اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - فومن  
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396

غار خون فوشه در ارتفاعات کوه تالش در جنوب غربی روستای فوشه واقع شده است.

این غار به دلیل اینکه در منطقه جنگلی به نام خون (محل جاری شدن چشمه به زبان تالشی) قرار گرفته غار خون نامگذاری شده است. 

روستای فوشه یک روستای طولی و پراکنده است که رودخانه ای پر آب که از ارتفاعات بالای غار سرچشمه می‌گیرد این روستا را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم نموده است. 

مناطق مسکونی روستا در قسمت شمالی و جنوبی رودخانه احداث شده اند و شغل بیشتر اهالی این روستا چایکاری می‌باشد. 

روستای فوشه دارای چشم اندازهایی بسیار زیبا بوده و قسمت شمالی و جنوبی رودخانه نیز دارای گسل‌های فرعی بسیاری می باشد. 

این روستا از پوشش گیاهی متراکمی مانند انواع درختان راش، ممرز، لرگ، خرمندی، توسکا، افرا و سرخ دار برخوردار است.

رودخانه فوشه نیز یک رودخانه پر آب بوده و در نهایت به تالاب انزلی می ریزد.

دهانه غار خون فوشه به سمت شرق می‌باشد که ارتفاع و عرض آن اندکی بیشتر از دو متر می باشد. جهت غار شرقی غربی است و در ابتدا ورودی غار یک شیب ملایم به سمت داخل غار وجود دارد که در این مسیر آثار هوازدگی فیزیکی و شیمیایی شامل خرد شدن سنگ ها به صورت واریزه یا تالوس و رنگ خاک قرمز رنگ به خوبی قبال دیدن است و بعد از حدود ده متر یک سنگ تخریبی در مدخل ورودی قرار گرفته است که بایستی تا طول یک متر بصورت سینه خیز وارد غار شد.

غار فوشه از نوع ریزشی است. در دهانه اصلی غار چند دهانه دیگر نیز وجود دارد ولی تاکنون کسی از آن دهانه‌ها وارد نشده است. در داخل غار چند دالان بزرگ در قسمت راست، چپ، جلو و عقب وجود دارد که هر کدام به قسمتهای دیگر دالان ارتباط دارد و هر کدام از دالان‌ها طول و عمق‌های متفاوت دارد و دهلیزهای متعدد نیز در غار دیده می‌شود و چند دودکش به طرف بالا هم قابل دیدن است. هیچ گونه کمبود هوا و اکسیژن در غار وجود ندارد ولی برای رفتن به غار حتما نیاز به امکانات کوهنوردی و غارنوردی است.

برای رسیدن به غار خون فوشه، پس از ورود به گیلان و گذشتن از شهر رشت و فومن وارد روستای قلعه رودخان شوید و از روستای قلعه رودخان به سمت روستای فوشه که چهار کیلومتر فاصله دارد حرکت کنید. 

بعد از فوشه از جاده اصلی به محله للکی پرده سر می‌رسیم که کوهپیمایی از للکی پرده سر و در منطقه جنگلی و از کنار رودخانه برای رسیدن به غار شروع می‌شود و بعد از گذشتن از رودخانه به جهت جنوب غربی حرکت کرده و ده دقیقه به طرف ارتفاع صعود می‌کنیم که در اطراف درخت‌های سرخدار یا کاج جنگلی مشاهده می‌شود و بعد از پنج دقیقه به دهانه غار می‌رسیم. از للکی پرده سر تا دهانه غار حدود نه کیلومتر راه است که سه ساعت و نیم کوهنوردی نیاز است.

دیدگاه کاربران


وحید
وحید
چهارشنبه 10 آذر 1400
این غار هزاران سال قدمت داره که در منطقه جنگلی و بکری در قسمت کمرکش کوه قرار گرفته، برای رسیدن به غار خون باید یه مسیر زیبا و سرسبزی و کوهنوردی کرد
افسانه کمالی
افسانه کمالی
دوشنبه 04 مرداد 1400
برای رسیدن به این غار باید حدود 4 ساعت کوهنوردی کنید و تجهیزات کوهنوردی هم حتما همراه داشته باشید و مسیر بسیار زیبایی هم دارد اصلا آدم حس خستگی نمیکند.
bahador
bahador
سه شنبه 18 خرداد 1400
برای رفتن به مکان این غار نیاز به لوازم کوهنوردی است و حتما هدلامپ با خود ببرید. شب بهتره اتراق نکنید اما در طول روز میتونید چند ساعتی در طبیعت پیرامونش استراحت کنید.
دیاکو
دیاکو
دوشنبه 13 اردیبهشت 1400
امکان شب مانی با چادر در دهانه غار وجود دارد؟
karim_deylamii
karim_deylamii
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400
من اهل شمالم. این غار و محیط پیرامونش زمانی یک مکان بکر بود اما مسافرها رفتند و بعضی اوقات پر از زباله میشه.
samane_069
samane_069
شنبه 14 فروردین 1400
روستای فوشه بسیار دیدنی و جذابه👌👌 مدتی قبل برای شنا به این روستا رفتیم اما متاسفانه از غارش بازدید نکردیم😕
ab.olfazl4727
ab.olfazl4727
پنج شنبه 14 اسفند 1399
مسیر غار خون فوشه واقعا جای بسیار قشنگی هست اما حتما باید همراه با یک راهنمای محلی به اونجا برید👏
ali.gashani
ali.gashani
سه شنبه 14 بهمن 1399
رفتم داخلش..یادش بخیر خیلی زیباست من خیلی لذت بردم. طبیعت و رودخانه نزدیکش هم بسیار زیباست.
navid
navid
پنج شنبه 11 دی 1399
روح و روان آدم با دیدن این آبشار و غار عوض میشه. فضای بسیار دل انگیزی داره به داخل غار که میرید منظره جنگل روبرو بسیار جذاب است.
pedram_nikpey95
pedram_nikpey95
چهارشنبه 21 خرداد 1399
چون در جنگل خون قرار گرفته بهش این نام رو نسبت داده اند. پیمایش غار خون فوشه به تجهیزات کوهنوردی و غارنوردی نیاز دارد. .برای این که به این غار برسید باید چهار ساعت کوهپیمایی انجام بدید و حتما مجهز باشید.❤️💙