اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

کرمان - کرمان  
چهارشنبه 14 تیر 1396

باغ شازده ماهان که در نزدیکی شهرستان ماهان قرار دارد از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان ماهان استان کرمان به شمار می آید. این باغ در 42 کیلومتری جنوب شرقی کرمان و در فاصله 6 کیلومتری شهرستان ماهان واقع شده است. 

باغ شازده ماهان، به دستور عبدالحمید میرزا ناصر الدوله فرمانفرما، حاکم ماهان در طی 11 سال بنا شد و با فوت وی بنای باغ نیمه کاره به جا ماند. گفته می شود وقتی خبر درگذشت ناگهانی حاکم را به ماهان می برند، بنایی که مشغول تکمیل سر در ساختمان بوده است، تغار گچی را که در دست داشته محکم به دیوار می کوبد و کار را رها کرده و فرار می کند. به همین علت جاهای خالی کاشی ها را می توان بر سردر ورودی باغ دید. 

این عمارت در گذشته، اقامتگاه تابستانی پادشاهان قاجار بوده اما پس از بازسازی های صورت گرفته، امروزه به مکانی با شکوه برای بازدید گردشگران تبدیل شده است. 

باغ شازده ماهان، با 407 متر طول و 122 متر عرض، از بزرگترین و زیباترین باغ های باستانی ایران به شمار می آید. 

این باغ دیدنی و زیبا، در محلی مناسب برای باغ اشرافی، بنا شده است؛ زیرا که در مسیر عبوری کرمان به بم و همچنین در مسیر جاده کهن ابریشم واقع می باشد و سالانه بسیاری از گردشگران و مسافران، از این باغ باستانی دیدن می نمایند. 

باغ شاهزاده ماهان با داشتن تمام ویژگی ها، نمونه ای کامل از باغ ایرانی می باشد. یکی از ویژگی های این باغ ایرانی، نمایش آب در سطح های عمودی و افقی در آبشارهای مکرر در شیب زمین است.

درون و بیرون باغ شازده ماهان بسیار متفاوت است؛ زیرا این باغ سر سبز که دارای انبوه درختان میوه و جوی های پر آب می باشد در دل کویر قرار دارد و دیوارهایی بلند، این باغ 5 هکتاری را از کویر جدا نموده است. 

حوض بزرگ بیضی شکلی، در پاشویه ای مستطیلی در حیاط مقابل ورودی قرار دارد. در بدو ورود در سطح نسبتاً وسیع و مسطحی که در فضای جلوی سردرخانه به سمت باغ قرار دارد، می توانید مهمترین عنصر شکل دهنده باغ تخت ماهان را ببینید و آبشارهای متعددی با فواره های مکرر به طرف پایین سرازیر می گردند. 

نهری که در باغ جریان دارد، از برف های قله جوپار سرازیر شده و از بالاترین نقطه باغ وارد می شود. از آن جا با توجه به شیب زمین، به سمت پایین حرکت کرده و از آن سوی باغ خارج می شود. سپس به نهر های چهار باغ وارد شده و به سوی قریه مقسم تیگران، دهکده ای مجاور ماهان، جاری می گردد و باغ ها و کشت زارها را سیراب می نماید.

در انتهای باغ، بالاخانه که محل پذیرایی و اسکان صاحب اصلی باغ بوده، به چشم می خورد. این بالاخانه با هندسه ای نسبتاً باریک و کشیده قسمت قابل ملاحظه ای از عرض باغ را در دو طبقه به خود اختصاص می دهد. در دو سوی مسیر آبشار، پیاده راه هایی وجود دارد که در سایه ی درختان بلند سرو و چنار دو سوی عمارت، می باشند.

ساختار پله‌ای منتهی به عمارت به همراه فواره‌های آب و درختان سر به فلک کشیده‌ اش، زیبایی خاصی به این باغ بخشیده است که تنها با تماشای نزدیک می‌ توانید اثرگذاری آن را درک کنید. 

این باغ علاوه بر اینکه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، یکی از 9 باغ ایرانی می باشد که در سال 1390 در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده و اطلاعات آن از سوی یونسکو به 35 زبان ترجمه و در نقشه گردشگری یونسکو قرار گرفته است.

برای دسترسی به باغ شازده ماهان، می بایست به استان کرمان، شهرستان ماهان سفر کنید و یا طی 25 کیلومتر در جاده‌ی کرمان - بم، در 6 کیلومتری شهر ماهان از باغ شازده ماهان دیدن نمایید. 

دیدگاه کاربران


hamiid
hamiid
چهارشنبه 23 تیر 1400 ساعت 15:49

یکی از جذابیت‌های این باغ جویبارها و درختان سر به فلک کشیده‌ است و بسیار زیبا است.


maryam_tyb1380
maryam_tyb1380
چهارشنبه 05 خرداد 1400 ساعت 16:49

من اینجا رفتم خیلی عالی بود جز آثار ملی ثبت شده میباشد. هم فضای خیلی خوبی داشت هم برخورد پرسنل عالی بود.


mehditaherian.sh
mehditaherian.sh
چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400 ساعت 16:07

نکته جالب این باغ این هست که بعد از چند سال که مالکش صبر کرده تا باغ آماده بشه در لحظات آخر فوت میکنه.


baharmohajer222
baharmohajer222
چهارشنبه 06 اسفند 1399 ساعت 14:14

خیلی زیباست این عمارت من رفتم عالیه و خیلی دلنشین! البته داخلش فوق العاده محشره 👌😍😍 و ایوانش چشم انداز زیبایی داره.


ukoa1
ukoa1
سه شنبه 07 بهمن 1399 ساعت 10:23

در شهر تبریز هم یک عمارتی بوده به نام باغ شازده اما الان تخریب شده. بعد از رضاشاه تخریب شده. تصاویر قدیمش رو دیدم اما به زیبایی باغ شازده کرمان نبود.


mahna
mahna
یکشنبه 30 آذر 1399 ساعت 14:13

بعضی قسمت ها کاشی کاری نشده یا آسیب دیده که علتش هم بنایی بوده که تغار گچ رو محکم به دیوار کوبیده و کار رو رها کرده و خودش هم فرار کرده.


alba_photography
alba_photography
شنبه 17 خرداد 1399 ساعت 12:40

گوشه ای از بهشت است که در کویر کرمان قرار گرفته.. ساختمان باغ بسیار زیبا و چشم نواز 👌🏻 است از بزرگترین و زیباترین باغ های تاریخی ایران همینجاست.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار