اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

گیلان - آستارا   ( گیلان - لوندویل )
سه شنبه 22 تیر 1395

در شهر آستارا و در 6 کیلومتری روستای کوته کومه در گیلان بزرگترین و مرتفع ترین آبشار لاتون با ارتفاع 105 متر قرار دارد که به نام آبشار لاتون معروف است. آبشار لاتون خیلی پر آب نیست ولی بلندترین آبشار ایران است. 

اگرچه اکثریت مردم، آستارا را به دلیل وجود بازارهای با قیمت پایین میشناسند، اما اگر اهل سفر و طبیعت گردی هستید این بندر مرزی میتواند میزبان خوبی برای شما باشد تا از طبیعت بکر و روستاهای این شهر دیدن کنید.

از لوندویل به سمت روستای کوته کومه یک راه فرعی آسفالته است که حدود یک ربع مسافت دارد و از این روستا تا آبشار 3 ساعت و 30 دقیقه زمان برای پیاده روی لازم است. در همین مدت زمان حدود سه ساعته ارتفاع تقریبا 750 متر بیشتر میشود. این آبشار در تمام ایام سال دارای آب است ولی حجم آب تغییر میکند.

یک اثر تاریخی که برروی آبشار لاتون قرار دارد قلعه اسپیناس است که این قلعه از قلعه های بابک خرم دین بوده است.

در راه رسیدن به آبشار بعد از گذر از تپه و آبشارهای کوچک به یک روستای متروکه به نام آسیوشوان میرسید که حدودا 5 خانوار جمعیت دارد. در زبان تالشی آسیو به معنای آسیاب و شوان یعنی کنار رودخانه است.

در فاصله 500 متری آبشار لاتون، اولین نشانه های این روستا را میتوانید مشاهده کنید. جنگلی از درختان آلو، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی حاشیه آبشار لاتون را پوشانده است که معمولا در فصل های بهار، پاییز و زمستان بسیار پربار و سرسبز هستند.

آبشار لاتون از دامنه‌های شرقی کوه اسپیناس نشأت میگیرد و به رودخانه لوندویل با 17 کیلومتر طول، منتهی میشود. حرکت رودخانه به سمت کوته کومه و لوندویل است که بعد از آن به دریای خزر وارد میشود.

در اواخر زمستان یا اوایل بهار آب و هوای منطقه معتدل است و رطوبت کمتری دارد به همین علت بهترین فصل برای سفر به آبشار لاتون، در همین زمان است. اگر هم قصد کوهنوردی یا طبیعت گردی با آمادگی بدنی کافی را دارید، حتما با یک گروه حرفه ای هم سفر شوید و از قلعه لاتون و قله اسپیناس بازدید کنید.

در حوالی و نزدیک به آبشار لاتون امکاناتی از جمله پارکینگ، سرویس بهداشتی، بوفه، آب گرم معدنی و سوییت های اجاره ای برای مسافرین، گردشگران و طبیعت گردان فراهم شده است که بتوانند در این منطقه یک اقامت کوتاه داشته باشند.

برای رفتن به این آبشار می توان از سمت آستارا، لوندویل و روستای کوته کومه و پا نهادن در یک مسیر کاملا جنگلی که کمتر از ده کیلومتر مسافت دارد اقدام نمود (این مسیر نسبتا کم شیب است و حدودا 650 متر افزایش ارتفاع خواهیم داشت که البته بیشترش بعد از کافه خشنود است) و یا از مسیر اردبیل و روستاهای سوها (دریاچه سوها) و یا نیارق، مسیری سراشیب را در پیش گرفت که مسیری پر تنوع تر از حیث اقلیمی است. شما در این مسیر، مراتع پر گل، صخره های جنگلی، پاکوبهایی که از بین درختان فندق عبور می کند و دالانهای جنگلی بسیار زیبا را خواهید دید که این مسیر کمی طولانی تر است. طول مسیر از دریاچه سوها تا آبشار حدودا هفده کیلومتر است. 
پیمایش دیگر نیز می تواند از دریاچه سوها (مسیر دوم) تا آبشار و در ادامه پایین رفتن تا روستای کوته کومه باشد که این مسیر حدودا 27 کیلومتر است و معمولا دو روزه طی می شود. مسیر بسیار زیباست و می توان با پیمایش کندتر و شب مانی در میانه راه، لذت بیشتری از این طبیعت بکر برد.

 

دیدگاه کاربران


rahman_moradkhani
rahman_moradkhani
یکشنبه 15 فروردین 1400 ساعت 12:22

فاصله آبشار تا کوته کومه حدود 60 کیلومتر است و باید پیاده برید. اگر عاشق ماجراجویی هستید حتما به این آبشار زیبا سفر کنید.


arash.mehri_hefaz.bargh.system
arash.mehri_hefaz.bargh.system
شنبه 16 اسفند 1399 ساعت 12:50

این آبشار زیبا در 15 کیلومتری آستارا به طرف رشت قرار داره و در روستایی به نام کوته کومه میتونید این جاذبه طبیعی رو ببینید.😍


نوید
نوید
چهارشنبه 15 بهمن 1399 ساعت 14:28

مسیر رفتن به آبشار لاتون خیلی خیلی سخته مخصوصا برای خانم ها. افراد ماهر و طبیعت گرد بیشتر اینجا میرن.


niaz
niaz
دوشنبه 15 دی 1399 ساعت 15:52

راه رسیدن به این آبشار خیلی سخته و خود محلی ها هم کم میرن بالا مگه خیلی کار واجبی داشته باشن


mohamadkiani4
mohamadkiani4
چهارشنبه 21 خرداد 1399 ساعت 14:55

آبشار لاتون حرف نداره .هرکی به این آبشار لاتون و طبیعت زیباش رفته پشیمون نشده.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار