اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

تهران - دماوند  
شنبه 27 خرداد 1396

غار رود افشان در شمال شرقی تهران و در رشته کوه های البرز واقع شده است. این غار در لابه لای صخره ها پنهان شده است و برای پیدا کردن آن باید از کسانی که با مسیر این غار آشنا هستند کمک بگیرید. 

غار رودافشان در روستایی به همین نام در شهرستان دماوند و در قسمت مرکزی کوهستان البرز قرار گرفته است و تالارهای آن از قندیل های آهکی که از سقف غار آویزان شده اند، پوشیده شده است. همچنین درون این غار حوضچه هایی وجود دارد که دارای آب زلال بیرون آمده از دل صخره ها هستند. 

در برخی منابع گفته شده است که دهانه فعلی غار در قدیم، پشت تیغه سنگی بزرگی قرار داشته که حدود سی و پنج هزار سال قبل بر اثر وقوع آتشفشان در کوه دماوند شکسته شده و با ایجاد شکاف عمیقی دهانه غار نمایان شده است و بعدها بر اثر فرسایش آب گسترش یافته است. دهانه غار بسیار بزرگ و وسیع و شکل آن قوسی مانند است، طول این دهانه چهل متر و ارتفاع آن دوازده متر می باشد.

برای رفتن به این غار باید در طول مسیر از پلی که بر رودخانه دلی‌چای قرار دارد، عبور کرد. 

غار رودافشان از 3 تالار اصلی تشکیل شده است که هر کدام ویژگی های خاص خودش را دارد.

تالار اول غار رود افشان

بعد از عبور از دهانه غار بلافاصله وارد اولین تالار غار می‌شوید که از جمله بزرگترین تالارها در بین غارهای ایران است. این تالار عظیم تاقدیس بزرگی می باشد که به علت استحکام بسیاری که لایه های این تالار دارند، هیچ گونه نشانه ای  از شکستگی یا سنگ‌های سست به چشم نمی خورد.

شاید دلیل وسعت این تالار، فرسایش آب رودخانه دلی چای در کنار فرایند غارزایی باشد. به این صورت که وقتی در هزاران سال پیش دره رود افشان از عمق فعلی برخوردار نبوده، رودخانه دلی چای و یا شاخه‌ای از آن که با دهانه غار رودافشان هم سطح بوده وارد دالان‌ها می شده و لایه‌های سست را در مسیر خود تخریب کرده است. 

تالار دوم غار رود افشان

پس از عبود از تالار اول وارد تالار دوم می شویم. بین این دو تالار دیوار سنگ چینی قرار گرفته است که طول آن هشت و عرض آن به حدود یک و نیم متر می رسد. در این ناحیه نیز تاقدیس کوچکی با ارتفاع هشت متر واقع شده است که در قسمت ابتدایی تالار دوم نیز قرار دارد. این تالار و نیز تالار اول فاقد تزیینات آهکی می باشند.

تالار سوم غار رود افشان

اولین چیزی که در این تالار به چشم می خورد، تزیینات آهکی فراوانی است که روی سقف و دیوارهای این تالار قرار دارد. تمام قسمت های این تالار پوشیده از چکیده‌های مخروطی دانه انگوری می‌باشد که زیبایی خاصی به این تالار بخشیده است. در سمت راست تالار سوم، دالانی به طول ده متر وجود دارد که به اتاقک کوچکی منتهی می شود، دیوارها و سقف این اتاق نیز با قندیل های آهکی خوشه انگوری، گل کلمی، ستون‌های سنگی و آبشار سنگ پوشیده شده است. 

پس از طی مسافتی حدود بیست متر در تالار سوم به بلندترین چکیده غار که ارتفاعی حدود دوازده متر دارد می رسیم. در اینجا قندیل های نیزه‌ ای نیز به وفور دیده می‌شوند.

مسیر دسترسی به غار رودافشان

برای رفتن به این غار، بهترین راه، گذشتن از جاده فیروزکوه است که بعد از عبور از دو راهی دماوند در محلی به نام سیدآباد به جاده فرعی آسفالته‌ ای بر خورد خواهید کرد که پس از طی حدود نیم ساعت رانندگی یا دو ساعت پیاده روی، شما را به روستای رود افشان می رساند.

دیدگاه کاربران


اسلامی
اسلامی
سه شنبه 02 آذر 1400
‌غارها راز های زیاد و عجیبی دارن، و یکی از جذاب ترین جاذبه های طبیعی است، غار رودافشانم غار عجیبیه که ارتفاع زیادی داره و میشه از دورن غار به راحتی عبور کرد ولی روی سقف غار قندیل های نمکی وجود داره که حتی بعضی از آنها به زمینم میرسن
hamidreza037m
hamidreza037m
دوشنبه 28 تیر 1400
برای رسیدن به این غار باید حدود 15 دقیقه کوهپیمایی آسان کرد و ارتفاع بلندی دارد داخل غار و به راحتی میتوان از آن دیدن کرد.
alireza.bakhtiari.designer
alireza.bakhtiari.designer
دوشنبه 10 خرداد 1400
جاذبه هیجان انگیزیست. دهانه این غار خیلی وسیع و پهن است و فاصله اش با تهران 103 کیلومتر میشه.
tehrangard.tv5
tehrangard.tv5
یکشنبه 05 اردیبهشت 1400
برای رفتن به غار رودافشان باید به طرف فیروزکوه حرکت کنید و تقریبا 25 کیلومتر قبل از اینکه به فیروزکوه برسید به سید آباد میرسید و تابلوی غار رودافشان از اینجا پیداست. به سمت راست برید و ده کیلومتر به مسیر ادامه بدید و با عبور از روستای کلاک به یک دوراهی میرسید و به چپ برید تا وارد روستای رودافشان و سپس غار بشید.
ghar
ghar
سه شنبه 12 اسفند 1399
برای رفتن به این غار از روستا که بگذرید باید ماشینتون رو پارک کرده و پیاده تا غار رود افشان برید.
eniya2
eniya2
شنبه 11 بهمن 1399
من برای غار نوردی این غار رو انتخاب کردم. تجربه غار نوردی خیلی خوبی بود. خیلی خیلی خوش گذشت. به غار نوردها توصیه میکنم یک بار هم که شده اینجا بیان.
babak
babak
سه شنبه 02 دی 1399
اینجا یه اقامتگاه بومگردی با کلیه امکانات هست و غذای محلی هم دارن. اسمش کوچه غار هستش و برای اقامت شبانه توصیه میکنم.
daniall_heydari
daniall_heydari
یکشنبه 18 خرداد 1399
من این غار رو با یک گروه پیمایش کردم دیواره های داخلش خیلی عجیب و جالبه بعضی قسمت هاش با اشکال گوناگون دیده می شن.