اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - نوشهر  
شنبه 02 اردیبهشت 1396

آبشار زانوس در روستای زانوس از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر مازندران می باشد که از سمت خروجی روستا به چهل کیلومتری چالوس می رسد. این روستا دارای انواع غارها، چشمه ها و آبشارها می باشد که در این بین آبشار زانوس از محبوبترین جاذبه های گردشگری این روستا محسوب می شود.

در این آبشار که به اوپاچ یا همان آب پاش معروف است، آب از ارتفاع زیاد سرازیر شده و به سنگ های صخره ای برخورد می کند و بصورت قطرات ریز بر زمین می ریزد و منظره ای دیدنی برای مهمانان زانوس به ارمغان می آورد. آبشار زانوس همواره جاری است به ویژه اردیبهشت و خرداد دارای آب فراوانی است و با شروع فصل تابستان کمی از جوش و خروش آن کاسته میشود، اما هیچگاه جریان آبشار متوقف نمیشود.

روستای زانوس پر از انواع آبشار ها می باشد که مرتفع ترین آنها آبشار زانوس با بیش از 40 متر ارتفاع می باشد. عمده منبع آبی آبشار زانوس، چشمه معروف ملک چشمه است.

طبق روایاتی که در کتاب های تاریخی درج شده است آبشار زانوس آنچنان محبوبیتی داشته که ناصرالدین شاه در سال 1306 هجری قمری به روستای زانوس سفر کرده و در پی آن به آبشار زانوس رفته و به دستورش، کمال الملک در یکی از ده آثار خود آبشار زانوس را به تصویر کشیده است و هم اکنون این تابلو نفیس در کاخ موزه گلستان می باشد.

احتمالات زیادی درباره اسم این آبشار وجود دارد. برخی این اسم را برگرفته از اسم زئوس پادشاه یونانیان می دانند اما در کتاب های ایرانی زانوس را به معنای محلی می نامند که در آن زان به معنای محل و (وس) به معنای درختان چنار می باشد و به احتمال زیاد به دلیل وجود درختان زیاد چنار در این روستا و اطراف آبشار آنرا زنوس یا همان زانوس نامیده اند. بعضی عقیده دارند که زانوس نام زانوس در حقیقت نام سرچشمه رود چالوس میباشد که در فرهنگ لغت نیز چنین آمده است.

درباره روستای زانوس کجور

روستای زانوس در دهستان زانوس رستاق واقع شده و از شمال به روستای خوشل، از جنوب به قله ی نمازگا ( نمازیا) و از مشرق به روستای میخساز و از مغرب به روستای اطاق سرا ختم می شود. این روستا در طول جغرافیایی 548863 و عرض 4021117 قرار گرفته است و فاصله آن از سطح دریا از 1560 متر تا 3860 متر متغیر میباشد و وسعت تقریبی آن 16000 هکتار است. روستای زانوس به دلیل کوهستانی بودن دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی می باشد که همین امر، باعث سفر کردن گردشگران زیادی به این روستا و به خصوص تماشای آبشار زانوس می باشد. آب و هوای شرجی مناطق و توابع این روستا باعث می شود که در گرمای سوزان تابستان به این روستا سفر کنند. روستای زانوس دارای بیش از 1500 نفر جمعیت می باشد که تعداد خانوار آنها 250 است. البته به هنگام زمستان به دلیل سرمای روستای زانوس تعداد خانوار این روستا کاهش می یابد.

وجود غارهای زیادی در زانوس باعث شده است که جذابیت این روستا دوچندان شده و به نگین کجور معروف شود. از جمله این غارها می توان به غارهای طبیعی: غارتلا، غار خشک پی کر،غار اوپاچ،  غارشاه نشین کر، غاراسپرس، اسپول سرخ تاش و اسپول و همچنین غارهای کوهی مانند پی تنیار، گراز به شکل نیمه جنگلی، گرزمون، ایتلنگ، به صورت جنگلی و نیرکلم، چخماخ کر و سید محسن کر به صورت صخره ای و اسپرس به شکل استیپی اشاره کرد. به دلیل وجود افسانه های زیادی که راجع به غار معروف غارتلا قزوین گفته شده است و حاکی از این است که کسی تا به حال نتوانسته است به آن غار برود و برگردد اطلاعات دقیقی راجع به  این غار که بزرگترین غار این منطقه می باشد در دسترس نمی باشد. همچنین ارتفاعات زانوس به چندین قله ی بلند تشکیل شده است که بلند ترین قله آن قله نمازگا ( قله نمازیا) می باشد که ارتفاع آن بیش از 3860 متر می باشد. اماکن تاریخی و با قدمت زیاد همچون حمام قدیمی و مسجد نیز از دیگر جذابیت های زانوس میباشد.

اقامت در روستای زانوس

برای اقامت و شب ماندن در این روستا اگر در فصل مناسب سفر کردید میتوانید در صورت وجود شرایط و راهنمایی اهالی، کمپ برپا کنید و یا از اقامتگاه های روستایی در روستای کندولوس استفاده کنید. در غیر این صورت اجاره ویلا در نوشهر را انتخاب کرده و اقامتگاه مورد نظر خود را رزرو کنید.

جاذبه های دیگر نوشهر

نوشهر به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب از جاذبه های متنوعی برخوردار است که از آن ها میتوان به آبشار دارنو، چشمه گردوک، روستای کندلوس و دریاچه خضر نبی اشاره کرد.

مسیر دسترسی به روستای زانوس

از جاده چالوس (تهران به چالوس) در فاصله 20 کیلومتری قبل از شهر چالوس (5 کیلومتر بعد از مرزن آباد در جاده قدیمی) از خروجی دوآب وارد جاده کجور شده و پس از رسیدن به دو راهی، به سمت کندلوس و روستای زانوس ادامه دهید. از جاده چالوس تا کندولوس و زانوس تقریبا 40 کیلومتر جاده آسفالته است.

دیدگاه کاربران


مونا
مونا
چهارشنبه 25 آبان 1401
کلا منطقه کجور زببا است چند سال پیش به زانوس ، لرگان و کندلوس رفتیم تو خرداد ماه واقعا عالی بود. و تا حالا انقدر خوش نگذشته بود.
سعید
سعید
چهارشنبه 10 آذر 1400
آبشار زانوس خیلی زیبا و عجینه، بخاطر اینکه آبشار در ارتفاع بالایی از سطح دریا قرار داره، وقتی که آب ابشار با فشار به سنگ ها و صخره های سخت برخورد میکنه، به چند قطره کوچک تبدیل میشه که خیلی به بارون شباهت داره
davod_57
davod_57
دوشنبه 04 مرداد 1400
اطراف این آبشار کلی تمشک و گردو است اگر بگردید و فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این آبشار است.
gholeghaf
gholeghaf
سه شنبه 18 خرداد 1400
👌❤️👍🏻 زانوس از توابع بخش کجور نوشهر است و برای رفتن به این روستا باید از خروجی دو آب در چالوس از راه فرعی دست چپ برید.
ha.midreza8585
ha.midreza8585
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400
آبشار زانوس وقتی یخ میزنه خیلی قشنگ تر میشه. آبشار دائمی است اما زمستان زیباتر هست.
midreza8585
midreza8585
شنبه 14 فروردین 1400
آبشار معروف این منطقه در یکی از قشنگترین مسیر های روستای کندلوس قرار داره خیلی زیباست. طبیعت کندلوس واقعا دیدن داره حتما برید.
russiabymadis
russiabymadis
شنبه 16 اسفند 1399
آبشار زانوس میان منظره پاییزی اطرافش خارق العاده ست 😍👌 میشه گفت رنگ بازی چهار فصل طبیعت در این منطقه شاهکار خلفت هست👌🏻👌🏻 توصیه میکنم حتما یه سر برید.
dreza855
dreza855
پنج شنبه 14 اسفند 1399
آبشار زانوس خیلی قشنگه نزدیک محل ماست. دعوت میکنم کسانی که عشق آبشار دارن از این آبشار مخصوصا زمانی که قندیل میبنده دیدن کنند. ❤️
امیر
امیر
پنج شنبه 07 اسفند 1399
جای سرسبزی هست اگر شما هم قدرشو بدونین
fahimi
fahimi
چهارشنبه 15 بهمن 1399
من زانوس رفتم خیلی زیبا و رویایی بود بسیار خوش گذشت فاصله این آبشار تا کندلوس خیلی کمه و همه فصل زیبایی های خودش رو داره.
mojtaba
mojtaba
شنبه 13 دی 1399
این آبشار در نزدیکی روستای زانوس کجور قرار داره و به جز این آبشار شامل چندین چشمه هم هست.
baharazizi
baharazizi
یکشنبه 18 آبان 1399
در فصل تابستان بسیار دیدنی و دل نشین است. حتما سفر کنید و از تماشای نگین کجور لذت ببرید.😍😍😍
ma.fahimi035
ma.fahimi035
سه شنبه 29 مهر 1399
من سفر کردم خیلی رویایی و زیبا بود بسیار بسیار خوش گذشت. شنیدم کمال الملک هم از این نقاشی زیبایی رسم کرده که جز ده اثر مهمش محسوب میشه.
aghaghiya_r
aghaghiya_r
شنبه 01 شهریور 1399
من رفتم بسیار عالی بود 💚 💙 کمال الملک هم از این آبشار یه نقاشی کشیده.
ma.fahimi035
ma.fahimi035
یکشنبه 12 مرداد 1399
مازندران همیشه سر سبز. خیلی رویایی و زیبا بود بسیار بسیار خوش گذشت آبشار بی نظیری داره.
افسانه رضاقلی
افسانه رضاقلی
جمعه 03 مرداد 1399
بنده قصدخریدزمین خارج بافت دارم میخواستم درمورد ساختن اونجا وآب وبرق وگاز آب سوال دارم
مدیر سایت ویلاجار
خارج بافت اجازه ساخت ندارد و امکانات اب و برق و گاز هم نمی دهند، برای اطلاعات بیشتر، سایت ویلاجات را ببینید.
www.vilajaT.com
سیروس6545
سیروس6545
یکشنبه 22 تیر 1399
زمستان اینجا واقعا سرده و خالی میشه. تقریبا بیشتر جمعیت میرن به جاهای دیگه. روستای زانوس خیلی قشنگه ❤️❤️اهالی خوبی هم داره.
fariborz
fariborz
شنبه 07 تیر 1399
بعضی ها میگن اسم این آبشار از اسم زئوس پادشاه یونان گرفته شده و این رو دلیل نام گذاری می‌دانند اما زانوس در زبان محلی به معنی درخت چنار هست.
ma.fahimi035
ma.fahimi035
شنبه 31 خرداد 1399
من رفتم..خیلی رویایی و زیبا بود بسیار بسیار خوش گذشت..آبشار زیبای زانوس در کجور شهرستان نوشهر قرار دارد و با چالوس حدود 40 کیلومتر فاصله دارد.
shahin.mohammadi.73
shahin.mohammadi.73
یکشنبه 25 خرداد 1399
به جز آبشار زانوس، آبشار اوپاش در این منطقه و غار زانوس هم دیدنی هستند. برای کوهنوردی در این منطقه به نوشهر استان مازندران برید و از زیبایی های زانوس لذت ببرید.❤️❤️
ma.fahimi035
ma.fahimi035
چهارشنبه 21 خرداد 1399
من پارسال رفتم خیلی رویایی و زیبا بود بسیار بسیار خوش گذشت آبشار زانوس، هاسرنگ بی نظیره.🌹🌹