اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - بندر انزلی  
سه شنبه 05 شهریور 1398

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی استان گیلان، موزه نظامی انزلی یا کاخ میان پشته می باشد. این کاخ زیبا، در گذشته به یکی از تاجران روسی به نام خوشتاریا تعلق داشته است. در آن زمان برای ساخت این بنا، از هنر استادان ایرانی بهره گرفته شد. رضاخان در نخستین سفرش به شهر انزلی، مجذوب این کاخ شد، به همین دلیل خوشتاریا این کاخ را به او هدیه داد.

این کاخ که برای ساخت آن از چوب نراد استفاده شده بود، در یک حادثه آتش سوزی، کاملاً نابود گشت. به دستور رضاخان، کاخ فعلی از سال 1308 الی 1310 هجری شمسی بنا شد. زیربنای این کاخ 1174 متر مربع و ارتفاع آن 14 متر می باشد. این کاخ زیبا دارای سالن پذیرایی و 11 اتاق با تزیین گچ بری های ظریف و زیبا است. این بنا، دیوارهای دوجداره دارد و برای ساخت آن از سنگ هایی به ابعاد 25*25*50 استفاده شده است.

این کاخ در سال 1348 هجری شمسی تحت اختیار نیروی دریایی قرار گرفت و در سال 1357، آن را به موزه تبدیل کردند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، این موزه تا مدتی بلا استفاده بود، لیکن در سال 1364، دوباره آن را افتتاح کردند.

در سال 1380 هجری شمسی، به دستور فرمانده نداجا (نیروی دریایی ارتش جمهموری اسلامی ایران)، این کاخ را در مدت زمان 6 ماه بازسازی و مرمت نمودند.

همه ساله، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به این موزه مراجعه می کنند تا از آن بازدید نمایند. در موزه نظامی انزلی، سیر تکامل سلاح های سبک سرد و گرم موجود در ارتش ایران را از دوره حکومت صفویان تا دوره پهلوی مشاهده خواهید کرد. بیش از دوهزار و پانصد نوع سلاح و ابزار از جمله ماکت ناوها و کشتی های جنگی، اسلحه های شکاری، جنگی، ابزار غواصی و کشتیرانی در موزه قرار دارد.

علاوه بر این، وسایل مورد استفاده رضاخان از قبیل فرش ها، مبلمان و ظروف چینی نیز در معرض نمایش قرار گرفته است.

این موزه، بخش های گوناگونی دارد که از آن ها می توانیم به نمایشگاه سلاح های سرد و گرم، نمایشگاه عکس ‌های قدیمی (نحوه شکل گیری ارتش از سال 1300 هجری شمسی تا به امروز)، نمایشگاه هدایای سران کشورها به خاندان پهلوی، نمایشگاه تجهیزات ناوبری و غواصی قدیمی، بازسازی آلاچیق سنتی و ساخت آتلیه عکاسی با لباس محلی گیلان و... اشاره نماییم.

در برخی از قسمت های حیاط این کاخ، چند ارابه تانک، توپ و سلاح های سنگین و نیمه سنگین وجود دارد که در صورت تمایل می توانید با آن ها عکس یادگاری بگیرید.

لازم است هنگام ورود به موزه نظامی انزلی بلیط خریداری کنید و حداقل 2 ساعت زمان صرف بازدید نمایید.

موزه نظامی انزلی مابین پل غازیان و پل انزلی در منطقه میان پشته در محوطه بزرگی قرارگرفته است.

پس از بازدید از کاخ میان پشته میتوانید از سایر مکان های دیدنی شهر انزلی از جمله پارک بندری شهدای گمنام، مناره انزلی، حافظیه انزلی، کلیسای حضرت مریم، مقبره شهدای گمنام و پل غازیان دیدن نمایید.

دیدگاه کاربران


شهاب
شهاب
چهارشنبه 08 دی 1400
جدیدا کاخ و دوباره بازسازی کردن ولی خیلی غیر اصولی و ناآگاهانه، اصلا کاخ و موزه مثل قبلش نیست
shimamilad.m
shimamilad.m
چهارشنبه 31 شهریور 1400
این کاخ برای یک تاجر روس در زمان پهلوی بوده و الان موزه ی نیروی دریایی شده که ناوگان ها و سلاح های جنگی زیادی میشه دید
mahila hoseyni
mahila hoseyni
شنبه 16 مرداد 1400
این کاخ در وسط یک باغ است که در دوره پهلوی ساخته شده است دو طبقه است که در طبقه اول نقاشی سهراب سپهری و اسلحه و.. میبینید و در طبقه دوم ظرف، لباس و کمد است ارزش رفتن دارد خیلی زیباست .
hamidrezaei4650
hamidrezaei4650
دوشنبه 31 خرداد 1400
محل خدمت سربازی من اینجا بود 😍عالیه عالی 🙌 فکر نکنم سربازی برای کسی توی همچین جایی سخت باشه.
amid
amid
یکشنبه 19 اردیبهشت 1400
در سال 1357 این مکان به موزه تبدیل شد و تا چند سال بلا استفاده بود تا اینکه سال 64 دوباره فعالیت میکنه.
golbaran1362
golbaran1362
شنبه 21 فروردین 1400
بسیار جای تاسف داره که این بنا ها و امثالشان را به چشم دیگری نگاه میکنند و آنطور که باید رسیدگی نمیشه. سال ها قبل کاخ تمام چوبی خوشتاریا سوخت.
hosseini
hosseini
دوشنبه 18 اسفند 1399
در کاخ میان پشته انزلی محوطه بازی برای بچه ها در نظر گرفته شده و امکانات مناسبی برای بازدید کنندگان از موزه فراهم است.
seyed.fariborz.hossei
seyed.fariborz.hossei
سه شنبه 21 بهمن 1399
گفته شده که رضاخان در اولین سفرش به بندر انزلی جذب این بنای دیدنی با معماری زیبا شده و خوشتاریا مالک کاخ این بنا را به عنوان هدیه به او میدهد.
seyed.fariborz.hosseini
seyed.fariborz.hosseini
سه شنبه 23 دی 1399
کاخ میان پشته یا موزه نظامی از بناهای تاریخی استان گیلان است که در بندر پهلوی قرار داره و این کاخ در گذشته به تاجر روسی به نام خوشتاریا متعلق بوده است.
mehdi
mehdi
شنبه 15 آذر 1399
در موزه نظامی سیر تکامل اسلحه های گرم سرد ارتش از صفویه تا پهلوی در معرض نمایش گذاشته شده و لوازمی مثل ظروف چینی که مورد استفاده شخصی رضاخان بوده هم در دید عموم قرار داده شده است.
bandar_mehalud
bandar_mehalud
شنبه 03 خرداد 1399
در نمای شمالی در بالای کاخ، دو شیر وجود داشته که توسط مهندسین مهاجر به نام نعلبنیانس طراحی شده. نقاشی‌های داخل ساختمان به وسیلهٔ استاد رضا رنگچی انجام گرفت. گچبری و گچ کاری داخل اتاق‌ها به وسیلهٔ استاد محمود و پدرش که از همدان آمدند انجام گرفت.