اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

کرمانشاه - کرمانشاه  
پنج شنبه 24 آبان 1397

استان کرمانشاه، دارای جاذبه های زیبا و متعددی می باشد. یکی از این جاذبه های طبیعی، دریاچه سرآب نیلوفر می باشد که به علت دارا بودن از ویژگی های خاص، به تفرجگاهی برای گردشگران و مسافران داخلی و خارجی تبدیل شده است. واژه سرآب، به معنی مکانی پر آب و خوش آب و هوا می باشد. لازم به ذکر است که این واژه با واژه سراب متفاوت می باشد. سراب به تصور آب و آبادانی در منطقه های بیابانی می گویند.

دریاچه سرآب نیلوفر با مساحتی در حدود 1331 هکتار، در ارتفاع 25 متری از سطح دریا قرار گرفته است. عمق آب دریاچه در نقاط گوناگون، متفاوت است و در نقاط پر عمق، به 32 متر نیز خواهد رسید.

این دریاچه، در اسفندماه سال 1387 ه.ش، توسط سازمان میراث فرهنگی کشور، به عنوان پنجاه و پنجمین اثر ملی، در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید.

وجود دریاچه سرآب نیلوفر، سبب ایجاد آب و هوای مناسب و مطلوب برای این منطقه شده است. از آب این دریاچه، جهت آبیاری زمین های کشاورزی پیرامون آن استفاده می شود.

یکی از ویژگی منحصر به فرد دریاچه مذکور، وجود گل های نیلوفر آبی در آن می باشد. این گل ها، در دو فصل بهار و تابستان، برگ های خود را بر روی سطح آب می گسترانند و با گلبرگ های سفید - صورتی خود، جلوه ای خاص به دریاچه می بخشند. زلالی و شفافیت آب دریاچه سبب می شود تا ساقه های گل های نیلوفر را نیز بتوانید در داخل آب مشاهده نمایید. در صورتی که به حرفه عکاسی علاقمند هستید، این دریاچه زیبا با گل های نیلوفرش می تواند سوژه مناسبی برای شما باشد.

قایق هایی در دریاچه گذاشته شده تا مسافران و گردشگران بتوانند از آنها بهره ببرند. با سوار شدن بر این قایق ها، زیبایی های این دریاچه را می توانید از نزدیک مشاهده و لمس نمایید.

چشمه های جوشانی در بستر دریاچه سرآب نیلوفر وجود دارند که آب دریاچه را تامین خواهند کرد. روایت های گوناگونی درباره وجود غارهای پر عمق در اعماق این دریاچه نقل شده است. بعضی ها بر این باورند که گنجینه ای از خسرو پرویز، پادشاه ساسانی در بستر این دریاچه وجود دارد.

استان کرمانشاه، به علت دارا بودن از موقعیت جغرافیایی خاص، در بیشتر مواقع، آب و هوایی مطلوب دارد. دریاچه سرآب نیلوفر، زیستگاه بسیاری از موجودات دریایی مانند ماهی سونگ طلایی می باشد. در فصل های بهار و تابستان، پرندگان مهاجر نیز در این منطقه مشاهده خواهند شد.

در سال 1390 هجری شمسی، سطح آب دریاچه به علت برداشت های بی رویه از آب های زیر زمینی و همچنین خشکسالی، کاهش پیدا کرد و در نهایت به صورت کامل خشک گردید. در چند سال اخیر، به علت بارش های متعدد، این دریاچه مجددا احیا گشته است و اکنون پذیرای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود.

در سال 1395 هجری شمسی، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی، تعدادی بوته نیلوفر آبی در بستر دریاچه کاشت که این امر سبب می شود که گل های زیبای سرآب نیلوفر احیا گردد.

دریاچه سرآب نیلوفر، در 20 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه، در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه کماجار واقع شده است. دسترسی به این دریاچه از طریق بلوار دولت آباد کرمانشاه امکان پذیر می باشد.

دیدگاه کاربران


حامد
حامد
سه شنبه 21 دی 1400
دریاچه در ابتدای منطقه سنجابی و پایین کوه کماجار قرار داره، عمق دریاچه یکسان نیست و قسمت هایی پر عمق و کم عمق میشه
Mehdi Mizanian
Mehdi Mizanian
دوشنبه 25 مرداد 1400
سراب نیلوفر یک دریاچه طبیعی است که از چند چشمه سرچشمه میگیرد و اگر بارندگی خوبی داشته باشیم کل سال پر آب است و اطراف دریاچه امکانات رفاهی خوبی دارد ماهی گیری در آن ممنوع است و در فصل تابستان و بهار میشه داخل آن شنا کرد و قایق های پدالی هم کنار دریاچه است که میشه اجاره کرد.
---mohammad---
---mohammad---
سه شنبه 08 تیر 1400
جای خیلی قشنگی است و ارتفاع دریاچه بنا بر فصل ها در حال تغییر است.
eamdr
eamdr
یکشنبه 26 اردیبهشت 1400
فاصله دریاچه سرآب نیلوفر تا شهر کرمانشاه حدود 20 کیلومتر میشه. این دریاچه در دامنه کوه کماجار قرار داره.
dr.karimi.a
dr.karimi.a
چهارشنبه 25 فروردین 1400
خیلی باصفاست من که دوست داشتم. کرمانشاه چندین سراب و چندین مرداب زیبا داره از محلی ها سوال کنید. 😍
hasan
hasan
سه شنبه 28 بهمن 1399
من به همراه دوستم به دریاچه سراب نیلوفر رفتیم و شنا کردیم و بعدش هم رفتیم شکار. خیلی خوش گذشت.
marine
marine
دوشنبه 29 دی 1399
سنگ نگاره ای به نام لوتوس در تخت جمشید اهمیت و مقدس بودن گل نیلوفر را در بین ایرانیان باستان حکایت میکند. این سراب هم مانند سراب های متعدد کرمانشاه بسیار زیباست.
ardala12333
ardala12333
شنبه 22 آذر 1399
من قبل ترها ساعت 6 صبح جمعه ها اینجا میامدم دیدن این همه زیبایی حسی فوق العاده به انسان میده. گل های نیلوفر یا سوسن شرقی از زمانهای قدیم بین ایرانی ها مقدس شمرده شده و از اهمیت خاصی برخوردار هست.
javadfatemi1732018
javadfatemi1732018
پنج شنبه 08 خرداد 1399
از طریق بلوار دولت آباد کرمانشاه میشه به این مکان زیبا رفت و رقص نیلوفرها رو مشاهده کرد.