اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

چهارمحال و بختیاری - سامان  
1396 05 31 سه شنبه

پل زمان خان سامان پلی تاریخی است که در مسیر رودخانه زاینده رود و در دل طبیعتی بکر و سرسبز قرار دارد. 

پل زمان خان را می بایست در شمار تاریخی ترین پل های کشور دانست. این پل در شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری و در 27 کیلومتری شهرکرد قرار دارد. 

پل زمان خان که بر روی رودخانه زاینده رود قرار دارد در گذشته محل عبور و مرور ایلات و عشایر قشقایی بوده است. 

ساخت این پل به عهد ساسانیان باز می گردد. این پل به دستور یکی از سران ایل قشقایی به نام زمان ‌خان بنا شد. پل زمان خان موجب آسان گشتن عبور از رودخانه زاینده رود و جلوگیری از تلف شدن چهار پایان هنگام عبور از رودخانه می شده است. 

این پل باستانی، 30 متر طول و 13 متر ارتفاع داشته و روی سه پایه سنگی با دو دهانه 8 متری به صورت جناغی قرار گرفته است. در ساخت پل زمان خان از مصالحی همچون سنگ، آجر و ملاط گچ و ساروج استفاده شده است. 

در گذشته به جهت عبور از رودخانه زاینده رود پل های فراوانی احداث شده بود که متأسفانه با بارش باران و یا طغیان رودخانه از بین می رفتند. اما از آنجا که پل زمان خان بر روی پایه های سنگی استوار شده در برابر طغیان رودخانه مقاوم می باشد. در حقیقت زمان خان با ساخت هوشمندانه این پل بر روی صخره های سنگی که همچون موج شکن عمل می نمایند، موجب دو چندان شدن مقاومت پل گردیده است. 

پل باستانی زمان خان یک بار در سال 1202 هجری شمسی توسط کارگزاران حکومت صفوی و یک بار در سال 1321 هجری شمسی توسط حاج عبدالحسین قزوینی مالک روستای چمعالی مرمت و بازسازی شد. همچنین سازمان میراث فرهنگی استان چهار محال و بختیاری نیز طی این سال ها تغییراتی در ظاهر و نمای پل ایجاد کرده است. 

یکی از جاذبه هایی که می توانید در سفر به این منطقه از آن دیدن نمایید دهکده زاگرس در فراز پل زمان خان می باشد. در این دهکده واحدهایی برای اقامت گردشگران و مشرف به زاینده رود در نظر گرفته شده است. در نزدیکی پل نیز مکان های تفریحی و همچنین محل هایی برای اقامت روزانه گردشگران تعبیه شده است. همچنین امکان اجاره ویلا در سامان در سایت ویلاجار فراهم می باشد.

یکی از تفریحاتی که در این منطقه انجام می شود و سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می نماید، رفتینگ زاینده رود می باشد. با انجام این ورزش آبی می توانید اوج هیجان را تجربه کنید و لذت ببرید. همچنین بر روی زاینده رود پل معلقی تعبیه شده که عبور از آن بسیار هیجان انگیز می باشد. 

برای دسترسی به پل زمان خان می بایست به استان چهار محال و بختیاری، سامان، 27 کیلومتری شهرکرد سفر نمایید. 

ویلاهای منطقه