اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - نوشهر   ( نوشهر - بخش کجور )
چهارشنبه 03 شهریور 1395

منطقه سرسبز کجور از جمله مناطق بکر و منحصر به فرد در استان مازندران است که دارای آب و هوای معتدل و سرد، چشم اندازهای طبیعی، آبشارهای فراوان و جنگل های انبوه می باشد که در بین دو کوه علم کوه و دماوند و دو منطقه چالوس و هراز قرار دارد. کجور در سال 1369 به عنوان بخش کجور شناخته شد. در این منطقه گل های زینتی و میوه های فصلی به وفور قابل مشاهده هستند. تنوع جانوری در این منطقه بسیار بوده است و مردم این منطقه اغلب به کار کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و در چند سال اخیر فعالیت های صنعتی نیز در این منطقه انجام شده است. گویش مردم منطقه کجور به زبان کردی و زبان کجوری اصیل مازندرانی است. کرد زبانان کجور از خاندان خواجه وند هستند که از کرمانشاه و عده ای هم از کردستان و یاسوج از زمان شاه اسماعیل صفوی تا کریم خان زند به کجور مهاجرت کرده اند. وجود جنگل سرسبز، زمین های زراعی پر رونق، رودخانه کاچ رود، آب فراوان، چشمه های متعدد و داشتن زمینه مناسب برای دامداری، شرایط اقلیمی منطقه که آب وهوایی معتدل و مر طوب است، موجب شد این مهاجرت های اجباری به سکونت دائمی تبدیل شود.

نام هایی که در طول تاریخ به کجور نسبت داده اند شامل کجه، کچور، رویان، گنجور و کجور است. این منطقه از لحاظ تاریخی به تاریخ اسکان در استان مازندران بازمیگردد که در حدود 6000 سال قبل انجام شده است. در تقسیمات جغرافیایی که با مطالعه تاریخ طبرستان کهن به دست آمده، مازندران از 3 ناحیه کجور، کلارستاق و نور تشکیل میشود که در گذشته به آنها طالقان و تنکابن و در بعضی کتب رویان گفته شده است. اکنون کجور شامل چند منطقه تابع است که شامل بلده (خورشید رستاق و بلده)، بندپی (نصرآباد و نجارده)، انگاس (انگیل، همارخیل، ورزان، بدیع خیل، انگاس، پی چلو، نیتل، خواچک و کم چاک)، فیروزکلا علیا (منوچهرکلا، وازک، علوی کلا، پیمت، عزت، مندل، کابولج، ملاکلا، شن کنا، منیانک و میانشهر)، چلندر (امزی ده، سنگ سرا، علی آباد، ملکار، تازه آباد، حوض کوتی، انار وار، چلندر، دزدک)، گیران (بینتاسی،علی آباد، ده گیری، خیرسر، حبیب آباد، هلستان، خواچک، حسین آباد، حسن آباد، کرکرورسر، کولکسرا، مجید آباد، نیرنگ، موسی آباد، پالوچ ده، شریعت آباد، سنگ تجن، تازه آباد و شکری کلا) و کالج و کچه رستاق، کلورودپی، خیرودکنار، کوهپر، زانوس رستاق، پنجک رستاق، زندرستاق و...می باشد.

جمعیت کجور طبق سرشماری سال 1395 برابر با 3120 نفر اعلام و در سال 1392 به شهر تبدیل شد.

موقعیت جغرافیایی کجور به صورت عرض جغرافیایی ˚36 و 23 دقیقه شمالی و 51 درجه و 44 دقیقه شرقی و طول جغرافیایی ˚51 و 35 دقیقه و 35 ثانیه شرقی میباشد. ارتفاع کجور از سطح دریا 1550متر و در جنوب شرقی نوشهر  واقع شده است. کجور از طرف جنوب به روستاهای لیگوش، پیچلو، سریوده و انگیل، از شمال به روستای چمرکوه، از طرف شرق به روستاهای فیروزکلای علیا و سفلی و از غرب به دو روستای لاشک و چناربن منتهی میشود.

منطقه کجور به لحاظ موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی آسان به مکان های مختلف استان، از جاذبه های گردشگری بسیاری برخوردار است و گیاهان دارویی و زینتی آن معروف است.

از جمله مهمترین جاذبه های این منطقه زیبا عبارتند از:

آبشار دیو چشمه، در حوالی روستای کجور واقع شده است. برای دسترسی به این چشمه باید پس از عبور از شهرستان چالوس وارد جاده کندوان شوید تا در بیست و پنج کیلومتری جاده کرج به چالوس به دوراهی کجور برسید. بعد از عبور از پل رودخانه چالوس، جاده ای که در سمت راست جاده قرار دارد به کجور منتهی می شود و آبشار دیو چشمه نیز در این مسیر قرار دارد. این آبشار از مناطق مهم جذب گردشگر است که به علت آب فراوان و گوارا این چشمه را دیو چشمه می نامند.

روستای زیبای کندلوس با آب و هوای ییلاقی در دامنه سرسبز رشته کوههای البرز در منطقه کجور نوشهر واقع شده است. ناصر الدین شاه قاجار بعد از بازدید از روستای کندلوس به دلیل مشاهده افرادی که در کار فلزکاری شاغل بودند آن را میخ ساز نامید. جالبترین جاذبه روستای کندلوس، موزه مردم شناسی و باستان شناسی است. همچنین مزارع گیاهان دارویی کندلوس با فرآورده های گوناگون از دیگر عوامل جذب گردشگر در این روستا می باشد. آبشار کندلوس نیز در فاصله 5 کیلومتری از روستا، جاذبه های آن را تکمیل کرده است.

آرامگاه طاهر و مطهر که به دستور حاکم دیندار کجور ملک کیومرث بن بیستون، در قرن هشتم هجری قمری ساخته شد. این بنای مذهبی، تاریخی و ملی از جهت ساخت و معماری جزو مناطق بی مانند کجور است. تزیینات نقاشی که در سقف آن استفاده شده و طرح های گل و بته، اسلیمی و شمسه های قرینه در کنار گچ بری های زیبا و نوشته هایی با خط کوفی، کم نظیر و شاید بی نظیر است. این آرامگاه همواره مورد توجه پادشاهان ایران قرار داشته است. ملک کیومرث بن بیستون مقبره های متبرک بسیار ساخت که در میان آنها محل دفن خود را متمایزتر از بقیه احداث کرد. وی در سال 857 هجری قمری فوت کرد و طبق وصیتش در مجاورت آن دو سید بزرگوار یعنی طاهر و مطهر در منطقه هزار خال کجور به خاک سپرده شد. این آرامگاه در زمان های مختلف به وسیله حکومت های مختلف مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. در زمان صفویان شاه طهماسب به جوادخان ایلچی دستور داد که این بنا را مرمت کنند. ناصر الدین شاه قاجار نیز جزو پادشاهان معتقد به این آرامگاه بود وی در سفرنامه اش درباره این زیارتگاه چنین میگوید: در تاریخ 27 شوال سنه 1302 به قصد زیارت این مشهد امامزاده ها به کجور آمدم. با دستور او تعمیر گنبد به دست سرتیپ میرپنجه تنکابن که به عنوان ولی خان تنکابنی شناخته میشد افتاد. در دوره پهلوی اول و دوم نیز مجدد مرمتی از طرف سازمان میراث فرهنگی روی این زیارتگاه انجام شد که البته موجب تخریب اندکی در قسمت هایی از آن شد.

یکی از زیباترین جاذبه های این منطقه دریاچه فراخین است. این جاذبه مسیر دسترسی بسیار زیبایی دارد که از دل جنگل عبور کرده و در نزدیک روستای ویسر واقع شده است. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه از اول اردیبهشت تا پایان شهریور ماه است. میتوان در کنار دریاچه کمپ برپا کرد که در این صورت ملزم به رعایت اصول طبیعتگردی و داشتن تجهیزات مناسب و کافی هستید. در این منطقه آنتن دهی موبایل صفر است و هیچ تابلوی راهنمایی برای محل دقیق دریاچه تعبیه نشده به همین خاطر به مسیر آن دقت کنید.

روستای انگاس در ده کیلومتری جنوب بخش کجور در شهرستان نوشهر قرار دارد که از آبشارها و چشمه های زیبا و بکر بسیاری برخوردار است. از مهمترین این آبشارها که اغلب در مناطق جنگلی و کوهپایه ای قرار دارند می توان از آبشار جناب، آبشار پنجاه جسم، آبشار و چشمه موزیا و آبشار شیوا دره نام برد. با توجه به طبیعت خاص این منطقه، این روستا به یک منطقه منحصر به فرد توریستی تبدیل شده است.

روستای ناصرآباد در مرتفع ترین نقطه کجور قرار دارد و نزدیکترین روستا به کجور است. این منطقه از غرب به چالوس، از شرق به سولده نور، از جنوب به نور و از شمال به دریای خزر مشرف است. در این منطقه گلهای زیبا و میوه های فصلی به وفور قابل مشاهده است.

به دلیل کوچ اجباری مردم کجور در زمان حکمرانی آقا محمد خان قاجار از دیار خود به این منطقه، زبان اکثر اهالی این روستا کردی است و معماری خانه های قدیمی روستای کجور به سبک روستاهای کردستان می باشد. یکی از آثار تاریخی این روستا سوته قلعه بوده که در گذشته به عنوان آب انبار مورد استفاده قرار می گرفته است. روستای ناصرآباد کجور دارای یک اقلیم خاص برای تولید محصول گیلاس است و شرایط آن به صورتی است که این محصول از بسیاری از بلایا و آسیب های طبیعی و کشاورزی در امان است.

روستای نیمور یکی از روستاهای زیبای شهرستان نوشهر و بخش کجور می باشد که فاصله آن با نوشهر تقریبا 65 کیلومتر است. روستای نیمور که از جمله ییلاق های کوهستانی این منطقه با آب و هوای معتدل است از جنوب به روستای کوهپر، از شمال به جنگل و کوهستان از غرب به روستای ویسر و از شرق به روستای اویل منتهی می شود. جمعیت آن تقریبا 320 خانواده است که در فصل تابستان به 3000 نفر افزایش میابد.

لشکنار یکی از روستاهای دور افتاده و کوهستانی کجور است. این روستا طبیعتی بسیار زیبا در قلب کوهستان دارد که با برخورداری از جنگل های انبوه و مملو گونه های مختلف گیاهی یکی از مناسب ترین مکان ها برای بازدید و تفریح می باشد. شغل اصلی مردم روستای لشکنار دامداری، کشاورزی و باغداری می باشد. در روستای لشکنار خانه های کاه گلی، کوچه پس کوچه های قدیمی و سبک زندگی سنتی، خاطرات قدیم را در دل خود جای داده که از گذشته تاکنون نیز به یادگار مانده است.

اقامت در کجور

اگر با شرح زیبایی های بی شمار کجور تصمیم به سفر گرفته اید میتوانید برای اقامت خود با اجاره ویلا در نوشهر یا اجاره سوئیت در نوشهر اقامتگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

دیدگاه کاربران


کیاوش دستاران
کیاوش دستاران
دوشنبه 20 شهریور 1402
اگه به منطقه کجور سفر کردید حتما یه سری به روستای کینج بزنید جمعیت این روستا در زمستان 750 نفر و در بهار و تابستان 4000 نفره که جاذبه هاش شامل قلعه تاریخی اوش ، چنار قطور در مرکز محل به قطر 5 متر و ارتفاع 18 متر ، آبشار عمر کله ، امامزاده عبدالله نوه امام موسی کاظم ، طبیعت بکر سکلدره ، رودخانه چم ، مسجد ابو الفضلی ، حمام قدیمی ، تپه لپره و خیلی چیزای دیگه
عباس معدندار
عباس معدندار
دوشنبه 07 آذر 1401
رفتن به دیار کجور راازدست ندید.هرروستاش نشون فرهنگ خاص ایران زمینه.مردمان باعشق مهمون نواز داره.حتما یک شب بمونید تویکی ازروستاهای کجور تا به عمق فرهنگ وشعور مردم این دیار پی ببرید.از نون محلی تا ماست محلی تاحلوامحلی و...خدابه همشون سلامتی بده
مخصوصی
مخصوصی
سه شنبه 12 مهر 1401
من یکبار رفتم روستای اویل

جای خوش آب و هوایی بود.امامزاده سرجارم رفتم اونجاهم جای خیلی خوبی بود حتما برید بهره مند شوید
مهدی
مهدی
شنبه 13 آذر 1400
منطقه کجور چشمه های آبگرم زیادی داره و هم اینطور زمین های کشاورزی زیادی هم تو این منطقه دیده میشه چون مردم روستا به اباد کردن زمین خیلی اهمیت میدادن
علی اصغر-قمی از هشتگرد
علی اصغر-قمی از هشتگرد
پنج شنبه 15 مهر 1400
من هر دفعه که میرم اول حتما به امامزاده سرجار میرم. هر بار که میرم احساس میکنم تمام گناهام محو میشه سبک میشم. مکان سنگین و با فضیلتیه
جاده ماشین رو هم هست. حتما برید.
السلام علیک یا امامزاده محمد سرجار برادر امامزاده سیدعلی کیا سلطان (خیرود)

دوشنبه 18 مرداد 1400
روستای ماست اینجا
عالیه
مهتی
مهتی
سه شنبه 05 مرداد 1400
در همه فصل ها زیباست ولی زمستان های بسیار سردی دارد و در فصل بهار مانند بهشت میشود.
3305.bahar
3305.bahar
شنبه 11 اردیبهشت 1400
روستاهای کجور مانند انگیل و روستاهای اطرافش خیلی با صفا و زیبا هستند.👏👏 در انگیل یک چشمه بزرگ هم وجود داره که به زیبایی روستا افزوده.
zazak1855
zazak1855
یکشنبه 15 فروردین 1400
کجور عالیه حتما برید 👏👏❤️❤️ کجور از چندین روستای زیبا تشکیل شده که هر کدوم زیبایی خاص خودشون رو دارند. مخصوصا زمانی که ابر همه جای منطقه رو دربر میگیره.
shahr
shahr
شنبه 16 اسفند 1399
یکی از مناظر خاص و زیبای شمال منطقه کجور با جاذبه های بی شمارش هست. در کجور بعضی از مردم از کرد زبانان هستند که سالیان طولانی در اینجا زندگی میکنند.
mojtaba
mojtaba
پنج شنبه 14 اسفند 1399
کجور مقصد گردشگری بسیاری از مسافران حرفه ای شمال باز هست خیلی خیلی زیباست 👏👏 روستای دیدنی انگاس و کندلوس هم از روستاهای این منطقه هستند.
mohammad_li_l
mohammad_li_l
چهارشنبه 15 بهمن 1399
روستای لاشک برفی خیلی دیدن داره بسیار زیباست. جهاندار محله هم در نزدیک لاشک قرار داره طبیعتش خیلی زیباست 😍 حرف نداره😮
javid_makan
javid_makan
یکشنبه 14 دی 1399
اگر کجور رفتید به یکی از روستاهاش به نام روستای کوهپر سفلی برید. طبیعت زیبایی داره و زمانی که برف میاد واقعا خواستنی میشه.😍

چهارشنبه 12 آذر 1399
یکی از روستاهای کردنشین کجور هم انگیل است که دژ مهمی در زمان حمله اعراب بوده
farhad_karambeigi
farhad_karambeigi
چهارشنبه 21 آبان 1399
روستای لشکنار کجور محشر
یه جورایی آدم رو مدهوش خودش میکنه این همه زیبایی. زمستان برفی اش هم بسیار زیباست
ya_hossein.14
ya_hossein.14
شنبه 03 آبان 1399
یکی از روستاهای این منطقه به اسم روستای ناصر آباد هست که گیلاسش معروفه و در بلندترین جای کجور واقع شده. روستاهای کجور و روستاهای سرسبز دیگری هم متعلق به کجور هستند که هرکدام محصول خود را دارند و برای گردشگران بسیار جالب توجه میباشند.
jamile__lohrasbi
jamile__lohrasbi
یکشنبه 06 مهر 1399
فوق العاده است. طبیعت همیشه سرسبز کجور بی نظیر و تماشایی است. در فصل پاییز هم که بسیار جذاب و تماشایی میشه... پاییز فصل رقاصی برگها 💃💃💃😍😍😍😍
12345wwwww2's
12345wwwww2's
چهارشنبه 15 مرداد 1399
در سالهای اخیر حرکت هایی در بخش صنایع کوچک در حال شکل گیری هستش که به خاطر وضعیت قرار گیری این منطقه از استقبال خوبی برخوردار بوده. زیبایی های کجور به تعدادی روستا ختم میشه که طبیعت زیبایی دارند.😍
رحمت دهقان
رحمت دهقان
یکشنبه 29 تیر 1399
پنجشنبه 27 تیر 99 مبدا از روستای سالده علیا بخش چمستان شهرستان نور حرکت کردیم مقصد روستای ییلاقی انگاس ازتوابع کجور مسیر حرکت از رویان جاده و آبشار آب پری و جاده بسیار زیبا و جنگلی و سرسبز و دیدنی آب پری به سمت روستای ییلاقی و دیدنی و خیره کننده کدیر و در مسیر جاده جنگلهای انبوه و سرسبز و بسیار زیبا و دیدنی و دلنواز عبور کردیم و به شهر ییلاقی و تاریخی کجور رسیدیم و از کجور به سمت روستای ییلاقی انگاس که یک روستای توریستی و بسیاز زیبا سرسبز و خوش آب و هوا رسیدیم و تا غروب جمعه 28 تیر 99 مشغول به گشت و گذار در جنگلهای سرسبز و آبشارهای بسیار زیبا و دیدنی روستای خوش آب و هوای انگاس بودیم جای همه ی هموطنای عزیز خالی واقعا به ما خوش گذشت و در آخر از همه هموطنای عزیز که اهل ایرانگردی هستن توسعه میکنم که به این منطقه بسیار زیبا سرسبز و دیدنی و خوش آب و هوا سفر کنند به ما که خیلی خیلی خوش گذشت به شما هم خوش بگذره
حسن مردانی
حسن مردانی
چهارشنبه 25 تیر 1399
ساخت راه دسترسی مستقیم نوشهر به بخش کوهستانی کجور چند سالی میشه کلنگ زنی شده امیدواریم زودتر انجام بشه.
komeilsaze
komeilsaze
دوشنبه 09 تیر 1399
دریاچه کجور مسیرش خوبه و کمپ میشه زد.خیلی مکان قشنگیه. شنا و آب تنی تو آب سرد رودخانه خیلی حال می ده.
mona1345
mona1345
یکشنبه 01 تیر 1399
کجور در جنوب نوشهر می باشد و در نزدیکی روستای چمرکوه قرار گرفته.. منطقه ای بسیار خوش آب و هوا و دل انگیز.. به لحاظ قرارگیری و موقعیت در مکان مناسبی است و به شهر دسترسی دارد.
shokoufe7874
shokoufe7874
یکشنبه 25 خرداد 1399
روستای انگاس در جنوب کجور می باشد و خیلی خیلی زیباست. یه امامزاده هم هست به اسم امامزاده یحیی مردم معمولا آخر هفته ها به زیارتش میاین..منظره زیبایی داره.
uiiiohhlp
uiiiohhlp
چهارشنبه 21 خرداد 1399
جاذبه های کجور خیلی زیاده.. تو یک سفر نمیشه همه اش رو دید.. چندتا روستای دیدنی و چشمه های بی نظیر رو باید برید ببینید.