اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

گیلان - چابکسر   ( فکجوراوشیان )
1395 05 04 دوشنبه

در ایران چشمه های فراوانی وجود دارند اما چشمه دمکش راه خود را به سطح زمین از زیر درخت افرای کهنسالی یافته است و آب به صورت گردابی بیرون می آید و بیرون آمدن آب از چشمه دم به دم است یعنی بعضی اوقات چندین ساعت و یا چندین روز خشک و بی آب است و گاهی اوقات نیز چندین روز پیوسته آب دارد. همیشه قبل از آمدن آب چشمه دمکش نسیم خنکی می وزد و این یکی از ویژگی های جالبی است که مردم منطقه از آن یاد می کنند. قبل از اینکه آب بالا بیاید دو نسیم خنک در فاصله چند دقیقه می وزد که اهالی متوجه بالا آمدن آب چشمه می شوند.

در شرقی ترین بخش استان گیلان و در شهرستان رودسر و در نزدیکی چابکسر، روستای فکجور اوشیان در منطقه‌ای بسیار زیبا قرار دارد. این روستا از جنوب به سلسله کوه های البرز، از شمال به روستای کرات محله، از غرب به میش سرا و از شرق به کبوتر آبکش ختم می‌شود. برای رسیدن به روستای فکجور اوشیان باید از جاده‌ای بسیار زیبا با پیچ و خم زیاد و انبوه درختان گذر کنید. هوای کاملاً ییلاقی و خنک در فصل تابستان همسفر خوبی برای مسافران این منطقه است.

روستای فکجور براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ دارای جمعیت حدود ۴۵۱ نفر (۱۲۸ خانوار) خونگرم و مهمان‌نواز است که به کشاورزی مشغولند و عمده محصول آنان مرکبات است. از جمله آثار معروف و دیدنی این روستا چشمه‌ای است که از سال‌های بسیار دور به چشمه دمکش معروف بوده است. چشمه طبیعی دمکش در زیر درخت کهنسالی از گونه افرا واقع شده که از داخل گودال بزرگی که در زیر آن وجود دارد، آب به صورت گرداب بیرون می‌ریزد.

مسافران زیادی روزانه به این منطقه مراجعه می‌کنند. برخی از مردم گاهی ساعت‌ها در جلوی چشمه در انتظار دیدن لحظه بالاآمدن آب می‌نشینند تا از این آب کمی به دست و صورتشان بزنند و یا کمی بنوشند.

به گفته اهالی محل قبلاً کارشناسانی به این محل آمدند و آب چشمه را آزمایش کردند. بعد از آزمایشات متوجه این موضوع شدند که آب چشمه از لحاظ املاح در وضعیت مناسبی وجود دارد و برای درمان بیماری‌های کلیوی مؤثر است.