اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - فومن  
شنبه 16 اردیبهشت 1396

شهرستان فومن در محدوده جنوب غربی استان گیلان با داشتن زمین های سرسبز و مناطق کوهستانی و کوه پایه ای، یکی از کهن ترین و تاریخی ترین منطقه ی شمالی ایران بوده و دارای پیشینه ای چندین هزار ساله میباشد. این شهرستان از سمت شمال به شهرستانهای صومعه سرا و ماسال؛ از جنوب به شهرستانهای شفت و تارم زنجان، از شرق به شهرستان رشت و از سمت غرب به شهرستان خلخال استان اردبیل هم مرز و متصل می باشد. 

شهر فومن در بیست و هفت کیلومتری غرب شهر رشت، مرکز استان گیلان واقع گردیده است. این شهرستان به عنوان یکی از شانزده شهرستان گیلان، از نظر تقسیمات کشوری شامل دو بخش مرکزی و سردار جنگل، دو شهر به اسامی: فومن و ماسوله و شش دهستان به اسامی: آلیان، رودپیش، سردار جنگل، گشت، گوراب پس، ولولمان است که در مجموع صد و شصت و یک روستای دارای سکنه می باشد.

منطقه قدیمی فومن که قدمت آن به دوران ما قبل اسلام میرسد و در قرن های گذشته از مراکز سیاسی و اقتصادی بخش گیلان غربی شمرده می شد و تا اوایل قرن یازدهم هجری، یعنی سالهای اولیه سلطنت شاه عباس صفوی، مرکز بخش گیلان غربی و همچنین اقامتگاه و مرکز فرمانروایان محلی نیز به حساب می آمده است.

شهر فومن از جمله شهرهای قدیمی و ابتدایی خطه گیلان است که درباره ابتدای پیدایش آن آگاهی روشنی در دسترس نیست. منطقه مزبور از زمانهای قدیم، یکی از مراکز زندگی دو تیره گیلک و تالش بوده و با اهمیتی که داشته، پرآوازه بوده است.

ساکنین شهرستان فومن از دو قوم عمده گیلک و تالش می باشند که گیلک‌ها با لهجه گیلکی در مناطق جلگه ای و تالشان نیز با زبان کهن تالشی بیشتر در نواحی کوهستانی و کوهپایه ای زندگی می کنند. علاوه بر این عده ای از مهاجرین ترک و کرد هم در بعضی از نقاط شهری و روستایی شهرستان زندگی میکنند که هرکدام دارای زبان، آداب و رسوم خاص خود می باشند.

جاذبه های گردشگری فومن

شهرستان فومن از نظر گردشگری و هم چنین طبیعت گردی از جایگاه خاصی در گیلان و حتی ایران برخوردار بوده و با چشم اندازهای کم نظیرش به یکی از قطبهای گردشگری تبدیل شده است. در یک تقسیم بندی کلی، جاذبه های گردشگری این شهرستان را به شش بخش «طبیعی، تاریخی، مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی» میتوان تقسیم کرد که بدون شک حفظ و مرمت هر کدام ضروری و لازم خواهد بود.

مجسمه آناهیتا که از جمله معروفترین مجسمه های فومن است به روایت اوستا، زنی است راست بالا، آزاده و شریف که قهرمانان او را ستایش میکنند و به عنوان نماد پاکی ایران باستان، زنده و شاداب در یکی از میادین اصلی شهر فومن ایستاده است. مجسمه آناهیتا در شهرستان فومن در دهه پنجاه به دست استاد غلامعلی ارژنگ ساخته شده است. این مجسمه تاجی بر سر، مشعلی در دست (نماد روشنایی) و افسار دو اسب را در دست دیگر دارد. آناهیتا تاج زرین 8 پره صد ستاره ای بر سر، جامه ای زرین بر تن و گردن بندی زرین بر گردن خود دارد. بر پایه اساطیر ایرانی، آناهیتا سوار بر گردونه ای است که چهار اسب یک رنگ و بی همتا آن را می کشند و ناقلان آن یعنی اسبها همانا باد، ابر، باران و ژاله اند.

دژ یا قلعه تاریخی قلعه رودخان در بیست و دو کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن در روستایی به همین نام قرار داشته و مساحتی حدود شش هکتار دارد. این قلعه عظیم و منحصر به فرد از شگفت انگیزترین بناهای نظامی ایران که در اصل دژ شهر و یک دژ نظامی- دفاعی بوده، است. وضع ساختمانی آن به نحوی است که از دژهای عجیب و کم نظیر ایران و حتی جهان حساب می شود. 

در مسیر صعود به قلعه درختانی با قدمت طولانی به سمت آسمان قد علم کرده و نور از میان شاخه‌های این درختان به پایین درز میکند. ارتفاع قلعه بین 665 تا 715 متر از سطح دریا می‌باشد. 

در قسمت راستی قلعه، رودخانه‌‏ای با همین نام قرار دارد که از ارتفاعات، سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال جاری است.

شهر ماسوله در قسمت غرب و جنوب غربی شهر فومن قرار گرفته و دومین شهر تاریخی جهان بعد از ونیز ایتالیا شناخته شده است. این شهر بلندترین و همچنین کوچکترین شهر گیلان است.

جاذبه های تاریخی، فرهنگی به ویژه ای معماری سنتی منحصر به فرد نظر هر بیننده‌ای را جلب می کند و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب مینماید. این شهر از نظر طبیعی به گونه ای قرار گرفته که از سه جهت شمال، جنوب و غرب به کوه راه دارد و از طرف شرق به دره ای زیبا مشرف میباشد و با خانه های سنتی و پلکانی از ارزش معماری بالایی بر خوردار است. به همین دلیل در سال 1354در فهرست آثار ملی ایران و اخیرا در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسید.

ناحیه کوهستانی فومن قسمتهای جنوبی شهرستان را در برگرفته و دارای نواحی جنگلی و مراتع و قله ها و ارتفاعات بسیار زیبا که برای گردشگری و ورزش کوهپیمایی بسیار مناسب هستند می باشد این ارتفاعات بسیار زیبا و دیدنی از ارتفاعات ماسوله گرفته تا ارتفاعات گسگره، ماکلوان، گشت رودخان، فوشه وقلعه رودخان که هر کدام به تنهایی از زیبایی خاص خود برخوردارند. 

در واقع بیشترین ارتفاعات استان گیلان در شهرستان فومن واقع شده است که هر ساله تعداد زیادی توریست و کوهنورد به این ارتفاعات صعود می کنند و از چشم اندازهای زیبای آن دیدن می کنند.

ییلاق زودلَ سَر که نام آن از روستای کوچکی به اسم روستای زودل گرفته شده است و پسوند «سر» نیز به دلیل اینکه این ییلاق بالاتر از روستای زودل قرار دارد به نام روستا اضافه می گردد. قدیمی ترین خانه ییلاق داری قدمتی شصت ساله می باشد که درواقع آخرین بازمنده از خانه‌های اهالی روستای خانوانه در سالیان بسیار دور در این ییلاق می باشد. این ییلاق در مسیر قله معروف «تراشوم» قرار دارد و هر آخر هفته میزبان تعداد زیادی کوهنورد چه حرفه ای و چه تازه کار می باشد.

ییلاق آندره از ییلاق های زیبای بخش سردار جنگل فومن و در فاصله پنج کیلومتری ماسوله و در مرز بین گیلان و زنجان و در مسیر جاده ماسوله به خلخال قرار گرفته. طبیعت زیبای این ییلاق آرامش را برای هر بیننده ای به ارمغان می آورد.

غار خون فوشه یکی از انواع غارهای ریزشی است و در قسمت جنوب غربی روستای فوشه قلعه رودخان در شهر فومن واقع شده است.طول غار سیصد متر و عمق آن سی متر است. غار خون فوشه دارای چهار دهانه است و در ارتفاع نهصد و سی متری از سطح آب های آزاد واقع شده است. در دهانه ورودی غار، یک شیب ملایم به سمت درون غار وجود دارد که در این مسیر آثاری از هوازدگی فیزیکی و شیمیایی مانند خرد شدن سنگ‌ها و رنگ خاک قرمز به خوبی قابل مشاهده است و بعد از ده متر یک سنگ تخریبی در مدخل ورودی قرار گرفته که باید تا طول یک متر به صورت سینه خیز وارد غار شد.

رودخانه پلنگور از رشته‌ کوه‌های تالش در قسمت جنوبی دهستان آلیان سرچشمه می‌گیرد و پس از مشروب نمودن زمین های کشاورزی روستایی به نام سه سار، از ضلع شمالی روستا خارج می‌شود.

روستای سه سار در شهر فومن در فاصله بیست کیلومتری جنوب شرقی شهرستان صومعه سرا واقع شده است.

چشمه آب معدنی علی زاخونی در منطقه ماسوله از توابع شهرستان فومن واقع شده است. آب موجود در این چشمه دارای بیکربنات است که در درمان بیماری‌های گوارشی مؤثر است. رنگ آب این چشمه در تمام طول مسیر تا ماسوله رودخان نارنجی رنگ است. به علت مجاورت با معدن آهنی که در قدیم فعال بوده است، طعم تلخی دارد و ساکنین منطقه آن را با شکر مخلوط کرده و برای درمان بیماری‌های ریوی و گوارشی مصرف می کنند.

بقعه متبرکه سبز قبا در روستایی به نام شنبه بازار در شهرستان فومن در استان گیلان قرار گرفته است. این بقعه و فضای اطراف آن میزبان شهدای هشت سال دفاع مقدس می باشد. وجود بارگاه مقدس شهید سید جواد موسوی در محوطه بقعه متبرکه سبز قبا باعث شده تا این بقعه میزبان بسیاری از بازدید کنندگان و زائرانی باشد که به قصد زیارت این مکان و نیز آرامگاه شهید سید جواد موسوی به شهرستان فومن سفر میکنند.

طبق اطلاعات موجود بقعه عون بن علی، آرامگاه پسر محمد حنفیه پسر حضرت علی(ع) است بنای آن قدیمی و هشت ضلعی است دیوارهای داخل بقعه از سنگ مرمر و سقف به صورت طاق مدور است. بر دیوار غربی دری از چوب با کنده‌کاری‌های فوق‌العاده ظریف وجود دارد که به در چله خانه شهرت دارد. بازسازی و تعمیر این بنای تاریخی در زمان فتحعلی شاه صورت گرفته. قسمت میانی اتاق، ضریح چوبی مشبکی قرار دارد و در بین آن صندوقی موجود است که منبت‌کاری بوده و بر حاشیه بدنه‌های آن کتیبه‌ای به خط خوش از آیات قرانی حک شده است. قدیمی ترین تاریخی که از بقعه برمی‌آید به سنگ قبری مربوط است که در تاریخ 969 هجری قمری بر بدنه دیوار بنا نصب است.

سوغات فومن

کلوچه فومن یکی از کلوچه‌های سنتی ایران است که از قدیم در شهرستان فومن تهیه می شده و به نام خاستگاهش فومن به این نام شهرت یافته است. این کلوچه در دیگر نقاط ایران نیز توسط نانواهای گیلکی پخت می‌گردد. کلوچه فومن از جمله سوغات شهرستان فومن و استان گیلان محسوب می‌ شود و هویت و اصالت ایرانی دارد.

اقامتگاه مناسب

برای اقامت در فومن می‌توانید در سایت ویلاجار لیست ویلاهای فومن را با اطلاعات کامل مشاهده کنید.

دیدگاه کاربران


علی جمالی
علی جمالی
چهارشنبه 10 آذر 1400
حتما اگه به فومن رفتید کلوچه فومنی تازه رو امتحان کنید، یکی از بهترین مناطق شهرستان فومن قلعه رودخانه
amirshahidi
amirshahidi
دوشنبه 04 مرداد 1400
فومن بخاطر مجسمه های زیبایی که دارد به شهر مجسمه ها معروف است و اگر رفتید به فومن حتما کلوچه فومن را تست کنید.
sadrianamir
sadrianamir
سه شنبه 18 خرداد 1400
مشابه مجسمه آناهیتای فومن در شهر مراغه هم ساخته شده که ابتدا در چهار راه آناهیتا یا شهرداری فعلی نصب شده بود و اوایل انقلاب به پارک تپه ارسلان انتقالش دادند و چند سال قبل هم پس از تعمیر و بازسازی دوباره آوردن نزدیک میدان آناهیتا داخل پارک صوفی چایی نصب کردند.
leyla_h__n
leyla_h__n
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400
به نظر من بهترین جاذبه فومن فقط کلوچه اش هست خیلی خوشمزه است😍😍😍 تهران هم داره اما اصل فومن یک چیز دیگه است.
leila_imani_55
leila_imani_55
شنبه 14 فروردین 1400
ییلاق زودل سر از زیباترین ییلاقات این منطقه است. بسیار عالیه حتی اگر نرفتید دیدن عکس هاش هم انرژی مثبت به بیننده منتقل میشه👌👌👌
moohammad
moohammad
شنبه 16 اسفند 1399
مجسمه ای به نام آناهیتا یکی از معروف‌ ترین مجسمه‌ های شهرستان فومن هست که به عنوان مظهر پاکی در ایران باستان شناخته میشده مشعلی به دستش و سوار بر درشکه است.
mohsen
mohsen
پنج شنبه 14 اسفند 1399
جالبه که بقعه ای به نام عون ابن علی هم در فومن و هم در تبریز با همین نام هست.
mahmood
mahmood
چهارشنبه 15 بهمن 1399
ییلاق آندره واقعا زیباست 👌 همیشه برای گردش و سفر اینجارو انتخاب میکنیم. یادش بخیر خاطرات خوبی از فومن و ییلاق زیبای آندره دارم.
7s.3
7s.3
شنبه 13 دی 1399
به فومن که برید حتما خانم های دست فروشی رو میبینید که سبزیجات تازه محلی و کلوچه میفروشند. حتما ازشون خرید کنید.
chengoo63
chengoo63
چهارشنبه 21 خرداد 1399
فومن از قدیمی ترین شهرهای ایران هستش..و در جنوب گیلان واقع شده، دیدن جذابیت های تاریخی فومن مثل طبیعت زیباش خالی از لطف نیست.