اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

آذربایجان شرقی - تبریز  
شنبه 21 مرداد 1396

از جمله گردشگاه های شهر تبریز، باغ ائل گلی (Elgoli)  یا شاه گلی میباشدکه در جنوب شرق تبریز و نزدیک به مرکز شهر قرار دارد. این بوستان به دلیل برخورداری از امکاناتی از جمله سالن های غذاخوری، کافی شاپ، شهربازی لونا، هتل، مسافرخانه و دفتر جهانگردی جنبه جهانی دارد و حائز اهمیت است.

قدمت این بوستان به زمان پادشاهان آق قویونلو می رسد که در زمان پادشاهی صفویان توسعه یافته است و نام های مختلفی از جمله شاه گلی، ائل گولی، ائل گلی، شاه گولی دارد اما قبل از انقلاب مردم این محل گردشگری زیبا را به شاه گلی میشناختند.

در زبان آذری ایل یا ائل به معنای مردم و گول یا گل به معنای استخر می باشد. و معنی کلمه در کنار یکدیگر استخری است که متعلق به مردم باشد. مفهوم شاه در اینجا یعنی با عظمت و بزرگ و در واقع به استخر بزرگ مردم میتوانیم معنی کنیم.

باغ ائل گلی، عظیم ترین منبع ذخیره آب برای آبیاری باغ های بخش های شرقی تبریز تا دروازه تهران و تپلی باغ تا قبل از صفویان بوده است. در زمان پادشاهی صفویان، با دیواره ای سنگی دور دریاچه را محصور و تمامی نخاله ها و شن و ماسه های داخل دریاچه را تخلیه کردند.

ائل گلی، محلی برای درباریان قاجار بود ولی در زمان پهلوی، شهرداری تبریز این مکان را به یک گردشگاه عمومی تبدیل کرد. سید باقر کاظمی (مهذب‌ الدوله) استاندار وقت آذربایجان شرقی، اولین تعمیرات بنیادی را در فضای بوستان به انجام رساند.

دریاچه ائل گلی با مساحتی در حدود پنج نیم هکتار، ظرفیت 720 هزار متر مکعب آب را دارد. آب این دریاچه از طریق رودخانه لیقوان که از نزدیکی روستای چاوان گذشته و به صورت جویی کوچک از سمت جنوب‌ شرقی دریاچه ائل ‌گلی وارد آن می شود.
تپه نسبتاً رفیعی در قسمت جنوبی دریاچه ائل ‌گلی قرار دارد که جنگل ‌کاری شده و آبشارهای مصنوعی بسیاری، از این تپه به داخل دریاچه جریان می یابد.

در مرکز استخر ائل گلی، عمارت هشت ضلعی بنام کلاه فرنگی قرار دارد که در حال حاضر از آن به عنوان تالار پذیرایی استفاده می شود و به کاخ ائل گلی معروف می باشد. این بنا در گذشته ساختمانی خشتی و یک طبقه  بوده که در سال 1346 تخریب شد و توسط شهرداری تبریز و استانداری، ساختمان دو طبقه مجللی بنا گردید.

در زمان قاجاریان نیز در اطراف استخر ائل گلی، به منظور عبور و مرور خیابان ‌هایی احداث گردید و کناره های معابر با درختان تبریزی، بید مجنون و گل ‌های اطلسی متعددی کاشته شد تا علاوه بر زیبایی این تفرجگاه، آب و هوای پاکی به ارمغان بیاورد.

عمارت کلاه فرهنگی، همچون شبه جزیره ای به نظر می رسد که در بخش جنوبی دریاچه مسیری برای رسیدن به کاخ ائل ‌گلی کشیده شده است.

دریاچه ائل ‌گلی دارای 12 متر عمق می باشد که یکی از تفریحات این پارک با صفا، قایق رانی در دریاچه می باشد. این دریاچه در فصل زمستان به علت سرمای شدید یخ می بندد که جلوه ای زیبا را به نمایش می گذارد، همچنین ماهی هایی که در این دریاچه زندگی می نمایند در فصول سرد سال و هنگام یخبندان رشد کند تری دارند.

ائل گلی نخستین اینترنت پارک کشور می باشد که در تبریز قرار دارد. بنا بر پیشنهاد مدیریت گردشگری شهرداری تبریز و به منظور آسان نمودن برقراری ارتباطات اینترنتی گردشگران در تبریز، معاونت فنی سازمان آمار و فناوری اطلاعات، این امکان را در این پارک فراهم نمود که طی آن در مدت 10 روز دو فرستنده، هر کدام با پوششی به شعاع 300 متر کروی در بخش شرقی و جنوبی ائل گلی نصب گردید تا رفاه گردشگران و شهرواندان تبریزی فراهم شود.

پارک ائل گلی اولین مرکز اطلاع رسانی هوشمند کشور است. این مرکز دارای 4 دستگاه کیوسک اطلاع رسانی می باشد که در اتاقک شیشه ای ویژه ای قرار دارند و اطلاعات مختلفی از جمله تاریخچه و توضیحاتی در مورد مجموعه باستانی ائل گلی و اطلاعات گردشگری شهر تبریز شامل مراکز تجاری، بازارها، مراکز تفریحی، پارک ها، موزه ها، مراکز اقامتی و بسیاری موارد دیگر را به گردشگران ارائه می دهد. همچنین با توجه به اینکه اطلاعات این مرکز بر اساس وب می باشد، امکان دسترسی گردشگران از طریق اینترنت نیز به این وب سایت فراهم می باشد.

علاوه بر تمامی مواردی که گفته شد، باغ وحشی در ائل گولی با همین نام در این باغ قرار دارد.

برای دسترسی به باغ شاه گلی (ائل گلی) می بایست به استان آذربایجان شرقی، تبریز، آزادراه گذر جنوبی تبریز، ایستگاه مترو ائل گلی، بوستان ائل گلی سفر نمایید.

دیدگاه کاربران


msa2698
msa2698
یکشنبه 29 فروردین 1400 ساعت 11:13

اسم اصلیش شاه گلی است نه ائل گلی. از تفرجگاه های اصلی تبریز هستش.


oghay
oghay
یکشنبه 24 اسفند 1399 ساعت 15:21

من اینجا آمدم یکی از دیدنی های جذاب تبریز که فضاش حسابی عاشقانه است.


marya.m2686
marya.m2686
یکشنبه 03 اسفند 1399 ساعت 10:15

واقعا قشنگه و بهترین تفریح مسافرهایی هست که به تبریز میرن😍😍 فکر کنم تنها جای دیدنی و قشنگ شهر تبریز همین شاهگلی زیبا باشه.


zamin
zamin
شنبه 04 بهمن 1399 ساعت 10:17

این منطقه توریستی در شب ها مشتاقان زیادی را به سوی خودش جذب میکنه. در واقع اینجا کاخی وجود داره که وسط استخری بزرگ قرار گرفته و مثل یک جزیره شده.


arsala
arsala
سه شنبه 25 آذر 1399 ساعت 15:16

مگه میشه تبریز رفت و باغ شاه گلی نرفت! اینجا تابستان از شلوغ ترین جاهای تبریز میشه و از مهمترین جاهای دیدنی تبریز هست، ائل گلی در شب هم دیدن داره میتونید برید. درضمن قبلا بهشت استخر شاه گفته میشد.


dr._shojai
dr._shojai
دوشنبه 12 خرداد 1399 ساعت 13:03

باغ شاه گلی زمان آق‌قیونلو ها ساخته شده و دو طبقه هستش.. مهمترین جاذبه گردشگری تبریز همین باغ هستش.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار