اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

کرمان - کرمان  
سه شنبه 21 اردیبهشت 1400

روستای سیرچ کرمان با داشتن آب و هوایی خنک و کوهستانی، یکی از چهار روستای بزرگ بخش شهداد میباشد و از زمان های قدیم به عنوان ییلاق بخش کویری شهداد، روستاهای بهارستان و.. مورد توجه بوده است. فاصله سیرچ از شهر کرمان 57 کیلومتر و از شهداد 40 کیلومتر میباشد. این ییلاق در ارتفاع 1550 متری از سطح دریا در دره رودی به نام سیرچ قرار دارد و به خاطر داشتن هوایی مطلوب مملو از درختان سرسبز است. سیرچ در سال 1389 به عنوان منطقه هدف گردشگری معرفی شده است. 
 

در این منطقه چند درخت کهنسال چنار و سرو وجود دارند اما یکی از جاذبه های اصلی برای جذب توریست به سیرچ که به عنوان اثر طبیعی در سال 1382 به ثبت ملی رسیده، درخت معروف سرو سیرچ است.

سرو سیرچ شامل دو درخت سرو قدیمی و کهن است که البته یکی از آنها جوان تر میباشد و به یکدیگر متصل شده اند. ارتفاع و قطر یقه یکی از سروها به ترتیب 27 متر و 7/4 متر و دیگری 22 متر و 3/3 متر میباشد. از دیگر مشخصات این اثر ملی عمر آنهاست که 1000 سال تخمین زده شده و از این حیث دارای اهمیت توریستی بالایی است. سرو سیرچ به عنوان ذخایر ژنتیکی گیاهی استان کرمان از مهمترین جاذبه های گردشگری میباشد که همواره بازدیدکنندگان بسیاری را به سوی خود جلب میکند. موقعیت مناسب سرو سیرچ که در مجاورت رودخانه دائمی و در مسیر مقبره سلطان جلال الدین و مقابل مسجد جامع قرار گرفته موجب جذابیت روز افزون آن شده است.

ناگفته نماند که سیرچ زادگاه نویسنده توانای قصه های مجید، هوشنگ مرادی کرمانی است و خانه او در مجاورت این اثر ملی قرار دارد. مکان این دو درخت کهنسال در جنوب غربی شهداد و فاصله 38 کیلومتری از این شهر است.

متاسفانه این اثر ملی مورد بی توجهی و بی مهری مسئولان واقع شده و هیچ برنامه مشخصی برای حفاظت و سازماندهی این جاذبه توریستی در نظر گرفته نشده، طوری که حتی برخی گردشگران به راحتی کنار آن به روشن کردن آتش می پردازند. همچنین در اطراف سرو، هیچ تابلویی مبنی بر معرفی این جاذبه دیده نمیشود.

نبود محلی مناسب برای اسکان موقت گردشگان و سرویس بهداشتی در این روستا از دیگر نقاط ضعف این منطقه به شمار میرود.

 

اقامت در کرمان

در صورتی که تصمیم دارید از این جاذبه توریستی و دیگر مکان های گردشگری کرمان همچون دریاچه جوان شهداد، باغ شازده ماهان، کمپ و کلوت های شهداد، دیدن کنید میتوانید به سایت ویلاجار مراجعه کرده و با اجاره اقامتگاه بومگردی در کرمان سفری خوش را برای خود و همراهانتان در این استان کویری رقم بزنید.

دیدگاه کاربران


kheiri2010
kheiri2010
یکشنبه 23 خرداد 1400 ساعت 16:30

سیرچ زادگاه هوشنگ مرادی کرمانی است. ما به همراه لیدر حرفه ای به این منطقه رفتیم و از سرو هزار ساله هم دیدن کردیم.


272 εβδ.
272 εβδ.
سه شنبه 21 اردیبهشت 1400 ساعت 15:18

سیرچ زادگاه هوشنگ مرادی کرمانی است و در مورد سرو سیرچ حتی بعضی هم میگن قدمتش به هزار و پانصد سال هم میرسه.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار