اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

تهران - دماوند  
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396

دریاچه تار یکی از جاذبه های گردشگری منطقه دماوند است که در شمال شهر دماوند در اثر یک زمین لغزش باستانی ایجاد شده است و یکی از دریاچه های آب شیرین در ایران می باشد که طول آن به بیش از یک کیلومتر و عرض آن به حدود ۲۵۰ متر میرسد.

موقعیت جغرافیایی منطقه ای که دریاچه تار در آن واقع شده به گونه ای است که اطراف آن را با فواصل متفاوت، کوههایی در بر گرفته است که پنجاه  تا پانصد متر از سطح دریاچه ارتفاع دارد. وجود این ارتفاعات در کنار یکدیگر بدون اینکه دره ای آن را شکافته باشد سبب پیدایش گودالی شده است که دریاچه تار در آن تشکیل شده است.

دریاچه‌ تار بین دو رشته کوه قره داغ (کوه دوبرار) در شمال و کوه زرین در جنوب واقع شده‌ است و سطح آب آن در فصل های گوناگون سال متغیر است. آب و هوای این منطقه کوهستانی است و برای تفریحات آبی از جمله شنا، قایقرانی و ماهیگیری مناسب است و ماهیگیران ترجیح می دهند شب را در کنار دریاچه سپری کنند و صبح به دریاچه هویر برای صید قزل آلا بروند. سطح دریاچه در فصول سرد سال یخ می‌زند.

تقریبا هفتاد درصد آب های دریاچه تار و هویر از ناحیه شمالی و آبریزهای ارتفاعات مذکور تأمین می شود که جاده های ارتباطی آن جاده شوسه شرقی و غربی است که از روستای هویر به سمت دماوند و بالعکس از شهرستان دماوند به طرف روستای هویر کشیده شده و از جنوب دریاچه می گذرد.

طبق مطالعات انجام شده در حوزه آب خیز، از لحاظ گوناگونی پوشش گیاهی تقریبا غنی ولی از نظر تراکم پوشش گیاهی ضعیف است. تراکم پوشش گیاهی رابطه مستقیمی با فرسایش خاک دارد که در ارتفاعات شمالی و در قسمتهای تپه ماهوری به علت فرسایش و فعالیت دامداران سیر نزولی را طی می کند.

دریاچه تار از نظر حیات وحش جانوری شامل قوچ، میش البرزی و کل بز است و آبزیان موجود در دریاچه تار و هویر را ماهی قزل آلای رنگین کمان زرد پر شامل می شود.

گفتنی است که هرساله از این منطقه گردشگری، بازدید کنندگان بی شماری دیدن می کنند و از سوی بخش خصوصی امکاناتی از قبیل چادرهای موقت و سرویس بهداشتی برای آنها فراهم شده است. گردشگران این منطقه، شب ها نیز می توانند کنار دریاچه تار اسکان کنند زیرا امنیت منطقه تار به صورت شبانه روزی توسط یگان حفاظت اداره محیط زیست شهرستان دماوند تأمین می شود.

شهرستان دماوند به دلیل وجود آثار تاریخی متعدد، شرایط آب و هوایی مناسب در تابستان ها و وجود جاذبه های طبیعی از جایگاه ویژه ای در حوزه گردشگری استان تهران برخوردار است.

دیدگاه کاربران


oxygenroad
oxygenroad
شنبه 14 فروردین 1400 ساعت 15:36

دریاچه تار نزدیک دماوند واقع شده و ممکنه البته به خاطر کرونا اجازه ندن که وارد بشید اما اگر رفتید میتونید از روستای هویر به این دریاچه برید.


danial
danial
شنبه 16 اسفند 1399 ساعت 10:17

من اینجا رو خیلی دوست دارم چند بار رفتم. خیلی بکر و دست نخورده تر از بعضی مناطق اطراف تهران هست.


tahmine.mazii
tahmine.mazii
پنجشنبه 14 اسفند 1399 ساعت 09:58

دریاچه تار نزدیک تهران واقع شده کنارش میشه چادر زد ولی شب نباید بمونید. ماهی هم داره اما اجاره ماهیگیری نمیدن.


mohammadmoeini
mohammadmoeini
سه شنبه 14 بهمن 1399 ساعت 15:02

دریاچه زیبای تار که توسط کوه ها احاطه شده در بالای آبسرد بالای روستای چنار قرار داره.


naseri
naseri
پنجشنبه 11 دی 1399 ساعت 12:02

دریاچه تار ماهی کپور هم داره که در فصل بهار بهترین فصل صید این ماهی است.


jingi
jingi
چهارشنبه 10 دی 1399 ساعت 15:44

من با 206 رفتم راه خاکی و سختی داشت که البته اگر آفرود داشتم انقدر بد نبود.


faramarz3478
faramarz3478
چهارشنبه 21 خرداد 1399 ساعت 11:47

پارسال هر هفته دریاچه تار و هویر بودم با عزیزای دلم، نمیشه دل ازش کند مخصوصا با alex پاترول همیشه همسفرم..دریاچه تار خیلی نزدیک تهران نیست و پایتخت نشینان با این منطقه آشنایی ندارند. اما هرکی بره عاشقش میشه.👌👌👌


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار