اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - چالوس  
چهارشنبه 03 خرداد 1396

جنگل سرپوش تنگه از جمله مناطقی است که به احتمال زیاد از کنار آن گذشته اید اما از آن بازدید نکرده اید. این منطقه بین چالوس و مرزن آباد واقع شده و برای یک جنگل پیمایی در مسیر مسطح بسیار مناسب است. 

دلیل نام گذاری این منطقه وجود تنگه ای در انتهای مسیر است که درختان بلند روی آن را پوشانده اند. به همین دلیل آن را سرپوش تنگه می نامند. 

جنگل سرپوش تنگه، شامل دو تنگه است، با عبور از یک آبشار کوچک، تنگه اول را پشت سر گذاشته و در ادامه وارد تنگه دوم خواهید شد که در انتهای آن آبشار قرار دارد که فرود و صعود بدون تجهیزات از آن، خطر آفرین است و پس از آن نیز وارد مسیر جنگلی زیبایی خواهد شد. در طول مسیر می توانید از تماشای آویزهای جنگلی این منطقه لذت ببرید. 

در بین راه، صدای پرنده‌هایی نظیر شاه بوف، سهره و دارکوب به‌ راحتی شنیده می‌ شود. صدای شاخ و برگ‌ها نیز در اثر قدم‌ های خودتان می تواند بسیار روح نواز باشد. 

بعد از یک ساعت جنگل پیمایی سبک، به آخر مسیر پاکوب که رسیدید، به کوهی عظیم برخورد خواهید کرد، اما برای ادامه مسیر باید از طریق رودخانه و خلاف مسیر آب به سمت راست حرکت کنید. این منطقه را سرپوش تنگه می نامند. 

کمی که در آب راه بروید به آبشاری دو متری می‌ رسید اما این آخر مسیر نیست، باید از آبشار بالا رفته و خلاف مسیر آب راه را ادامه دهید. هنگامی‌ که از آبشار بالا می‌روید و آب تمام بدنتان را خیس می‌کند، تابستان و آفتابش از یادتان خواهد رفت.

در ادامه مسیر نیز دوباره به آبشاری یک متری بر میخورید که می‌ توانید از کناره‌هایش بالا بروید و مسیر را  ادامه دهید و پس از طی کردن مسیری از بین بوته‌ها و درختان به آبشاری بزرگ با ارتفاع حدود 10-15 متر برسید اینجا آخر راه و محل قرارگیری بزرگترین آبشار سرپوش تنگه است. 

خوب که به اطرافتان دقت کنید، در کناره‌های حوضچه‌ درست‌ شده‌ زیر آبشار، خرچنگ و قورباغه‌های زیبا که آرام‌ گرفته‌اند قابل مشاهده هستند. بعد از کمی آب‌ بازی و لذت از تنگه‌ی سرپوش، بازگشت از مسیر و پایین آمدن از آبشارهای کوچک همچنان می تواند برایتان مهیج باشد.

مراقب باشید که همیشه با افرادی که به منطقه آشنا هستند به تجربه این سفر بپردازید زیرا ممکن است از مسیر خارج شده و در جنگل انبوه چالوس گم شوید.

زمان مناسب برای برای دیدن سرپوش تنگه، فصل بهار از ابتدای اردیبهشت تا پایان تابستان است. در نظر داشته باشید اگر می‌خواهید رودخانه‌ نوردی کنید روزهای گرم سال را انتخاب نمایید.

مسیر دسترسی به جنگل سرپوش تنگه

مسیر دسترسی به این منطقه از طریق جاده قدیم مرزن آباد - چالوس، قبل از پلیس راه چالوس، اولین فرعی روستای محمد آباد قابل دسترسی است. شایان ذکر است قسمتی از مسیر از میان باغ های شخصی عبور میکند که برای گذر از آن نیازمند هماهنگی با نگهبان باغ است.

دیدگاه کاربران


shahrbanoo_mousavi
shahrbanoo_mousavi
سه شنبه 07 اردیبهشت 1400 ساعت 16:51

در انتهای جاده چالوس میتونید به گردش در این جنگل برید خیلی زیباست👏👏👏


daavoodii
daavoodii
شنبه 14 فروردین 1400 ساعت 12:43

جنگل سرپوش تنگه یه آبشار زیبا و بلند هم داره به خاطر دیواره هایی که بخشی از جنگل را احاطه کرده بهش سرپوش تنگه گفته میشه.


sahar
sahar
چهارشنبه 13 اسفند 1399 ساعت 14:05

جنگل سرپوش تنگه فوق العاده است و آبشاری هم در این جنگل قرار داره. بیشتر درختان این منطقه جنگلی انجیری هستند و جالبه که تنه هاشون به هم جوش خورده.سه شنبه 28 بهمن 1399 ساعت 21:13

عالیه ولی هنوز از نزدیک ندیدم.


manas
manas
سه شنبه 14 بهمن 1399 ساعت 13:13

تو طبیعت این جنگل دوچرخه سواری کن💪 مسیرش مسطح و بسیار مناسب هست و برای یک جنگل‌ پیمایی خیلی خوبه.


hisa
hisa
سه شنبه 09 دی 1399 ساعت 15:02

بعد از اینکه از مرزن آباد رد شدید و قبل از اینکه به پلیس راه چالوس برسید به اولین فرعی که میرسید روستای محمد آباد هستش. بخشی از مسیر هم از داخل باغ شخصی میگذره که باید با نگهبانی هماهنگ کنید.


مریم حدادی
مریم حدادی
دوشنبه 14 مهر 1399 ساعت 11:06

بسیار روستای زیبا


lomkiioo_yip
lomkiioo_yip
سه شنبه 20 خرداد 1399 ساعت 14:40

پیاده روی در مسیرهای بکر جنگلی و دیدن آبشار زیبا و تنگه ای با صخره های پوشیده از آویزهای جنگلی در جنگل سرپوش تنگه مرزن آباد بی نظیر و خاطره ساز است.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار