم جاهای دیدنی در وطن👏🌹🌞💜
attar1354
attar1354
سه شنبه 29 مهر 1399
در یک قسمتی از جاده توسکستان (استان گلستان) دقیقا مکانی شبیه پیچ جاده چالوس به همین شکل و قیافه هست ولی در سایز کوچکتر.😍
mahnaz57aghili
mahnaz57aghili
پنج شنبه 30 مرداد 1399
جاده چالوس خودش بهترین مقصد برای سفر هست. 👍👍 با روح و روان آدم بازی می کنه این جاده بهشتی.😍😍
پرهام
پرهام
شنبه 11 مرداد 1399
جاده 59، معروف به جاده چالوس یکی از مهمترین جاده ها برای مردم تهران و کرج که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در کرانه دریای خزر وصل می شه.
missedlets683334
missedlets683334
شنبه 21 تیر 1399
زیباست دوسش دارم این جاده رویایی منه.. پر از خاطره آدمو میکشه واقعا.
baroon_art_gallery
baroon_art_gallery
شنبه 07 تیر 1399
جاده چالوس خیلی زیباست 😍 سیزده بدر ساعت چهار صبح ما میریم جاده چالوس جا میگیریم. خیلی خوش میگذره اما برگشتمون دیگه با خداست انقد که شلوغه..😊
dream
dream
شنبه 31 خرداد 1399
جاده چالوس بی نظیرترین منظره ها رو داره.. فوق العاده دیدنی است و تنها جاده ایه که دوست داری ساعت ها توش بمونی و به مقصد نرسی.. مقصد همین قشنگی هاست..👏👏👏 روستای جی در این جاده هم از دیدنی ترین مکان های این جاده جادویی است..
aliyehnji
aliyehnji
یکشنبه 25 خرداد 1399
من عاشق جاده چالوسم..فوق العاده عالیه عالی .. تونل های خاطره انگیز و آب و هوای بسیار جذاب شمال..بهترین جاده ایران و جهان. 🌹 بهترین مسیر رسیدن به مازندران عزیز 👏 و البته پر ترافیک ترین جاده ایران در سال..😊
maryam.modirrousta2
maryam.modirrousta2
دوشنبه 12 خرداد 1399
جاده چالوس خاطره انگیزترین جاده ایرانی هاست..درختای زیبا و سرسبز، رودخونه های پرآب و تمیز...خوشبختانه رودخونه های چالوس همیشه سطح آبشون بالاست و پرخروش و زنده هستن...👌