اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

کرمان - کرمان  
شنبه 07 مرداد 1396

کمپ کویری شهداد کجاست؟

کمپ کویری شهداد (Shahdad) که تنها کمپ کویری دشت لوت می باشد در شهداد واقع در استان کرمان واقع شده و اقامتگاهی است مطمئن برای اسکان افرادی که مایلند زندگی در کویر را تجربه کنند.

شهداد در 87 کیلومتری شمال شرق شهر کرمان است. کویر شهداد با مساحتی بیش از 24000 کیلومتر مربع، قسمتی از حاشیه غربی کویر لوت به شمار می آید. کویر شهداد از جنوب غرب به مناطق کوهستانی و سردسیر سیرچ و از شمال شرق به مناطق کویری و گردشگری دست نخورده ای همچون کلوت منتهی می گردد.

در 25 کیلومتری بخش شرقی شهداد، جلوه ای بدیع، حیرت آور و شگفت انگیز از طبیعت کلوت ها دیده می شود.

کمپ کویری شهداد یا کمپ کویری کوتوها

کلمه کمپ در زبان فارسی به معنی اردوگاه و مکانی برای اقامت کوهنوردان یا طبیعت‌گردان است. نام دیگر کمپ کویری شهداد در زبان محلی کمپ کویری کوتوها میباشد که به معنی مکانی مانند آلاچیق است. در زبان محلی بومیان منطقه شهداد، به مکان های آلاچیق مانندی که مستطیلی هستند کَوار و به آلاچیق هایی که مانند نیم کره هستند کوتو گفته میشود. کمپ کویری شهداد که تنها کمپ کویری این دشت می باشد در نزدیکی شهر افسانه ‌ای کلوت ‌ها قرار دارد. این کمپ در 20 کیلومتری شهداد در مسیر نهبندان و پس از گذر از ده سیف و شفیع آباد در لابه‌لای تپه ‌ها واقع شده است.

کمپ به صورت شمالی - جنوبی بنا شده و در دل چندین کلوت قرار گرفته تا از گزند باد و طوفان ‌های شن در امان باشد.

تعداد کمپ هایی که در این منطقه با شاخ و برگ گیاهان بیابانی و نخل ساخته شده 36 عدد میباشد. برای اینکه کوتوها مقاومت بیشتری داشته باشند، زیر هر کدام سکویی از سیمان و آجر ایجاد شده است. مسیر حرکت بین کوتوها نیز به شکل پیاده‌رو ساخته شده است.

اقامت در شهر رویایی کلوت ها در سکوت مطلق کویر، حسی آرامش‌بخش به انسان القا میکند که تا مدت ها از خاطر او نمی رود. تماشای مناظر عجیب بیابان لوت و چشم انداز بی انتهای آن ذهن هر گردشگری را به خود درگیر میکند و انسان را مسحور هنر خالق هستی می سازد.

سرزمین کلوت ها، بهترین مکان برای گردش کویرنوردان است. از این رو کمپ کویری شهداد با امکانات اقامتی مناسب سفری دلچسب را برای آنها فراهم کرده تا بارها به پهنه عظیم کرمان قدم گذارند و از صحنه های شگفت‌انگیزی مانند گلدان های کویری، پلیگون های دریاچه نمک، آسمان زیبا و تماشایی کویر، رمل ها، کریستال ها، شن های روان، تپه های ماهورهای ماسه ای نهایت لذت را ببرند.

ریگ یلان و تنگه‌ی زبان مار نیز از دیدنی های کویر بی همتای لوت میباشند.

 

امکانات کمپ کویری شهداد

کمپ کویری شهداد تمامی امکانات رفاهی همچون آب، برق، سرویس بهداشتی، آمفی تئا‌تر روباز، حمام آفتاب، نگهبانی، خواب در شن ‌ها و استراحت گاه در 36 آلاچیق ساخته شده از مصالح طبیعی همچون برگ های خرما و ... را برای مسافران و گردشگران منطقه دیدنی و بی نظیر شهداد و همچنین کلوت ها فراهم آورده است.

آشنایی با کلوت های شهداد

کلوت ها از لحاظ شکل ناهمواری و وضعیت پیدایش در جهان بی بدیل هستند.

نمای دور کلوت ها همچون شهری عظیم با آسمان خراش های متعدد را به ذهن می آورند. این کلوت‌ ها رشته دالان ‌های موازی می باشند که در اثر باران و وزش باد شدید و با گذشت زمان بوجود آمده اند. ارتفاع دیواره آنها حتی به 200 متر نیز می رسد.

شهر افسانه ‌ای کلوت ها، 11000 کیلومتر مربع مساحت دارد که در اثر فرسایش آبی و بادی 20000 سال گذشته ایجاد شده است. در کویر شهداد، 100هکتار نمک زار به صورت جوشش تخم مرغی بوجود آمده که در هیچ نقطه ای از جهان نظیر آن را نمی توان یافت.

طول کلوت ‌ها از شمال به جنوب نزدیک به 145 کیلومتر و عرض آن از غرب به شرق در حدود 70 کیلومتر می باشد که در موازات تل ماسه ‌های عظیم شرق کویر قرار دارند.

صدای غرش طوفان های کویری در این منطقه آنقدر زیاد است که برای همه غیر قابل تحمل میباشد.

متأسفانه کلوت ها نسبت به تل ماسه های شرقی لوت، ناشناخته مانده اند البته خطرناک تر نیز می باشند. قدیمی ‌ترین پرچم فلزی در جهان با عنوان درفش شهداد در این منطقه یافت شده و در موزه ملی حفظ و نگه داری می‌ گردد.

داغ ترین نقطه کره زمین

داغ ترین مکان در سطح کره زمین به صحرای آریزونای آمریکا با 63 درجه سانتی گراد نسبت داده شده اما کارشناسان ایرانی بر این باورند که کویر لوت ایران در 80 کیلومتری کویر شهداد دارای دمای 67 درجه سانتی گراد در سایه و 100 درجه سانتی گراد بر روی خاک و گدازه های آتش فشانی در آفتاب می باشد؛ این منطقه به گندم بریان و یا ریگ سوخته شهرت دارد.

این منطقه دارای جاده و راه مشخصی نمی باشد به همین علت دسترسی به آن کمی سخت بوده و تنها با افراد آشنا به مسیر، میسر می باشد.

منطقه گندم بریان دارای پوشش آتشفشانی می باشد که این پوشش سیاه خود نیز موجب افزایش دما در منطقه می گردد. دلیل دیگری که موجب افزایش دمای آن شده، قرار گرفتن در پست ترین منطقه داخلی ایران می باشد.

زمان بازدید از کمپ کویری شهداد

لازم به ذکر است که بازدید و اقامت در کمپ کویری شهداد تنها در فصل زمستان و در ابتدای بهار امکان پذیر می باشد. در زمان‌هایی از سال که شرایط بد جوی در منطقه حاکم است، امکان اقامت و اسکان گردشگران وجود ندارد؛ زیرا سازه اصلی کوتوها از شاخ و برگ درختان ساخته شده، بنابراین در مقابل طوفان های شدید تاب مقاومت را ندارند.

جاذبه های دیگر کرمان

قلعه شفیع آباد در 9 کیلومتری کمپ کویری شهداد، باغ شاهزاده ماهان و مقبره شاه نعمت الله ولی از مکان های گردشگری کرمان هستند که در کنار کمپ کویری شهداد میتوان از دیدن آنها لذت برد.

چگونه به کمپ کویری شهداد سفر کنیم؟

برای دسترسی به کمپ کویری شهداد می بایست به استان کرمان، شهداد، کیلومتر 18 جاده شهداد به نهبندان، روستای شفیع آباد، 10 کیلومتر فرعی سمت راست سفر نمایید. 

دیدگاه کاربران


جواد موسوی
جواد موسوی
دوشنبه 21 تیر 1400 ساعت 13:02

بسیار تمیز و با امکانات کافی و رعایت پروتکل های بهداشتی است کویر شهداد.


mobina_art.shop
mobina_art.shop
دوشنبه 03 خرداد 1400 ساعت 16:09

تور کویر لوت در گرم ترین نقطه زمین در کمپ شهداد با تمام امکانات رفاهی برای مسافران این منطقه فعال است.👏👏


kerman_land_tourism
kerman_land_tourism
دوشنبه 30 فروردین 1400 ساعت 16:12

اکو کمپ ماهان در دل کویر شهداد با رعایت پروتکل های بهداشتی مسافر می پذیره فوق العاده هستند.


kiyanpour
kiyanpour
دوشنبه 25 اسفند 1399 ساعت 14:37

با تور میتونید به این کمپ در منطقه شهداد برید، چادر های ویژه با امکانات عالی دارند. هزینه چادرهای دو تخته اش پارسال 295 هزار تومان بود.


meeti
meeti
دوشنبه 04 اسفند 1399 ساعت 13:08

تورهای زیادی برای کمپ زدن و گردش در کویر لوت به اینجا میان شهداد در استان کرمان قرار داره دیدن کلوت های کویر شهداد و گندم بریان رو بهتون توصیه میکنم.


nadiafekri
nadiafekri
یکشنبه 05 بهمن 1399 ساعت 10:53

من اینجا رفتم خیلی عالی بود. خیلی دوست دارم دوباره بتونم برم و توی کمپ هایی با سازه های ساده اقامت داشته باشم.


rezvani
rezvani
پنجشنبه 27 آذر 1399 ساعت 11:35

من رفتم واقعا قشنگه. کمپ اسکان نزدیک کویر شهداد و نزدیک به جنگل نیکاهاست. حمام، دستشویی و امکانات لازم رو داره و چادرهای حصیری برای شب ماندن در نظر گرفتن.


mehrdadzhiyanmofrad
mehrdadzhiyanmofrad
شنبه 01 آذر 1399 ساعت 12:00

شهداد پر از درختان خرماست. کویر شهداد نزدیک این شهر قرار داره و بهترین مکان کویر نوردی دنیاست واقعا.👏 پیست موتور هم در کنار کمپ قرار دارد.


y.fa.farahani
y.fa.farahani
دوشنبه 12 آبان 1399 ساعت 10:38

سطح بیرونی این سازه های کویر کاملا از یک فرم آئرودینامیک پیروی مینماید و در برابر بادهای کویری مقاوم میباشد.


vahid_khaki_1363
vahid_khaki_1363
سه شنبه 22 مهر 1399 ساعت 11:20

عجب جایی 😉😉😉 خیلی زیباست یاد تپه های ماسه ای بافق افتادم 😥😥😥 تو مستند ایرانگرد میگفت گرم ترین ترین نقطه کره زمین در این منطقه است.


behzadsh2.official
behzadsh2.official
یکشنبه 26 مرداد 1399 ساعت 17:24

در این کویر مسابقه بین توریست ها هم برگزار میشه و امکانات رفاهی لوکسی داره تو دل کویر.


amin.1983.a.t
amin.1983.a.t
دوشنبه 06 مرداد 1399 ساعت 17:23

پیست موتورهای ATV هم در کنار کمپ قرار دارد. چادر های ویژه با امکانات هتل 5 ستاره هم برای توریست ها گذاشته شده.


parisa.msb
parisa.msb
سه شنبه 17 تیر 1399 ساعت 12:28

کویر زیبای لوت بهترین و با پتانسیل ترین منطقه برای انرژی خورشیدی است. شب که میشه زیر آسمان کویر و حضور در کمپ کویری حس خوبی به انسان میده.


ناز2
ناز2
دوشنبه 02 تیر 1399 ساعت 16:11

خود کرمان تقریبا دو سه روز طول میکشه اطرافشم دو سه روز.. کلوت های بی نظیر شهداد و کویر نوردی توی این منطقه خیلی خوبه..سازه های جالبی که در این کویر هست و گندم بریان و همه از دیدنی ترین جاهای کویر در دنیاست. باغ شاهزاده ماهان و مجموعه شاه نعمت الله ولی و باغ رستوران های ماهان هم از مکان های دیدنی کرمان است.😉😉


mosavi
mosavi
سه شنبه 27 خرداد 1399 ساعت 13:24

گودترین منطقه ایران در کویر شهداد واقع شده و این کویر در بعضی مناطقش هیچ موجود زنده ای نمیتونه دوام بیاره..با تجهیزات و امکانات مناسب به این مکان سفر کنید.


mahya_salehi
mahya_salehi
شنبه 24 خرداد 1399 ساعت 15:31

مسیر بسیار پر فراز و نشیبی از کرمان داره و حدود 110 کیلومتر میشه تا به کلوت های شهداد رسید، اما برای کویر گردان، بسیار لذت بخشه. بهتره با تورهای کویرنوردی همراه با تجهیزات مناسب همراه شد.


marjanarma
marjanarma
دوشنبه 12 خرداد 1399 ساعت 16:45

کلبه های چوبی در کمپ کویری شهداد خیلی جالبن و برای استراحت بعد از کویر نوردی مناسبن به شرطی که عاشق کویر باشین.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار