اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - آستارا   ( لوندویل )
دوشنبه 26 تیر 1396

دهکده زیبا کوته کومه (Kuteh Kumeh) در استان گیلان 9 کیلومتری شهر لوندویل قرار دارد. 

این دهکده کوچک تنها دارای بیست خانه روستاییست که ساکنان آن اهل تالش و سنی می باشند. 

اغلب اهالی دهکده به زبان تالشی صحبت می کنند، همچنین به زبان های ترکی و فارسی نیز کاملاً آشنا هستند. 

روستای کوته کومه، ناخودآگاه، تداعی گر تنها آبگرم طبیعی جنگلی کشور و آبشار 105 متری لاتون است که با توجه به سرریز عمودی اش بلندترین آبشار کشور به شمار می آید.

بر همین اساس عمده شهرت این روستا به علت وجود آبشار لاتون، بلندترین آبشار استان گیلان می باشد.

همچنین یکی دیگر جاذبه های مشهور این دهکده، آبگرم کوته کومه است که آبگرمی کوچک در دل روستا می باشد.

بخشی از درآمد اهالی دهکده زیبای کوته کومه از طریق اجاره خانه ‌هایشان به گردشگرانی که برای صعود به آبشار لاتون به روستا سفر کرده اند، تأمین می گردد. 

اغلب کوهنوردان، طبیعت دوستان داخلی و توریست‌های بین المللی به خوبی دهکده کوهستانی کوته کومه در جنوب غربی بندر مرزی آستارا را می‌شناسند و با طبیعت فوق العاده زیبا و منحصر به فرد آن که مملو از آبشارهای متعدد، حوضچه‌ های صخره ای و آثار تاریخی همچون قلعه، گورستان قدیمی و آسیاب قدیمی آسیه شوان می باشد، آشنا هستند.

از روستای زیبای کوته کومه تا آبشار خروشان لاتون، 6 کیلومتر فاصله است و در مسیر می بایست از تپه‌ها و آبشارهای کوچک دیگر گذر کنید تا به آبشار برسید.

همچنین در مسیر صعودتان به دهکده ای قدیمی و متروکه نیز برمی خورید که آسیو شوان نام دارد. آسیو در زبان تالشی به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است و در کل آسیه شوان به معنای آسیاب کنار رودخانه می باشد. 

طبیعت بی نظیر این منطقه در تمام فصول سال زیبایی های خاصی را به نمایش می گذارد اما بهترین فصل سفر به دهکده کوته کومه، اوایل فصل بهار و یا اواخر زمستان است که آب و هوای منطقه معتدل بوده و رطوبت، کمتر شما را می آزارد. 

همچنین توصیه می شود که برای صعود و تماشای آبشار از یک گروه حرفه ای طبیعت گردی یا کوهنوردی کمک بگیرید تا دچار مشکلات پیش بینی نشده نشوید.

برای دسترسی به روستای کوته کومه می بایست به استان گیلان، شهرستان آستارا، 9 کیلومتری شهر لوندویل سفر کنید. 

دیدگاه کاربران


علیرضا کشاورزیان
علیرضا کشاورزیان
شنبه 22 آبان 1400
خیلی جای بکر و زیبایی، جنگل های فوق العاده سرسبز با درختهای تنومند، تو فصل بهار قشنگ مثل بهشت میمونه
حنانه شریفی
حنانه شریفی
سه شنبه 02 شهریور 1400
آب و هوای بسیار خوبی دارد و آبگرم موجود در این روستا باعث شده گردشگران بسیاری را به خود جلب کند و برای اقامت در این روستا از خانه های اجاره ای اهالی میتوانید استفاده کنید.
مژگان صادقیان
مژگان صادقیان
سه شنبه 22 تیر 1400
دهکده ای کوچک که تقریبا 20 خانه دارد و اهالی آن تالشی هستند و اهل تسنن.
botik_talaaa
botik_talaaa
سه شنبه 04 خرداد 1400
روستای کوته کومه یه روستای بهشتی است که در لوندویل آستارا قرار گرفته بسیار زیبا😍 آستارا بودید برای آخر هفته ها توصیه میکنم.
m.hozhabri1360
m.hozhabri1360
سه شنبه 31 فروردین 1400
آبشار زیبا و با ارتفاع زیاد لاتون در گیلان، شهرستان آستارا و شهر لوندویل در روستای کوته کومه قرار داره. کوهنوردها میتونن پیمایشی لذت بخش به این آبشار داشته باشند.
eisarazmi1989
eisarazmi1989
سه شنبه 26 اسفند 1399
طبیعت کوته کومه و آبشار لاتون در زمستان خیلی زیباست❤️❤️ من بهمن ماه رفتم عالی بود. البته امسال خیلی یخبندان نبود و آب آبشار همچنان جاری❤️
masood
masood
سه شنبه 05 اسفند 1399
آبشار لاتون در کوته کومه قرار داره. آبشاری بلند و با ارتفاع زیاد صخره های کنار آبشار خیلی لیز هستند و جبلک های زیادی داره اصل روی اونا حرکت نکنید.
parvin
parvin
دوشنبه 06 بهمن 1399
گیلان همه جاش زیباست. آبشار لاتون هم در این منطقه قرار گرفته و فاصله اش با آستارا 15 کیلومتر هست.
hana
hana
شنبه 29 آذر 1399
برای رسیدن به آبشار این منطقه باید از روستای کوته کومه حدود 4 ساعت جنگل نوردی کرد. مسیرش هم به صورت راه مالرو بسیار زیبا و دل انگیزی است.
arash_berijani
arash_berijani
سه شنبه 13 خرداد 1399
در کنار آبشار کوته کومه یکی از زیباترین جنگل‌های بکر گیلان قرار گرفته و میوه هایی مثل گلابی، فندق و سیب وحشی و گردو دارد و بیشتر موقع سال سبز هستش.