اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

همدان - همدان  
سه شنبه 02 آبان 1402

یکی از آثار تاریخی در ایران که از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر همدان به شمار میرود، مجسمه شیر سنگی است.

در زمان حمله اعراب به همدان، این مجسمه به شکل قرینه در دو طرف دروازه شهر همدان قرار داشت که از این رو، دروازه را باب الاسد یعنی دروازه شیر نامیدند.

در سال 319 ه.ق بعد از تصرف همدان توسط دیلمیان، دروازه کاملا تخریب شد و چون موفق به انتقال یکی از مجسمه ها به ری نشدند، یکی از مجسمه ها را کامل تخریب کردند و پنجه های مجسمه دیگر را شکستند.

مجسمه شیر سنگی آسیب دیده بدون توجه برروی زمین افتاده بود تا اینکه توسط مهندس سیحون، در سال 1328 ه.ش در محل فعلی مجدد نصب شد.

مجسمه شیر سنگی که بیشتر از 2000 سال قدمت دارد، هم اکنون در تپه باستانی هگمتانه واقع گردیده.

در مورد سال ساخت این مجسمه اختلاف نظرات زیادی است. برخی از باستان شناسان زمان ساخت مجسمه شیرسنگی را به دوره اشکانیان نسبت میدهند و برخی به دوره های قبل تر از اشکانیان.

اما با توجه به مستندات کشف شده، از جمله حجاری روی مجسمه، نزدیک بودن آن به قلعه اشکانیان و هم چنین کشف تابوت مربوط به این دوره در نزدیکی مجسمه، احتمال میدهند که مربوط به دوره اشکانیان - سلوکیان باشد. برخی هم معتقدند که اسکندر این مجسمه را به افتخار سردار سپاهش، هفایستیون که در اکباتان جان باخت، ساخته است.

با توجه به نگاره های مورخان، مشخص است این مجسمه زمانی نگهبان شهر بوده است.

مجسمه شیرسنگی در حال حاضر در خیابان 12 متری همدان در وسط میدانی به همین نام، برروی ستونی از جنس سنگ و خاک، قرار دارد که روزانه بسیاری از گردشگران از آن دیدن میکنند.

این یادگار تاریخی، در 15 دی ماه سال 1310 در آثار ملی ایران با شماره 93 به ثبت رسیده است.

اگر به شهر همدان سفر کردید پیشنهاد میکنیم از سایر جاذبه های گردشگری این شهر از جمله طولانی ترین غار آبی، بنام غار علیصدر همدان، باغ عمارت نظری همدان، حمام قلعه در همدان، دهکده تفریحی توریستی گنجنامه، دهکده تفریحی توریستی گنجنامه، آرامگاه باباطاهر عریان، حتما بازدید کنید.

بهتر است از قبل ویلا یا اقامتگاهی را برای چند روز رزرو کنید تا فرصت کافی برای بازدید از شهر تاریخی و زیبای همدان داشته باشید.

اگر از طرفداران غذاهای سنتی و محلی هستید پیشنهاد میکنید در طی اقامتی که در شهر همدان دارید، طعم بی نظیر غذاهای محلی این شهر را امتحان کنید و با آداب و سنت های این شهر آشنا شوید.

دیدگاه کاربران


جمشید
جمشید
سه شنبه 23 آبان 1402
شیرسنگی نماد مادها ست
یکی از بهترین مکان های همدانه
اثار باستانی با این قدمت نباید بدون حفاظ باشه
تهمینه
تهمینه
سه شنبه 02 آبان 1402
همدان واقعا شهر زیباییه و آخرین باری که به همدان سفر کردیم از همه جا دیدن کردیم و واقعا خوش گذشت