اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ رمز جدید بگیرید.

عضو نیستید؟ ثبت نام کنید.

register image

ثبت نام بخش کاربری سایت ویلاجار

مازندران - رامسر   ( رامسر ـ خیابان شهید مطهری ـ جنب هتل آزادی رامسر )
سه شنبه 04 خرداد 1395

کاخ مرمر که با نامهای کاخ سلطنتی رامسر، باغ رامسر، موزه کاخ رامسر، کاخ موزه مرمر و تماشاگه خزر شناخته می شود یکی از با ارزش ترین بناهای عصر پهلوی در استان مازندران می باشد. این بنا به دستور پهلوی اول در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی ساخته شد و تا پیروزی انقلاب اسلامی جهت اقامت خانواده سلطنتی کاربرد داشت.

این کاخ سلطنتی که تنها برای چند روز اقامت در سال، فقط ۴ سال میزبان رضا شاه بود در فهرست آثار ملی ایران در تاریخ ۱۳۷۸/۰۲/۱۹ به شماره ۲۳۲۳ ثبت شده است.

معماری ساختمان کاخ با متراژ حدود 600 متر توسط مهندس هوانس اونیک قریبیان (غریبیان) و تحت نظارت معماران ایرانی و آلمانی آن دوران به انجام رسیده است.

ساختمان کاخ در باغی به مساحت شش هکتار واقع شده است. اولین درخت های مرکبات اصلاح شده و گیاهان زینتی کمیاب در محوطه این باغ کاشته شده و جزو یکی از زیباترین باغهای ایران به شمار می رود.

درخت کاجی در باغ کاخ به ارتفاع بیست و سه متر دیده می شود که عمر آن به بیش از صد سال میرسد. این درخت کاج به نام ۴ شاخ شناخته شده است. قطر تنه این درخت بیش از یک و نیم متر می باشد.

حوضی آبی رنگ و دایره شکلی در جلوی بنای کاخ رامسر احداث شده که تعدادی ماهی خاویاری جهت تزیین در آن نگهداری میشوند.

پس از طی 11 پله بالاتر از حوض به ورودی اصلی کاخ از شمال می رسید. پله های ورودی شمالی که جهت ورود به کاخ تعبیه شده اند، عرض آنها از پایین به بالا کم میشود و جلوه خاصی به کاخ رامسر داده است. 

ساختمان کاخ مرمر به شکل مستطیل و در سمت شرقی، غربی یک هال و تالار مرکزی و ۲ اطاق بزرگ در طرفین و حمام و سرویس واقع شده است. کف اتاق ها از جنس تخته و پارکت و در و پنجره ها از جنس چوب میباشد. 

نمای ساختمان کاخ مرمر با سنگ مرمر سفید رگه دار اونیک مشهد کار شده است و در ورودی کاخ از چهار ستون مرمر تمام یکپارچه ده متری استفاده شده و تاج و پای ستونها حجاری شده و بدنه کل ستونها در ارتفاع به شکل ۸ قوس نیم دایره است.

در پشت کاخ سلطنتی رامسر که راه دیگر ورود به کاخ می باشد دو مجسمه ببر از سنگ مرمر پله ها را مزین کرده اند و در طرفین پله های ورودی قرار گرفته اند و اصلا به علت استفاده زیاد از سنگ مرمر در ساخت این کاخ به کاخ مرمر شهره شده است.

در ابتدای کاخ، تالار مرکزی واقع شده است که درب اتاقهای کناری به آن گشوده میشوند. 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این بنا در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفته و تحت عنوان موزه تماشاگه خزر برای همه مردم قابل بازدید می باشد. آثاری که در این موزه به نمایش در آمده مبلمان، شمعدان‌ها و بوفه‌های آنتیک، مجسمه‌های برنزی و مرمرین نفیس و تابلوهایی از هنرمندان نامدار جهان می باشد.

در سقف تراس، هال و اطاقهای اصلی طرفین هال و در فاصله بین دیوارها و سقف گچ بری های زیبایی نظیر حیوانات، گیاهان و چهره انسان (زن) به صورت غیر مشابه دیده می شود. چهره انسان در گچ بری ها، چهره ایرانی نیست و ظاهراً هنرمند گچکار ایرانی نبوده و حجاری ستون ها و سر ستونهای کاخ رامسر نیز یادآور هنر هنرمندان یونانی است.

هال و اطاقها دارای شومینه است که آتشخانه آن از چدن و آتش بران و اطراف آن از برنج است و اطراف شومینه، گچ بریهایی از گل و گیاه دیده می شود.

کاخ مرمر رامسر در داخل شهر رامسر قرار دارد.

دیدگاه کاربران


hoora1345
hoora1345
سه شنبه 29 مهر 1399 ساعت 11:11

هوای پاک و تمیز مازندران فقط رامسر. کاخ مرمر ساختش محشره 👌👌خیلی خوبه هر وقت میرم بغض میکنم چون همه وسایلش رو دزدیدن و هر سال کمتر میشه.


hamid.aski
hamid.aski
شنبه 01 شهریور 1399 ساعت 17:22

تمام وسایل کاخ مرمر رو انتقال دادن به جای دیگه همین کار در کاخ سلطنتی بابل انجام شد تمام وسایل کاخ رو تو کامیون بار زدن تهران. فکر کنم برای نگهداری در موزه تهران برده شده.


زیبا
زیبا
یکشنبه 12 مرداد 1399 ساعت 17:17

سقفش گچ بری های زیبایی بی نظیری داره که بین کاخ های تهران هم این طوری ندیده بودم.


marzie
marzie
یکشنبه 22 تیر 1399 ساعت 17:20

بهش میگن نفیس ترین اثر به جا مانده از پهلوی.. واقعا کاخ زیبایی هستش.👌👌 حتما برید.


makiei43
makiei43
شنبه 07 تیر 1399 ساعت 16:25

طرح بنا و ستون هاش به معماری یونانی شبیه است و کلا با معماری غربی بسیار مشابهت داره. ورودی جنوبی بنا، دوتا ببر مرمری قرار گرفتند و کرسی بنا هم به اندازه دو متر میشه.


yasdindi
yasdindi
شنبه 31 خرداد 1399 ساعت 13:33

پارسال که ما رفتیم هزینه ورودی کاخ برای هر نفر 20 هزار تومن بود و علاوه بر کاخ مرمر میتوانید از حمام رضاشاه هم بازدید کنید.


ali.akbarijavar
ali.akbarijavar
یکشنبه 25 خرداد 1399 ساعت 14:37

کاخ زیبایی است...واقعا احسنت داره همه جاهای دیدنی و زیبای رامسر رو باید بری ببینی اما ما متاسفانه وقتی راه میافتیم میایم شمال فقط دریا رو میبینیم و تمام.. در صورتی که رامسر پر از جاذبه های دیدنی است.


hoora1345
hoora1345
چهارشنبه 21 خرداد 1399 ساعت 17:05

ساختش محشره جالب اینجاست که معمارهاش ایرانی بودند 👌👌 برخلاف ساختمان های آن دوره که به دست فرنگی ها ساخته میشدند.واقعا جای با صفاییه.


اشتراک در شبکه‌های اجتماعی


پیشنهاد ویلاجار