اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

کرمانشاه - کرمانشاه  
چهارشنبه 25 مهر 1397

یکی از مکان های باستانی و کهن، که شکوه تاریخ ایران را به نمایش می گذارد، طاق بستان کرمانشاه می باشد. در زمان سلطنت ساسانیان، پادشاهان برای تراشیدن تندیس های خود فضای تخت جمشید و پیرامون آن را برگزیده بودند. از دوره اردشیر دوم به بعد، طاق بستان به دلیل سرسبزی، پرآبی و قرارگیری در جاده ابریشم، مورد توجه پادشاهان قرار گرفت و جایگزین تخت جمشید و مناطق دیگر شد.

این مکان تاریخی، در مجاورت چشمه ای در شمال غربی شهر کرمانشاه واقع شده است. دو ایوان سنگی کوچک و بزرگ در دامنه کوه وجود دارد که به تمثیلی از اردشیر دوم مزین می باشند. این مکان زیبا و با شکوه، هنر دوره ساسانیان را نمایان می کند.

مورخان، نام های گوناگونی را به این مکان نسبت داده اند، که از آنها می توانیم به شبدیز، قصرشیرین و طاق وسطام اشاره کنیم. مردمان کرمانشاه، این مکان را طاق وسان و یا طاق بسان می نامند. در گویش محلی، سان به معنی سنگ است، به عبارت دیگر طاق وسان به طاقی گفته می شود که در سنگ کنده شده باشد.

مهمترین بخش طاق بستان، ایوان بزرگ آن می باشد. این ایوان فضایی مستطیل شکل دارد و ارتفاع آن 9 متر، عمق آن 6.5 متر و پهنای آن 7.5 متر می باشد. در هر دو طرف این ایوان، جِرزی چهارگوش وجود دارد که روی آن، طاقی با قوس نعل اسبی (کمی عقب تر از جرزها) قرار گرفته است. شکل طاق در بخش جلویی به صورت نیم دایره و در انتها یا داخل، بیضی می باشد. علت این تفاوت شکل، تغییر ارتفاع در قسمت جلو و انتهای طاق می باشد. در انتهای ایوان، 7 جان پناه چهار پله ای و یک سکو به چشم می‌خورد. در دو طرف انتهایی ایوان بزرگ و بر روی این سکو، دو نیم ستون بدون پایه با ارتفاع 4 متر و قطر 32 سانتی متری قرار گرفته اند که سر ستون ها، به ستون های بیزانسی شباهت دارند.

نظریه های گوناگونی درباره تاریخ ساخت ایوان بزرگ و قدمت آن وجود دارد. در بین اکثر ایران شناسان، نظریه هرتسفلد بیشتر مورد قبول است. وی ساخت این ایوان را متعلق به زمان خسرو دوم (628 ـ 590 میلادی) می داند. نقش های این ایوان، می تواند در شناخت و بررسی پوشاک و زیورآلات ساسانیان، به ما یاری برساند.

دیواره های داخلی ایوان بزرگ، به بهترین نحو تزئین شده اند و تاکنون این آثار به جا مانده اند. بر روی جرزهای ورودی این ایوان، درختی مشاهده خواهد شد و قوس آن، توسط دو ردیف نقش های گیاهی تزئین شده است. در بخش لچکی، الهه بالداری حجاری شده است که در یک دستش حلقه روبان دار و در دست دیگرش جامی پر از مروارید وجود دارد. دیوار انتهای ایوان، دارای دو بخش می باشد. بخش بالایی، تاج گذاری پادشاه ساسانی را نمایان می کند که جزئیات صورت شاه دچار آسیب هایی شده است. بخش پایینی، سوارکاری نیزه به دست را نشان می دهد که بعضی از مورخان اسلامی معتقدند این شخص خسرو پرویز می باشد که بر اسب خود شبدیز، سوار است. در قسمت دیواره های جانبی ایوان بزرگ، صحنه های شکار شاه به چشم می خورند. در بخش فوقانی دیوار سمت چپ ایوان بزرگ، تصویری از محمدعلی میرزا شاه و کتیبه ای به خط نستعلیق خواهید دید.

ایوان کوچک، طاق مستطیل شکلی می باشد که ارتفاع آن 5 متر، پهنای آن 6 متر و عمق آن 3.5 متر است. دو جرز چهار گوش، در هر دو سمت ورودی ایوان کوچک وجود دارد. در بالای دو جرز، طاقی با قوس نیم دایره (حدودا 10 سانتی متر عقب تر) مشاهده می شود. دیوار انتهایی این ایوان، به دو قسمت تقسیم شده است. قسمت فوقانی، با عمق 30 سانتی متر و ارتفاع 3 متر، پیکره شاهپور سوم و شاهپور دوم را نشان می دهد، هم چنین کتیبه هایی به زبان فارسی میانه و به خط پهلوی مشاهده می شوند. این کتیبه ها، هویت پادشاهان را برای ما مشخص می کنند. کتیبه شاپور سوم 13 سطر و کتیبه شاپور دوم 9 سطر می باشد. در طرف راست ایوان کوچک، صحنه تاج ستانی اردشیر دوم مشاهده خواهد شد.

امام قلی میرزا عمادالدوله، در دوره قاجار، در پیرامون طاق بستان، عمارتی بنا کرد و نام مسعودیه را بر آن نهاد. تا سال 1342 هجری شمسی، این عمارت در محوطه طاق بستان وجود داشت ولی به دلیل حفظ آثار باستانی و آزاد سازی چشمه آناهیتا، تخریب گشت.

در بخش پایینی طاق ها، آبی زلال جریان دارد و منظره باشکوهی را به محوطه بخشیده است. سراب طاق بستان، هزاران سال است که در شمال شهر کرمانشاه و در مجاورت طاق بستان جاری می باشد. این سراب هزاران هکتار از زمین های کشاورزی این منطقه را سیراب می کند، هم چنین آب مورد نیاز اهالی روستای طاق بستان نیز به وسیله این سراب تامین می شود.

جهت دسترسی به این مکان تاریخی، به شهر کرمانشاه رفته و سپس به سمت شمال غربی شهر پیش بروید و در نهایت خود را به بلوار طاق بستان برسانید. از ساعت 8 الی 20 امکان بازدید از طاق بستان وجود دارد.

دیدگاه کاربران


ناهید
ناهید
چهارشنبه 22 دی 1400
صحنه های باشکوه تاریخ مثل تاج گذاری خسروپرویز، تاج گذاری اردشیر دوم و شاپور دوم و سوم و همین طور مراسم سوارکاری و شکار در دیوار های طاق بستان حک شده
فرزاد
فرزاد
شنبه 01 آبان 1400
پادشاهان ساسانی در اون دوران فهمیده بودند چجوری میراث خودشون و برای ایندگان به جا بزارن
javadhemati
javadhemati
دوشنبه 25 مرداد 1400
طاق‌بستان از چندین رخداد تاریخی رونمایی می‌کند که می‌توان به تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج‌گذاری خسروپرویز، تاج‌گذاری شاهپور دوم، تاج‌گذاری شاهپور سوم و تعدادی کتبیه‌ سنگی که به خط پهلوی کتیبه‌ای منقوش است اشاره کرد.
aaaaab_1111
aaaaab_1111
سه شنبه 08 تیر 1400
قشنگترین وبرجسته ترین کتیبه تراشی کل تاریخ بشریت طاق بستان است که متاسفانه به حال خود رها شده و کسی بهش رسیدگی نمیکنه.
najva_nazar
najva_nazar
دوشنبه 27 اردیبهشت 1400
طاق بستان فوق العاده است.😍👏 ما چند سال پیش رفتیم شاید 10 سال قبل ورودی خیلی زیادی از گردشگرها میگرفتند.
green_combodon
green_combodon
پنج شنبه 26 فروردین 1400
اگر به کرمانشاه سفر کردید به نظرم اینجا بهترین جا برای گشت و گذار و تفریح هست طاق بستان در کنار دریاچه بسیار زیبا و دیدنی است😍😍😍
homiera
homiera
سه شنبه 28 بهمن 1399
پر صلابت و بسیار زیبا❤️❤️❤️❤️ در ایام قدیم این منطقه با آب و هوای دلپذیرش و طبیعتی که داشته، برای تفریح و شکار شاهان ساسانی مورد استفاده بوده است.
yoness3380
yoness3380
دوشنبه 29 دی 1399
نام این بنا در زبان لکی از تاک و سان یعنی طاقی با سنگ تشکیل شده و طاقبستان اشتباه تلفظ میشه.
babak
babak
یکشنبه 23 آذر 1399
طاق ‌بستان یا به زبان کردی طاق وه سان مجموعه ‌ای است شامل سنگ نوشته‌ های زمان ساسانی که در محله ای به همین نام قرار گرفته است. صحنه تاریخی تاج‌ گذاری خسرو پرویز و تاج‌ گذاری اردشیر دوم و چند سنگ نوشته به خط پهلوی در آن حک شده‌ و وجود چشمه و کوه و مناظر زیبای اطراف این منطقه رو به مکانی زیبا و توریستی مبدل ساخته است.
sardasht
sardasht
شنبه 10 خرداد 1399
بسیار زیباست 👌 از نزدیک زیباییش صد چندانه. از دوران ساسانی به جا مونده.