اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

تهران - فشم   ( 5 کیلومتر بعداز میدان فشم - میگون )
یکشنبه 06 تیر 1395

معرفی میگون 

شهرهای اوشان فشم و میگون در مجاورت هم، قصران را تشکیل می دهند. این منطقه از تهران خنک تر می باشد و از مناطق گردشگری اطراف تهران محسوب می شود. میگون که از مناطق ییلاقی است و در بخش رودبار قصران قرار گرفته در بیست و پنج کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده است.

منطقه میگون به علت برخورداری از آب و هوای خنک در فصل تابستان، جاری بودن رودخانه های خروشان و داشتن آبشار و باغات سرسبز، ییلاق تابستانی و محل تفریح اهالی پایتخت است.

ساکنان میگون

در قدیم زبان گفتاری اهالی این منطقه، تاتی بود.

شغل مردمانش دامداری و باغداری است، البته در سالهای اخیر برخی از مردم منطقه با ساخت رستوران در باغات کنار جاده و داخل منطقه میزبان توریست و گردشگران میباشند.

وجه تسمیه میگون

استقرار و سکونت آریایی ها و قبیله مغان مادی در دماوند ( دنباوند گذشته)، قصران یا کوهسران قدیم و ری (رغه) که به واسطه علم مادی و روحانیت قدرت و اعتبار بی همتایی داشتند، حاکی از  قدمت و شهرت این منطقه است. یکی از علت‌های رابطه مغان با دماوند و قصران و ری وجود 2 روستای قدیمی به نام های مغانک در دماوند و میگان (در رودبار - قصران) که امروزه میگون تلفظ میشود، بوده است. این دو آبادی دارای خصوصیات ویژه زیست محیطی بودند.

میگان برگرفته از مغگان میباشد که "غ" آن به "ی" تبدیل گشت؛ مثل بغستان به بیستون یا رغه به ری و پسوند "گان" یعنی جایگاه و مکان.

بنابراین میتوان گفت مغگان (میگان) که میگون امروزی نام گرفته است، جایگاه مغان بوده است که این قوم حداقل 2700 سال قبل در این منطقه به حکومت کردن و تربیت جوانان درباره علم روز و مسائل مذهبی مشغول بوده اند. هم چنین سکونت اهالی قیطریه‌ی قدیم و فرهنگ این مردمان مستندی بر قدمت بیشتر از 3200 ساله است.

بعضی معتقدند که میگون همانطور که از نامش مشخص است مترادف با "مانند می" میباشد، عده ای رویش گلهایی به همین نام را علت نامگذاری میدانند، عده ای دیگر میگوند به دلیل سرمای شدید در فصل زمستان گونه های زنان سرخ میشد و به همین دلیل نام میگون گذاشته شد و بعضی هم به سرخ بودن و جنس رسی بودن خاک اعتقاد دارند. البته همه این نظرات قابل بررسی است، ولی تعریف مستندتر اینست که مغ یعنی روحانیت و گان یعنی جایگاه و ترکیب هر دوکلمه به مفهوم جایگاه روحانیون ماد علت نامگذاری این محل است.

جاذبه های گردشگری در میگون

دره هملون در حدفاصل میگون و شمشک قرار دارد و مسیری مناسب برای کوهپیمایی سبک می باشد. با عبور از این مسیر به چند غار برخورد می کنیم که در نوع خود جالب می باشند و سپس با یک و نیم ساعت پیاده روی به آبشار هملون می رسیم. آبشار هملون در فصل های بهار و تابستان دیدنی تر است اما در فصل سرد نیز دیدن این آبشار یخی خالی از لطف نیست. رودخانه هملون نیز همیشه پاتوق طبیعت گردان است و آب آن به رودخانه میگون سرازیر می شود.

دره آهنگرک که در فاصله چهار کیلومتری از غرب میگون واقع شده معروف به دره الله بند می باشد و در میان چند قلعه محصور گشته است. قلعه هایی مانند آبک، قلعه دختر، قلعه آهنگرک و قلعه الله بند، اطراف دره قرار گرفته اند. دره چشم انداز بسیار زیبایی دارد که از نزدیک میتوانید زیبایی های بیشتری از آن درک کنید.

پارک قلعه باغ میگون در این شهر از مکان های تفریحی اهالی و برگزاری بعضی از جشن های آنها می باشد.

مدرسه یخنوردی در هملون، مکانی برای آموزش های یخ نوردی و تمرین کوهنوردی می باشد. صعود افراد از کوه به وسیله قرقره و با لباس های مخصوص انجام می شود. زیرسازی مکان یخنوردی و ساخت سکوی تماشاچی نیز در این مدرسه به خوبی انجام شده است.

رودخانه گهواره یا گاهره، کوچه قلعه باغ، محله هفت چنار در بالای میگون، هفت چشمه در تالارسر میگون نیز از زیبایی های دیگر این منطقه گردشگری می باشند.

غذاخوردن در رستوران های میگون خالی از لطف نیست. غذاخوری های زیادی در این منطقه قرار دارند که لذت طبیعت گردی را برای گردشگران بیشتر می کنند. رستوران هایی مانند کوهستان و شب های میگون در مسیر میگون به شمشک خودنمایی می کنند که از بقیه رستوران ها معروف تر می باشند.

از جاذبه های اطراف میگون می توان به چشمه‌های آهنگرک، پس‌بند، خربزدره و غار جاه زنجیر، دشت هویج و روستای افجه اشاره کرد.

میگون نو کجاست؟

افزایش جمعیت میگون سبب شده این شهر به دو بخش میگون و میگون نو تقسیم شود تا ارائه خدمات شهری به ساکنان منطقه بهتر صورت گیرد. میگون نو در بخشی از سمت راست جاده فشم - تهران قرار دارد.

بهترین زمان سفر به میگون

بهترین فصل آمدن به میگون و اوشان فشم بهار و تابستان است اما زیبایی‌های این منطقه تنها مختص تابستان نیست، بلکه تبدیل شدن آبشار میگون در فصل زمستان به یک آبشار یخی برای گردشگران جذابیت خاص دیگری دارد.

اقامت در میگون

آب و هوای دلچسب میگون سبب شده همواره گردشگران زیادی تمایل داشته باشند شب را در این منطقه سپری کنند. با اجاره ویلا در فشم می توانید آخر هفته خوبی را در این منطقه سپری کنید.

مسیر دسترسی به میگون

از اتوبان شهید بابایی به سمت جاده لشگرک بروید (و یا از جاده دماوند به سمت جاده لشگرک بروید) و بعد از دوراهی فشم - لواسان یا همان میدان قایم وارد جاده فشم شوید، 5 کیلومتر بعداز میدان فشم به میگون میرسید.

اگر از تجریش و بزرگراه ارتش قصد سفر به میگون را دارید در انتهای بزرگراه ارتش، در مجاورت پارک جنگلی سوهانک، مسیر را به صورت مستقیم ادامه داده با به سه راهی برسید و سپس گردنه قوچک را به پایین بروید.

در جاده چالوس بین گچسر و کندوان، سه راهی قرار دارد که اگر از فرعی آن وارد شوید و به طرف شرق حرکت کنید، با عبور از گاجره، شمشک و دیزین به میگون می رسید. با ادامه مسیر به تهران و فشم دسترسی پیدا می کنید.

در صورتی که اتومبیل ندارید می توانید به فلکه چهارم تهرانپارس رفته و از تاکسی های میگون و فشم استفاده کنید. همچنین از ایستگاه مترو حقانی، اتوبوس هایی برای رفتن به فشم و میگون تعبیه شده است.

دیدگاه کاربران


فاطیما
فاطیما
یکشنبه 14 آذر 1400
این منطقه آب و هوای خوبی داره، من خودم یبار تو زمستون به میگون رفتم کلی برف بازی کردیم و خیلی حال داد، تازه کلی غارهای قشنگم داره که اونا رو بهتره تو تابستون یا بهار ببینی
یونس الهوردی میگونی
یونس الهوردی میگونی
پنج شنبه 20 آبان 1400
اشتباه زبان رسمی میگون چند بار در مراجع مختلف تکرار شده است
زبان مردم میگون طبری یا مازنی است و تاتی نیست
اهالی فشم و اوشان به لهجه تاتی صحبت میکنند نه اهالی میگون
گویش اهالی میگون طبری (مازندرانی) است
توشکان
توشکان
سه شنبه 05 مرداد 1400
آب و هوای خیلی خوبی داره و رودخانه هم دارد که میتونید برید کنار اون برای تفریح.
mahmudhamzeh
mahmudhamzeh
شنبه 22 خرداد 1400
قله آبک در ارتفاعات میگون قرار داره و صعود به این قله یکی از فعالیت های کوهنوردان است..بسیار منطقه زیبا و دل انگیز و واقعا زیبا و لذت بخش است.
sanaz.mirabdolahi
sanaz.mirabdolahi
شنبه 11 اردیبهشت 1400
اوشان فشم و میگون الان هوای خیلی خوبی دارند و بهترین زمان برای رفتن به این منطقه است.💚 یخ نوردی میگون هم در فصل های سرد از تفریحات این منطقه زیباست.
amir.__.mirh
amir.__.mirh
یکشنبه 15 فروردین 1400
میگون شمیرانات اصلا خوب نیست فضای دلگیری داره من که خوشم نمیاد ‌از منطقه اش افراد نا آشنا و غیر بومی که به نظرم اینجا نرن بهتره.
frshteh
frshteh
شنبه 16 اسفند 1399
میگون بین شمشک و فشم قرار گرفته بسیار طبیعت دیدنی و جذابی داره خیلی زیباست و البته پاییز و زمستان هوای سردی داره👌
sadeghi
sadeghi
چهارشنبه 15 بهمن 1399
یه سال ما اینجا بودیم محور میگون به شمشک سیل خیلی بدی اومد و گرفتار شدیم. واقعا خبر نمیکنه تا به خودمون اومدیم منطقه پر از گل و لای شد. زمستان نرید خطرناک میشه.
forouzan
forouzan
دوشنبه 15 دی 1399
اگر رفتید به شمشک برید و از ‌مجتمع گل یخ در شمشک که به سبک خونه اسکیموها ساخته شده دیدن کنید.
neda.barari1366
neda.barari1366
دوشنبه 26 آبان 1399
قله مگه سنگ ❤🗻 با ارتفاع 3170 متر در میگون، تنگه هملون واقع شده و باید بگم که ما هفته پیش تونستیم صعود کنیم به این قله.💪 از کوچه باغ های زیبایش دیگه نگم که پاییز چه کرده باهاشون.🍁🍁🍁یک برگ از پاییز باش، لبریز از افتادگی...،رنگین کمان ها را بساز، در انتهای سـادگی...🌹
امیرحسین
امیرحسین
شنبه 24 آبان 1399
من در میگون زندگى مى کنم بسیار زباست من ده سالمه و از گوگل درباره میگون تحقیق و کاوش مى کنم من مدرسه یخ نوردى و لالان اهار هتل جهانگردى رو بسایر دفعه دیدم در روبرو ى خانه ما وقتى نگاه می کنى یک کوه را مى بینى که هتل روى ان است من کوچه پایین خانه ام یک رود زیبا که از شمشک به میگون مى اید را مى بینم من یک کلاس چهارمى با دوستانم در مدرسه یخنوردى میگون هرسال ثبت نام مى کنیم من حتى ان قسمتى که رود است ولى جاده نیست ولى جاده بالاش جاده میگون دربنسر است را دیدم ولى متسفانه به دلیل باران سیل هاى بسیارى مى اید و من به پشت بام خانه مان پناه مى برم مى اید و بسیار به رودخانه و جاده صدمه میزند الان دارد اینجا باران مى اید و من دارم مى بینم که رود بالا زده واب و گل شدید از ان هروز و دیقه و حتى الان هم مىابد

با تشکر از دیدن پست من
مدیر سایت ویلاجار
ممنون امیر حسین عزیز
pariajorloo
pariajorloo
پنج شنبه 08 آبان 1399
خیلی زیباست. میگون قصران بسیار دوست داشتنی است و در نزدیکی تهران واقع شده.
rasoolchavoshzadeah
rasoolchavoshzadeah
چهارشنبه 16 مهر 1399
میگون در جاده فشم تهران هستش و لالون یا لالان هم در این منطقه قرار گرفته. آب و هوای میگون نظیر نداره. اما متاسفانه نسبت به 20 سال پیش خیلی خونه ساختند. متاسفانه اگه همینطوری ادامه پیدا کنه اینجا رو هم تبدیل میکنن به دره ای بی درخت و پر از ساختمون مثل شمرون.
h_ghaedi4030
h_ghaedi4030
سه شنبه 21 مرداد 1399
در نزدیکی اینجا حاجی آباد هم عالیه، یه رودخونه داره 😍 ما خیلی تو آب رودخونه اش شنا کردیم. تابستون عالیه.
روشا
روشا
شنبه 04 مرداد 1399
برای اقامت راحت در میگون از هتل جهانگردی استفاده کنید. از آب و هوای دلچسب این منطقه لذت ببرید خیلی فوق العاده است.
sisi
sisi
شنبه 14 تیر 1399
میگون فقط به درد زمستون میخوره 😘 بهتره زمستون راهی این منطقه بشید خیلی قشنگ میشه سفید پوش و دوست داشتنی
nadjmiali
nadjmiali
دوشنبه 02 تیر 1399
بلوار اصلی و شمالی میگون در فشم بالاتر از انبارک کنار جاده درخت گردویی ١٠٠ساله هستش 👌🏻😍 بهتره برای طبیعت زیبای میگون و آب و هوای دلچسبش تلاش کرد و برای احیاء محیط اطراف و سنگ چینی دور خیابان ها و حفظ درختان این منطقه بایستی دست به کار شد.
roya
roya
دوشنبه 26 خرداد 1399
میگون بعد از فشم هستش در واقع بین فشم و شمشک میشه. من یک بار که مسیر تهران شمال رو پیاده میرفتم از بالای کوه که نگاه میکردم خیلی سر سبز بود اما داخل خود منطقه نشدم..
mmrasouli
mmrasouli
شنبه 24 خرداد 1399
یکی از محله های فوق العاده زیبا و خوش آب و هوای اوشان فشم میگون است، از شمشک به سمت فشم برید این منطقه زیبا نمایان میشود 👌🌺😘 و اهالی آن به زبان مازنی صحبت میکنند.
baranak.travel
baranak.travel
چهارشنبه 21 خرداد 1399
زمستان در میگون من یک هفته اقامت داشتم مناظر برفی اش آدمو سر حال میکنه واقعا ..بهار هم خیلی خوبه البته هنوز سرده. اقامتگاه ها و ویلاهای مناسبی برای مسافران در میگون هست که گردشگران میتونند استفاده کنند.