اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - نوشهر  
یکشنبه 15 مرداد 1396

معرفی دهکده نجارده نوشهر 

نوشهر از جمله شهرهای خرم و خوش آب و هوای شمال کشور می باشد که هر یک از روستاهای آن از زیبایی بی نظیری برخوردار است به طوریکه سالانه بسیاری از گردشگران از آن دیدن کرده و به طبیعت سبز آن پناه می برند. یکی از روستاهای دیدنی و توریست پذیر نوشهر، روستای ساحلی - جنگلی نجار ده می باشد.

دهکده نجار ده در هفت کیلومتری شرق نوشهر در دهستان خیرودکنار و در مجاورت ساحل دریا قرار دارد که از توابع شهرستان نوشهر و دهستان خیرود کنار می باشد. این روستای جلگه ای در دشت قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا 35 متر می باشد.

از آنجایی که ساکنان اولیه این روستا نجار بوده اند، نجار ده نام گرفته است.

نجارده دارای وسعت 150 هکتار می باشد که تنها 50 هکتار از آن مسکونی و مابقی به زمین های زراعی و باغ های میوه تعلق دارد.

طبیعت بی نظیر روستای نجارده مملو از جاذبه های دیدنی و زیبا می باشد که در جای جای طبیعت روستا به چشم می خورد. یکی از جذابیت های بی همتای این روستا آبشار نجار ده می باشد.

جاذبه ای به نام آبشار نجارده

از جنگل های کجور رودخانه ای به همین نام سرچشمه می گیرد که بعد از تقسیم شدن به شعبه های مختلف، سرانجام از بخش شرقی پارک سی سنگان به دریای مازندران سرازیر می گردد. یکی از شعبه های این رودخانه از شیوا دره سرازیر می شود و در این دره زیبا که از روستای توسکاپوشکا در مرکز جنگل های نوشهر آغاز میشود، 21 آبشار یافت شده که مشهورترین آنها آبشار نجارده و یا آلاشور در فاصله هفت کیلومتری شرق نوشهر می باشد. در بخش اول شیوا دره، 16 آبشار قرار دارد که در زمان های گرم سال فاقد آب می باشند و نسبت به بخش دیگر دره دارای شیب کمتری است.

آبشار بکر آلاشور که مربوط به دوره کرتاسه تا دوره کوارترنری است، در دل جنگل جریان یافته و از زیباترین آبشارهای کشور به شمار می آید.

این آبشار در موقعیت جغرافیایی N363240 E513622 در ارتفاع 596 متری از سطح دریا قرار دارد و در فهرست آثار ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده است. رئیس گروه میراث طبیعی دفتر ثبت آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی آقای علی قمی اویلی درمورد آبشار آلاشور چنین گفت:

"طول آبشار نجار ده که به آبشار آلاشور نیز مشهور می باشد، نزدیک به 32 متر است و در جنگل های هیرکانی بخش جنوبی روستا قرار دارد. در حقیقت آبشار آلاشور در دل دره ای معروف با شیبی تند به نام شیوا دره و یا دره مور با ارتفاع 1250 متر سرازیر می گردد.

منطقه ای که آبشار آلاشور در آن واقع شده، دارای گونه های جانوری و گیاهی با ارزشی است و جزو حوزه استحفاظی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران محسوب می شود. به علت مسیر دسترسی سخت و ناهموار، این آبشار از تخریب و آسیب ها و آلودگی های زیست محیطی و انسانی در امان مانده و بکر بودن آن حفظ شده است."

برای رفتن به این دره، تجهیزات کوهنوردی مناسب همراه داشته باشید و جوانب احتیاط را رعایت کنید.

در صورتی که از آبشار نجارده فرود بیایید تا رسیدن به روستای خیرودکنار نمی توان از دره خارج شد و لازم است مسیر را تا پایان دره ادامه داد.

دسترسی به آبشار آلاشور

برای دسترسی به آبشار نجار ده یا آلاشور می بایست به استان مازندران، نوشهر سفر کنید و از آنجا به روستای نجار ده در هفت کیلومتری شرق نوشهر و  جنگل های جنوبی روستای نجار ده رفته و با 20 دقیقه پیاده روی به مکان این آبشار زیبا میرسید. مسیر دیگری نیز برای رفتن به آبشار آلاشور وجود دارد که می بایست از روستای توسکا پوشکا وارد دره شده و از دیدن آبشار لذت ببرید.

اقامت در نوشهر

اگر نوشهر را به عنوان مقصد سفر انتخاب کرده اید می توانید با اجاره ویلا در نوشهر بدون دغدغه شب را سپری کنید و از جاذبه های گردشگری این منطقه مانند دریاچه سد خاکی آویدر، دیو چشمه و روستای کندلوس بازدید نمایید.

دیدگاه کاربران


شاهین دخت میرزایی
شاهین دخت میرزایی
شنبه 01 اردیبهشت 1403
بسیار زیبا و دیدنی ست
پری سیما
پری سیما
یکشنبه 16 آبان 1400
ما هفته ی پیش خواستیم به آبشار بریم ولی بدون مجوز راه نمیدادن، گفتن حتما باید از سازمان منابع طبیعی مجوز ورود به جنگل و بگیریم
Hamidreza RezaeianZadeh
Hamidreza RezaeianZadeh
یکشنبه 31 مرداد 1400
یکی از زیباترین آبشارهایی است که دیدم البته مسیر سخت و پر شیبی دارد که ارزش رفتن دارد.
sobhan sajed
sobhan sajed
شنبه 19 تیر 1400
برای بازدید از این آبشار دیدنی باید مجوز از منابع طبیعی داشته باشید وگرنه اجازه ورود به جنگل رو نمیدن بهتون.
maryam_h_1352
maryam_h_1352
یکشنبه 02 خرداد 1400
برای دسترسی به این آبشار باید به نوشهر و روستای نجارده در فاصله 7 کیلومتری از آن برید.😍😍
sahelshams
sahelshams
یکشنبه 03 اسفند 1399
وقتی به شروع مسیر آبشار میرسید در انتهای مسیر یک رودخانه هست که آبشار در آن طرف رود قرار داره و مجبور هستید که از داخل آب عبور کنید تا به آبشار برسید.
rastin
rastin
شنبه 04 بهمن 1399
در صورت فرود از این آبشار تا روستای خیرود کنار امکان خروج از دره وجود نداره مسیر پیش رو را باید تا انتهای دره طی کرد.
kim
kim
چهارشنبه 26 آذر 1399
مسیر بسیار زیبایی داره. برای افراد کوهنورد و طبیعتگرد خیلی جای مناسبی هستش. آبش هم خیلی سرد و دوست داشتنی بود وقتی ما رفتیم چند تا توریست خارجی هم توی مسیر دیدیم جالب بود.
amirhossein.mohajer5
amirhossein.mohajer5
سه شنبه 27 آبان 1399
آلاشور فوق العاده است❤️👏 من رفتم. چقدر آب سردی هم داشت👍🏻👍🏻 طبیعت سرسبز و بسیار زیبا و جذابی هم داره👍🙏🌺این آبشار خیلی زیبا و بکر. ما برای بار دوم که رفتیم هر کاری کردیم نگهبانی راه نداد بیخیال شدیم. و باید مجوز می گرفتیم برای ورود.
zibatarinsokhanan
zibatarinsokhanan
شنبه 10 آبان 1399
آلاشور بسیار زیباست آنجل ایران 😍 اما به دلیل قاچاق چوب خیلی زیان های زیادی به این منطقه وارد شده.
amirhossein.mohajer
amirhossein.mohajer
چهارشنبه 16 مهر 1399
خیلی فوق العاده است اینجا ❤️👏 در هفت کیلومتری نوشهر واقع شده.
nahid
nahid
سه شنبه 21 مرداد 1399
از سمت روستای توسکا پوشکا میتوان مستقیم وارد دره شد و مسیر را تا آبشار ادامه داد.
مومنی
مومنی
چهارشنبه 01 مرداد 1399
از جاده خاکی وارد جنگل جنوب جاده میشید و پس از 20 دقیقه پیاده روی در جهت جنوب به دره آبشار میرسید.
pedram
pedram
یکشنبه 15 تیر 1399
آبشار نجارده ارتفاعش بیش از سی متره و جنوب روستا قرار گرفته. این آبشار بیست دقیقه پیاده روی تا روستا داره.
zakerihossein
zakerihossein
دوشنبه 02 تیر 1399
برای رسیدن به آبشار آلاشور که در حاشیه نوشهر قرار داره باید کمی پیاده روی کرد تا به این معجزه طبیعت رسید.. آبش خیلی سرد هستش و اون قسمتش که آب انقدر شفاف و تمیزه، انگار داری به طبیعت یه کشور خارجی نگاه میکنی 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
mehdi_poria
mehdi_poria
دوشنبه 26 خرداد 1399
این دریاچه و آبشارش بسیار زیبا هستند و در شکاف دره ‌ای عمیقی شکل گرفته که دارای شیب بسیار زیادی است. آبشار نجارده در مازندران شهر نوشهر و روستای نجارده قرار گرفته است.
ghobadiii
ghobadiii
شنبه 24 خرداد 1399
این آبشار خیلی زیبا و بکر است ما هم یک بار رفتیم اما نگهبانی راه ندادند. برای ورود به محدوده آبشار باید از اداره جنگلداری نوشهر مجوز گرفت.
sajjad.abolhasani
sajjad.abolhasani
دوشنبه 12 خرداد 1399
این آبشار در دل جنگل های هیرکانی قرار داره واقعا زیباست اما در منطقه حفاظت شده قرار داره و فقط خود‌ محلی ها و یک سری افراد خاص میتونن بازدید کنن.
حمیدرضا مشایخ
حمیدرضا مشایخ
یکشنبه 28 اردیبهشت 1399
درود اطلاعات اشتباه می باشد، آبشار آلاشور ربطی به دره مور ندارد و این آبشار بین روستای نجارده و خیرودکنار رد می شود وبا دره مور 5 ساعت با پای پیاده فاصله دارد، آبشاری که از دره مور رد می شود از توسکا پشتکا رد می شود و بعد از طی مسیری طولانی به راه اصلی کجور به سیسنگان یعنی شیوا دره و قلعه دختر وصل می گردد
سپاس
حمیدرضا مشایخ
لیدر کوهنوردی و دبیر هیات کوهنوردی کجور