اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

گیلان - ماسال  
یکشنبه 23 خرداد 1395

ماسال منطقه ای است سر سبز با مساحتی حدود 622km که در غرب استان گیلان و در مجاورت کوه های مرتفع تالش قرار گرفته و جمعیت آن تقریبا پنجاه هزار نفر است. شغل مردم ماسال کشاورزی، پرورش دام و طیور، برنجکاری و پرورش پیله ابریشم است. وجه تسمیه ماسال از مازال یا مزال به معنی کوه یا کوه وار است. مردمان ماسال به زبان تالشی تکلم دارند و بسیار مهمان نواز هستند. منطقه ماسال به دلیل آب و هوای معتدل جلگه ای، قرار گیری در ناحیه مرطوب کوهستانی، داشتن جنگل ها، مراتع و ییلاق های باشکوه، آبشارهای طبیعی و غارها، یکی از مهم ترین منطقه های گردشگری در استان گیلان به شمار می رود و از دو بخش ماسال و شاندرمن تشکیل شده است.

ماسال به دلیل داشتن آبشارهای متعدد به شهر آبشارها معروف است و با طبیعت بی نظیری که در تمام نقاط آن دیده میشود، بهترین مکان برای تفریح چند روزه است. فاصله زمانی از تهران تا ماسال 5 ساعت میباشد و مسافت آن 363 کیلومتر است.

ییلاق زیبای ماسال یکی از چندین جاذبه توریستی شهر ماسال است که فاصله آن از شهر تقریبا 10 دقیقه است و در شمال شهر واقع شده است. عرض جاده ییلاق ماسال بسیار کم است و جاده هم دو طرفه است که نیاز به مراقبت و رعایت نکات ایمنی دارد. با ورود به جاده خانه‌ های روستایی با معماری ساده دیده میشود و پس از مدت زمان اندکی که از جاده را طی میکنید به یک آبشار زیبا و نسبتا بزرگی برخورد میکنید. تماشای درختانی و گیاهانی که به شکل قائم از سطح کوه بیرون آمده اند و سرسبزی خاصی به آن داده اند بسیار جذاب و شگفت انگیز است. در ماسال برای استراحت رستوران هایی در نظر گرفته شده که میتوانید از غذاهای محلی گیلان استفاده کنید. اگر جاده ای که به طرف ییلاق ماسال منتهی میشود را تا انتها پیش بروید، حس میکنید که در فراز ابرها قرار دارید و تا دور دست ها چیزی جز ابر و مه نخواهید دید. ییلاق ماسال معروف ترین جاذبه گردشگری شهر ماسال است. حال به معرفی دیگر مکان های توریستی این شهر کوچک می پردازیم.

مکان های گردشگری و تفریحی در ماسال

قلعه کول در روستای تاس کوه و در ارتفاع 30 الی 35 متری یک تپه طبیعی قرار گرفته است و قدمت آن به قرن دوم و سوم هجری باز میگردد، این قلعه با شماره ثبت 20700 در سال 1386 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

شهرگاه با قدمتی کهن که به هزاره اول قبل از میلاد برمیگردد و در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد، منطقه ییلاقی درآ و ییلاق خریدول، خال اسپیت، شنبه راه، ییلاق آلنزه که اطراف آن توسط کوه های انبوه از درختان سرسبز محصور شده و بنای تاریخی امامزاده ابراهیم و درخت کهن 200 ساله نیز در این منطقه واقع شده است.

بام سبز که در 1 کیلومتری ماسال واقع شده و چشم انداز زیبایی از جلگه ماسال و شهرهای صومعه سرا و بندر انزلی دارد.

آبشار ویوز در کنار منطقه ییلاقی النزه شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع حدود  15 متر، آبشار تولی نسا با ارتفاع 10 متر که مسیر دسترسی نسبتا سختی دارد و از طریق جاده مالرو در طی 2 ساعت میتوان به آن رسید و آبشار رامینه با ارتفاع بیش از 10 متر که میتوان ساعت ها در مجاورت آن سرشار از آرامش شد و از طبیعت زیبای آن لذت برد. این آبشار در دل جنگل واقع شده و بسیار پر آب است. برای اقامت در مجاورت آبشار میتوانید از هتل رامینه درست در روبروی آبشار استفاده کنید.

بزرگترین غار در ماسال و هیجان انگیزترین غار در دل طبیعت، غار آویشو است که در 22 کیلومتری ماسال واقع شده است این غار دهانه ای به ارتفاع 15m دارد و از دهلیزهایی با ارتفاع حدود 50 تا 30 سانتی متر تشکیل شده است. در داخل آویشو رودخانه ای جاری است که به چندین آبشار بلند منتهی میشود و جذابیت این غار را چندین برابر کرده است. قندیل های آهکی در داخل غار قابل مشاهده است که ارتفاع بعضی از آنها بیش از 1 متر میباشد. البته غارنوردان به 1700 متر از این غار دسترسی دارند و برای عموم قابل استفاده نمیباشد. غار چسلی، غار کلچال و غار خندیله پشت از سایر غارهای موجود در ماسال میباشد.

در کنار رودخانه خالکایی، پارک ساحلی ماسال قرار دارد. این پارک ساحلی دارای امکاناتی همچون آلاچیق، سرویس بهداشتی، فضای سبز و مبلمان شهری، وسایل بازی و قصر بادی کودکان است. از دیگر رودخانه های مهم در این منطقه، رودخانه مرغک در شاندرمن است.

ارتفاعات آلاله پشت در فاصله 45 کیلومتری ماسال، یکی دیگر از مناطق دیدنی است که محل فوت میزرا کوچک خان جنگلی است و در این مکان هر ساله یادمانی برای او انجام میشود.

گردشگاه یا پارک جنگلی ریزمندان، با وسعت 200 هکتار تمامی تجهیزات و امکانات لازم برای مسافران این منطقه گردشگری را فراهم آورده و طبیعت بی نظیر آن را در هیچ کجای ایران تجربه نخواهید کرد.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ماسال که امکان سنگ نوردی در صخره های بلند آن و امکان کایاک سواری یا رفتینگ برای قایقران ها در رودخانه پرخروش این مکان دیدنی فراهم شده است، دیواره سنگی اسبه ریسه نام دارد. منطقه باستانی اسبه ریسه در مجاورت روستایی با همین نام قرار دارد و قدمت کهن آن برای علاقه مندان به مکان های تاریخی مورد توجه است. در این محوطه باستانی، اتاق ها و بقایی از دیواره های قلعه های دفاعی، کاسه های قدیمی، کوزه های سفالی، لوازم نساجی، خمره هایی قدیمی کشف شده است و نیز گورستانی شامل 28 گوردخمه به صورت استودان های افقی و طاق باز از دوره هخامنشی در این منطقه دیده شده است. اسب ریسه با شماره ثبت 21534 در تاریخ 7 اسفند ماه 1386 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

باغ پرندگان تمجیدی در ماسال از مکان هایی است که برای افراد علاقه مند به زندگی پرندگان تعبیه شده، در این باغ انواع پرنده هایی که بومی منطقه ماسال هستند را خواهید دید. در این باغ، اقامتگاه برای مسافران ماسال نیز در نظر گرفته شده است.

شنبه بازار یکی از بازارهای هفتگی است که مثل دیگر شهرهای استان گیلان هر هفته برگزار میشود.

از دیگر جاذبه‌های طبیعی و توریستی ماسال، منطقه جنگلی طلاسکوه وآری دول،ییلاق شالماء، چلسی بیلگاه دون، اسپی دشت، دشت ویرگاه، رشت پشت، وشنه راه، واشیار، صی فی، نم نم پشت، خشکه دریا، تلارگاه ملومه بند، مناطق باستانی درخانه، گیله سرا، وردم است.

اولسبلنگاه در فاصله 25 کیلومتری از جنوب ماسال در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا واقع شده و ساختمان های واقع در آن بسیار جالب توجه گردشگران است زیرا به جز هتل تازه تاسیس آن تنها خانه های قدیمی و چوبی در این ییلاق به چشم می آید و اجازه ساخت و ساز وجود ندارد. اولسبلنگاه روستایی بکر و دیدنی است که حتی فاقد شبکه برق است، اما با این حال میتوان گفت از زیباترین و بکرترین ییلاقات ماسال است که قدم زدن در طبیعت آن روح هر انسانی را جلا می دهد.

صنایع دستی

از صنایع دستی ماسال میتوان به شالبافی، گلیم بافی، حصیربافی، ابریشم بافی و چوب تراشی اشاره کرد.

سوغات ماسال

عسل طبیعی، پنیر تالشی، گردو، خوج، مرکبات، حلواهای محلی و برنج است.

زیارتگاه های ماسال

- بقعه آقا سید مهرعلی

- آقا سید رضا علی در دهکده شالما

- سید صفی الدین در منطقه میر محله که یکی از نوادگان امام موسی کاظم میباشد و معماری زیبای آن با کاشی کاری هایی که بخش های مختلف آن را مزین کرده از زیارتگاه های مورد توجه اهالی ماسال است.

- بقعه امام زاده شفیع

زمان مناسب بازدید از ماسال

ماسال به دلیل این که در ارتفاعات قرار دارد، از آب و هوای نسبتا سردی برخوردار است و در فصول بهار و پاییز بهترین زمان برای حضور در این منطقه توریستی است. اگر در اردیبهشت راهی ماسال شوید با درختانی مواجه خواهید شد که سرتاسر با شکوفه های زیبا مزین شده اند و شاهکار طبیعت ماسال را به رخ بینندگان میکشند.

مسیر دسترسی به ماسال

اگر از مبدا تهران قصد سفر به ماسال را دارید از طرف کرج به اتوبان تهران - قزوین وارد شوید و اگر این مسیر را تا آخر پیش بروید، تابلو شهر ماسال نمایان میشود و مسیر را به طرف آن ادامه دهید. اگر قصد سفر با وسیله عمومی دیگری را دارید میتوانید به رشت رفته و از آنجا با تاکسی و اتوبوس هایی که برای رفتن به ماسال در نظر گرفته شده اند خود را به ماسال برسانید.

اقامت در ماسال

قطعا دیدن زیبایی های ماسال نیاز به زمان بیشتری دارد تا در این شهر بمانید از همه جاذبه های آن دیدن کنید، بنابراین به شما پیشنهاد میکنیم با اجاره خانه روستایی در ماسال یا اجاره ویلا در ماسال فرصت بیشتری به خود بدهید تا خاطرات خوشی را از سفر به شهر آبشارهای گیلان در ذهن خود ثبت کنید.

دیدگاه کاربران


مهسا
مهسا
دوشنبه 15 آذر 1400
از نظر من ماسال قشنگترین شهر شماله ولی تو ماسال هم شاندرمن و جاده اولسبلنگاه سه چیز دیگس
mojtaba_say
mojtaba_say
سه شنبه 06 مهر 1400
فوق العاده زیبا و دلنشین و تماشاییه ماسال
حسن جوهری
حسن جوهری
چهارشنبه 06 مرداد 1400
ماسال آب و هوای کوهستانی دارد و حتی در فصل تابستان هم آب و هوای معتدل دارد و اهالی ماسال تالشی صحبت میکنند و ماسال کنار کوه یا دارای کوه می باشد.
parmida__mirazimi
parmida__mirazimi
چهارشنبه 06 مرداد 1400
ماسال پر از خانه های روستایی و کلبه های چوبی جنگلی است اگر رفتید حتما کلبه جنگلی یا خانه روستایی اجاره کنید خیلی با صفا است و
sahar.qassemi
sahar.qassemi
شنبه 22 خرداد 1400
ییلاق تلارگاه ماسال ❤️ فوق العاده است طبیعت بسیار زیبایی داره و کلبه ها با فاصله از هم در این ییلاق قرار دارند و زیبایی این منطقه را بیشتر ساختند..ییلاق خریدول هم از زیباترین های ماسال است.
monaaaaa.999
monaaaaa.999
شنبه 11 اردیبهشت 1400
آرامش مطلق را من در ماسال زیبا و کلبه های چوبی بی نظیرش تجربه کردم. کلبه هایی وسط جنگل با قیمت مناسب.
tailor.sekke17
tailor.sekke17
یکشنبه 15 فروردین 1400
من ماسال رفتم و از رقصهای محلی شون دیدن کردم با چیزی که در ذهنم بود فرق میکرد حرکات رقص اصیل شمالی ضربه ای است نه موجی.
shiri
shiri
شنبه 16 اسفند 1399
من در روستای تاسکوه ماسال یک ملک خریدم پشیمان شدم متاسفانه..😣 اطرافش خیلی به سرسبزی مناطق دیگر نیست و همسایه های خوب ندارم..😣
safizaden
safizaden
پنج شنبه 16 بهمن 1399
من چند سال قبل ارتفاعات ماسال رو به همراه دوستام یه طبیعت گردی سبک انجام دادیم خیلی عالی بود ماسال واقعا قطعه ای از بهشت😍😍😍
sepide
sepide
دوشنبه 15 دی 1399
زیباترین روستایی که رفتیم ماسال بود. یه دریاچه کوچک داشت داخلش رو روستایی ها پر از قو کرده بودند واقعا زیبا بود.
mohammad.rezafathi
mohammad.rezafathi
سه شنبه 20 آبان 1399
این منطقه بی نظیره.... واقعا انگار تو بهشت 😍😍👌👌 عالیه حتما برید. حرکت ابرها اینجا دیوانه کننده است. 😮😮
maryam.kazazi.67
maryam.kazazi.67
شنبه 03 آبان 1399
ییلاقات ماسال واقعا زیباست. اولسبلنگاهش در فصل بهار دیدنی است.. کاش بتونم بیام و کلبه جنگلی های قشنگش رو اجاره کنم.
adin4652
adin4652
یکشنبه 06 مهر 1399
واقعا جای بکر و دل انگیز و ساکتی است؛ و تماشای طلوع خورشید و دیدن نور و روشنایی به انسان حس عشق و زندگی و صلح و آرامش میده. ماسال خیلی خیلی زیباست. همیشه با همسرم میرفتم ‌اینجا.
mitra_mhdv
mitra_mhdv
سه شنبه 14 مرداد 1399
بهشته بهشت 😍😍 فقط کاش از دست ویلا سازی در امان باشه. ارتفاعات سرسبز و انبوه از درختان سرسبزش حیفه که از دست بره.
nima_npoh25
nima_npoh25
چهارشنبه 25 تیر 1399
اگر قصد سفر به ییلاق های دارید حتما پول نقد به همراه داشته باشید و خانواده را مطلع کنید که در ارتفاعات شاید برقراری تماس سخت باشد.
vanosh_m8967
vanosh_m8967
یکشنبه 08 تیر 1399
ارتفاعات ماسال پر از اکسیژن خالص ..بهترین جای گیلان و بسیار بکر و زیبا. ییلاقات ماسال به جرات بی نظیر ترین طبیعت خدادای به ایرانی هاست.
samaneh_
samaneh_
شنبه 31 خرداد 1399
هوای ماسال فقط تو منطقه اولسبلنگاه خوبه. جای قشنگیه که تو ارتفاعاتش کلبه داره. ما رفتیم ولی کلبه نگرفتیم. چون بچه داشتیم و اونجا پر از سگ بود..ولی تو خود شهر ویلا هست. آب و هوای خود شهرم معمولیه.
radsharareh366
radsharareh366
یکشنبه 25 خرداد 1399
جاده ییلاقی ماسال عالیه از ییلاق سوییه چاله هم که نگم واقعا محشره...فوق العاده است، مخصوصا هم سفرت یار باشه زیبایی چندین برابر میشه 😍 یه گیلانه و یه ماسال زیبا و بکر..
prbbhhsyn
prbbhhsyn
چهارشنبه 21 خرداد 1399
ییلاق سوئه چاله ماسال خیلی زیباست..ولی زیاد نشون ندید زیبایی های گیلان رو بعضیا میان آسیب میزنند به طبیعت.🌺🌺🌺
الهام حبیبی
الهام حبیبی
پنج شنبه 15 اسفند 1398
طبیعت ماسال را فقط نمیتوان مختص به ییلاقات کرد، ییلاقات ماسال بسیار زیبا است و به جرات میشه گفت کم نظیر هستند اما در ماسال روستاهایی هم هستند که از نظر زیبای فوق العاده هستند چون هم چشم انداز زیبا از کوه‌های سرسبز و رودخانه و پل های زیبا، آب بندهای که پر از غاز و اردک های محلی هستند و شالیزارهایی که در هر مرحله از رشد خود چشم اندازی فوق العاده دارن من خودم با این که در شهر ماسال زندگی میکنم ولی هر گز از زیبایی طبیعت ییلاقات، رودخانه ها و جنگل های ماسال سیر نمی شوم و همیشه برام تازگی داره. تنها خواهشی هم که از مسافرهای عزیز دارم لطفا زباله را در این طبیعت زیبا رها نکنید تا همه بتونند از این زیبایی ها لذت ببرند

ویلا اجاره ای در ماسال

از شبی 500,000 تومان

(گیلان, ماسال)