اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

گیلان - چابکسر   ( فکجوراوشیان )
دوشنبه 04 مرداد 1395

در شرقی ترین بخش استان گیلان و در شهرستان رودسر و در نزدیکی چابکسر، روستای فکجور اوشیان در منطقه‌ای بسیار زیبا قرار دارد. این روستا از جنوب به سلسله کوه های البرز، از شمال به روستای کرات محله، از غرب به میش سرا و از شرق به کبوتر آبکش ختم می‌شود. برای رسیدن به روستای فکجور اوشیان باید از جاده‌ای بسیار زیبا با پیچ و خم زیاد و انبوه درختان گذر کنید. این روستا در حدود 6 کیلومتری از چابکسر قرار دارد و هوای کاملاً ییلاقی و خنک در فصل تابستان همسفر خوبی برای مسافران این منطقه است.

روستای فکجور براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385 دارای جمعیت حدود 451 نفر (128 خانوار) خونگرم و بسیار مهمان‌نواز و خوش برخورد است که عمدتا به کشاورزی مشغول هستند محصولات آنان مرکبات میباشد. از جاذبه های دیدنی این روستا چشمه‌ای است که از سال‌ها قبل به نام دمکش معروف بوده و به صورت چشمه ای طبیعی در زیر درخت کهنسالی از گونه افرا واقع شده که از داخل گودال بزرگی که در زیر آن وجود دارد، آب به صورت گرداب بیرون می‌ریزد.

در ایران چشمه های فراوانی وجود دارند اما چشمه دمکش راه خود را به سطح زمین از زیر درخت افرای کهنسالی یافته است و آب به صورت گردابی بیرون می آید و بیرون آمدن آب از چشمه دم به دم است یعنی بعضی اوقات چندین ساعت و یا چندین روز خشک و بی آب است و گاهی اوقات نیز چندین روز پیوسته آب دارد. این چشمه در ملکی شخصی متعلق به خانواده مهدوی واقع شده که آنها مسیر دسترسی به چشمه را پله گذاری کرده اند و درختان بلند موز در حاشیه مسیر به چشم میخورد.

همیشه قبل از آمدن آب چشمه دمکش نسیم خنکی می وزد و این یکی از ویژگی های جالبی است که مردم منطقه از آن یاد می کنند. قبل از اینکه آب بالا بیاید دو نسیم خنک در فاصله چند دقیقه می وزد که اهالی متوجه بالا آمدن آب چشمه می شوند. پس از اینکه چشمه بدون آب شد میتوان در سکوت طبیعت اطرافش به صدایی که از درون گودال می آید گوش داد و خود را آماده دیدن مقدار زیادی آب از داخل چشمه کرد.

این چشمه از این لحاظ منحصر به فرد و بی نظیر است زیرا چشمه دیگری با این مشخصات یافت نشده و معمولا چشمه های دیگر به طور منظم دارای آب هستند و یا حجم آنها با سرعت کمی کند میشود. اما راز چشمه دمکش همچنان برملا نشده و برای هر اندیشمند و عالمی به صورت معما باقی مانده است.  آب چشمه در فصل زمستان و همچنین اوایل بهار حدود 572 لیتر در ثانیه است که بیشترین مقدار آن است و مقدار آب آن در فصل تابستان به حدود 58 لیتر در ثانیه میرسید که کمترین میزان آن میباشد.

در قسمت بالای چشمه مسیر پیاده روی قرار دارد که این منطقه را به نحو احسن برای گردشگران جذاب میسازد. پس از 5 دقیقه پیاده روی در این مسیر زیبا می توان به مکانی دست پیدا کرد که شهر چابکسر و دریای خزر از آن به خوبی نمایان هستند و با طی کردن مسیری کوتاه به باغ های سرسبز و زیبای روستای فکجور میرسید که انتظار رسیدن گردشگران را میکشد. در اطراف این چشمه رمزآلود تخت هایی تعبیه شده که به شکل آلاچیق هستند و لذت پیک نیک را دوچندان میسازند و در کنار تماشای طبیعت بی نظیر چابکسر انسان را برای انجام فعالیت های روزانه آماده می سازد. به گفته یکی از اهالی روستا، آب چشمه دمکش بسیار سرد میباشد و مردم در قدیم آب آن را به عنوان دارویی شفابخش می شناختند و پیرامون آن با بستن پارچه های سبز به شاخ و برگ درختان سعی در برآورده شدن حاجات خود داشتند.

عکاسی فعالیت دیگری است که هرگز در سفر به این منطقه فراموش نکنید. چشم انداز پیرامون چشمه آنقدر منحصربه فرد و زیبا است که در لحظه میتوان با گرفتن قطعه عکسی یادگاری ساعات خوشی که در کنار چشمه داشته اید را به خاطر بیاورید.

گردشگران بسیاری هر روز به محل چشمه مراجعه می‌کنند و از هوای خنک و ییلاقی منطقه لذت میبرند. تقریبا 40 متر بالاتر از چشمه دمکش، چشمه ای دیگر واقع شده که به شکل ممتد و طبیعی دارای آب است.

بعضی از مردم مدت زیادی را در جلوی چشمه در انتظار تماشای لحظه بالاآمدن آب می‌نشینند تا کمی از این آب بنوشند و به دست و صورتشان بزنند. منطقه اطراف چشمه برای برگزاری پیک نیک های خانوادگی و دوستانه بسیار مناسب است.

به گفته اهالی محل قبلاً کارشناسانی به این محل آمدند و آب چشمه را آزمایش کردند. بعد از آزمایشات متوجه این موضوع شدند که آب چشمه از لحاظ املاح در وضعیت مناسبی وجود دارد و برای درمان بیماری‌های کلیوی مؤثر است. آب آن می تواند سنگ کلیه را دفع کند و نیز کمبود آهن در بدن را جبران سازد. چشمه دمکش جزو 12 چشمه بدون املاح در منطقه خاورمیانه است.

چشمه دمکش آنقدر جذابیت داشته که گردشگرانی مانند رابینو و همچنین بزرگانی مانند شیخ بهایی را به سوی خود جذب کرده و در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. هزینه ورودی چشمه در سال 1397 مبلغ 1000 تومان بوده است. همچنین قبل از ورود به محوطه چشمه دمکش نیز ملزم به پرداخت هزینه ای هستید. شب هنگام درب باغ خانواده مهدوی بسته میشود و امکان بازدید از چشمه تا صبح روز بعد مهیا نیست.

از امکانات رفاهی که در نزدیک چشمه دمکش فراهم شده میتوان به پارکینگ اشاره کرد که با پرداخت مبلغ ناچیزی امکان استفاده از آن وجود دارد. سرویس بهداشتی و مغازه های کوچک محلی در پیرامون چشمه قرار دارند که خوراکی های مختلفی را عرضه میکنند. در ضمن نیازی به تهیه آب آشامیدنی نیست زیرا آب چشمه از هر نوع آب معدنی لذت بخش و گواراتر است. همچنین میتوانید با مراجعه به رستوران خاور خانم یا رستوران لطفی از طعم لذیذ غذاهای محلی گیلان بهره مند شوید.

زمان مناسب بازدید از چشمه دمکش در فصل بهار و ابتدای تابستان است زیرا آب و هوای منطقه بسیار معتدل و دلنشین میباشد.

در حاشیه باغ های روستا، گیاهان دارویی مانند وارنگبو، گزنه، پلنگ مُشت، خاک سلیمه و پونه کوهی روییده اند.

اقامت در چابکسر

برای اقامت در روستای فکجور میتوانید از خانه های محلی استفاده کنید. همچنین امکان اجاره ویلا در چابکسر و اجاره سوئیت در چابکسر برای مسافران این خطه سرسبز فراهم شده است.

مسیر رسیدن به چشمه دمکش

اگه مبدا شما رشت باشد به سمت شرق گیلان حرکت کرده و پس از طی مسافت حدود 70 کیلومتر به شهرستان رودسر میرسید. برای دیدن چشمه دَمکِش باید حدود 30 کیلومتر دیگر طی کرده تا در نهایت به چابکسر برسید. در فاصله 5 کیلومتری از چابکسر، روستای فَکی جُور قرار گرفته است.

جاده ای که به طرف روستای فَکی جُور امتداد دارد تقریبا پر از پیچ و خم است و در دو طرف جاده، انبوهی از درختان دیده میشود که چشم انداز فوق العاده زیبایی پدید آورده اند.

دیدگاه کاربران


نیلوفر کاظمی
نیلوفر کاظمی
دوشنبه 14 تیر 1400
آب این چشمه مدام در حال قطع و وصل شدن است ممکن است امروز بروید آب نداشته باشد فردا پر آب باشد و دلیلش مشخص نیست به همین دلیل بهش میگن چشمه دمکش و آبی گوارا دارد و محیطش سرسبز و زیباست.
moosarezazade
moosarezazade
شنبه 11 اردیبهشت 1400
چشمه دمکش بسیار زیباست. از جاذبه های جالب و پر رمز و راز گیلان همین چشمه فوق العاده جذاب با خواص درمانی است.
kazem.bnd
kazem.bnd
یکشنبه 15 فروردین 1400
چشمه دمکش و اطرافش بسیار جای زیبا و با صفایی است. چیزهای جالبی در مورد این چشمه گفته میشه که همین ها باعث شده گردشگرها جذبش بشن.
yahya_shz
yahya_shz
شنبه 16 اسفند 1399
گفته شده زمان انتظار برای بالا آمدن آب چشمه دمکش نهایت چند دقیقه است اما بعضی اوقات ساعت ها منتظر میمونی اما هیچی آبی بالا نمیاد😕
shahnaz
shahnaz
چهارشنبه 15 بهمن 1399
بسیار زیباست و بسیار صفا. در کنار جاده سراسری گیلان رودسر به رامسر قرار داره. اسمش هم خیلی جالبه!
eslam4100
eslam4100
یکشنبه 14 دی 1399
دمکش در استان گیلان، شهر چابکسر ، روستای فکجور قرار داره و آبش سفید سفید بر خلاف بعضی چشمه های این منطقه و از وسط طبیعت جاری است.
h.falahati481189
h.falahati481189
چهارشنبه 21 آبان 1399
بینظیر 👍👍 آبش از زیر درخت قدیمی خارج میشه..بسیار زیباست به شرط اینکه هموطنان عزیزم برای تمیزی محیطش بیشتر سعی کنند حیف واقعا بخواد این طبیعت با این چشمه رمزآلود نابود بشه باید در نگهداریش کوشا باشیم.
sam.trips
sam.trips
دوشنبه 05 آبان 1399
این چشمه بسیار زیبا و دوست داشتنی است 👏👏 و در چابکسر گیلان در روستای فَجِکوَر قرار داره.
a.roshan90
a.roshan90
دوشنبه 07 مهر 1399
اینجا بهشته بهشت.. 😍😍 من با همسرم رفتم مسیرش رو هم دوس داشتم خیلی سبز و دلخواه بود. آب این چشمه به نظرم مثل آب معمولی نیست شبیه آب برنج یکم لعاب داشت انگار.😐
kiarash_afsharian
kiarash_afsharian
چهارشنبه 15 مرداد 1399
این چشمه که در زیر یک درخت تنومند در اطراف یک روستا واقع شده است، از عجایب روزگار است بطوریکه چشمه خاموش است و بعد از چند دقیقه آب فراوانی از آن فوران میکند😐😐
لیلا6544
لیلا6544
پنج شنبه 26 تیر 1399
خرداد ٩٨ به این چشمه رفتیم. علاوه بر اینکه اونجا رو ملک شخصی کردن. ورودی ٢٠هزار تومان هم بابت نشستن کنار چشمه گرفتن و اصلا آبی هم نداشت.
sydhflh
sydhflh
دوشنبه 09 تیر 1399
چند وقت پیش که رفتم چابکسر اتفاقا اسمش رو دیدم .همونجا از پدرم پرسیدم توضیح داد که آبش کم و زیاد میشه. خیلی عجیبه حجم آبش خیلی تغییر میکنه.
mhrddmsyhy
mhrddmsyhy
یکشنبه 01 تیر 1399
درختان زیادی در این منطقه بریده شده و منظره زیبایی که قبلا بود دیگه از بین رفته.. جالب اینجاست که صاحب چشمه میتونه با فروش آب و به صورت آب معدنی خیلی از مردم را با آن آب سیراب کنه..
moosarezazade
moosarezazade
دوشنبه 26 خرداد 1399
چشمه دمکش یک چشمه زلال در روستای فکجور است. آب این چشمه در گذران زندگی اهالی خیلی به آن ها کمک میکند و برای درمان بعضی بیماری ها بسیار مفید است. گاهی وقتا حتی دو روز هم این چشمه آب نداره اما گاهی اوقات آبش آنقدر بالا میاد که اطرافش سیراب سیراب میشه.
maryam
maryam
چهارشنبه 21 خرداد 1399
خیلی زیباست چشمه زلال و دلپذیر..بهار بسیار زیبایی هم داره البته بعضی فصل های سال کم آب میشه.