اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

البرز - کرج  
یکشنبه 28 خرداد 1396

سد امیر کبیر که در مقیاس جهانی یکی از سدهای بزرگ محسوب میشود در شمال شهر کرج در 25 کیلومتری جاده زیبای کرج چالوس قرار دارد و دریاچه پشت این سد یکی ازمهم ترین مراکز طبیعی پرورش ماهی از جمله قزل آلای رنگین کمان و قزل آلای خال قرمز است. 

این دریاچه علاوه بر پرورش ماهی و تامین آب شرب و آب زمین های کشاورزی، کارایی دیگری مانند تولید انرژی برقابی نیز دارد. نیروگاه برق آبی این سد با بیش از 46 سال فعالیت به شبکه برق کشور متصل است و توانایی تولید 90 مگاوات برق را داراست.

آب و هوای این منطقه و دریاچه، در تابستان ها خنک و دلپذیر است و مسافران و گردشگران بسیاری، برای گردش و بازدید از چشم اندازهای زیبای آن، به این منطقه می آیند، به همین دلیل از همان سال های اول احداث دریاچه و سد کرج، این مجموعه به عنوان یک قطب گردشگری و توریستی برای عموم، به خصوص ساکنان استان البرز  شناخته شده است. مردم بسیاری برای گذراندن ساعتی به دور از شلوغی و آلودگی شهر به این منطقه سفر می کنند. همچنین مسافرانی که قصد سفر به استان مازندران از جاده سرسبز چالوس را دارند نیز چند دقیقه ای در کنار سد کرج توقف میکنند و از تماشای طبیعت زیبای آن لذت میبرند و برای ادامه سفر خود تجدید قوا می کنند.

در دریاچه سد امیر کبیر فعالیت های ورزشی مانند قایقرانی، ماهی گیری، اسکی روی آب، شنا و پرواز با کایت نیز انجام می شود.

بد نیست بدانید که در پی احداث این سد، اتفاقاتی برای روستاهای اطراف رخ داده است.

روستایی به نام رزکان که روستایی بسیار خوش آب و هوا بوده در اثر احداث سد به زیر آب رفت و در عوض اهالی آن روستا به منطقه ای دیگر که در کرج قرار دارد نقل مکان کردند که امروز آن محل رزکان نو نام دارد. علاوه بر رزکان دو روستای واریان و کوشک بالا نیز به زیر آب رفتند.

هتل واریان که از مکانهای گردشگری کشور بود به منظور جلوگیری از آلودگی آب سد امیرکبیر کرج، چند سال پیش تخریب شد.

همچنین در پیرامون این سد اردوگاههای نظامی و تمرینی ارتش بود که همزمان با تخریب هتل واریان، آنها نیز تخریب شدند.

دیدگاه کاربران


سهیل
سهیل
دوشنبه 01 آذر 1400
روزهای تعطیل اطراف سد خیلی شلوغ میشه، در کل سد خیلی جذابه و فشار آب هم خیلی زیاده
atii.74
atii.74
دوشنبه 28 تیر 1400
هدف امیرکبیر از زدن این سد انتقال آب رودخانه کرج به تهران بود که با ساخت این سد به هدفش رسید امیر کبیر به دستور ناصرالدین شاه کشته شده است و از شاهکارهای دیگر او ساخت مدرسه دارالفنون است که در خیابان ناصر خسرو تهران است.
aref.fathii
aref.fathii
دوشنبه 10 خرداد 1400
به نظر من همین کنار سد کرج هم میشه آفتاب گرفت خیلی هم زیباست😍و آرامش خالصه🥰 من 4 سال پیش خیلی میرفتم خوب بود.
golparche.farhangi
golparche.farhangi
شنبه 04 اردیبهشت 1400
سازه این سد طوری است که سیلاب حریفشون نمیشه.👌👌👌 مقاومت این سد در رتبه خوبی قرار داره.
pezhman
pezhman
دوشنبه 11 اسفند 1399
دریاچه سد کرج در 25 کیلومتری جاده چالوس قرار داره. خیلی خوبه 😉😄 من با قایق از دریاچه رد شدم خیلی هیجانش بالا بود چون ناشی بودیم و اولین بارم بود کمی سخت بود..
boom
boom
شنبه 11 بهمن 1399
سد کرج در شمال کرج قرار داره و در کیلومتر 25 جاده چالوس میتونید به دیدن این سد و منظره زیباش برید. اولین سد چند منظوره کشور ایران محسوب میشه.
rezaba
rezaba
سه شنبه 02 دی 1399
من از جاده چالوس که رد شدم از سد امیر کبیر هم دیدن کردم. اینجا جزو مراکز مهم پرورش ماهی قزل آلاست.
milad_ghorbani_69
milad_ghorbani_69
یکشنبه 18 خرداد 1399
یکی از بزرگترین سد های ایران هست. چشم انداز اطرافش بهشته 👍😍👍 از برنامه های امیر کبیر، انتقال آب کرج به تهران بود که با ساختن این سد تحقق یافته. هزار سال باید بگذره یه امیرکبیر متولد بشه. روحش شاد.