اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

گیلان - رودبار  
دوشنبه 02 مرداد 1396

سفر به خطه سرسبز گیلان با تنوع دیدنی های طبیعی مانند آبشار تریشوم، خصیل دشت، شیطان کوه و مکان های مشهور مانند کاخ میان پشته و کاروانسرای لات و صدها منطقه توریستی دیگر همواره بین گردشگران جذابیت زیادی داشته است؛ اما سفر به روستایی آرام و بکر با طبیعت کم نظیر بی شک تجربه ای متفاوت در سفر به گیلان خواهد بود.

روستای ییلاقی دیورش در 3.5 کیلومتری روستای شیرکوه استان گیلان و 7 کیلومتری مرکز بخش یعنی توتکابن قرار دارد و جزو جاذبه های گردشگری رودبار محسوب میشود و علاوه بر سرسبز بودن، دارای قدمتی تاریخی می باشد. روستای دیورش با 11 محله کوچک و پراکنده در بخش های کوهپایه ای قرار دارد و از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات است.

این روستای دیدنی با مردم مهمان نواز و خونگرم و طبیعت دست نخورده بکر خود به مکانی مناسب برای سفر به شمال کشور در فصول بهار و تابستان تبدیل شده است. مردم روستا عمدتا به کشاورزی، نجاری، فعالیت در کوره های ذغال‌گیری و دامداری مشغول هستند و بافت خانه ‌های آنها به شکل پراکنده و نوع اقامتگاه ها عموما کرسی بلند در یک طبقه می باشد و خانه های قدیمی به ندرت در دوطبقه ساخته شده‌اند. اغلب خانه های روستای دیورش از مصالحی مانند چوب و گل و سنگ، سیمان، حلب و گچ با سقف شیروانی ساخته شده اند. در سفر به روستای دیورش خوردن غذاهای محلی گیلان و نان های سنتی این روستا را از دست ندهید.

روستای دیورش با دارا بودن جاذبه های طبیعی فراوانی همچون سرچشمه سفید آب، غار طبیعی نور چشمه، پل قدیمی گلی (گل پل) و کوه های پلنگ کول که در فراز آن ییلاق لارنه با طبیعتی فوق العاده زیبا در دل جنگل های وسیع و انبوه از گونه ‌های متعدد درختان و قله درفک با ارتفاع 3500 متر قرار دارد، یکی از بی نظیرترین طبیعت های کشور ایران می باشد.

تمامی آثار موجود در روستای دیورش، نشان دهنده قدمت باستانی آن است که بالغ بر 5 قرن می باشد. بعضی از افراد قدیمی این روستا معتقدند که روستای دیورش قبل از اینکه شیرکوه به وجود بیاید و مردم در آن ساکن شوند به عنوان یک آبادی در این منطقه شناخته شده بود.

همانطور که گفته شد، وضعیت توپولوژی روستا بصورت پراکنده می ‌باشد و رودخانه ای که شریان حیاتی و مهمترین بخش روستا به شمار می آید از سرچشمه سفیدآب، چشمه‌ ها و رودخانه‌ های بالا دست بوجود آمده و از سمت شمال به جنوب، روستا را به دو بخش مساوی جدا می گرداند. سرچشمه سفیدآب، آب بسیار سردی داشته و برای رسیدن به آن باید از مسیر خاکی دیورش حرکت کرد. آب گوارای این چشمه در بین اهالی رودبار به طلای ناب معروف است و بخش مهمی از آب مناطق رحمت آباد و روستاهای رودبار را تامین میسازد.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی روستای دیورش از غرب به روستای پنج‌خاله (بصورت راه مالرو و پیاده رو) از سوی جنوب به روستای شیرکوه با جاده خاکی (که تنها راه ارتباطی به روستا است) و از سوی شمال و شرق به جنگل های انبوه و سرسبز محدود می گردد.

آب و هوای روستا به صورت مرطوب و کوهستانی می باشد و عمده بادهایی که به روستا می وزند از سمت شمال دیورش وارد میشوند. ییلاق لارنه که در بالا دست روستا قرار دارد، معروف ترین ییلاق روستای دیورش می باشد. محل دقیق لانه در پای قله درفک است و از ییلاقات دیگر همچون چالسراکی، زردگلی، دیوخانی، لنگه بوجود آمده که در منطقه عمارلو قرار گرفته و محل کوچ روستاییان منطقه در فصول بهار و تابستان می باشد.

جنگل های متراکم دیورش مملو از درختان توسکا ،افرا، چنار، بلوط، راش و همچنین میوه های جنگلی مثل گلابی وحشی، ازگیل، زالزالک، خرمالو و آلوچه می‌ باشد که خوشبختانه طبیعت سرسبز درختان سر به فلک کشیده آن دست نخورده و بکر باقی مانده و تنها صدایی که در طبیعت آن شنیده میشود آواز دل انگیز پرندگان است.

در میان پوشش جانوری جنگل دیورش می توان به خرس، جوجه تیغی، روباه، گرگ و گراز وحشی اشاره کرد.

اگر به روستای دیورش سفر کردید حتما از سرچشمه سفید آب، ییلاقات لارنه، کلبه های چوبی، غار دیورش، کوه ها و تپه ‌های سرسبز و جنگل های متراکم آن دیدن نمایید.

هنگام گردش در جنگل مسیر شیب دار و سنگلاخی دیده میشود که قطعا افراد کنجکاو را وسوسه خواهد کرد تا به ماجراجویی در مناطق ناشناخته این جنگل بپردازند. با ادامه گردش در جنگل و از طریق مسیر پاکوب به غار و جنگل سرسبز نورچشمه منتهی میشود. غار نورچشمه از معروف ترین جاذبه های دیورش است که در عمق منطقه جنگلی آن واقع شده و مسیر دستیابی به آن با حضور قله درفک در قاب تماشایی روبرو بسیار لذت بخش و البته سخت میباشد. زمانی که به غار نور چشمه میرسید آبی سرد و تقریبا راکد را در غار مشاهده میکنید که عمق زیادی دارد و تنها از طریق شنا کردن میتوان در آن حرکت کرد. در مجاورت این غار رمزآلود حفره ای دیده میشود که مکان زندگی خفاش ها میباشد. سعی کنید هنگام حضور در غار نورچشمه، هدلامپ خود را خاموش کنید و به صدای خفاش ها و سکوت عجیب غار گوش فرادهید. ورود به غار دیورش رایگان میباشد و برای بازدید از آن حدود نیمی از روز زمان لازم است. برای رسیدن به غار تجهیزات مناسب طبیعتگردی به همراه داشته باشید و حتما لباس اضافه در کوله خود قرار دهید.

برای دسترسی به روستای دیورش می بایست از طریق جاده قزوین به رشت، از البرز و قزوین گذشته تا به استان گیلان وارد شوید. زمانی که به آزادراه قزوین-رشت وارد میشوید بعد از طی زمان 15 دقیقه ورودی توتکابن را میبینید. بعد از اینکه به توتکابن وارد میشوید پس از 5 دقیقه رانندگی به جاده ای فرعی میرسید که آسفالت است و مناظر زیبایی از طبیعت منطقه توتکابن را به شما هدیه میدهد. پس از ده دقیقه به روستای شیرکوه رسیده و با گذر از مجاورت مسجدی به روستای دیورش خواهید رسید.

در روستای دیورش چند اقامتگاه بومگردی وجود دارد که میتوانید شب را در آنها سپری کنید. (برای رزرو اقامتگاه بومگردی در اقصی نقاط ایران میتوانید از ویلاجار کمک بگیرید.) همچنین امکان اجاره ویلا در رودبار برای مسافران وجود دارد.

دیدگاه کاربران


Va_r
Va_r
سه شنبه 02 شهریور 1400 ساعت 13:45

زمستان های بسیار سردی دارد این روستا و در فصل تابستان این روستا خنک و سرسبز است.


mohana.usefi
mohana.usefi
دوشنبه 21 تیر 1400 ساعت 15:27

فصل های بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این روستا است و فصل زمستان به علت بارندگی و هوای سرد پیشنهاد نمیشه.


amin.niroumand
amin.niroumand
دوشنبه 03 خرداد 1400 ساعت 17:04

غار نورچشمه دیورش در کنار منظره زیبای روستا جاذبه ای فوق العاده است😊😉 این غار کمی شیب داره و شاید پیمایش برای افراد عادی کمی سخت باشه.


parisa_sharifi
parisa_sharifi
دوشنبه 25 اسفند 1399 ساعت 15:31

دیورش با اقامتگاه بومگردیش خیلی با صفاست. اینجا یه غار آبی و جنگل هم داره خیلی خوبه.


sadegh
sadegh
یکشنبه 17 اسفند 1399 ساعت 15:42

سلام واسه اول فروردین هواش چطوره؟


sefid
sefid
دوشنبه 04 اسفند 1399 ساعت 14:02

اگر به اینجا آمدید و خواستید شب بمانید به اقامتگاه سفیداب برید یک اقامتگاه تمام سنتی مناسب برای آخر هفته است.


myry.sydmhmwd
myry.sydmhmwd
دوشنبه 06 بهمن 1399 ساعت 09:54

روستای دیورش بسیار جای با صفایی هستش اقوام من در اینجا زندگی میکنند. روستایی کوهستانی هستش و زمستان های بسیار سردی داره.


rudbar
rudbar
شنبه 29 آذر 1399 ساعت 12:17

روستای دیورش روستایی کوهستانی است و آب و هواش خیلی سرد. حتما از آب و هوای منطقه مطمئن بشید و بعد سفر کنید. در ضمن راه های سنگلاخی و سختی هم داره.


maa_hsaa.r_f
maa_hsaa.r_f
شنبه 17 آبان 1399 ساعت 10:41

جنگل دیورش خیلی خوشگل 👌👌😍😍 هر کس دیورش رو ببینه دیگه دلش نمیاد بره شهرش. توصیه میکنم حتما به رودبار برید و از روستای دیورش و غار دیورش دیدن کنید. بیش از هر چیزی جنگل انبوهش خیلی زیباست.


zari7364
zari7364
دوشنبه 28 مهر 1399 ساعت 15:34

بسیار مکان دنج و زیباییست. از غار دیورش هم دیدن کنید. 👏👏👏🙌


bourseclinic
bourseclinic
پنج شنبه 30 مرداد 1399 ساعت 12:24

ما رفتیم فوق العاده بود. یه غار آبی ‌هم اینجا قرار دارد که مثلش رو کمتر دیدید. 👌👌


98765432nm6
98765432nm6
شنبه 11 مرداد 1399 ساعت 17:21

رودبار پر از قشنگی هاست. این روستا با مناظر بی نظیرش رکورد شکونده واقعا.. لطفا در طبیعت سرسبز دیورش زباله نریزید🙏🙏


gitiasll
gitiasll
شنبه 21 تیر 1399 ساعت 17:08

سرسبزی و استواری درختان، روشنی و روانی آب ، آرامش طبیعت، همراه جدانشدنی زندگی در این مکان زیباست.😘😘😘😘


navid.nasri777
navid.nasri777
شنبه 07 تیر 1399 ساعت 15:36

دیورش پاتوق همیشگیه من. عالیه طبیعت زیبایی در فصل بهار داره و با روستای شیرکوه تقریبا 3 کیلومتر فاصله داره. جنگل انبوهی داره که بسیار سبز و بکر و خواستنی هستش و آدم هر چقد گردش کنه این اطراف سیر نمیشه.


moein.shabazi
moein.shabazi
شنبه 31 خرداد 1399 ساعت 12:36

رودخانه دیورش و سرچشمه اش خیلی جای با صفایی هستش.. واقعا بهشته❤️😍..سرسبزی و استواری درختان، روشنی و روانی آب، سکوت و صدای بی نظیر طبیعت اینجا فوق العاده است.


nikan
nikan
یکشنبه 25 خرداد 1399 ساعت 13:04

سرزمین چشمه و غارهای خروشان منطقه توریستی گردشگری سفید آب دیورش از توابع رودبار خیلی عالیه حتما بیاید. اقامتگاه بومگردی بنده درهمین جاست. با خود توتکابن 7 کیلومتر راهه. به رودبار که اومدید حتما به این روستای سرسبز تشریف بیارید.


saadati.leili
saadati.leili
سه شنبه 13 خرداد 1399 ساعت 12:44

دیورش، روستایی در رحمت‌آباد و شهرستان رودبار نقاشی زیبای خدا ❤❤ آثار باستانی زیادی هم از این منطقه پیدا کردن.