اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - رامسر  
یکشنبه 14 مرداد 1397

رامسر همواره مقصد مناسبی برای گردشگران داخلی و خارجی بوده و زیبایی های فراوانی که در جای‌جای آن دیده میشود، این شهر رویایی را به عروس شهرهای ایران مبدل ساخته است. یکی از هزاران جاذبه های گردشگری رامسر، روستای جنت رودبار در فاصله 60 کیلومتری آن میباشد.

روستای جنت رودبار همچون نگینی درخشان با طبیعت زیبا و منحصربه فرد مکان مناسبی برای کسانی است که به آرامش نیاز دارند و میخواهند از دغدغه های روزمره رها شوند.

 

ویژگی های روستای جنت رودبار

در زمان های گذشته روستای کوهستانی و ییلاقی جنت رودبار، قسمتی از بخش بزرگتر منطقه گرجیان محسوب میشده و بعد از مدتی نام گرجیان از روی نقشه و از یادها پاک میشود و بخش ییلاقی آن، همچون بخش جلگه ای به منطقه گلیجان متصل میشود. بعد از گذشت سالها، در سال 1358 خورشیدی، جنت رودبار از گلیجان جدا میشود و در نهایت به عنوان یک دهستان مستقل که شامل ییلاق های چاک، چرته، جیررود، ایزکی، اکراسر و نمکدره است، به رامسر می پیوندد. البته تا قبل از آن قسمتی از تنکابن به حساب می آمد.

امروزه جنت رودبار با وسعتی نسبتا زیاد، به عنوان دهستان جنوبی در شهر رامسر و بخش این دهستان شناخته میشود. دهستان جنت رودبار نسبت به دهستان های دیگر استان مازندران و اطراف شهر رامسر بیشترین مساحت را به خود اختصاص داده است. مرکز این دهستان بزرگ، روستای جنت رودبار است و این روستا در قیاس با روستاهای دیگر در دهستان جنت رودبار، جمعیت بیشتری دارد.

هر قسمتی از طبیعت روستای زیبای جنت رودبار گویی از رمز و رازهایی بین آسمان و زمین سخن میگوید و عشق میان این دو را به نمایش می گذارد. همین ارتباط بین اجزای طبیعت آن باعث شده زیبایی جنت رودبار در مناطقی از آن به حد اعلا برسد و تماشایی ترین تصاویر هستی را خلق کند.

روستای جنت رودبار رامسر مملو از درختان بلند قامت و سرسبز است که گویی سر به آسمان نهاده اند تا روی آن را ببوسند. با وجود این درختان، طبیعت با طراوت روستا شکل گرفته و رودهایی که در زیر آنها جاری هستند زیبایی بی نظیری به این منطقه هدیه کرده است.

روستای جنت رودبار، جنگل نیست اما به واسطه داشتن درختان و گیاهان سرسبز، مکان مناسبی برای تغذیه حیواناتی همچون اسب، گاو و گوسفند می باشد و زیستگاه اصلی برای حیوانات اهلی محسوب میشود.

در منطقه جنت رودبار چندین آبشار به نام های آبشار چاردر، آبشار آزارک، آبشار هیسیان، آبشار حسینیه، آبشار ریش بزار و آبشار خشکا وجود دارد که مکان های خوبی برای طبیعت گردی میباشند.

 

اقلیم روستای جنت رودبار رامسر

آب و هوای این روستا بسیار مطبوع و با لطافت است و آرامش اهالی این روستا نیز مدیون پاکیزه بودن هوای آن میباشد.

جنت رودبار آب و هوایی کوهستانی دارد و در کل اقلیم این روستا سرد میباشد. بارش برف و باران نیز همیشه در این منطقه دیده میشود. سردی هوا در فصل زمستان به اوج خود می روسد و در تابستان نیز هوایی مطبوع و دلپذیر همراه با نسیمی با طراوت دارد. در تابستان روزها گرم است اما شب ها دمای هوا پایین می آید و کم کم سرد میشود. این شرایط موجب میشود گردشگران در هر فصل که به جنت رودبار می آیند همراه خود لباس گرم داشته باشند.

 

اهالی روستای جنت رودبار

ساکنان این روستا به کشاورزی و دامداری مشغول هستند و از همه مهمتر پرورش گیاه گل گاوزبان شغل اصلی بیشتر مردم جنت رودبار محسوب میشود. آنها به گویش مازنی صحبت میکنند و براساس سرشماری که در سال 1385 خورشیدی انجام گرفت، جمعیت این روستا 191 نفر در 77 خانواده اعلام شد. در سال 1395 نیز جمعیت این روستا به 174 نفر کاهش یافت.

 

محصولات روستای جنت رودبار رامسر

یکی از ویژگی های بارز جنت رودبار، روییدن گل های مرغوب گاوزبان در سراسر روستا است. دمنوش گل گاوزبان همواره در سخت ترین شرایط روحی به افراد کمک میکند تا آرامش خود را دوباره به دست بیاورند. اگر به این منطقه سفر کردید از این گیاه دارویی خوش عطر و خوش رنگ در قوری چینی دم کنید و در کنار طبیعت باشکوه و روح‌نواز جنت رودبار جسم و جان خود را جلا دهید. همچنین از این گیاه میتوانید به عنوان سوغاتی استفاده کنید و به دیار خود ببرید.

خاک حاصلخیز جنت رودبار بالتبع باعث میشود که محصولات مرغوب کشاورزی و دامداری به وفور در این منطقه دیده شود. این روستا علاوه بر داشتن گل گاوزبان، درختان گردو و فندق زیادی دارد که در نوع خود منحصربه فرد و خوش طعم میباشند. اگر به جنت رودبار سفر کردید از گردو و فندق آن خریداری کرده و به عنوان سوغاتی به شهر خود ببرید؛ تا به این صورت رشته های محبت بین اهالی شهرهای مختلف محکم‌تر شود.

محصولات لبنی و دامی با کیفیت جنت رودبار رامسر نیز از سوغات های جدانشدنی این روستاست و این محصولات به خاطر تغذیه دام ها از علوفه تازه در بالاترین حد کیفیت قرار دارند.

 

جشن گل گاوزبان در روستای جنت رودبار

روستای جنت رودبار رامسر مهد گل گاوزبان است. گل هایی که علاوه بر زیبایی همواره نماد آرامش هستند و به قلب و جسم و روح انسان طراوت و تازگی خاصی میبخشند. اهالی این روستا هرسال به شکرانه داشتن این گیاه شفابخش، همزمان با برداشت این محصول، جشنواره ای با شکوه برگزار میکنند. این جشنواره که هرسال در خرداد ماه انجام میشود میزبان مهمانان و توریست های دیگر شهرها نیز است.

کشاورزان بعد از چیدن گل گاوزبان خوش رنگ‌و‌بو آن را به روش های خاصی خشک میکنند و بعد از اینکه این گلهای ارغوانی رنگ خشک شدند و رنگ آنها به بنفش تغییر کرد برای دم کردن آماده میشود.

 

سفر به روستای جنت رودبار رامسر

اگر قصد سفر به روستای جنت رودبار را دارید میتوانید از اقامتگاه های موجود در روستا استفاده کنید و یا با اجاره ویلا در رامسر اقامتی رویایی در شهر رامسر و این روستای زیبا داشته باشید. مسیر رسیدن به روستای جنت رودبار نیز از زیبایی های سفر خواهد بود. این مسیر دلنشین و زیبا که از جنگل دالخانی گذر میکند، دالانی است که مملو از آبشارهای پر آب و خروشان و جنگل های انبوه و سبز میباشد. نسیم باطراوت و خاک نمناک در طول مسیر انسان را به وجد می آورد و با تنفس عمیق این هوای دلچسب به انسان یادآوری میشود که شکوه زندگی همچنان پابرجاست و زیبایی های آن هیچ وقت پایان نمی یابد. از لحظاتی که در جاده هستید نهایت استفاده را ببرید و سعی کنید با سرعت کمی رانندگی را ادامه دهید تا زیبایی های آن را از دست ندهید.

 

مسیر رسیدن به روستای جنت رودبار رامسر

به رامسر رفته و از جاده رامسر - تنکابن به جاده جنت رودبار وارد شوید. مسیر را ادامه دهید و از جنگل دالخانی گذر کنید تا به این روستای زیبا برسید.

دیدگاه کاربران


shayan
shayan
سه شنبه 28 دی 1400
روستایی بی نظیر با مردمی بسیار مهمان نواز
h03in____
h03in____
یکشنبه 13 تیر 1400
این روستا بسیار دیدنی و سرسبز است و از زیباترین روستاهای ماندران است و بوی گل گاوزبان روستا را پر کرده است.
esmaelrasouli
esmaelrasouli
سه شنبه 28 اردیبهشت 1400
روستای جذاب و دلنشین جنت رودبار به پایتخت گل گاوزبان ایران مشهور هست و همیشه گردشگران زیادی به این روستا سفر می کنند.
anis_seyedi
anis_seyedi
شنبه 28 فروردین 1400
ما خیلی اینجا خاطره داریم خانه ما در جنت رودبار بود هنوز هم یه خانه قدیمی است که گه گاهی بهش سر میزنیم.
slmnsdty
slmnsdty
شنبه 23 اسفند 1399
من گیلان زندگی میکنم گیلان هم ییلاقات مناظر زیبایی داره، و البته یکبار هم جنت رودبار مازندران رفتم درسته بسیار زیبا و خوش منظره است مخصوصا آبشارهاش.
soudabekhalatbari
soudabekhalatbari
پنج شنبه 30 بهمن 1399
جنت رودبار رامسر فوق‌العاده است ❤️❤️ اما تمام جنگل و منابع طبیعی رو از بین بردند و ساخت و انجام دادند کاش مجوز به این افراد ندن. 😔
esmae
esmae
چهارشنبه 29 بهمن 1399
خیلی منطقه جذابیه یکی از مهم ترین مناطق گردشگری رامسر به شمار میره که اقیانوس مه رو میتونید ببینید.
iy4an
iy4an
چهارشنبه 01 بهمن 1399
جنت رودبار جاده زیبایی داره. این منطقه جنگلی آب و هوای خیلی عالی و طبیعت بی نظیری داره که منطقه ای شاخص در منطقه شده. بنای کاهگلی روستای جنت رودبار هم خیلی خوشگله 😍 حتما ازش دیدن کنید.
elham
elham
دوشنبه 24 آذر 1399
اگر به جنت رودبار و دالخانی سفر کردید اقامتگاه های بومگردی در این منطقه هستند که همراه با اقامتگاه مناسب برای شب ماندن غذای محلی هم سرو میشه که میتونید استفاده کنید.