اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

گیلان - شاندرمن  
یکشنبه 17 اردیبهشت 1396

منطقه زیبای شاندرمن، بام سبز ماسال با داشتن مناظر زیبا و چشم نواز، در یک کیلومتری شهر ماسال واقع شده است. در واقع شهرستان ماسال که قسمتی از شهرستان تالش به شمار میرفت، در سال 1376 به شهرستان ماسال تبدیل و از دو بخش شاندرمن و ماسال تشکیل شده است. از منطقه شاندرمن علاوه بر جلگه شهر زیبای ماسال بخش هایی از شهرستان های صومعه سرا و بندرانزلی با چشم اندازهای بسیار جالب و دیدنی قابل مشاهده است. فاصله ماسال تا رشت 50 کیلومتر و با فومن و صومعه سرا 20 کیلومتر است و شاندرمن نیز با شهر رشت کمتر از 60 کیلومتر فاصله دارد و از ماسوله حدود 40 کیلومتر، بندر انزلی 40 کیلومتر، قلعه رودخان 30 کیلومتر و جنگل گیسوم 40 کیلومتر و از آستارا حدود 95 کیلومتر فاصله دارد.

این دهکده توریستی در منطقه غربی گیلان و میان کوه های انبوه و پوشیده از درختان قرار گرفته و بهترین جاذبه گردشگری ماسال به شمار میرود.

ماسال و شاندرمن به نام های شاندرمن، رودکنار، سربازار، ماسال نیز شناخته می شوند و گویش اهالی این منطقه تالشی می باشد.

کلمه شاندرمن در گویش تالشی، به معنی با من رفتن میباشد. بعضی از افراد عقیده دارند که به علت این که این مکان در گذشته، کاروان سراهایی داشته و محل اسکان و تردد کاروان هایی که به سمت خلخال و تالش شمالی میرفتند بوده است. عده ای نیز بر این باورند که در زمان گذشته این منطقه، مکانی شاه نشین بوده و به همین جهت به آن شاه در من یا همان شاندرمن میگفتند.

آبشارهای بسیار زیبایی مانند آبشار ویوز در مجاورت محدوده ییلاقی النزه در شاندرمن، آبشار خون، آبشار واشیار، آبشار پلکانی شته میل، آبشار جیره وزن، آبشار تولی نسا و آبشار رامینه با ارتفاع ده متر از دیگر جاذبه های کم نظیر این منطقه می باشد.

روستای سیاهمرد

پهناورترین روستای استان گیلان به نام سیاهمرد با جمعیت چهار هزار نفر در گذشته به عنوان مکان اصلی سکونت اهالی شاندرمن به شمار میرفته و جهانگرد ایتالیایی، رابینو نیز در سال 1906 میلادی، از این منطقه توریستی بازدید کرده و در آن زمان، ایل شاندرمن شامل 12 طایفه و گروه بودند.

جمعه بازار شاندرمن

بازارهای محلی گیلان مانند جمعه بازار شاندرمن از جمله فرهنگ غنی مردمان این خطه است که گردشگران بی شماری را به سوی خود جذب می کند. قدم زدن در بازارهایی با بافت سنتی جاذبه های دیداری بسیاری دارد و همچنین گردشگران قادر به فراهم آوردن مایحتاج روزانه خود می باشند. این بازارها اعم از سرپوشیده یا روباز، مرکزی برای خرید و فروش کالاهای متنوعی محسوب می شوند. بازارهای همیشگی شهرهای استان گیلان متناسب با سلیقه و علاقه مندی های مشتریان آراسته شده اند. نکته جالب که در این بازارها به چشم می خورد این است که تعداد زیادی از فروشندگان در این بازارهای محلی را زنان تشکیل می دهند و در میان محصولات عرضه شده در بازارها می توان به سبزی های تازه و  تخم مرغ های محلی تازه و حتی صنایع دستی ماسال اشاره کرد. از صنایع دستی زنان شاندرمن میتوان به گیروه (جوراب پشمی)، چنگیله (دستکش پشمی)، انواع زین و یراق اسب دست‌بافت و شاله شکه و شاله شوار (کت‌وشلوار پشمی) اشاره کرد. بازار مال‌فروشان شاندرمن نیز در صبح روز پنج‌شنبه برپا است و دیدن آن خالی از لطف نیست.

غار آویشو

برای رفتن به غار آویشو واقع در شاندرمن باید از رشت به سمت ماسال و پس از آن به سمت شاندرمن بروید و از روستاهای سیاهمرد، چالسرا و سپس از مجاورت آرامگاه درویش شاه امیر شاندرمن عبور کنید. امکان رفتن از این مسیر با ماشین سواری نیز هست که تقریبا 35 کیلومتر با شاندرمن اختلاف فاصله دارد.

در شهرستان زیبای ماسال حدود هفده غار شناسایی شده است که بزرگترین و مهمترین آن غار آویشو است. این غار در حدود بیست و دو کیلومتری شهر ماسال واقع شده است. غار آویشو با دهانه ای به ارتفاع پانزده متر با دهلیزهایی به ارتفاع پنجاه سانتیمتر تا سی متر تشکیل شده است. در داخل این غار رودخانه ای جریان دارد و چند آبشار دیدنی نیز در مسیر این غار قرار گرفته است که ارتفاع آنها از هشت تا دوازده متر متغیر است و اکثر این آبشارها دارای شیبی معکوس می باشند. در داخل غار قندیل های آهکی تشکیل شده که بلندی برخی از این قندیل ها بیش از یک متر است و طول این غار تا هزار و هفتصد متر قابل دسترس برای غارنوردان بوده است و هنوز قابل استفاده عموم گردشگران نیست. دهانه غار 19 متر و عرض آن 14 متر میباشد. غارهای دیگری مثل غار چسلی، غار باستانی خندیله پشت، غار کلچال نیز از دیگر غارهای زیبا و جالب  شهر ماسال و شاندرمن هستند.

رودخانه های شاندرمن

رودخانه مرغک که به نام رودخانه شاندرمن معروف است، رودخانه ای نسبتا بزرگ است که از ارتفاعات و قله های شهرستان تالش سرچشمه می گیرد و پس از گذر از داخل بازار شاندرمن به مرداب انزلی و دریای خزر می پیوندد.

رودخانه خالکایی نیز از قله 3150 متری شاه معلم سرچشمه گرفته و پس از 40 کیلومتر از داخل ماسال عبور میکند و مناظری جذاب ایجاد میکند. داخل این رودخانه میتوان رفتینگ نیز انجام داد.

خشکه دریا

خشکه دریا دره ای است که در طول آن حدود 1/5 کیلومتر و عرض آن نیز به همین اندازه است و نزدیک تیغه کوهی است که شهرهای شاندرمن و خلخال را از هم جدا میکند. در این منطقه به وسیله لویی رابینو (نایب کنسول انگلیس در رشت و مدیر نمایندگی بانک شاهی در رشت، در سال های 1906–1912) در این منطقه آثاری از قنات‎ را دیده است. ارتفاع خشکه دریا از سطح آب های آزاد تقریبا 1500 متر میباشد و برای رفتن به آن باید مسیر شاندرمن، دران، طالب دره، حاجی بیجار، لَچور، و کوهسار را پیمود. همچنین میتوان هنگامی که به لچور رسیدید از مسیر میمونَه، کوهَن، وییَرگا و سیف آستونَه، نایَه‌شر و أمروئَه‎خوار حرکت خود را ادامه دهید که این مسیر طولانی تر است. به صورت پیاده در فاصله حدود یک روزه و مسافت تقریبی 8 فرسخ از شاندرمن قرار دارد.

ییلاق النزه

ییلاق دشت النزه‌ مهم‌ترین قسمت منطقه شاندرمن میباشد. این دشت سرسبز و وسیع را از همه طرف کوه‌های سرسبز احاطه کرده و مقابل آن بقعه امامزاده ابراهیم واقع شده و میتوان با 5 دقیقه پیاده روی به آنجا رسید. در مجاورت بقعه، درخت کهنسال افرا قرار دارد که عمری بیش از 200 سال دارد. این درخت، در میان اهالی مقدس است و با پارچه سبز رنگ و نخ‌های رنگی و سفالب آویزان شده نذر خود را ادا میکنند. ساختمان آرامگاه و ضریحش از چوب ساخته شده و بسیار قدیمی و کوچک و ساده میباشند که با پارچه‌های سبز و چندین چراغ مزین شده است. چشمه زیبا و بزرگی روبروی آرامگاه دیده می‌شود و درختان گلابی وحشی، ولیک سرخ و سیاه، آلوچه وحشی و گردو جاذبه های طبیعی توریستی این منطقه را دوچندان ساخته است. با پیاده روی طولانی میتوان از دشت النزه به آبشار واشیار رسید.

پل های شاندرمن

از پل هایی که روی رودخانه شاندرمن قرار دارند میتوان پل کوهسار که در قلب جنگل ساخته شده و تردد ییلاقات جنوبی را آسان میسازد، پل لَچور که روی رود مرغک در دهانه شاخه شمالی آن واقع شده و قدیمی ترین پل شاندرمن است، پل اصلی شاندرمن که بازار و شهر را به هم وصل میکند.

از دیگر نقاط دیدنی و گردشگری شاندرمن میتوان از غار آویشو، آبشار وزن، غارباستانی دیولونه، روستای تاریخی بی تم به همراه دارالحکومه تاریخی آن، روستای گردشگری طالب دره و حاجی بیجار، مناطق زیبای ییلاقی از جمله اولم، شاله را، اورما روخون، سیفی، هفته خونی، دشته دمن، دیوَه لونه، ابواَچال، نوزدانسَر، هژدانسر، اوره بند و تنگه بند، وییَرگاه، چشمه های ایسپیه آو دَشته، وناو، گرماوَه چمه، خجَه چمه، سره سی و زرده خونی و آبشار دیوَه وندَه و بقاع متبرکه آقاسید رضا(ع)، آقاسید ابراهیم(ع) قران، امام زاده شفیع (ع) که از نوادگان امام موسی کاظم است و دارای تاریخی مکتوب و مستند میباشد و با رودخانه مرغک حدود 7 کیلومتر فاصله دارد و روستای امام زاده شفیع (ع) نام برد.

بهترین زمان برای سفر به شاندرمن

از ماه اردیبهشت تا مهر بهترین زمان برای رفتن به شاندرمن و دیدن جاذبه های توریستی آن است. به علت کوهستانی بودن منطقه، از سفر در زمستان خودداری کنید.

مسیر دسترسی به شاندرمن

شاندرمن در فاصله کمتر از 60 کیلومتری رشت واقع شده و برای رفتن به این منطقه توریستی باید از مسیر رشت، از شهرهای تولم‌شهر (بازارجمعه)، صومعه‌سرا، طاهرگوراب و ماسال عبور کرده و یا از مسیر پیربازار به طرف ضیابر رفته تا در نهایت به شاندرمن برسید. در این مسیر روستاهای زیبا و شالیزارها و باغ های فراوانی در مجاورت رودخانه‌های خروشان دیده میشوند.

اقامت در شاندرمن

اگر با شرح جاذبه های توریستی بی شمار این منطقه قصد سفر به شاندرمن را دارید میتوانید به سایت ویلاجار مراجعه کرده و با اجاره ویلا در شاندرمن از جهت اقامت بدون دغدغه، کوله بار سفر را ببندید. همچنین میتوانید ویلاهای اجاره ای ماسال را بررسی کرده و در صورت تمایل به رزرو آنها اقدام کنید. در منطقه شاندرمن، رستوران های مدرن و سنتی، کافی شاپ های متعدد و فضاسازی های زیبا همچون آبنما و فواره ها و فضاهای سرسبز و ویلاهای لوکس را میبینید که به جذب توریست به شاندرمن کمک شایانی کرده اند. با این وجود در بعضی مناطق شاندرمن همچنان بافت سنتی اقامتگاه ها و کوچه های روستاها حفظ شده که از این جهت به سلیقه تمام افراد پاسخگو میباشد.

دیدگاه کاربران


هنگامه ارتشی
هنگامه ارتشی
دوشنبه 04 مرداد 1400
مرداد ماه بی نظیر است اینجا و منطقه ای بسیار سرسبز و خوش آب و هوا.
vila_masal1
vila_masal1
سه شنبه 18 خرداد 1400
شاندرمن و ماسال خیلی زیباست😍😍😍😍 بارها و بارها بری ییلاقات ماسال باز هم تازگی داره👏 ویلا برای اجاره موجود است.
abolllllllllfazl
abolllllllllfazl
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400
شهر شاندرمن ییلاقات زیبایی مانند سالارو، سیفی، دولی گیریه، النزه، سیفنه پشت، کرددان و گرده سوعه و... دارد که یکی از دیگری زیبا تر و با صفاتر است فقط باید رفت و دید.
maryamr1980
maryamr1980
شنبه 14 فروردین 1400
ییلاق خشکه دریا من رفتم خیلی خوبه. برای مسافرت به خشکه­ دریا باید از شاندرمن دران و طالب دره عبور کنید و بعدش هم از حاجی بیجار و لچور.
ehsan
ehsan
شنبه 16 اسفند 1399
ماسال بسیار زیباست. در اینجا به هر جاده و روستایی که می ‌رسیم، احساس می‌ کنیم که دیگه بهتر از اون رو نمیتونیم پیدا کنیم اما خیلی طول نمی‌کشه که طبیعت ماسال با زیبایی های بی اندازه اش غافلگیرمون می‌کنه😍
omon
omon
پنج شنبه 14 اسفند 1399
اگر در گیلان به دنبال طبیعت بکر و دست نخورده هستید شاندرمن ماسال رو پیشنهاد میکنم😍💚 آخر شهریور خیلی خوبه.
ooost
ooost
چهارشنبه 15 بهمن 1399
از روستای طالب دره شاندرمن دیدن کنید یه روستای کوچک اما بسیار زیباست کوه و رود و جنگل منظره روستا رو بی نهایت زیبا کرده. آلاچیق های چوبی هم داره خیلی روستای باصفایی هستش.
رستم زاده
رستم زاده
دوشنبه 13 بهمن 1399
عالی بود
توجه داشته باشید که بازار محلی فقط پنج شنبه ها ست
masal
masal
شنبه 13 دی 1399
طبیعت برفی ییلاق سیفه‌ بنه ‌پشت در شاندرمن واقعا دیدن داره. حتما برید نمایی از کوهستان و هوای مه آلود و جاده های پر پیچ و خم که از دل کوه رد میشه به شدت دلرباست.
sainamts
sainamts
چهارشنبه 21 آبان 1399
رودخانه مرغک خیلی خوبه
در روستای چاله سرا شاندرمن قرار داره. همین رودخانه بنا به گفته پدران ما، در گذشته منبع اصلی تامین آب آنها بوده.
gisooo190
gisooo190
شنبه 03 آبان 1399
من حدود یازده سال قبل رفتم غار آویشو شاندرمن که هنوز ناشناخته بود و مسیرش هم بسیار سنگلاخ و پر از اسبهای وحشی بود، خیلی بکر و دست نخورده و همه چی وحشی و زیبا بود 😍 چقدر دلم خواست الان اونجا بودم چه مکان رویایی چه حس قشنگی چقدر دوسش دارم. بگو بهشت روی زمین نه گیلان 🌹😍😍🌹
arsamatin4876
arsamatin4876
دوشنبه 07 مهر 1399
جاده طالب دره امام زاده شفیع در شاندرمن قرار داره و طبیعتش نسبت به مناطق دیگر ماسال یکم ضعیف شده ولی ویو خوبی به اطراف داره.
nazarian
nazarian
چهارشنبه 15 مرداد 1399
در بخش جلگه ای شاندرمن که وسیع هم هست برنج مهم ترین محصول است که توسط مردم کشت می شود و خود این مزارع پهناور برنج از دیدنیهای شاندرمن می باشد.👌👌
erfan_motalebi
erfan_motalebi
پنج شنبه 26 تیر 1399
روستای حاجی بیجار از روستاهای قشنگ شاندرمن زیباست. خیلی خوبه شاندرمن پر از جاهای قشنگه.
مینا
مینا
جمعه 20 تیر 1399
خیلی عالیه من خودم اهل استان گیلانم اما نمیدونستم این همه گردشگری های زیبا اینجا وجود داره خدایی خیلی عالی بود سپاس از زحمات شما گیلان بهشته بهشت گمشده
shanderman20
shanderman20
دوشنبه 09 تیر 1399
ماسال همه جاش خوش آب و هوا و بکره...البته اگر ویلا سازی ها اجازه بده..شاندرمن فوق العاده است انگار سوییس.
یکتا87666
یکتا87666
یکشنبه 01 تیر 1399
شاندرمن خیلی زیبا، خوش آب و هوا و سرسبز است... روستای حاجی بیجار و روستای آقا سید رضا از روستاهای دیدنی این منطقه زیبا هستند... غار آویشو هم یکی از جاذبه های شاندرمن جان است..👌💚👌💚👌💚👌💚👌💚
mona00999
mona00999
یکشنبه 25 خرداد 1399
من غار آویشو شاندرمن رفتم خیلی جالب بود، چند تا امامزاده و آبشار هم اینجا هست واقعا دیدنی هستند..
yousefbashardoost
yousefbashardoost
چهارشنبه 21 خرداد 1399
هواش عالی و زیبایی وصف ناپذیری داره ولی این طبیعت بعد از چند سال با طبیعت خواری غیر بومی ها چیزی ازش باقی نمیمونه.