اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - چالوس  
دوشنبه 22 خرداد 1396

کوشکسرا روستایی است از توابع شهر چالوس که در غرب مازندران و بخش جلگه ای رشته کوه البرز واقع شده است. در شمال روستا کمربندی نوشهر و چالوس قرار دارد که به راحتی میتوان به روستا دسترسی داشت. در جنوب کشک سرا جنگل های سرسبز این منطقه چشم نوازی میکند. روستای کوشکسرا از شرق به روستاهای نیرنگ و تازآباد و از غرب به شهرستان چالوس وصل می شود.

روستای کوشکسرا که از بزرگترین روستاهای استان مازندران است، بیش از 500 سال قدمت دارد اما برخی از اهالی روستا معتقدند وجود مقبره امام زادگان حمزه رضا و خاتون رضا در این روستا، قدمت آن را به بیش از 1000 سال میرساند. مقبره این امامزادگان از معماری قدیمی و بسیار زیبایی برخوردار است. در قدیم به این روستا، کران می گفتند ولی بعد از گذشت مدتی به کوشکسرا (کشک سرا ) تبدیل شد.

روستای کشک سرا از سطح دریا 7 متر ارتفاع دارد و ویژگی ها و عوامل طبیعی آن تاثیر بسزایی در تعیین نام و رشد جمعیت آن داشته است.

اطراف روستا جنگل های سرسبز از جمله جنگل زیبای خانیکان و زمین های مرتفع زیادی قرار دارد به همین خاطر مردم روستا اغلب به کشاورزی مشغولند. از دیگر فعالیت های مردم روستای کشک سرا برای امرار معاش دامداری، مشاغل صنعتی و اداری میباشد که هنوز دامداری در این روستا به صورت سنتی انجام می شود.

یکی دیگر از دیدنی های روستای کوشکسرا موزه مردم شناسی آن است که در آن مجموعه خاص و منحصر به فردی از اشیا و آثار مازندران و دیگر اقوام ایران جمع آوری شده است.

خانم تبریزی یکی از مجسمه سازها و کار آفرینان کشور است که با هزینه ی خود این موزه را در سال 1383 برای کمک به تحصیل دانشجویان کوشکسرا تاسیس می کند.

در این موزه لباسهای محلی اقوام مختلف و وسایل و ابزارهای محلی استان مازندارن نگهداری می شود. همچنین سنگ های قدیمی و تاریخی روستا از زمان قاجار تا امروز و بسیاری از آثار و اشیا قدیمی و ارزشمند مردم مازندران و دیگر اقوام ایران نمایش داده می شود. شما می توانید هنگام بازدید از موزه لباس های محلی را بپوشید و از آنها عکس بگیرید و برای خودتان یک یادگاری زیبا بسازید.

از دیگر جاذبه های طبیعی و گردشگری این روستا، رودخانه زیبا و دیدنی کرکرود می باشد که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان مازندران به شمار می رود که هر ساله نظر گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می کند و دوستداران طبیعت را راهی روستای کوشکسرا می کند. رودخانه کرکرود جهت تامین آب زمین های زراعتی این روستا می باشد.

اگر در اواخر شهریور و آغاز فصل پاییز به این روستا سفر کنید به دلیل بارندگی های مکرر در فصل پاییز و نیز مرطوب شدن زمین، قارچ های خوراکی به نام زرد کیجا در جنگل های این روستا دیده می شود. کیجا در زبان مازندرانی به معنی دختر است.

قارچ زرد کیجا از مرغوب ترین قارچ های خوراکی وحشی است که هرگز به حشره ای آلوده نمی شود. این قارچ پس از نخستین باران های پاییزی در لا به لای علف ها درنقاط خاصی مانند زیر درخت های ممرز و بلوط و زمین های شیب دار مرطوب در یک دوره یک ماهه رشد میکنند.

فصل پاییز و فراوانی رنگ های طبیعت زیبایی کوشکسرا را چندین برابر میکند و هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این طبیعت زیبا و چشم نواز به استان مازندران  سفر میکنند و بعد از رسیدن به روستای کوشکسرا در کنار رودخانه کرکرود اتراق مینمایند و از زیبایی هایی که میتوانند به راحتی لمس کنند، لذت می برند.

دیدگاه کاربران


سعید
سعید
شنبه 06 آذر 1400
تنگه کوشکسرا که بهش تنگه دارم میگن، از نظر زیبایی به آمازون ایران معروفه، اطراف روستا کوشکسرا رودخانه زیبایی وجود داره که از میان تنگه میگذره
boutique.rodante
boutique.rodante
چهارشنبه 12 خرداد 1400
کوشکسرا خیلی زیباست😍😍 بهترین جایی که تا حالا در شمال دیدم اینجا بود. دلم رفت واسه این همه زیبایی..❤️ رودخانه کرکرود اینجا جاری هستش.
rezatayefeh16
rezatayefeh16
دوشنبه 06 اردیبهشت 1400
ما آخر هفته اینجا رفتیم روستای کوشک سرا . اینجا یک تنگه هست که داخلش رو آب فرا گرفته و تقریبا 20 دقیقه پیاده روی داره.
mis
mis
چهارشنبه 13 اسفند 1399
کوشکسرا فوق العاده زیباست 😍 در بین گردشگرها خیلی محبوب و شناخته شده و معمولا تعطیلات افراد زیادی به اینجا میان. شاید هوس آبتنی کردید. لباس اضافه همراه داشته باشید.
artvill
artvill
دوشنبه 13 بهمن 1399
روستای زیبای کوشکرا در نوشهر قرار داره یه رودخانه هم در این روستا جاری است برای آب تنی خیلی خوبه اما دیگه اطرافش خراب شده بود من تازگی رفتم.
javad1208
javad1208
شنبه 06 دی 1399
اگر رفتید شب همینجا کنار رودخانه بمونید بی نظیر و خوش آب و هواست. به نیرنگ هم سر بزنید.
mahdi__yahyaei
mahdi__yahyaei
دوشنبه 19 خرداد 1399
نزدیک چالوس هستش. من هر از گاهی به این منطقه میام آب و هوای مناسبی دارد و شنیدم که قدمتش هم خیلی زیاد هست.