اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

تهران - لواسان   ( دشت لار )
یکشنبه 18 شهریور 1397

یکی از زیبایی های طبیعی کشورمان دریاچه چشمه دیو آسیاب، می باشد که بسیار تماشایی است. دشتی که این دریاچه در آن واقع شده، در کوهپایه قله دماوند قرار دارد. بخش شمال و شمال شرقی این دشت در استان مازندران و بخش جنوب و جنوب غربی آن، در لواسانات (شهرستان شمیران) واقع شده است.

از سال 1354 هجری شمسی، این دشت را پارک ملی لار نامیدند. از سال 1361، این دشت جزو مناطق حفاظت شده قرار گرفت و از سال 1370، در بعضی از نقاط آن شکار ممنوع شد.

دیدنی های این دشت زیبا فقط به دریاچه چشمه دیو آسیاب ختم نمی شود، پس از جای جای این دشت می توانید دیدن کنید و غرق لذت شوید. قله سر به فلک کشیده کوه دماوند، دشت پر از شقایق، مشاهده حیات وحش، پوشش گیاهی و انواع گونه های زیستی در این منطقه، نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند.

این دریاچه با دو آبگیر کوچک و بزرگ، در میان تپه ای از جنس آهک با ارتفاع 10 متر در ارتفاعات شمالی دشت لار، در میان رودخانه های دلیچای و سفید آب تشکیل شده است. این تپه به صورت لایه لایه و متخلخل است که در طی سال ها و انباشته شدن رسوبات مواد معدنی به خصوص املاح بی کربنات در ارتفاع 20 متری از بستر رودخانه، به وجود آمده است.

با اینکه در آب چشمه، املاح وجود دارد، دهانه های چشمه هنوز بسته نشده اند زیرا فشار آبی که از بستر می آید، به قدری است که نمی گذارد دهانه ها مسدود گردند. در گذشته، دهانه های چشمه به اندازه ی کمتر از یک متر بوده است. جوشش آب از دو دهانه این چشمه، بسیار زیباست و در سطح آب قابل مشاهده می باشد. از این چشمه، آبی سرریز نخواهد شد فقط آب مازاد دریاچه، از بین سنگ ها، به بخش های پایینی می رود و به رودخانه می رسد. آب چشمه به رودخانه ی سفید آب می ریزد. یکی از علت های سفید بودن آب رودخانه مذکور، گوگردی است که در آب چشمه دیو آسیاب وجود دارد.

در آب چشمه، بی کربنات گوگرد وجود دارد، به همین دلیل بوی گوگرد آن کاملا احساس می شود. آب، مزه ای ترش دارد و دمای آن 5 تا 10 درجه سانتی گراد می باشد. به دلیل تغییرات فصلی، آلودگی آب و میزان آبدهی، رنگ آب از آبی روشن تا خاکستری متغیر خواهد بود. آب چشمه به علت دارا بودن املاح معدنی، خاصیت درمانی دارد و می تواند در بهبود برخی از بیماری ها موثر باشد.

دریاچه چشمه دیو آسیاب به صورت دایره ای با قطر 20 و عمق 2 متر است. از سطح دریا، 3014 متر ارتفاع دارد و از جمله دریاچه هایی است که بسترش را خود به وجود آورده است.

در هر 4 فصل سال، دشت لار جلوه های زیبایی دارد ولی در فصل تابستان، به علت تابش مستقیم نور خورشید، سفر به این دریاچه پیشنهاد نمی شود. اگر در فصل بهار به این دشت سفر می کنید، می توانید از منظره دشت شقایق آن نیز لذت ببرید.

امروزه به دلیل ورود اتومبیل ها به این منطقه، هم چنین استفاده ی نادرست از دریاچه دیو آسیاب و طبیعت اطراف آن، به بستر این دریاچه صدمه وارد شده است.

در سفر به این مکان، آب آشامیدنی و خوراکی همراه داشته باشید. با ورود به این منطقه، آنتن دهی تلفن های همراه به مشکل بر می خورند، پس جهت جلوگیری از بروز هر حادثه ای، برای سفرتان برنامه ریزی کنید. به علت تابش شدید آفتاب، پیشنهاد می شود حتما از کرم های ضد آفتاب و سایه بان استفاده نمایید. شنا در آب دریاچه موجب آلودگی آب می شود، پس در آب دریاچه شنا نکنید. در این منطقه ممکن است مار مشاهده شود، پس در هنگام پیاده روی، احتیاط کنید. همچنین به دلیل وجود گونه های متفاوت زیستی، نظافت را نیز رعایت فرمایید.

جهت دسترسی به این دریاچه، می بایست به سمت جاده هراز بروید، سپس وارد جاده ی فرعی پلور شوید و از آنجا به طرف سد لار پیش روید. یک فرعی خاکی وجود دارد که شما را به منطقه ی حفاظت شده ی لار می رساند. بعد از پاسگاه محیط بانی در این منطقه، 20 کیلومتر را طی کرده و خود را به محل سکونت عشایر آرو برسانید. در این جا بهتر است از اتومبیل خود پیاده شوید و ادامه راه را تا دریاچه دیو آسیاب، به صورت پیاده بپیمایید.  همچنین برای اقامت بیش از یک روز، میتوانید خانه های محلی در دماوند را اجاره کنید.

دیدگاه کاربران


کاوه
کاوه
سه شنبه 28 دی 1400
درسته میگن شنا نکنید ولی آب این دریاچه برای بیماری های پوستی خیلی عالیه
زینب
زینب
سه شنبه 04 آبان 1400
وقتی که کنار دریاچه قدم راه میرید بوی گوگرد و احساس میکنید بخاطر اینکه این دریاچه پر از املاح معدنیه گوگرد داره
leilamoheci
leilamoheci
سه شنبه 26 مرداد 1400
جای خیلی قشنگی است آب بسیار خوش رنگی دارد فقط مسیر سخت و زیبایی دارد.
marjan esmaeili
marjan esmaeili
شنبه 12 تیر 1400
آب این چشمه بی کربنات گوگردیه برای همین بوی گوگرد را وقتی اطراف دریاچه هستین حس میکنید و رنگ آب آن آبی فیروزه ای است و ترش مزه البته رنگ آب با توجه به تغییرات آب و هوا در فصول مختلف تغییر میکند.
soomi.05
soomi.05
شنبه 28 فروردین 1400
من با دوچرخه تا کنار چشمه رفتم واقعا عجب کوه های خیره کننده ای اطرافش هست😍😍😍 رفت و برگشت مسیر تقریبا 45 کیلومتر شد.
gho4580
gho4580
شنبه 23 اسفند 1399
دشت لار و جاذبه های بی نظیرش مثل این دریاچه بسیار عالیست و حرف نداره😍😍😍 فصل بازدید از این منطقه از 15 خرداد تا 15 شهریور میباشد.
naderli_zd2
naderli_zd2
چهارشنبه 29 بهمن 1399
من شنیدم که دیگه محیط بانی اجازه اقامت شبانه و حتی نزدیک شدن به دریاچه رو نمیده. من قبلا اینجا رفتم فقط بدیش این بود که بوی بدی میومد.
morteza_mikail
morteza_mikail
سه شنبه 30 دی 1399
این دریاچه خیلی عالیه من خودم در آبش شنا کردم به دیو آسیو معروف هست که بهش دیو آسیاب هم میگن و برای بیماری های پوستی بسیار عالیه.
mirot
mirot
دوشنبه 24 آذر 1399
من با دوچرخه در اطراف این چشمه گشتم. خیلی چشمه زیبا و تمیز و البته هوای بسیار مطبوعی داشت. از یه مسیری به بعد امکان ماشین بردن نیست و باید پیاده برید. ولی من ترجیح دادم با دوچرخه و کلاه ایمنی ادامه مسیر رو حرکت کنم.
youse8879
youse8879
شنبه 10 خرداد 1399
نگین دشت لار دریاچه دیو آسیابه که خیلی خاصیت درمانی داره.