اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - لواسان  
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396

 دشت هویج یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری روستای افجه است که در قسمت بالایی مرکز روستا و در ناحیه گلندوک و لواسان قرار دارد. 

روایات تاریخی مختلف حکایت از آن دارند که در روزگاران قدیم بخش اعظم زمین های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته است اما اکنون اثری از مزارع ذکر شده به چشم نمی‌ خورد.

مسیر دستیابی به دشت هویج:

1. بخش اول مسیر، جاده ای پنج کیلومتری است که با عبور از جاده لشگرک ما را به لواسان و سپس افجه و دشت هویج می‌رساند.

2. بخش دوم راه نیز هشت کیلومتر مسافت دارد و به طرف شمال شرقی می‌رود که به سبب کوهستانی بودن جاده رسیدن به دشت هویج در تابستان حدود یک ساعت و نیم و در زمستان به بیش از ۲ ساعت زمان نیاز است که ممکن است در فصل سرما گردشگران را با دردسرهایی مواجه کند.

بیشتر گردشگرانی که به دشت هویج سفر می‌کنند گشتی در مزارع و باغ‌های آن زده و چند ساعتی را با طبیعت دست نخورده و زیبای این منطقه می گذرانند.

دیدن جاذبه‌های زیبا و مناظر بکر دره‌ شمالی افجه از جمله فعالیت مورد علاقه گردشگران است. این دره در فصول مختلف سال مورد توجه هزاران گردشگر قرار دارد و از این رو مورد توجه کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قله‌های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال استفاده می‌کنند.

آبشار زیبای موآب که در قلب قله ساکا و قبل از دشت هویج واقع شده است نیز در حدود صد و هشتاد متر ارتفاع دارد و به جز در اواخر تابستان که تا حدی آرام و کم‌ آب به نظر می‌رسد در سایر فصول پر آب و خروشان است.

در سمت شمال غربی دشت هویج و در مسیر صعود به قله آتشکده، دشت سبواستان با درختان زیبای گردو و گیلاس خودنمایی می‌کند و آبشار چرند به ارتفاع چهل و پنج متر از دامنه کوه به دره پایین سرازیر می‌شود.

کمی آن‌ طرف‌ تر حمام تاریخی روستای افجه که در مرکز بافت سنتی و کهن بنا شده است نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. این حمام دارای ۲ بخش جدای زنانه و مردانه بوده است و بنای آن دارای طاق، گنبدهای عرقچین و قوس‌های جناغی است. اهالی روستا قدمت حمام را به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجار نسبت می‌دهند. این حمام همچنان فعال است و مردم روستا از آن استفاده می‌کنند.

با پشت سر گذاشتن آبشار و دیدن معماری خاص حمام افجه به محله‌های قدیمی و بافت‌های اصیل و سنتی این روستا می‌رسیم که در فواصل نزدیک به هم قرار گرفته‌اند و نیز سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) و درخت چنار کهنسالی که قدمت آن را به ۴۰۰ سال پیش نسبت داده‌اند از شهرت زیادی برخوردار هستند. 

قلعه ساکا و قصر قجری که از ارتفاعات منطقه بر روستاهای امامه، راحت‌آباد، ناصرآباد، افجه و بخش عظیمی از لواسان اشراف دارد، از جمله بناهای بسیار قدیمی این ناحیه است. قلعه ساکا تا زمان صفوی فعال بوده است و توسط اقوام بومی مورد استفاده قرار می‌گرفت و اکنون نیز در ردیف آثار ملی قرار دارد. به موازات این قلعه می‌توان بقایای قصر قجری را که به ناصرالدین شاه تعلق داشته و توسط اعتمادالدوله ساخته شده است را در ناحیه شمالی روستا و مشرف به باغ‌های پوشیده آن مشاهدات کرد.

در شمال دشت هویج، گردنه ای قرار دارد که راهی مالرو در آن موجود است. این راه قدیمی و مالرو، افجه و دشت هویج را به دشت لار لواسانات و کوه های البرز مرکزی متصل می کند. نقل شده است که ناصرالدین شاه قاجار و دیگر شاهان قاجاریه از این مسیر برای تردد با کالسکه به دشت لار و سایر مناطق ییلاقی آن مناطق استفاده می کرده اند. به این راه مالرو (مال رو) که در برخی بخش ها به شکل سنگفرش است راه شاه عباسی نیز گفته می شود.

دیدگاه کاربران


faleghave211
faleghave211
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400 ساعت 16:07

دشت هویج تهران از مناطقی است که باید در بهار ببینید. از اتوبان شهید بابایی، جاده لشگرک و میدان لشکرک به طرف روستای افجه و دشت هویج برید.


hossien_haji42
hossien_haji42
شنبه 14 فروردین 1400 ساعت 15:47

لواسان که میرید سری هم به دشت هویج بزنید یه اقامتگاه بومگردی هم اینجا هست خیلی با صفاست. غذا هم در این اقامتگاه سرو میشه.


najram
najram
شنبه 16 اسفند 1399 ساعت 10:34

دشت هویج افجه فوق العاده زیباست👌🏻 از لواسان حدود دو ساعت پیاده روی به دشت هویج میرسید.


mitra
mitra
پنجشنبه 14 اسفند 1399 ساعت 10:18

لواسان دشت هویج یه طبیعت معمولی داره بد نیست اگر گذرتون خورد برید اما خیلی چیز خاصی نداشت. میگن اینجا قدیم هویج کشت میشده و زمینش هم شخصیه.


sari
sari
چهارشنبه 15 بهمن 1399 ساعت 11:48

دشت هویج تهران هیچ هویجی نداره! به خاطر اینکه قبلا در این محدوده کشت هویج انجام میشده به این نام معروف است.🥕


meysam
meysam
شنبه 13 دی 1399 ساعت 15:05

من شنیدم اینجا یک زمانی واقعا منظره سرسبزی داشته اما الان همش از بین رفته. زمستان هم پر از برف میشه و برای سرسره بازی خیلی خوبه.


maryamszh
maryamszh
چهارشنبه 21 خرداد 1399 ساعت 12:03

منظره زیبایی داره دشت هویج 😍😍 روستای افجه هم در مسیر دشت هویج قرار داره من رفتم آب و هواش خیلی دلچسبه.


خانم نگینی
خانم نگینی
دوشنبه 12 اسفند 1398 ساعت 12:37

سلام
لوکیشنی که روی نقشه گذاشتید دشت هویچ نیست بلکه محل شروع جاده خاکی از محل پارک ماشین ها در روستای افجه به سمت دشت هویچ است. معمولا افرادی که برای پیاده روی به سمت دشت هویچ میرن توی روستای افجه ماشین هاشون رو پارک میکنند و از این لوکیشن پیاده به سمت دشت هویچ و آبشار حرکت می کنند. به نظر من بهترین زمان برای این پیاده روی، اردیبهشت و خرداده که هوا زیاد گرم نیست و طبیعت هم سرسبزه.
اگر در زمستان که برف اومده از همین لوکیشن با ماشین از روی پل رودخانه رد بشید و به سمت روستای برگ جهان برید در وسط مسیر جاهای زیادی برای برف بازی و سر خوردن روی برف هست که ماشین ها توقف می کنند و با تیوپ و سایر وسایل روی برف لیز میخورن. البته باید مراقب بود.

رزرو ویلا استخردار در لواسان

از شبی 2,500,000 تومان

(تهران, لواسان)


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار