اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

البرز - کرج  
چهارشنبه 24 خرداد 1396

رشته کوه های ایران و به خصوص البرز مرکزی محل رویش بسیاری از گونه های گیاهی به ویژه گل لاله است. از گذشته های دور تا به امروز، ایرانیان گل لاله را به دلایل متعددی از جمله راست قامتی و زیبایی بی همانندش در فرهنگ غنی خود به عنوان سمبل و نشانه ملی می دانستند. علاوه بر ایران، لاله، گل ملی افغانستان، ترکیه، هلند، مجارستان و بلژیک نیز می باشد. این گل دارای 100 تا 150 گونه است که به صورت خودرو یا پرورشی یافت میشود. نوع خودرو این گل در کشورهای ایران، ترکیه، غرب سوریه، نزدیک دریای خزر، یونان، اسپانیا، افغانستان، ایتالیا، سواحل مدیترانه در شمال آفریقا دیده میشود و در سایر مناطق جهان به صورت پرورشی است.

لاله های ایرانی اجداد لاله هایی هستند که امروزه در هلند پرورش می یابند و نماد ملی این کشور و همچنین از بزرگترین منابع صادراتی آن به شمار می آیند. لازم به ذکر است که نقش این گل بر روی نقش برجسته ها و مهرهای پادشاهان ایرانی از دوره عیلامی تا هخامنشی و ساسانی دیده شده است.

با آمدن فصل بهار، طبیعت تازگی و طراوت خاصی به خود میگیرد و لباس کهنه زمستان را از تن بیرون میکند. درختان با شکوفه های زیبا خود را نمایان میکنند و گل ها زینت بخش زمین میشوند. حضور 19 گونه از گل های رنگارنگ لاله در مناطق مختلف ایران از آن موهبت های الهی است که علاوه بر زیبایی موجب جذب توریست و رونق اقتصادی شده است. شهرستان کرج به خصوص منطقه آسارا از مناطق مهم برای پرورش گل و گیاه به ویژه گل های شاخه بریده به شمار می آیند که حدود 31 میلیون شاخه گل در سطح 32 هکتار در این شهرستان به صورت سالانه تولید می شود و این گل های شاخه بریده شامل گلایل، لیلیوم، مریم، رز، ژربرا، داوودی و لاله می باشند.

مجموعه باغ لاله های گچسر که در کیلومتر 52 جاده چالوس در دهکده گرماب قرار دارد. باغ لاله گچسر برای آشنایی بیشتر مردم به پرورش و تولید گل لاله در ایران در سال 1360 ساخته و در سال 1361 افتتاح شد و در حال حاضر بیش از سی واریته گل لاله و یک میلیون پیاز لاله تولید و تکثیر می گردد.

یکی از رکوردهایی که باغ لاله گچسر در جذب گردشگر داشته، این است که در سال 1390 این باغ میزبان 600 هزار بازدید کننده در طول دو هفته بوده است. قبل از رسیدن به مرکز باغ و مکان اصلی گل ها، غرفه هایی از صنایع دستی و سبزیجات محلی و گل و گیاه و یک مجسمه جالب برای سوژه عکاسی، قرار دارد. برکه ای همراه با چند اردک در ابتدای ورودی باغ نیز بازدیدکنندگان را به سمت خود جذب میکند. هر چه به طرف محل اصلی باغ میرویم صدای پرندگان و آواز دلنشین آنها در فضا طنین انداز میشود.

باغ لاله گچسر با مساحتی در حدود ده هزار متر، سی و دو گونه از هزار و چهارصد گونه گل لاله را که نمونه کوچکی از باغ لاله کوکن هولف هلند می باشد، به نمایش گذاشته است. گل های لاله موجود در این باغ شامل انواع مختلفی از لاله ها از قبیل ستاره ای، حاشیه دار، پرگلبرگ، جامی، فنجانی و قدحی در رنگ های زرد، قرمز، نارنجی، ارغوانی و صورتی می باشند.

زمان گل دهی لاله های این باغ به طور تقریبی با زمان گل دهی لاله های هلند مصادف می باشد که در ماه اردیبهشت و اوایل خرداد است اما زمان بازدید از این باغ لاله، معمولا اوایل و اواسط اردیبهشت ماه است که سرما یا گرمای زودرس در شروع و اتمام دوره این جشنواره موثر است. لازم به ذکر است که بازدید از باغ لاله گچسر رایگان می باشد.

گل لاله در اروپا، تولیپ نام دارد که این نام تغییر یافته لغت تولبند است که در فارسی و ترکی به معنای عمامه می باشد و به دلیل شباهتی که این گل به عمامه دارد این نام را برای آن در نظر گرفته اند.

سخنی از جواد غلامی صاحب باغ لاله:

اولین جشنواره گل لاله سال ها قبل توسط پدرم برگزار شد و توصیه کرد که این جشنواره را ادامه دهم و برای انجام این کار، هزینه ای برای بازدید از مردم دریافت نکنم. همین که یک نفر از بازدیدکنندگان باغ بگوید خدا پدرش را بیامرزد، برایم کافیست.

مسیر دسترسی به باغ لاله گچسر

برای دسترسی به باغ لاله گچسر در آسارا می بایست به کیلومتر 52 جاده کرج به چالوس، روستای گرماب از توابع آسارا سفر کنید. در زمان برگزاری جشنواره بنرهایی برای اطلاع رسانی این نمایشگاه در اول جاده چالوس نصب میشود. در ضمن هنگام بازدید از باغ لاله هرگز از روی گل ها عبور نکنید و اقدام به چیدن گل ها نکنید.

اقامت در کرج

میتوانید برای اقامت در نزدیکی باغ لاله گچسر، اقامتگاه مورد نظر خود را از سایت ویلاجار با جستجوی اجاره ویلا در کرج رزرو نمایید. پیشنهاد میکنیم از دیگر جاذبه های گردشگری و تفریحی در کرج مانند آبشار چاران، سد کرج، روستای واریان و امامزاده طاهر بازدید کنید.

دیدگاه کاربران


نسترن
نسترن
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1402
امسال اولین بار بود که به اینجا رفتم و ازدیدن طبیعت زیبای اینجا لذت بردم خیلی زیباست
شادی داوودی
شادی داوودی
چهارشنبه 03 آذر 1400
بهتون پیشنهاد میکنم، حتما موقعه ی شروع نمایشگاه لاله به گچسر برید، خیلی محشر و زیباست
mostafa
mostafa
دوشنبه 28 تیر 1400
اردیبهشت ماه بهترین زمان برای دیدن از این باغ زیبا است و لاله های خودرو و پرورشی در این باغ وجود دارد.
homa_mashalchian
homa_mashalchian
سه شنبه 11 خرداد 1400
باغ لاله گچسر از زیباترین جاهای استان البرز که کرجی ها خیلی بهش مینازن. فوق العاده زیباست😍😍 از دوم اردیبهشت تا 15 اردیبهشت زمان رفتن به اینجاست.
organic_biostyle
organic_biostyle
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
من هروقت که اینجا میرم روحم تا مدت های زیاد شارژ شارژ میشه واقعا اینجا انرژی زاست...خیلی زیباست با دیدن لاله ها این شاهکار خلقت احساس شعف میکنم.
hadi
hadi
سه شنبه 12 اسفند 1399
پارسال که ما رفتیم جاده چالوس از این دشت زیبا هم دیدن کردیم خیلی خلوت بود..یه باغ لاله هم در روستای کندر در چند کیلومتری جاده چالوس هست اونجا هم خیلی زیباست.
mahtab
mahtab
یکشنبه 12 بهمن 1399
این باغ فوق العاده زیبا نمونه کوچک باغ لاله ای در کوکن هولف هلند با وسعت ده هزار هکتار است و یکی از رویایی ترین مناطق کرج.
ghab
ghab
چهارشنبه 03 دی 1399
باغ لاله گرماب گچسر فوق العاده است حدود 10 تا 15 کیلومتر نرسیده به گچسر میتونید از این باغ دیدن کنید. لاله های صورتی باغ خیلی خوشگل هستن.
rozanesabz
rozanesabz
چهارشنبه 21 آبان 1399
فوق العاده است، سرشار از رنگ و حس خوب زندگی 🌹👌 جشنواره گل های لاله گچسر معمولا ده روز طول میکشه و در اردیبهشت ماه برگزار میشه.
arhammf
arhammf
شنبه 03 آبان 1399
من پارسال رفتم علاوه بر این باغ لاله یه منطقه ای هم در بالای کوه در روستای کندره در چند کیلومتری از جاده چالوس قرار داره که بسیار زیباست و برای آخر هفته ها به همراه همسر جان مکانی بی نظیر است 🌺🌺
behrooz__42
behrooz__42
یکشنبه 06 مهر 1399
بازدید باغ لاله برای عموم آزاد هستش مثل باغ گیاه شناسی. البته برای رفتن باید بلیط تهیه کرد.
mohammad_bakan72
mohammad_bakan72
چهارشنبه 15 مرداد 1399
ورود به باغ گل های لاله برای عموم آزاد و رایگان هستش اما کمبود جای پارک و ازدحام جمعیت در روزهای تعطیل خیلی اذیت کننده است. سعی کنید ساعات و روزهای خلوت تری را برای رفتن به آنجا در نظر بگیرید.
اسکندری
اسکندری
چهارشنبه 25 تیر 1399
گل لاله هایی که در این باغ وجود دارد شامل انواع متنوعی از جمله ستاره ای، حاشیه دار، پر گلبرگ، جامی، فنجانی و قدحی در رنگ های زرد، قرمز، نارنجی،ارغوانی و صورتی است.
bakhtiabbas166
bakhtiabbas166
دوشنبه 09 تیر 1399
باغ لاله گچسر با لاله های رنگارنگ بهشت رو برای ما به نمایش میذاره..👌👌
ترمه
ترمه
یکشنبه 01 تیر 1399
واقعا ارزش رفتن داره خیلی زیباست من یه بار رفتم 14 اردیبهشت بود حتما برید نیاز به رزرو هم نیست. البته قبلش مطمعن بشید که اجازه رفتن میدن.
parhammf
parhammf
یکشنبه 25 خرداد 1399
من اردیبهشت 98 گچسر رفتم بهترین موقع سال رفتم گل ها در اوج زیبایی بودن.. تو روستای کندر که چند کیلومتر از جاده چالوس فاصله داره اقامت داشتیم باغ لاله های زرد و بنفشش بسیار زیبا بود.
mina_esfahani11
mina_esfahani11
دوشنبه 19 خرداد 1399
هر چقدر از زیبایی های چالوس و جاده چالوس بگیم کم گفتیم..لحظه شماری میکنم کی میرم اینجا...فوق العادست یک بار اومدم و لاله های زیبارو تماشا کردم. 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
سرایی
سرایی
سه شنبه 23 اردیبهشت 1399
اجاره در ماه رمضان واسه یکشب یا دو شب چقدره؟ 4 نفر خانم