اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

کردستان - سنندج  
یکشنبه 28 آبان 1402

بازارهای سنتی و تاریخی در هریک از شهرهای ایران بخشی از تاریخ آن شهر است تقریبا طراحی معماری آن ها با یکدیگر متفاوت است. یکی از بازارهای تاریخی ایران در شهر سنندج قرار دارد که شکل و طراحی متمایزی نسبت به سایر بازارها دارد.

بازار به صورت خطی طراحی نشده و بزرگ و مستطیل شکل است. در تمامی حجره ها و دالان و راسته ها، هنوز افرادی را میبینید که از شهرها و روستاهای اطراف سنندج به بازار میآیند.

با قدم زدن در محوطه بازار قدیمی سنندج، علاوه بر خرید لباس های رنگی و محلی کردی، پارچه های زیبا، از تماشای دیوارها و گنبدهای آجری، معماری منحصر به فرد، و مغازه های زیبای آن، لذت میبرید. هنوز برخی از مغازه ها با همان دکور و حال و هوای قدیمی فعال هستند.

نکته جالب دیگر این است میتوانید از مراکز خرید جدیدی که در کنار بازار قدیمی ساخته شده دیدن و خرید کنید.

بازار قدیمی سنندج، یکی از بازارهای سرپوشیده در ایران است که آجرهای قدیمی به کار رفته در سازه آن، بیانگر قدمت طولانی آن است و احتمال داده میشود این بازار در زمان صفویه و حکومت سلیمان خان اردلان در سال 1406 بنا شده است.

اردلان یکی از طایفه های کرد هستند که سالها در این شهر حکومت کردند. در آن زمان سنندج، سنه دژ نام داشت.

بسیاری از آثار تاریخی سنندج مربوط به همان زمان حکومت اردلان است.

مصالح به کار رفته در ساخت بازار از خشت و آجر و سنگ است.

بازار در قدیم شامل 4 دروازه بود که امروزه فقط 3 دروازه از آن فعال است، بازار شکل مستطیلی دارد که سقف آن به صورت طاقی است. روی سقف بازار تعدادی گنبد دیده میشود. بازار قدیمی سنندج شامل 280 حجره و 30 راسته است و بعدها تقریبا 400 حجره دیگر در کنار بازار اصلی احداث شد.

در زمان حکومت پهلوی به دلیل گسترش اراضی و خیابان سازی، بازار به 2 قسمت شمالی و جنوبی به نام سنندجی و آصف تقسیم شد. البته بر اثر همین تقسیم بندی و خیابان کشی، چندی از سراهای بازار از بین رفت. اما همچنان مورد علاقه گردشگران است و در سال 1375 شمسی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

چون این بازار سرپوشیده است، میتوانید در هرزمان از سال بازدید کنید اما به دلیل آب و هوای کوهستانی شهر سنندج پیشنهاد میشود در فصل بهار و تابستان به این شهر سفر کنید که هم از  گیاهان دارویی و خوراکی خاص سنندج که در اواخر فروردین تا اواخر بهار رشد میکنند، خرید کنید و هم از سایر مکان های تفریحی و گردشگری تاریخی و طبیعی دیدن کنید. از جمله عمارت آصف وزیری، موزه سنندج، پارک ساحلی سنندج، مجموعه تفریحی آبیدر، مسجد جامع سنندج که با فاصله تقریبا یک کیلومتری از بازار قدیمی قرار دارند.

بازار همه روزه از ساعت 8 صبح الی 17 عصر باز است فقط برخی از حجره ها در زمان اذان ظهر تا ساعت 4 عصر تعطیل میشوند.

برای دسترسی به بازار سنتی سنندج لازم است به خیابان فردوسی در مرکز شهر بروید.

در هر نقطه از شهر که باشید میتوانید به راحتی با وسایل نقلیه عمومی تا درب بازار بروید.

برای اقامت در شهر سنندج میتوانید ویلا و اقامتگاه های سنتی موجود در شهر سنندج را رزرو نمایید.

دیدگاه کاربران


پیام زاجی
پیام زاجی
یکشنبه 28 آبان 1402
تمامی اقلام و اجناس مورد نیاز در این بازار یافت می شود