اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

جهت ورود به ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

گیلان - کلاچای   ( گیلان - کلاچای - قاسم آباد علیا - سیاهکلرود - جواهردشت )
1395 05 04 دوشنبه

جواهر دشت یکی از مناطق ییلاقی در استان گیلان است. در گویش گیلکی به جواهر دشت رودسر، جوردشت یعنی بالادشت میگویند. جواهردشت در  ییلاقات روستایی رودسر و از توابع سیاهکلرود در بخش چابکسر قرار دارد. فاصله جواهر دشت با سیاهکلرود تقریبا 26 کیلومتر است. جواهردشت در ارتفاع 2000 متر از سطح دریای کاسپین قرار دارد. جواهر دشت به علت قرارگیری در منطقه بکر و دشت های سرسبز و وسیع و برخورداری از آب و هوای پاک و آرامش توصیف نشدنی مورد توجه بسیاری از گردشگران و مسافران است.

روستای جواهردشت از اواسط پاییز تا اواسط فروردین به دلیل نزدیک بودن به قله پوشیده از برف سماموس، خالی از سکنه است. قله سماسوس با ارتفاع 3678 متر از سطح دریا و در سمت جنوبی جواهر دشت قرار گرفته است.

بهترین زمان برای صعود به قله سماموس در اواسط ماه مرداد است و حتما نیاز به یک راهنمای محلی دارید تا راه را گم نکنید. در این زمان جشنواره ورزش های بومی و محلی از جمله کشتی گیله مردی، طناب کشی، اسب دوانی و ... هر سال درجواهردشت با مشارکت سازمان میراث فرهنگی و بخش خصوصی اجرا میشود.

سوغات و محصولات جواهر دشت

لبنیات محلی از جمله دوغ، ماست و پنیر، رب‌ آلوچه، گل گاوزبان و دیگر سبزی های معطر و دارویی از محصولات جواهردشت به شمار میرود.

برای سفر به جواهردشت به لباس گرم، جعبه کمک های اولیه، کفش مناسب کوهنوردی، کرم ضد آفتاب و... نیاز دارید.

در ضمن اهالی جواهر دشت به دلیل اینکه به آب لوله کشی دسترسی ندارند آب شرب مورد نیاز خود را از چشمه هایی که در محله است تامین میکنند برای همین بهتر است آب معدنی تهیه کنید.

قبل از سفر به جواهردشت نیازمندی های خود را تهیه کنید ولی برای کمک به رونق روستا وسایل عمومی مورد نیاز از جمله گوشت و سایر مواد غذایی و سایر ملزومات خود را از سوپر مارکت منطقه خریداری کنید.

مسیر دسترسی به جواهر دشت رودسر

نزدیک ترین فاصله تا راه اصلی 24 کیلومتر، از رشت 105 کیلومتر و از مرکز رودسر 40 کیلومتر است.فرودگاه رامسر نزدیکترین فرودگاه به جواهر دشت است که در حدود 54 کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند.

برای رسیدن به جواهردشت میتوانید با وسیله شخصی خود از تهران حرکت کنید بعد از گذر از چالوس و رامسر به جاده رودسر وارد میشوید و در حدود 15 کیلومتری شهر رودسر به منطقه سیاهکلرود میرسید.

مسیر دیگر این است که وارد شهر کلاچای یا چابکسر در رودسر شوید از چابکسر به سمت غرب با طی مسافتی در حدود 7 کیلومتر به جاده سیاهکلرود خواهید رسید.پس از ورود به جاده سیاهکلرود و با عبور از بین باغات سبز پرتقال به روستای سیاهکلرود و خیاط محله میرسید. خیاط محله روستایی است که در آن خودروهای جیپ دو دیفرانسیل و فاقد پلاک، پارک هستند. این خودروها جهت امور کشاورزی و تفریحی مردم محله استفاده میشوند.
برای سفر به این منطقه حتما خودروی خود را به کمک یا 2 دیفرانسیل مجهز یا از جیپ های پارک شده در محل یا از جیپ های روسی استفاده کنید.

جاده ورودی به این روستا خاکی و مسیر جنگلی است و بعد از گذر از منطقه چاشت خورلات جاده آسفالته میشود.
با پایان یافتن جنگل، مراتع شروع میشود که دیدن این مسیر بسیار جالب است و با عبور از امامزاده نقر عباس در راس قله، منطقه جواهر دشت قابل مشاهده است.