اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

کرمان - کرمان  
یکشنبه 14 دی 1399

شاید شنیدن نام دریاچه در منطقه ای کویری شگفت‌انگیز و حتی غیر واقعی باشد، آن هم در گرم ترین نقطه کره زمین یعنی کویر لوت در ایران.

مارکوپولو هم در سفرنامه معروف خود از کویر لوت به عنوان مکانی لم یزرع و فاقد هرگونه حیات یاد میکند، اما وجود دریاچه شهداد تمام معادلات را برهم زده و شاید در صورت تداوم حضور و خشک نشدن، اقلیم قسمت عمده ای از کویر لوت را به صورت زنجیروار به کلی تغییر دهد.

دریاچه شهداد که به علت نو ظهور بودن به دریاچه جوان نیز مشهور است در نزدیکی منطقه شهداد در استان کرمان به عنوان یک دریاچه طبیعی، چشم انداز بی نظیر و جذابی را ایجاد کرده است.

دریاچه شهداد، گردشگران زیادی را در طی مدت کوتاهی که از عمر خود میگذرد به این منطقه جذب کرده و مسئله جالب درمورد دریاچه جوان کرمان، این است که در طول فصل تابستان با وجود تبخیر شدید خشک نشده است. همچنین آب این دریاچه زیبا با شروع فصل بارش‌ ها، افزایش پیدا می کند و مساحت و حجم آن گسترده تر میشود.

نام هایی که به این دریاچه نسبت میدهند شامل، دریاچه جوان شهداد، دریاچه شهداد، معجزه کویر و دریاچه سلیمانی میباشد که توسط کوهسار فعال گردشگری استان کرمان به نام دریاچه جوان نامگذاری شده است.

معمولا بازدید از کویر در فصول بهار و پاییز توصیه میشود اما وجود دریاچه شهداد گردشگران زیادی را از استان های خراسان و سیستان و بلوچستان در فصل تابستان راهی این منطقه میکند.

دسترسی به وسایل نقلیه برای بازدید کنندگان کویر لوت از شهداد موجود است. همچنین پوشش شبکه و آنتن دهی موبایل نیز وجود دارد.

پوشش گیاهی و جانوری اطراف دریاچه

پیرامون دریاچه جوان، درختچه های گز دیده شده که در گلدان های بیابانی لوت قرار میگیرند. این گیاهان که به آنها نبکا نیز گفته میشود زمانی که رطوبت کافی وجود داشته باشد سر از زمین بیرون می آورند. درختچه های تاغ و گرامینه نیز از دیگر گیاهان دیده شده اطراف دریاچه است.

حیواناتی مانند مار، گربه شنی، سنجاقک، گنجشک، عنکبوت، روباه شنی، مارمولک، کاراکال، پرندگان مهاجر و جبیر این منطقه را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده اند.

ویژگی های دریاچه جوان شهداد

تلفیق کلوت های شهداد، بیابان پهناور لوت با سازه های زیبا و منحصر به فرد و دریاچه، پدیده ای شگرف و معجزه آسا ایجاد کرده که شاید بتوان گفت این دریاچه از سال 98 به پدیده ای ثابت در لوت تبدیل شده و زیبایی های کویر را تکمیل کرده است. وجود این جاذبه منحصر به فرد موجب شده، کویر لوت تنها مکانی برای کویرنوردان و علاقه مندان به طبیعت کویر نباشد، بلکه گردشگران دیگر که به اتراق در کنار دریاچه علاقه مند هستند نیز راهی کلوت های شهداد شوند.

سیلابی که از طغیان رودخانه شور در ماه های فروردین و اردیبهشت سال 98 موجب تخریب جاده شهداد - نهبندان شد و اثرات جبران ناپذیر و ناگوار را برجای گذاشت، از طرفی باعث ایجاد دریاچه‌ ای زیبا در قلب کویر لوت و کلوت شهداد شد که از جنبه های مثبت این واقعه محسوب میشود. 

با وجود عمر کم دریاچه، به طرز عجیبی پهنا و گستردگی قابل توجهی دارد به طوری که همانطور که گفته شد مسیر جاده شهداد به نهبندان با طول 40 کیلومتر را مسدود کرده است و اگر به بازدید از دریاچه بروید، باقی مانده هایی از جاده همچون تیرهای برق و همچنین کلوت های زیبای شهداد را مانند چندین جزیره که از میان دریاچه سر از آب بیرون آورده اند را مشاهده خواهید کرد.

آب دریاچه به دلیل منبع اصلی آن یعنی رودخانه شور که از ارتفاعات خراسان جنوبی سرچشمه میگیرد و در نهایت به جنوب کویر لوت میریزد، شور میباشد و برای کشاورزی و آبیاری مناسب نیست اما موج هایی که در اثر وزش باد در آن ایجاد میشود، پرندگان مهاجر زیادی را به خود جذب میکند.

بیشترین دمای ثبت شده در کویر لوت 72 درجه سانتی گراد میباشد و جزو خشک ترین و گرم ترین نقاط کره زمین به شمار میرود که در آن آب تجزیه میشود و وجود یک دریاچه در چنین اقلیمی به دور از تصور و اما لذت بخش است. با وجود دریاچه آب و هوای منطقه دچار تغییراتی شده و گاهی نسیم خنک از سوی دریاچه می وزد.

علاوه بر دریاچه جوان شهداد، از دیگر جاذبه های کویر لوت میتوان به کشف درفش 5000 ساله شهداد که به عنوان کهن ترین درفش جهان شناخته میشود و کلوت های بی نظیر شهداد، بلندترین تپه های شنی ایران، گندم بریان، دره های بی نظیر، رودخانه شور و 70 جاذبه گردشگری اشاره کرد.

نکات مهم در سفر به دریاچه شهداد

با تولد دریاچه جوان شهداد، یک باتلاق خطرناک نیز در منطقه شهداد تشکیل شده به همین علت از شنا کردن در دریاچه خودداری کنید.

از راهنمای محلی و یا فردی آشنا به کویر لوت کمک بگیرید و تنها سفر نکنید.

رودخانه شور در طول مسیر خود در نهایت به کویر شور میریزد که در این نقطه، در عمق 50 سانتی دریاچه ای زیرزمینی و باتلاقی وجود دارد که اگر با منطقه به خوبی آشنایی نداشته باشید ممکن است به همراه اتومبیل خود در آن گرفتار شوید.

مسیر دسترسی به دریاچه شهداد

به استان کرمان رفته و از آنجا به شهداد سفر کنید. بعد از شهداد به طرف کلوت ها رفته و در فاصله 50 کیلومتری از شهداد به دریاچه میرسید.

اقامت در کویر لوت

اگر قصد دارید شب را در محیط دلنشین کویر سپری کنید به کمپ کویری شهداد رفته و از اقامتگاه های موجود در کمپ استفاده کنید.

دیدگاه کاربران


محمد حسن حسنی
محمد حسن حسنی
یکشنبه 18 اردیبهشت 1401
با توجه به توان کشور در ایجاد تونل مترو و غیره آیا نمی‌توان این آبها را که در زمستان ایجاد می شود از طریق تونل و آب انبار به زیر زمین هدایت کرد تا در تابستان مورد استفاده قرار گیرد تا از رطوبت حاصله آن بر روی زمین، درختان با ریشه‌های طویل کاشت تا منطقه از حالت کویری خارج گردد؟
حسین
حسین
یکشنبه 21 آذر 1400
در دل کویر و بین این همه خاک، دریاچه به این زیبایی واقعا محشره
ایرانگرد جوان
ایرانگرد جوان
شنبه 20 آذر 1400
من پاییز 99 رفتم ، واقعا هیچ جمله ای در وصفش پیدا نمیکنم بهتون بگم .
بسیار بسیار زیبا و شگفت‌انگیز
باید بی نظیر باشه
باید بی نظیر باشه
چهارشنبه 14 مهر 1400
باید بی نظیر باشه
هخامنش سعیدی
هخامنش سعیدی
جمعه 19 شهریور 1400
نام این دریاچه دریاچه ی نمکسر است
@mahsa._.mirhadi
@mahsa._.mirhadi
چهارشنبه 17 شهریور 1400
به وجود اومدن دریاچه باعث شد که جاده شهداد به نهبندان مسدود بشه برای همین هنوز بقایای جاده و تیر برق هایی در میان آب دریاچه پیداست، کلوت هایی که از آب بیرون زدند مثل جزیرهای قشنگی میمونن
جالبه که این منطقه گرمترین منطقه ی جهانه و گاهی دما به 70 درجه میرسه.
شبنم رشیدی
شبنم رشیدی
شنبه 09 مرداد 1400
دریاچه جوان در فروردین 98 بعد از بارش های سیل آسا به وجود آمده است در کویر لوت است و مکانی دنج و آرامشبخش.
mehr20453
mehr20453
شنبه 05 تیر 1400
قطعا یکی از جاذبه های گردشگری شهداد دریاچه جوان شهداد می باشد و بسیار زیبا و جذب کننده است مسئولان طرحی برای حفظ نگهداری این دریاچه ارائه دادن که البته اگر مرحله تایید طرح به تاخیر بیوفتد ممکن است خشک شود.
هخامنش سعیدی
هخامنش سعیدی
پنج شنبه 03 تیر 1400
نام رسمی این دریاچه در جغرافیا و مرکز کرمان شناسی دریاچه ی نمکسر است
nehmrp
nehmrp
دوشنبه 24 خرداد 1400
پدیده ای عجیب در کرمان و کویر زیبای لوت! عالیه به پاتوق نهبندانی ها تبدیل شده. البته هنوز بکر و دست نخورده است.
na_pirooz
na_pirooz
دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
من اینجا رفتم هم از کلوت های خیلی زیبا و هم دریاچه جوان شهداد کرمان دیدن کردم عالیه و خیلی پر آب هستش.
ned_22ss
ned_22ss
دوشنبه 16 فروردین 1400
دریاچه شهداد خیلی جای قشنگیه😍 امیدوارم هجوم افراد سودجو چهره طبیعی دریاچه رو خراب نکنه.
parvin
parvin
شنبه 16 اسفند 1399
مکان دریاچه جوان جای فوق العاده ای است اما حیف این همه زیبایی که با بی توجهی در حال نابودی است.. کمتر جایی همچین اقلیم متفاوتی داره.
nima.mehrabany
nima.mehrabany
شنبه 18 بهمن 1399
من به این دریاچه میگم دریاچه فیروزه👌 انشاالله حفظ بشه و مردم داخلش زباله نریزند با اتومبیلی آطرافش نچرخند و آتش روشن نکنند.
ahmadi
ahmadi
چهارشنبه 17 دی 1399
سفر به دریاچه تجربه ای استثنایی است. احتمالا پرنده های این دریاچه نابود بشن چون آبش خیلی شور هستش.
اما به شدت منظره زیبایی درست کرده.
sama
sama
سه شنبه 16 دی 1399
اینجا آبش شور هست و ترجیحا در آب دریاچه شنا نکنید و یا اگر شنا کردید سریع بدنتون رو با آب شیرین بشورید. حتما هم اگر شرایطش رو داشتید با ماشین آفرود برید.