اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

تهران - لواسان  
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396

 دشت هویج یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری روستای افجه است که در قسمت بالایی مرکز روستا در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا و در ناحیه گلندوک و لواسان قرار دارد.

در مورد نامگذاری این منطقه روایات تاریخی مختلفی وجود دارد اما یکی از آنها حکایت از آن دارد که در روزگاران قدیم بخش اعظم زمین های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته است به همین علت به آن دشت هویج می‌گفتند. اکنون اثری از مزارع ذکر شده به چشم نمی‌خورد اما این دشت همچنان زیبایی های خاص خود را حفظ کرده است. از همین رو به مقصد سفر یکروزه‌ی بسیاری از ساکنین پایتخت و استان البرز تبدیل شده است.

دیدنی های این منطقه

گردشگرانی که به دشت هویج سفر می‌کنند گشتی در مزارع و باغ‌های آن زده و چند ساعتی را با زمین های دست نخورده و زیبای این منطقه می گذرانند و از طبیعت اطراف و آب و هوای آن منطقه لذت میبرند.

دیدن جاذبه‌های زیبا و مناظر بکر دره شمالی افجه از جمله فعالیت مورد علاقه گردشگران است. این دره در فصول مختلف سال مورد توجه هزاران گردشگر قرار دارد و از این رو مورد توجه کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قله‌های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال استفاده می‌کنند.

آبشار زیبای موآب که در قلب قله ساکا و قبل از دشت هویج واقع شده است نیز در حدود صد و هشتاد متر ارتفاع دارد و به جز در اواخر تابستان که تا حدی آرام و کم آب به نظر می‌رسد در سایر فصول پر آب و خروشان است.

در سمت شمال غربی دشت هویج و در مسیر صعود به قله آتشکده، دشت سبواستان با درختان زیبای گردو و گیلاس خودنمایی می‌کند و آبشار چرند به ارتفاع چهل و پنج متر از دامنه کوه به دره پایین سرازیر می‌شود.

کمی آن طرف تر حمام تاریخی روستای افجه که در مرکز بافت سنتی و کهن بنا شده است نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. این حمام دارای 2 بخش جدای زنانه و مردانه بوده است و بنای آن دارای طاق، گنبدهای عرقچین و قوس‌های جناغی است. اهالی روستا قدمت حمام را به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجار نسبت می‌دهند. این حمام همچنان فعال است و مردم روستا از آن استفاده می‌کنند.

با پشت سر گذاشتن آبشار و دیدن معماری خاص حمام افجه به محله‌های قدیمی و بافت‌های اصیل و سنتی این روستا می‌رسیم که در فواصل نزدیک به هم قرار گرفته‌اند و نیز سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) و درخت چنار کهنسالی که قدمت آن را به 400 سال پیش نسبت داده‌اند از شهرت زیادی برخوردار هستند. 

قلعه ساکا و قصر قجری که از ارتفاعات منطقه بر روستاهای امامه، راحت‌آباد، ناصرآباد، افجه و بخش عظیمی از لواسان اشراف دارد، از جمله بناهای بسیار قدیمی این ناحیه است. قلعه ساکا تا زمان صفوی فعال بوده است و توسط اقوام بومی مورد استفاده قرار می‌گرفت و اکنون نیز در ردیف آثار ملی قرار دارد. به موازات این قلعه می‌توان بقایای قصر قجری را که به ناصرالدین شاه تعلق داشته و توسط اعتمادالدوله ساخته شده است را در ناحیه شمالی روستا و مشرف به باغ‌های پوشیده آن مشاهدات کرد.

در شمال غرب دشت، در امتداد راهی که به قله آتشگاه می‌رود، دشت سبوستان قرار دارد؛ دشتی که آبشار چرند به ارتفاع 50 متر از آن جاری است و پر از درختان میوه مثل آلو، گیلاس و گردو است.

در شمال دشت هویج، گردنه ای قرار دارد که راهی مالرو در آن موجود است. این راه قدیمی و مالرو، افجه و دشت هویج را به دشت لار لواسانات و کوه های البرز مرکزی متصل می کند. نقل شده است که ناصرالدین شاه قاجار و دیگر شاهان قاجاریه از این مسیر برای تردد با کالسکه به دشت لار و سایر مناطق ییلاقی آن مناطق استفاده می کرده اند. به این راه مالرو (مال رو) که در برخی بخش ها به شکل سنگفرش است راه شاه عباسی نیز گفته می شود.

بهترین زمان بازدید از دشت هویج

دشت هویج در فصل تابستان بسیار گرم است از این رو بازدید از این منطقه در فصل تابستان توصیه نمی‌شود. در فصل زمستان و پاییز هم اگرچه که هوا سرد است اما مناظر بی نظیر و بکر این دشت به تمام سختی های آن می‌ارزد.

حتی اگر به ورزش های زمستانی علاقه داشته باشید در فصل زمستان دشت هویج به یکی از بهترین مناطق تفریحی برای این ورزش ها تبدیل میشود.

اما به طور کلی بهترین زمان بازدید از دشت هویج فصل بهار است زیرا هم هوا بسیار مطلوب و مناسب است و هم گیاهان تازه شکفته جلوه زیبایی به فضا بخشیده اند.

مسیر دسترسی

اگر از شهر تهران قصد عزیمت به این منطقه را دارید باید از طریق اتوبان شهید بابایی به جاده لشگرک وارد شوید و مسیر مستقیم را باید ادامه داد و با استفاده از تابلوهای دسترسی به افجه و گذر از میدان بسیج، به‌ سمت چپ پیچید تا به افجه رسید. پس از رسیدن به این روستا یک دو راهی می‌بینید. باید مسیر خاکی را ادامه دهید و پس از پارک وسیله نقلیه، پیاده‌روی را آغاز کنید.

اقامت در لواسان

برای اقامت در لواسان می‌توانید در سایت ویلاجار ویلاهای لواسان را مشاهده کنید. همچنین فراموش نکنید تا در لواسان از روستای برگ جهان، دریاچه چشمه دیو آسیاب و دریاچه سد لتیان دیدن کنید.

دیدگاه کاربران


حسین
حسین
چهارشنبه 10 آذر 1400
اگه میخواین یه گردش یه روزه به اطراف تهران داشته باشی دشت هویج بهترین گزینه اس، برای اینکه در قدیم مسافت زیادی و تو این دشت هویج میکاشتن برای همین به اون دشت هویج میگن در صورتی که الان خبری از هویج نیست
hadis
hadis
دوشنبه 04 مرداد 1400
مسیر راحتی دارد ولی اگه به کوه هاش بخواید برید دشوار میشه جای قشنگی است برید و لذت ببرید.
_fardin.kh
_fardin.kh
سه شنبه 18 خرداد 1400
برای رفتن به دشت هویج بهتره با ماشین آفرود برید. آفرود تا قسمت بالایی میره.
faleghave211
faleghave211
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400
دشت هویج تهران از مناطقی است که باید در بهار ببینید. از اتوبان شهید بابایی، جاده لشگرک و میدان لشکرک به طرف روستای افجه و دشت هویج برید.
hossien_haji42
hossien_haji42
شنبه 14 فروردین 1400
لواسان که میرید سری هم به دشت هویج بزنید یه اقامتگاه بومگردی هم اینجا هست خیلی با صفاست. غذا هم در این اقامتگاه سرو میشه.
najram
najram
شنبه 16 اسفند 1399
دشت هویج افجه فوق العاده زیباست👌🏻 از لواسان حدود دو ساعت پیاده روی به دشت هویج میرسید.
mitra
mitra
پنج شنبه 14 اسفند 1399
لواسان دشت هویج یه طبیعت معمولی داره بد نیست اگر گذرتون خورد برید اما خیلی چیز خاصی نداشت. میگن اینجا قدیم هویج کشت میشده و زمینش هم شخصیه.
sari
sari
چهارشنبه 15 بهمن 1399
دشت هویج تهران هیچ هویجی نداره! به خاطر اینکه قبلا در این محدوده کشت هویج انجام میشده به این نام معروف است.🥕
meysam
meysam
شنبه 13 دی 1399
من شنیدم اینجا یک زمانی واقعا منظره سرسبزی داشته اما الان همش از بین رفته. زمستان هم پر از برف میشه و برای سرسره بازی خیلی خوبه.
maryamszh
maryamszh
چهارشنبه 21 خرداد 1399
منظره زیبایی داره دشت هویج 😍😍 روستای افجه هم در مسیر دشت هویج قرار داره من رفتم آب و هواش خیلی دلچسبه.
 نادری
نادری
دوشنبه 12 اسفند 1398
سلام
لوکیشنی که روی نقشه گذاشتید دشت هویچ نیست بلکه محل شروع جاده خاکی از محل پارک ماشین ها در روستای افجه به سمت دشت هویچ است. معمولا افرادی که برای پیاده روی به سمت دشت هویچ میرن توی روستای افجه ماشین هاشون رو پارک میکنند و از این لوکیشن پیاده به سمت دشت هویچ و آبشار حرکت می کنند. به نظر من بهترین زمان برای این پیاده روی، اردیبهشت و خرداده که هوا زیاد گرم نیست و طبیعت هم سرسبزه.
اگر در زمستان که برف اومده از همین لوکیشن با ماشین از روی پل رودخانه رد بشید و به سمت روستای برگ جهان برید در وسط مسیر جاهای زیادی برای برف بازی و سر خوردن روی برف هست که ماشین ها توقف می کنند و با تیوپ و سایر وسایل روی برف لیز میخورن. البته باید مراقب بود.