اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - آمل  
دوشنبه 08 خرداد 1396

روستای لاسم در دهستان بالا لاریجان واقع شده است و جزو توابع بخش مرکزی شهرستان آمل واقع در استان مازندران می باشد. یکی از مناطق توریستی و بسیار زیبای منطقه لاسم و دهستان بالا لاریجان، مجموعه آبشارهای زیبا و جذاب است که به آب مراد معروف هستند. این منطقه توریستی به دلیل نزدیکی به تهران و دنج بودن و آب و هوای مطبوع، برای فصول گرم بسیار مناسب است.

مجموعه آبشار لاسم در دامنه شمالی خط الاراس کوه دوبرار قرار گرفته اند و تعداد آنها سیزده عدد میباشد. در بین آبشارهای این مجموعه فقط اولین و بلندترین آبشار در پایین ترین نقطه در شکاف بین دو صخره قرار دارد و دسترسی به آن آسان تر از بقیه است و چشم اندازی که ایجاد کرده در نوع خود بسیار ویژه میباشد.

آشنایی با آبشار لاسم

محوطه آبشار آب مراد یا آبشار لاسم در گذشته برای تفریح شاهان قاجار همچون ناصر الدین‌شاه مورد استفاده بوده است. غاری که در این محوطه واقع شده نیز یکی از دیدنی های لاسم میباشد. بر سر در ورودی غار بر روی سنگ ها، ابیاتی همراه با تصاویری از شکار و شکارچی حک شده، که این حجاری نشان از قدمت تاریخی این منطقه است.

ناصرالدین شاه شاعر این دو بیت است:

بخ بخ این ماء سلسبیل است می کند اینجا گذار          یا که زمزم گشت جاری قدرت پروردگار  

خوش بود اینجا سماور با کباب و یار و می                  گه بنوشد گه ببوسد گه خورد گوشت شکار

در بخش بالایی آبشار لاسم، یخ و برف دائمی یا همان یخچالی وجود دارد و در فصل بهار، بسیار پر آب می باشد ولی به تدریج تا شروع دوباره فصل سرما، آب آن کاهش می یابد. در واقع از ماه اردیبهشت تا اواخر شهریور ماه بهترین زمان سفر به آبشار لاسم است.

پوشش گیاهی زیبا و متنوع در پیرامون آبشار لاسم و تخته سنگ هایی که به وسیله آب صیقل داده شده اند و همچنین وجود آبشار های کوچک در مسیر رسیدن به آبشار اصلی، منظره با شکوه قله کوه دماوند در مقابل این منطقه و آب بسیار سرد و زلال آبشار، لاسم را به بهشتی کوچک و شگفت انگیز تبدیل کرده است.

اگر میخواهید از زیبایی های این منطقه بهره بیشتری ببرید، به خیابان آبشار بروید، که برای رسیدن به آن از بخش مرکزی دهکده لاسم فاصله بگیرید و با چند کیلومتر پیاده روی در جاده خاکی به آن خواهید رسید. این مسیر زیبا از مجاورت رودخانه لاسم عبور میکند و باغ هایی از محصولات متنوع کشاورزی را در گرداگرد آن میتوان مشاهده کرد. همچنین آبشار شمس آباد نیز از دیگر جاذبه های نزدیک این منطقه است.

وجه تسمیه آبشار آب مراد

اهالی روستای لاسم در گذسته بر این باور بودند که اگر کسی حاجتی داشته باشد و به زیر آب این آبشار برود به خواسته خود میرسد و همین باور سنتی یکی از دلایل نامیدن این آبشار به نام آب مراد است.

مسیر دسترسی به آبشار لاسم

در جاده هراز از تهران به سمت آمل، پس از پلور کنار جاده تابلوی روستای لاسم به چشم میخورد. وارد جاده فرعی شوید، ابتدا از روستای زیار عبور کرده، سپس به روستای لاسم میرسید. فاصله از جاده اصلی تا لاسم شانزده کیلومتر است. ادامه این جاده نهایتا به فیروزکوه میرسد.

اقامت در آمل

اگر قصد سفر به آمل را داشتید میتوانید با برنامه ریزی دقیق عازم حرکت شوید. ویلاجار پیشنهاد میکند ابتدا با اجاره ویلا در آمل یا اجاره ویلا در دماوند از جهت اقامت دغدغه ای نداشته باشید و سپس راهی سفر شوید. همچنین میتوانید از دیگر مکان های گردشگری آمل مانند خشواش، آبشار شاهاندشت و جنگل الیمستان دیدن کنید.

دیدگاه کاربران


aliakbar.afrasi
aliakbar.afrasi
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400 ساعت 16:18

آبشار آبمراد یک آبشار سرد و مسیر پیمایشی گرم داره! 😊بسیار زیباست. اگر به اینجا رفتید از دشت لار هم دیدن کنید.


javad_travel
javad_travel
شنبه 14 فروردین 1400 ساعت 12:08

آبشار آبمراد یا بهتر بگم یخ مراد سردتربن آبشاری بود که تا به حال رفتم خیلی خیلی آبش سرده 😂😂 اما واقعا خوش گذشت.


dokhtar
dokhtar
چهارشنبه 13 اسفند 1399 ساعت 13:16

در مسیر رسیدن به لاسم چشم انداز دماوند را میتونید به زیبایی تماشا کنید و در نهایت جاده اش به فیروزکوه میرسه.


sahar
sahar
سه شنبه 14 بهمن 1399 ساعت 12:28

بعد از پلور به سمت لاسم که حرکت کنید میتونید منظره زیبای این آبشار رو ببینید. بالای صخره ها که میرید مواظب باشید شیب زیادی داره.


saeed
saeed
دوشنبه 08 دی 1399 ساعت 15:33

ما تا نزدیک آبشار آب مراد لاسم با دوچرخه اومدیم و داخل آب هم رفتیم اصلا خطری نداشت. به نظر من سردترین نقطه مازندران اینجاست.


fatemeh__bid
fatemeh__bid
چهارشنبه 21 آبان 1399 ساعت 10:07

آبشار آب مراد بسیار زیباست 👍 بعد از پلور به سمت لاسم قرار گرفته جای خوبیه من رفتم خیلی قشنگه.


fullcontactkickboxing
fullcontactkickboxing
شنبه 03 آبان 1399 ساعت 10:25

سلام این آبشار بسیار جای با صفایی هستش پیشنهاد میکنم حتما ازش دیدن کنید پشیمان نمیشید. آب آبشارش از آب شدن برف های بالا دست تامین میشه و در تنگه قرار گرفته.👍👍


jalal.mohammadi.1069
jalal.mohammadi.1069
یکشنبه 06 مهر 1399 ساعت 16:03

بسیار زیباست 👍 قطعه ای از بهشت در قلب کوه های البرز... جای مناسبی برای پیک نیک هستش من رفتم خیلی خوش گذشت.


رضایی
رضایی
سه شنبه 14 مرداد 1399 ساعت 16:51

حدودا 100 کیلومتر با تهران فاصله داره. بعد از رسیدن به منطقه پارک ماشین که جای با صفایی هستش و کنار رود خونه قرار داره یه مقدار پیاده روی داره تا به غارش برسید.


محمود4677
محمود4677
چهارشنبه 25 تیر 1399 ساعت 17:00

این مکان یکی از تفریحگاه های شاه های قاجار بوده و یک شعر هم از ناصر الدین شاه اونجا نوشته شده.


nima.rezaei699
nima.rezaei699
دوشنبه 09 تیر 1399 ساعت 16:24

خیلی آبشار بلندی نیست اما منظره ای که درست کرده خیلی جذابه ارتفاعش 51 متر هست.


elham
elham
شنبه 31 خرداد 1399 ساعت 17:16

به اعتقاد قدیمی ها هرکسی که حاجتی داره زیر این آبشار بره حاجت میگیره.. قدیما خیلی گردشگر بیشتر به اینجا میومد الان کمتر شده..


rezasadra16
rezasadra16
یکشنبه 25 خرداد 1399 ساعت 16:41

لاسم، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران ایران البته به تهران نزدیکتره تا آمل جاده هراز بعد از پلور قرار داره.


ojdankhosh
ojdankhosh
سه شنبه 20 خرداد 1399 ساعت 13:32

بر سر در ورودی غار لاسم شعری از ناصرالدین شاه با تصاویر زیبایی از شکار بر روی سنگ حک شده است. آب آبشار هم بسیار پر فشار و سرد است.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار