اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

البرز - کرج  
یکشنبه 28 خرداد 1396

سد امیر کبیر که در مقیاس جهانی یکی از سدهای بزرگ محسوب میشود در شمال شهر کرج در 25 کیلومتری جاده زیبای کرج چالوس قرار دارد و دریاچه پشت این سد یکی ازمهم ترین مراکز طبیعی پرورش ماهی از جمله قزل آلای رنگین کمان و قزل آلای خال قرمز است. 

این دریاچه علاوه بر پرورش ماهی و تامین آب شرب و آب زمین های کشاورزی، کارایی دیگری مانند تولید انرژی برقابی نیز دارد. نیروگاه برق آبی این سد با بیش از 46 سال فعالیت به شبکه برق کشور متصل است و توانایی تولید 90 مگاوات برق را داراست.

آب و هوای این منطقه و دریاچه، در تابستان ها خنک و دلپذیر است و مسافران و گردشگران بسیاری، برای گردش و بازدید از چشم اندازهای زیبای آن، به این منطقه می آیند، به همین دلیل از همان سال های اول احداث دریاچه و سد کرج، این مجموعه به عنوان یک قطب گردشگری و توریستی برای عموم، به خصوص ساکنان استان البرز  شناخته شده است. مردم بسیاری برای گذراندن ساعتی به دور از شلوغی و آلودگی شهر به این منطقه سفر می کنند. همچنین مسافرانی که قصد سفر به استان مازندران از جاده سرسبز چالوس را دارند نیز چند دقیقه ای در کنار سد کرج توقف میکنند و از تماشای طبیعت زیبای آن لذت میبرند و برای ادامه سفر خود تجدید قوا می کنند.

در دریاچه سد امیر کبیر فعالیت های ورزشی مانند قایقرانی، ماهی گیری، اسکی روی آب، شنا و پرواز با کایت نیز انجام می شود.

بد نیست بدانید که در پی احداث این سد، اتفاقاتی برای روستاهای اطراف رخ داده است.

روستایی به نام رزکان که روستایی بسیار خوش آب و هوا بوده در اثر احداث سد به زیر آب رفت و در عوض اهالی آن روستا به منطقه ای دیگر که در کرج قرار دارد نقل مکان کردند که امروز آن محل رزکان نو نام دارد. علاوه بر رزکان دو روستای واریان و کوشک بالا نیز به زیر آب رفتند.

هتل واریان که از مکانهای گردشگری کشور بود به منظور جلوگیری از آلودگی آب سد امیرکبیر کرج، چند سال پیش تخریب شد.

همچنین در پیرامون این سد اردوگاههای نظامی و تمرینی ارتش بود که همزمان با تخریب هتل واریان، آنها نیز تخریب شدند.

دیدگاه کاربران


pezhman
pezhman
دوشنبه 11 اسفند 1399 ساعت 14:59

دریاچه سد کرج در 25 کیلومتری جاده چالوس قرار داره. خیلی خوبه 😉😄 من با قایق از دریاچه رد شدم خیلی هیجانش بالا بود چون ناشی بودیم و اولین بارم بود کمی سخت بود..


boom
boom
شنبه 11 بهمن 1399 ساعت 13:30

سد کرج در شمال کرج قرار داره و در کیلومتر 25 جاده چالوس میتونید به دیدن این سد و منظره زیباش برید. اولین سد چند منظوره کشور ایران محسوب میشه.


rezaba
rezaba
سه شنبه 02 دی 1399 ساعت 15:06

من از جاده چالوس که رد شدم از سد امیر کبیر هم دیدن کردم. اینجا جزو مراکز مهم پرورش ماهی قزل آلاست.


milad_ghorbani_69
milad_ghorbani_69
یکشنبه 18 خرداد 1399 ساعت 15:47

یکی از بزرگترین سد های ایران هست. چشم انداز اطرافش بهشته 👍😍👍 از برنامه های امیر کبیر، انتقال آب کرج به تهران بود که با ساختن این سد تحقق یافته. هزار سال باید بگذره یه امیرکبیر متولد بشه. روحش شاد.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار