اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - سواد کوه  
شنبه 06 خرداد 1396

ارفع ده یکی از روستاهای ییلاقی شمال کشور است که به سبب شرایط خاص دسترسی به آن، هنوز نقطه ای بکر و دست نخورده باقی مانده است. جنگل ارفع ده از جاذبه های گردشگری طبیعی و شناخته شده استان مازندران و شهرستان سوادکوه می باشد که در دامنه ارفع کوه قرار دارد. مسیر پیمایش به سوی قله ارفع کوه نیز به خاطر زیبایی و تنوعش، از مسیرهای مورد علاقه کوهنوردان و گردشگران است. 

وجود درخت ها و درختچه های بی نظیری مانند سف، تل، تلکا، زرشک، آلاش و لازه به همراه گیاهان ریشه‌دار وحشی مانند ازگل، ولیک، زال زالک، سولس و ته دونه، جذابیت‌ جنگلی این منطقه را دو چندان نموده است. جنگل‌های بکر در مناطقی که توسط بومیان و اهالی، پرتاس خوانده می‌شوند، مسیرهای دشواری دارد و به لحاظ قرار گرفتن در ارتفاعات بالا، همواره توسط مه پوشیده شده اند و مناظر بسیار زیبایی را به وجود آورده اند. در میان این نوع از جنگل‌ها نیز دره‌های زیبا، به همراه نهرها، آبشارها و چشمه‌های متعدد خودنمایی می‌کند. 

 

برای رسیدن به مناطق جنگلی ابتدا باید از مراتع و چمنزارهای روستا عبور کرد تا به جنگل ارفع ده رسید. هرچه به سمت عمق جنگل پیش می روید، مناظر بکرتر و زیباتر می شوند. از دیگر جاذبه های طبیعت گردی و دیدنی های این منطقه می توان به چشمه پراو اشاره کرد. چشمه ای پر آب که از قلب زمین می جوشد و صدای آرامش بخش آن سکوت جنگل را می شکند.

اگر در فصل مناسب به منطقه ارفع‌ ده بروید، به طبیعتی زیباتر و چشم نوازتر بر میخورید. با اینکه جنگل ارفه ده از مناطق جنگلی شمال کشور است، هوای آن سرد و معتدل است و شرجی نمی‌شود. این منطقه در زمستان بارش برف سخت و سنگین ندارد، ولی با این حال بهترین زمان سفر به این منطقه بکر، بهار و پاییز است، چرا که بخشی از مسیر جنگلی است و در سبزی بهار و هزار رنگ پاییز، زیبایی بی‌نظیری را برای دوستداران طبیعت به ارمغان می آورد.

مسیر دسترسی به ارفع ده

اگر از تهران حرکت کنید، بعد از عبور از فیروزکوه و روستای معروف ورسک به منطقه‌ای به نام چاپارخانه یا دم زنون می‌رسید. در سمت چپ جاده، هلال احمر سرخ آباد که کمی از کنار جاده عقب‌تر است، قابل مشاهده است. از هلال احمر بیست متر بالاتر دو جاده خاکی وجود دارد که جاده سمت راست، جاده خاکی مناسبی می باشد و انواع سواری و مینی بوس می‌توانند در آن تردد کنند. این جاده شما را به روستای ارفع ده می‌رساند.

 

اقامت در جنگل ارفع ده

اگر قصد شب ماندن در این منطقه را دارید می توانید نسبت به اجاره ویلا در سواد کوه اقدام نمائید. تعدادی خانه روستایی را هم خواهید دید که در جلوی آنها تابلوی اجاره ویلا نصب شده است.

دیدگاه کاربران


مینا
مینا
دوشنبه 08 آذر 1400
جنگل بکر ارفع ده چشم انداز های زیبایی داره، تو هر فصلیم قشنگه ولی من خودم پاییز این جنگل و بیشتر دوس دارم
marryam
marryam
یکشنبه 03 مرداد 1400
جنگلی بسیار رویایی و زیبا است پر از حس خوب و خیلی هم تمیز و دست نخورده است.
f.shahidi1
f.shahidi1
دوشنبه 17 خرداد 1400
واقعا با این همه زیبایی که در پاییز جنگل ارفع ده میبینید دیگه نیازی به هیچ طبیعت دیگه ندارید! شب هم میتونید با رعایت نکات طبیعتگردی راحت بمانید.
mohsen.h.1336
mohsen.h.1336
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400
مناظر ارفع ده بی نظیر هستند حتی دیدن عکس هاش هم به انسان شادی و نشاط میده چه رسد به زمانیکه حضور فیزیکی در این منطقه داشته باشید.
zeynab.h.a
zeynab.h.a
شنبه 14 فروردین 1400
ارفع ده رو در فصل پاییز باید برید! فوق العاده میشه😍 ارفع ده به روستایی ییلاقی گفته میشود که جنگل بی نظیری داره.
amir
amir
چهارشنبه 13 اسفند 1399
من بعد از مدتهای زیاد به طرف کوهستان و قله ارفع کوه رفتم و با کوهنوردان زیادی آشنا شدم و در مورد این منطقه اطلاعات مفیدی کسب کردم.
shabnam_
shabnam_
سه شنبه 14 بهمن 1399
اینجا میشه کمپ برپا کرد و شب ماند. واقعا تنفس در هوایی فوق العاده و طبیعت بکر و دست نخورده ارفع ده در فصل زیبای پاییز جانی دوباره به انسان میده.😍
09354162122
09354162122
چهارشنبه 28 آبان 1399
سلام
کلمه ارفه را از کدام مرجع تاریخی آوردی؟
یا تناسب ارفه با وضعیت جغرافیایی و سبقه این روستا چه میباشد؟
در صورتی که ارفع یا ارفعده یا ارفع کوه در تاریخ درج شده و تناسب با ارتفاع روستا و کوه دارد. ممکنه علت ذکر کلمه ارفه را یه جورایی بفرمایید.
مدیر سایت ویلاجار
سلام
کلمه ارفه یا ارفِ در گویش محلی گفته میشود و ع انتهای کلمه با غلظتی که مورد انتظار شماست معمولا توسط افراد بومی استفاده نمی شود.
liliya_samani
liliya_samani
پنج شنبه 22 آبان 1399
جنگل بکر و مه گرفته ارفع ده با روستای زیباش بسیار رویایی است. بهترین مکانی است که میشه عکس های زیبایی گرفت.😍😍
ramin13711405
ramin13711405
دوشنبه 05 آبان 1399
ارفع ده روستایی کوچک از توابع سواد کوه است و در جنگی به همین نام واقع شده، کوهی به نام ارفع نیز در این منطقه قرار گرفته و طبیعت در مسیر صعود به قله کوه بسیار زیباست و پاییزش هزاران رنگ رو به انسان هدیه میکنه💓💓😘😘
mhs.9085
mhs.9085
سه شنبه 08 مهر 1399
فوق العاده زیبا و چشم نواز 😍. دیدن این جنگل مرموز روح رو تازه میکنه. بهشت زمینی.. اینجا رو در پاییز باید بری! فوق العاده است 😍
همدانی1360
همدانی1360
چهارشنبه 15 مرداد 1399
با توجه به مسافت اگر خودتان به این جنگل رفتید سعی کنید حتما صبح خیلی زود بروید تا با توجه به تاریک شدن زود هوا در پاییز به تاریکی نخورید.
ترنم 1380
ترنم 1380
شنبه 28 تیر 1399
درختان درهم تنیده اینجا خیلی حس خوبی به آدم میده. امیدوارم کسانی که به این منطقه می رن، با ریختن زباله، اینجا رو هم خراب .
sanazfz
sanazfz
سه شنبه 10 تیر 1399
منظره جنگل که عالیه مخصوصا توی پاییز. اما بعضی جاهاش خیلی دلهره آور😳 😳 مثل فیلم های ترسناک می میمونه. 😳
mhs.9085
mhs.9085
یکشنبه 01 تیر 1399
جنگل ارفع ده سواد کوه فوق العاده زیبا و چشم نواز است و دیدن این مناظر روح رو تازه میکنه.. سرزمین درختان درهم تنیده و زیبا..
zahra__dehnamaki
zahra__dehnamaki
دوشنبه 26 خرداد 1399
ارفع ده سرزمین درختان در هم تنیده است.. جنگل ارفع واقعا بی نظیره و یکی از اون جنگل بکراس 😍 این جنگل بین تهران و مازندران واقع شده و بهتره با تورهای گردشگری به این جنگل زیبا برید. واقعا میتونم بگم جزو دست نخورده ترین جنگل های ایرانه..
مهدی
مهدی
سه شنبه 20 خرداد 1399
ما تابستان در حسینیه این روستا اقامت داشتیم و زمان بازی ایران مراکش بود و هوای بسیار عالی عالی و در ساعت 6 الی 7 صبح و 5 الی 6 بعد از ظهر ابرهای روی دستهایتان قرار دارد
kosar.behbahani
kosar.behbahani
سه شنبه 20 خرداد 1399
فوق العاده بود ما پاییز رفتیم....سرسبزی جنگل خیلی زیباست اما خزان درختان زیباتر.