اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

login image

ورود به بخش کاربری سایت ویلاجار

در صورت نداشتن نام کاربری بر روی ثبت نام کلیک نمایید

register image

جهت ثبت نام در ویلاجار لطفاً اطلاعات ذیل را وارد نمائید


در صورت داشتن نام کاربری بر روی ورود کلیک نمایید

همدان - همدان   ( روستای علیصدر )
1395 06 09 سه شنبه

غار علیصدر یکی از نادرترین غارهای آبی جهان با امکان قایقرانی و از عجایب طبیعی جهان است که در 75 کیلومتری شمال غربی شهر همدان در شهرستان کبودرآهنگ و روستای علیصدر واقع شده است. 

غار علیصدر در ارتفاعات ساری قیه به معنی صخره زرد تشکیل شده است. در این کوه 2 غار دیگر با نام های سوباشی و سرآب با فاصله 11 و 7 کیلومتری از غار علیصدر وجود دارد ولی به دلیل گسترده شدن لایه های سنگی آهک در منطقه، ارتباط بین غار علیصدر با غارهای سوباشی و سرآب امکان پذیر نیست.

درباره نام غار گفته میشود که در قدیم از اسم چوپانی به نام علی سد یا علی صد گرفته شده که با گذشت زمان به علیصدر تغییر یافته است اما دلیل اصلی این است که غار در نزدیکی روستایی به نام علیصدر قرار داشته و برای همین اسم روستا را روی غار گذاشته‌اند.

دسترسی به غار علیصدر از 3 مسیر امکان پذیر است:
- همدان، جاده لالجین به سمت بیجار که تازه احداث شده است
- تقاطع سه راهی پایگاه هوایی نوژه در جاده همدان - رزن
- از مسیر همدان - صالح آباد


تاریخ شکل گیری و پیدایش غار علیصدر

قدمت سنگ های کوه ساری قیه به دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیک 190 تا 136 میلیون سال قبل میرسد و شواهد به دست آمده از داخل غار نشان میدهد که غار علیصدر پناهگاهی برای انسان های اولیه و پناهگاهی برای روستاییان در زمان جنگ بوده است.

اهالی روستای علیصدر و سایر روستاهای اطراف در گذشته از وجود غار علیصدر مطلع بودند و به همین علت از آب موجود در غار علیصدر استفاده میکردند ولی هیچ وقت برایشان کاربری گردشگری غار علیصدر مطرح نبوده است. بالاخره در 5 مهر سال 1342 جمعی در حدود 14 نفر از اعضای هیئت کوهنوردی استان همدان توانستند با وسایل ساده از جمله چراغ دستی و تیوب لاستیک در داخل غار پیشروی کنند و غار علیصدر را مورد بازدید و بررسی قرار دهند.

کوهنوردان همدانی در سال 1352 دهانه ورودی غار را به قطر 50 سانتی متر تعریض نمودند و از سال 1354 استفاده از غار علیصدر برای عموم مردم آغاز شد.

وجود گذرهای ممتد آبی و دریاچه های بزرگ در غار علیصدر و امکان قایق سواری در داخل غار علیصدر باعث شده تا این غار آبی، پدیده ای خاص در نوع خود در ایران و جهان باشد و میتوان گفت که فقط تعداد کمی از غارهای جهان همانند غار مولیس در فرانسه و غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا دارای چنین زیبایی های جذابی هستند.

آب دریاچه غار علیصدر بی رنگ و بدون بو است و طعمی معمولی دارد. داخل غار علیصدر هیچ نوع پوشش جانوری وجود ندارد. دمای آب در غار علیصدر حدودا 12 درجه سانتی گراد و در بخش های مختلف از صفر تا 14 متر متغیر است.

آب دریاچه غار علیصدر به حدی زلال و شفاف است که با چشم غیر مسلح و با نور معمولی میتوان به راحتی تا عمق 10 متری را مشاهده کرد. آب دریاچه غار علیصدر از چشمه های زیرزمینی و ریزش مدام آب از دیوار و سقف غار تامین میشود.

آب و هوای داخل غار علیصدر در فصل تابستان خنک و در فصل زمستان، گرم و مطبوع است. هوای داخل غار سبک و به حالت سکون مطلق است و اگر یک شمع را در داخل غار روشن کنید در شعله شمع حرکتی مشاهده نمیشود.

سقف غار از کربنات کلسیم خالص و در برخی بخش های دیگر از ترکیب با عناصر دیگر پوشیده شده که ارتفاع آن در حدود 10 متر از سطح آب میباشد.

در حال حاضر 14 کیلومتر از معابر غار کشف گردیده ولی فقط 4 کیلومتر از آن به صورت نورپردازی قابل بازدید است.

 
امکانات تفریحی و رفاهی در مجموعه سیاحتی غار علیصدر

مهمانسرا
10 دستگاه ویلای چوبی 1 و 2 خوابه
16 دستگاه سوییت اقامتی
50 دستگاه چادر صحرایی
رستوران
بازارچه خرید مواد خوراکی و صنایع دستی
نمازخانه
سرویس بهداشتی
پارکینگ
وسایل بازی کودکان
فضای سبز
امکان کوهنوردی


علاوه بر غار علیصدر جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی دیگری از جمله آرامگاه بابا طاهر، مجموعه تپه عباس آباد و گنجنامه در شهر همدان وجود دارد که مورد توجه گردشگران و مسافران است.

هنگام ورود به داخل غار علیصدر شکل های طبیعی و بدون دخالت بشر که در مدت چندین هزار سال تشکیل شده‌اند را مشاهده میکنید. 

از جمله این اشکال میتوان به سنگی به صورت پنجه عقاب در قسمتی از غار علیصدر، سنگی شبیه اسم مبارک‌ الله، سوسمار، مجسمه آزادی، شیر دوسر، کبوتر، قایق وارونه، سنگ‌ به شکل خوشه انگور و سنگ‌های دیگری که شباهت زیادی به گل‌کلم دارند اشاره کرد.