اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - آمل  
شنبه 30 اردیبهشت 1396

موقعیت جغرافیایی جنگل الیمستان 

جنگل الیمستان در نزدیکی روستایی با همین نام قرار دارد. روستای الیمستان روستایی توریستی، از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل است و در بیست کیلومتری جاده هراز - آمل واقع شده است.

 

منطقه توریستی الیمستان

الیمستان یکی از مناطق توریستی ایران است که سالانه میزبان بسیاری از گردشگران می باشد. این منطقه نگاه عکاسان داخلی و خارجی را هم به طبیعت بکر، مراتع و سرسبزی وصف ناشدنی خود جذب کرده است. جنگل الیمستان جایی است که به علاقه مندان طبیعت فرصت جنگل نوردی و پیاده روی با لذت تماشای درختان سرسبز و استوار و روبرو شدن با زیبایی های بی حد و حصر طبیعت مه گرفته را می دهد و دشت های پر از گل و مراتع سرسبز و درختان انبوه این منطقه چشمان هر رهگذری را به خود جلب می کند و می تواند ساعت ها انسان را در زیبایی های افسونگر خود محصور سازد.

قله الیمستان نیز یکی دیگر از جاذبه های این منطقه می باشد که در بهار و زمستان کوهنوردان زیادی را جذب می کند. قله ای که حدود 2510 متر ارتفاع دارد و یکی از بهترین گزینه های کوهنوردی در زمستان به شمار می رود. اگر اهل کوهنوردی باشید، این قله با تمام جاذبه های طبیعی اطرافش بهترین گزینه سفر کوهنوردی برای شما به شمار خواهد رفت. جنگل سرسبز المیستان نیز در مسیر صعود به این قله می باشد. در طول مسیر کوهنوردی، چشم انداز قله دماوند لحظه ای از مقابل چشم افراد کنار نمی رود و احساسی غرورآمیز از دیدن بلندترین قله ایران به انسان می بخشد. دورنمای بی نظیر قله دماوند، مناظر زیبای جنگلی با پوشش دشت های پر گل، منطقه را به مکانی بی نظیر تبدیل کرده است.

شاید جالب ترین جاذبه این منطقه، مکان نقش پای رستم باشد که تعجب همه کوهنوردان را بر می انگیزد. قبل از رسیدن به قله الیمستان، جای دو شهاب سنگ بزرگ دیده می شود که حفره هایی به عمق 10 متر ایجاد کرده اند. بومیان منطقه افسانه ای زیبا برای این چاله ها دارند. آنها معتقدند این گودال ها جای زانوهای رستم است که در این منطقه زانو زده و از آب دریا نوشیده است. این افسانه جذابیت این حفره ها را دوچندان ساخته است.

به طور کلی جنگل الیمستان، منطقه ای است که با هوای خنک و مه آلود خود بهترین محل برای پیاده روی و لذت بردن از جاذبه های زیبایش می باشد و جاذبه هایی همچون طبیعت زیبای پاییزی جنگل های الیمستان، پیاده روی در جنگل، ارتفاعات زرشک کوه و دورنمای زیبای قله دماوند بر زیبایی آن افزوده است.

در روستای زیبای الیمستان اسب های زیبایی که در اطراف جنگل جست و خیز میکنند لحظه های هیجان انگیز و به یادماندنی در خاطر انسان ایجاد میکنند که برای انتخاب سوژه نقاشی و یا شکار تصاویر عکاسی بسیار مناسب هستند. فراموش نکنید که این کار آرامش آنها را بر هم نزند.

همچنین می توانید در این روستا از محصولات محلی مانند عسل، لبنیات و غلات خرید کرده و به اقتصاد روستای زیبای الیمستان کمک کنید.

در مسیر کوهنوردی الیمستان، بعد از عبور از بین دشت و درختان، به آرامگاه امامزاده قاسم می رسید که برای اهالی الیمستان مکانی مقدس است و کوهنوردان از این محل برای برپایی کمپ و اقامت شبانه استفاده می کنند.

 

چه زمانی به الیمستان سفر کنیم؟

برای دیدن منطقه توریستی الیمستان، اواسط بهار و اوایل پاییز بهترین فصل می باشد. اما مناظر زیبای زمستانی هم میتواند بسیار وسوسه انگیز باشد.

 

تفریحات در الیمستان

جنگل الیمستان بهترین مکان برای پیاده روی، کوهنوردی، جنگل نوردی، کشف ناشناخته های جنگل، عکاسی، نقاشی از جلوه های بی نظیر آن و برپایی پیک نیک است. به یاد داشته باشید که در جنگل الیمستان از رستوران و فروشگاه مواد غذایی خبری نیست، پس امکانات و وسایل لازم برای برپایی پیک نیک را به همراه داشته باشید. یکی از تفریحات و ورزش های لذت بخش در الیمستان، دوچرخه سواری است. متاسفانه در این منطقه امکان کرایه دوچرخه وجود ندارد و طبیعت دوستان با دوچرخه های شخصی به پیمایش جنگل و مسیرهای کوهنوردی می پردازند.

 

نام گذاری جنگل الیمستان

جنگل الیمستان، محل رویش گیاه الیما است که در اردیبهشت ماه رشد می کند و ارزش خوراکی نیز دارد. این گیاه معمولا در خورشت استفاده می شود و شبیه پیازچه می باشد. برخی بر این باورند که نام جنگل الیمستان نیز از این گیاه برگرفته شده است.

 

نکاتی در مورد جنگل الیمستان

این منطقه گردشگری برای علاقه مندان به طبیعت گردی و افرادی که قوای جسمانی متوسط و قابل قبولی دارند مناسب می باشد و برای خانواده هایی که دارای نوزاد و یا کودکان خردسال می باشند و برای افراد ناتوان جسمی و سالمندان مکانی مناسب نیست، زیرا مسیر جنگل شیب زیادی دارد و امکان دسترسی به همه قسمت های جنگل برای آنها وجود ندارد.

 

اقامت در الیمستان

اگر قصد دارید شب را در این منطقه سپری کنید می توانید در طبیعت زیبای آن چادر زده و کمپ برپا کنید. اما اگر تمایل ندارید شب را در دل طبیعت به صبح برسانید می توانید با اجاره ویلا در آمل از اقامتگاه های مناسب این منطقه استفاده کرده و از دیدنی هایی مانند روستای بلیران، دشت آزو و چلاو دیدن کنید.

 

راه دسترسی به جنگل الیمستان

از آمل کیلومتر 20 و از تهران، کیلومتر 140 جاده هراز، به جاده فرعی سمت راست با تابلوی امام زاده قاسم یا امامزاده لهاش برمی خورید که باید وارد آن جاده شوید، در اوایل مسیر به دو راهی ای می رسید که باید جاده سمت چپ را دنبال کنید، جاده فرعی آسفالته باریک با پیچ و خم بسیار حدود 7 کیلومتر است که ابتدا شما را به روستای لهاش و پس از 5 کیلومتر مسیر خاکی به روستای الیمستان می رساند. از آنجا با پشت سر گذاشتن آبادی با پای پیاده وارد جنگل خواهید شد.

دیدگاه کاربران


فرزاد
فرزاد
سه شنبه 09 آذر 1400
بخاطر اینکه تو این جنگل گیاه الیما زیاد رشد میکنه بهش جنگل الیمستان میگن، یکی از جاذبه های روستا قله امامزاده قاسم الیمستانه که بهترین مسیر پیاده روی تو بهار و تابستونه
سکینه حسینی
سکینه حسینی
یکشنبه 03 مرداد 1400
الیمستان جنگلی رویایی و مه آلود است و طبیعت بکر و زیبایی دارد و گیاهی به نام الیما در این جنگل وجود دارد شبیه پیازچه است که در خورشت مصرف میکنند و اردیبهشت ماه فصل رویش آن است و به همین دلیل به این روستا الیمستان میگویند.
challeng97
challeng97
شنبه 14 فروردین 1400
من یک کوهنورد حرفه ای هستم، گلگشت الیمستان زیاد رفتم توصیه میکنم حتعما برید و ازش لذت ببرید.😍😍
shahriyar
shahriyar
چهارشنبه 13 اسفند 1399
با دوچرخه اگر خواستید برید به بارانی بودن هوا دقت کنید.🌸 آخر تیر ماه کمی بارندگی هست اما زمینش زیاد گلی نمیشه و راحت امکان رکاب زدن هست.
gilaa
gilaa
سه شنبه 14 بهمن 1399
وسیله نقلیه ای که اینجا میشه باهاش رفت میدل باس سیستم دار هست چون منطقه خیلی بکر
و دست نخورده است.
farasati
farasati
سه شنبه 09 دی 1399
فوق العاده زیباست. پاییز رنگارنگ این جنگل آنقدر زیبا و حیرت انگیز است که لقب رویایی ترین جنگل ایران را به الیمستان داده.
mohammad.j.barari
mohammad.j.barari
یکشنبه 02 آذر 1399
جنگل الیمستان آخرین جنگل باقی مانده از آخرین عصر یخبندان هست و جزء آثار ملی شهرستان آمل محسوب میشه.💪 واقعا الیمستان رویایی است.
marziyeh.salehi
marziyeh.salehi
چهارشنبه 14 آبان 1399
ترکیب رنگ های درختاش در پاییز محشر 🤗 خیلی خوبه👌👌😉 اما الان فکر کنم جاده ها بسته است. قبلش حتما مطمئن بشین. بالای جنگل یه امام زاده داره فکر کنم امام زاده قاسم اسمش باشه من رفتم خیلی قشنگه.
arian
arian
جمعه 02 آبان 1399
سلام تو سرچی که داشتم دیدم بعضی ها نوشتن که ار ورود گردشگرا جلوگیری میکنن
میخواستم ببینم کسی این رو تایید میکنه؟
rashvand7
rashvand7
چهارشنبه 23 مهر 1399
جنگل الیمستان خیلی قشنگه 😍😍😍 من با تور رفتم خیلی خوش گذشت. من چند سال پیش فکر می ‌کردم هر جا رو باید یه بار رفت، تو سال ‌های اخیر دیدم ‌میشه به یه جا چندین بار سفر کرد و هر دفعه با دید متفاوتی دنیای پیرامونم رو کشف کنم 👌 الیمستان هر دفعه برام جذابیت های زیادی داره.😍
mojtaba.adloo
mojtaba.adloo
دوشنبه 27 مرداد 1399
بهترین گزینه‌ی سفر کوهنوردی الیمستان هستش. از راه رفتن خسته نمیشید.😃😃
touraj_gap11
touraj_gap11
سه شنبه 07 مرداد 1399
در اردیبهشت ماه گیاه الیما در جنگل الیمستان، رشد می کند❤️🌺 و از مناطق توریستی ایران میباشد.
محمد
محمد
سه شنبه 17 تیر 1399
اَلَمستان با گویش محلی خودشن اینطوری نوشته می شه. چند بار رفتم. برای تهرانی ها خیلی نزدیک هست والبته بسیار زیبا.👌👌
khalili1512
khalili1512
دوشنبه 02 تیر 1399
چشم انداز قله در اینجا خیلی دیدنی و جذابه.💐 از طبیعت گردانی که به این منطقه میان خواهش میکنم آتش روشن نکنید و یا حداقل برای روشن کردن آتش از درختان استفاده نکنید. و مطمعن بشید آتش خاموش شده..
مینا 8099
مینا 8099
سه شنبه 27 خرداد 1399
ما از طبیعت زیبای جنگل الیمستان، بازدید کردیم.. همراه تور رفتیم در مردادماه.. از چشم انداز قله دماوند و جنگل های زرشک کوه هم دیدن کردیم.. کفش کوهپیمایی باید همراه داشته باشید.
ali.plz72
ali.plz72
شنبه 24 خرداد 1399
خیلی عالییست. من همیشه به اینجا میام واقعا خستگی آدم در میره بعد از اینجا به چلاو بعد فیلبند با طبیعت زیبا میرسید که دلتون نمیخواد ازش دور شید.. شبیه سوییس میمونه. 😚
علیرضا
علیرضا
پنج شنبه 22 خرداد 1399
سلام. من با دو نفر از دوستانم تا قله صعود کردیم. یه نفر چند تا کلبه اون بالا درست کرده ولی ما چادر همراه داشتیم و نمی خواستیم شب رو در کلبه بمونیم بنابراین ازش خواستیم بجای کلبه چوب بما بده. (چون بالای قله اصلا چوب برای آتیش نیست). که نداد و گفت بدون کلبه چوب نمیفروشم. ماهم مجبور شدیم دم غروب برگردیم سمت پایین تا به چوب برسیم. در کل خواستم دوستان مطلع باشند گیر ایشون نیوفتین.
manuzha.shohreh
manuzha.shohreh
سه شنبه 20 خرداد 1399
یه جای فوق العاده ایست که واقعا لذت بردم از اینجا 👍🏻👍🏻 به خصوص چشم انداز قله. در شهریور ماه خیلی بهتره البته تا آبان امکان رفتن هستش.