اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

کرمانشاه - کرمانشاه  
دوشنبه 16 آبان 1401

یکی دیگر از شهرهای تاریخی ایران، کرمانشاه است که قدمت آن به سده چهارم میلادی میرسد. آقامحمد خان قاجار در ابتدای حکومت خود، کرمانشاه را تصرف کرد به همین خاطر از نظر اجتماعی و سیاسی مورد توجه زیادی قرار گرفت. از این رو در همان سال ها طرح شهری برای کرمانشاه به اجرا در آمد. در همان زمان ها ساخت بناهای بسیاری از جمله خانه ها، مساجد، بازار تکیه ها در کرمانشاه شروع شد و کرمانشاه کنونی شکل گرفت. در حال حاضر همین بناها از جمله مکان های دیدنی و ارزشمند کرمانشاه میباشند که یکی از آن ها حمام حاج شهباز خان است و گردشگران در سفر به این شهر از آن بازدید میکنند.

حمام حاج شهباز خان در بافت قدیمی و در میان بازار سنتی کرمانشاه بنا شده است. قدم زدن در معابر و کوچه پس کوچه ها، تماشای حجره های بازار سنتی کرمانشاه، دیدن مساجد و خانه های قدیمی بیانگر آداب و رسوم و فرهنگ غنی این شهر است که هر بیننده ای را به خود جذب میکند.

حمام حاج شهباز خان در 12 دی ماه سال 1386 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

حمام حاج شهباز خان در سال 1283 ه.ش توسط حاج شهباز خان بنا شد. ایشان فرزند منوچهرخان بیگلربیگی از درباریان قاجار بودند که علاوه بر حمام، یک مسجد هم بنام خودشان احداث کردند. همچنین طایفه حاجی زادگان از ملاک کرمانشاه بودند که قبل از حکومت داودخان در حدود 2 دانگ از کل کرمانشاه را در دست داشتند.

معماری این حمام مشابه سایر حمام های ساخته شده در دوره قاجار است و دارای رخت کن یا همان سربینه، خزینه های آب گرم و سرد و گرمخانه است. در تزیین سربینه از نقاشی های دیواری استفاده شده که بسیار چشم نوازند. سطح داخلی گنبد با آهک بری به شکل زیبا و حیرت انگیزی مقرنس کاری شده است. پوشش سقف حمام نیز با گنبد طاق چشمه میباشد.

در سال 1386 بازسازی و مرمت اساسی برروی آجر فرش بام، سردر چوبی، نقاشی های داخلی و تزیینات آهک بری این بنای تاریخی و ارزشمند انجام شد. تاسیسات برقی و مکانیکی جدیدی در داخل حمام نیز اجرا شد و رطوبت فضای بیرونی برطرف گردید. در حال حاضر از حمام حاج شهباز خان به عنوان خانه خلاقیت صنایع دستی کرمانشاه زیر نظر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه استفاده میشود.

برای بازدید از حمام حاج شهباز خان به شهر کرمانشاه سفر کنید سپس به بخش تاریکه بازار بروید.

برای اقامت در شهر کرمانشاه میتوانید از اقامتگاه های اجاره ای استفاده کنید. همچنین پیشنهاد میکنیم در کرمانشاه علاوه بر مسجد حاج شهباز خان، از طاق بستان، مسجد جامع شافعی، تکیه بیگلربیگی و دریاچه سرآب نیلوفر بازدید نمایید و سفر خوشی را برای خود و همراهانتان ثبت کنید.

دیدگاه کاربران


ایلیا
ایلیا
دوشنبه 16 آبان 1401
زمانی که مرمت میکردن رفتم واقعا زیباست