اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

البرز - کرج  
جمعه 18 اسفند 1396

تفریح و گردش فقط مختص بهار و تابستان نیست بلکه در زمستان هم جذابیت های زیادی برای لذت بردن از طبیعت وجود دارد، به ویژه برای افرادی که در شهرهای خود برف زیادی نمی بینند.

در فاصله چند کیلومتری از تهران به دور از شلوغی و ترافیک شهر، زمین برفی دیزین دیده می شود که کوه های سفید و پوشیده از برف، آن را به زیبایی احاطه کرده اند.

پیست دیزین که در دهه چهل تاسیس شده، از معروف ترین پیست های ایران به شمار می رود و در فاصله 74 کیلومتری کرج و 123 کیلومتری از جاده چالوس واقع شده است.

در حوالی استان تهران، پیست های دیگری نیز وجود دارند اما پیست دیزین امکانات بهتر و مناسب تری دارد و مطابق با استانداردهای فدراسیون جهانی است.

دیزین دارای 23 پیست می باشد. یکی از ویژگی های مثبت این پیست ها، مجزا بودن مکان افراد مبتدی و حرفه ای است زیرا در بعضی مکان های آن شیب زیاد و خطرناکی حس می شود که برای افراد مبتدی بسیار خطرناک است.

دیزین علاوه بر پیست برفی، پیست چمن هم دارد و فعالیت این مجموعه تنها به زمستان محدود نیست. این پیست که برای تابستان ها مناسب می باشد در سال 1372 زیر نظر فدراسیون جهانی اسکی و با همکاری افراد خبره اسکی تاسیس شد. افرادی که تمایل دارند در روزهای گرم سال از امکانات این مجموعه استفاده کنند می توانند تابستان اسکی روی چمن را در دیزین تجربه کنند. پیست چمن دیزین در بخش شمال غربی دفتر مدیریت پیست و در جنوب رستوران چمن قرار دارد. پیست چمن دیزین طولی به اندازه 650 متر دارد و هرساله مسابقات جهانی اسکی در آن برگزار می گردد. پیست یو و اسنوپارک هم بالای رستوران چمن واقع شده اند. علاقه‌مندان می توانند در منطقه پیست چمن فعالیت هایی مانند تیراندازی با کمان، پاراگلایدر، دوچرخه سواری کوهستانی و کایت سواری را تجربه کنند. همچنین در این مجموعه، گونه های نادر گیاهان کوهستانی و باغ گل نیز وجود دارد که گردشگران میتوانند از آنها بازدید کنند. کوهنوردی نیز از ورزش های جدانشدنی دیزین است. کوهنوردان از گردنه دیزین تا قله سی چال را حرکت کرده و در راه برگشت به آهار می روند.

از امکاناتی دیگری که در پیست اسکی دیزین موجود است می توان از هفت تله اسکی سی چال، پشت ویل، چمن، بشقابی، گوزنی، دوبل مایر و مبتدی نام برد. در این پیست یک تله اسکی دیگر نیز با عنوان تله اسکی چکشی وجود دارد. تله‌سیژ چمن و تله‌سیژ قله نیز گردشگران را به بالای کوه می برند. این مجموعه دارای چهار تله کابین با نام های دره، قله، چمن و شاله می باشد. فرق تله‌سیژ با تله کابین این است که تله‌سیژ از یک نیمکت و یک حفاظ تشکیل شده و شباهتی به کابین تله کابین ندارد.

تله کابین های دیزین از مفرح ترین فعالیت های این مجموعه است. تله کابین قله افراد را به ارتفاع 430 متری قله منتقل می کند و تله کابین دره نیز از مکان دفتر مجموعه تا شمال شرقی پیست جابه جا میشود. تله‌کابین دره نسبت به تله کابین های دیگر ارتفاع بیشتری بالا میرود تا به ارتفاع 510 متری کوه میرسد. تله کابین چمن نیز از رستوران چمن تا ارتفاع 380 متری جابه جا می شود. کسانی که میخواهند شجاعت خود را محک بزنند از تله‌سیژ دره و چمن استفاده میکنند تا به ارتفاع بالا بروند.

با شروع مسابقات کشوری اسکی روی چمن یا اسنوبرد که در دیزین برگزار می شود، عده زیادی برای تماشای این مسابقات راهی دیزین می شود و خیلی از این تماشاگران با یک بار حضور در فضای این مسابقات به اسکی علاقه پیدا می کنند و تمایل دارند که این ورزش مفرح را فرابگیرند. به همین منظور مدرسه ای برای آموزش اسکی در دیزین ساخته شده که هم آلپاین (اسکی روی تپه و زمین های شیبدار) و هم اسنوبرد را آموزش می دهد. آلپاین اسکی با دوچوب دستی و دو تخته است که از اسنوبرد گران تر است و اسنوبرد فقط به یک تخته نیاز دارد.

علاوه برا این ها، زمین تنیس در نزدیکی پیست، موجب شده افرادی که تمایل ندارند تمام وقتشان را به برف بازی بگذرانند با این ورزش مفرح سرگرم شوند.

یک هتل، یک رستورانی در ارتفاع 2900 متری و رستوران دیگری در ارتفاع 2600 متری کوه، در نزدیکی پیست بین المللی دیزین ساخته شده اند.

علاوه بر این تفریحاتی که گفته شد، مسیر زیبای دامنه های البرز نیز جاذبه های دیدنی بسیاری دارد. روستاهای جاده بالا مانند فشم، لواسان سبز، میگون و... چشم انداز زیبایی دارند و از وسط آنها یک رود جاری می باشد که زیبایی آنها را دوچندان کرده است. این مسیر دارای رستوران های زیادی است که برای صبحانه یا ناهار می توان از غذای آنها استفاده کرد.

برای آمدن به پیست اسکی دیزین ملزم به هزینه ورودی میباشید که این مبلغ در روزهای شنبه تا سه‌شنبه کمتر می باشد و آخر هفته گران تر است. اما به جز هزینه ورودی برای استفاده از تجهیزات اسکی، لباس اسکی، چوب و اسکیت و وسایل دیگر باید هزینه ای را به مسئولان مجموعه پرداخت کنید. می توانید قبل از آمدن به دیزین تیوپ جهت برف بازی تهیه کنید تا مجبور به هزینه های بیشتری نباشید. در ضمن لباس گرم نیز به همراه داشته باشید. ثبت نام در مدرسه اسکی و برف بازی نیز هزینه های دیگری در پی دارد.

نزدیکترین پمپ بنزین به دیزین 18 کیلومتر فاصله دارد و دغدغه ای برای رانندگان از این جهت وجود ندارد. یک آمبولانس نیز در دیزین آماده به کار می باشد تا در صورت وقوع هر حادثه ای وارد عمل شود. همچنین می توانید از هتل های نزدیک مجموعه نیز برای اقامت استفاده کنید.

مسیر دسترسی به پیست اسکی دیزین

برای رفتن به پیست اسکی دیزین مسیر جاده چالوس (کیلومتر 80 جاده چالوس) بهترین گزینه است. از هتل گچسر به ولایت رود وارد شوید و مسیر را ادامه دهید تا به دیزین برسید. اگر ترافیک سنگین نباشد این مسیر حدود دو ساعت و نیم به طول می انجامد. در صورتی که مسیر شمشک به دیزین که به جاده بالا معروف است باز باشد، مسافت نصف می شود. اما این مسیر با باریدن برف بسته شده و امکان تردد ندارد. برای دسترسی به این مسیر از اتوبان بابایی به لشگرک شمالی رفته از دو راهی قوشک به فشم بروید. توجه داشته باشید مسیر دسترسی به دیزین در حال حاضر از جاده چالوس میباشد. برای سایر مسیرها حتما قبل از حرکت به سمت دیزین اطلاعات دریافت نمایید.

دیدگاه کاربراناشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار