اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - آمل  
دوشنبه 08 خرداد 1396

روستای لاسم در دهستان بالا لاریجان واقع شده است و جزو توابع بخش مرکزی شهرستان آمل واقع در استان مازندران می باشد. یکی از مناطق توریستی و بسیار زیبای منطقه لاسم و دهستان بالا لاریجان، مجموعه آبشارهای زیبا و جذاب است که به آب مراد معروف هستند. این منطقه توریستی به دلیل نزدیکی به تهران و دنج بودن و آب و هوای مطبوع، برای فصول گرم بسیار مناسب است.

مجموعه آبشار لاسم در دامنه شمالی خط الاراس کوه دوبرار قرار گرفته اند و تعداد آنها سیزده عدد میباشد. در بین آبشارهای این مجموعه فقط اولین و بلندترین آبشار در پایین ترین نقطه در شکاف بین دو صخره قرار دارد و دسترسی به آن آسان تر از بقیه است و چشم اندازی که ایجاد کرده در نوع خود بسیار ویژه میباشد.

آشنایی با آبشار لاسم

محوطه آبشار آب مراد یا آبشار لاسم در گذشته برای تفریح شاهان قاجار همچون ناصر الدین‌شاه مورد استفاده بوده است. غاری که در این محوطه واقع شده نیز یکی از دیدنی های لاسم میباشد. بر سر در ورودی غار بر روی سنگ ها، ابیاتی همراه با تصاویری از شکار و شکارچی حک شده، که این حجاری نشان از قدمت تاریخی این منطقه است.

ناصرالدین شاه شاعر این دو بیت است:

بخ بخ این ماء سلسبیل است می کند اینجا گذار          یا که زمزم گشت جاری قدرت پروردگار  

خوش بود اینجا سماور با کباب و یار و می                  گه بنوشد گه ببوسد گه خورد گوشت شکار

در بخش بالایی آبشار لاسم، یخ و برف دائمی یا همان یخچالی وجود دارد و در فصل بهار، بسیار پر آب می باشد ولی به تدریج تا شروع دوباره فصل سرما، آب آن کاهش می یابد. در واقع از ماه اردیبهشت تا اواخر شهریور ماه بهترین زمان سفر به آبشار لاسم است.

پوشش گیاهی زیبا و متنوع در پیرامون آبشار لاسم و تخته سنگ هایی که به وسیله آب صیقل داده شده اند و همچنین وجود آبشار های کوچک در مسیر رسیدن به آبشار اصلی، منظره با شکوه قله کوه دماوند در مقابل این منطقه و آب بسیار سرد و زلال آبشار، لاسم را به بهشتی کوچک و شگفت انگیز تبدیل کرده است.

اگر میخواهید از زیبایی های این منطقه بهره بیشتری ببرید، به خیابان آبشار بروید، که برای رسیدن به آن از بخش مرکزی دهکده لاسم فاصله بگیرید و با چند کیلومتر پیاده روی در جاده خاکی به آن خواهید رسید. این مسیر زیبا از مجاورت رودخانه لاسم عبور میکند و باغ هایی از محصولات متنوع کشاورزی را در گرداگرد آن میتوان مشاهده کرد. همچنین آبشار شمس آباد نیز از دیگر جاذبه های نزدیک این منطقه است.

وجه تسمیه آبشار آب مراد

اهالی روستای لاسم در گذسته بر این باور بودند که اگر کسی حاجتی داشته باشد و به زیر آب این آبشار برود به خواسته خود میرسد و همین باور سنتی یکی از دلایل نامیدن این آبشار به نام آب مراد است.

مسیر دسترسی به آبشار لاسم

در جاده هراز از تهران به سمت آمل، پس از پلور کنار جاده تابلوی روستای لاسم به چشم میخورد. وارد جاده فرعی شوید، ابتدا از روستای زیار عبور کرده، سپس به روستای لاسم میرسید. فاصله از جاده اصلی تا لاسم شانزده کیلومتر است. ادامه این جاده نهایتا به فیروزکوه میرسد.

اقامت در آمل

اگر قصد سفر به آمل را داشتید میتوانید با برنامه ریزی دقیق عازم حرکت شوید. ویلاجار پیشنهاد میکند ابتدا با اجاره ویلا در آمل یا اجاره ویلا در دماوند از جهت اقامت دغدغه ای نداشته باشید و سپس راهی سفر شوید. همچنین میتوانید از دیگر مکان های گردشگری آمل مانند خشواش، آبشار شاهاندشت و جنگل الیمستان دیدن کنید.

دیدگاه کاربران


علی
علی
سه شنبه 24 اسفند 1400
لاسم بهشت پنهان مازندارن
مهسا
مهسا
دوشنبه 08 آذر 1400
تو فصل بهار آبشار خیلی پرآبه چون در بالای آبشار یخ و و برف های دائمی وجود داره که تو بهار با آب شدن این یخ ها آب آبشار بیشتر میشه و تا شروع دوباره فصل سرما از مقدار آب کم میشه
razie bokrai
razie bokrai
یکشنبه 03 مرداد 1400
مجموعه هفت آبشار لاسم که به آبشار آب مراد معروف است و از هر طرف آب میزنه بیرون و مسیر راحتی هم دارد.
noshintavakoli
noshintavakoli
دوشنبه 17 خرداد 1400
من اینجا رفتم خیلی دوست دارم یک بار دیگه برم😍 لاسم یا همان آبمراد عالیه. آب آبشار روی زمین جریان داره و منظره زیبایی ایجاد کرده. مسیر دسترسی نسبتا راحتی هم داره.
aliakbar.afrasi
aliakbar.afrasi
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400
آبشار آبمراد یک آبشار سرد و مسیر پیمایشی گرم داره! 😊بسیار زیباست. اگر به اینجا رفتید از دشت لار هم دیدن کنید.
javad_travel
javad_travel
شنبه 14 فروردین 1400
آبشار آبمراد یا بهتر بگم یخ مراد سردتربن آبشاری بود که تا به حال رفتم خیلی خیلی آبش سرده 😂😂 اما واقعا خوش گذشت.
dokhtar
dokhtar
چهارشنبه 13 اسفند 1399
در مسیر رسیدن به لاسم چشم انداز دماوند را میتونید به زیبایی تماشا کنید و در نهایت جاده اش به فیروزکوه میرسه.
sahar
sahar
سه شنبه 14 بهمن 1399
بعد از پلور به سمت لاسم که حرکت کنید میتونید منظره زیبای این آبشار رو ببینید. بالای صخره ها که میرید مواظب باشید شیب زیادی داره.
saeed
saeed
دوشنبه 08 دی 1399
ما تا نزدیک آبشار آب مراد لاسم با دوچرخه اومدیم و داخل آب هم رفتیم اصلا خطری نداشت. به نظر من سردترین نقطه مازندران اینجاست.
fatemeh__bid
fatemeh__bid
چهارشنبه 21 آبان 1399
آبشار آب مراد بسیار زیباست 👍 بعد از پلور به سمت لاسم قرار گرفته جای خوبیه من رفتم خیلی قشنگه.
fullcontactkickboxing
fullcontactkickboxing
شنبه 03 آبان 1399
سلام این آبشار بسیار جای با صفایی هستش پیشنهاد میکنم حتما ازش دیدن کنید پشیمان نمیشید. آب آبشارش از آب شدن برف های بالا دست تامین میشه و در تنگه قرار گرفته.👍👍
jalal.mohammadi.1069
jalal.mohammadi.1069
یکشنبه 06 مهر 1399
بسیار زیباست 👍 قطعه ای از بهشت در قلب کوه های البرز... جای مناسبی برای پیک نیک هستش من رفتم خیلی خوش گذشت.
رضایی
رضایی
سه شنبه 14 مرداد 1399
حدودا 100 کیلومتر با تهران فاصله داره. بعد از رسیدن به منطقه پارک ماشین که جای با صفایی هستش و کنار رود خونه قرار داره یه مقدار پیاده روی داره تا به غارش برسید.
محمود4677
محمود4677
چهارشنبه 25 تیر 1399
این مکان یکی از تفریحگاه های شاه های قاجار بوده و یک شعر هم از ناصر الدین شاه اونجا نوشته شده.
nima.rezaei699
nima.rezaei699
دوشنبه 09 تیر 1399
خیلی آبشار بلندی نیست اما منظره ای که درست کرده خیلی جذابه ارتفاعش 51 متر هست.
elham
elham
شنبه 31 خرداد 1399
به اعتقاد قدیمی ها هرکسی که حاجتی داره زیر این آبشار بره حاجت میگیره.. قدیما خیلی گردشگر بیشتر به اینجا میومد الان کمتر شده..
rezasadra16
rezasadra16
یکشنبه 25 خرداد 1399
لاسم، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران ایران البته به تهران نزدیکتره تا آمل جاده هراز بعد از پلور قرار داره.
ojdankhosh
ojdankhosh
سه شنبه 20 خرداد 1399
بر سر در ورودی غار لاسم شعری از ناصرالدین شاه با تصاویر زیبایی از شکار بر روی سنگ حک شده است. آب آبشار هم بسیار پر فشار و سرد است.