اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

مازندران - بابل  
یکشنبه 15 آبان 1401

بابل یکی از شهرهای قدیمی در استان مازندران است که از دیرباز مورد توجه شاهان و حکومتیان بوده است. در زمان صفوی، بابل یک روستا بنام بارفروش بوده است که بعدها ساختار آن به شهر تغییر کرد.

در زمان حکومت صفوی، دریاچه ای در جنوب بارفروش قرار داشت که آب آن از رود آقارود در بابلرود تامین میشد. در وسط دریاچه جزیره ای قرار داشت که شاه عباس اول آن را در اختیار گرفت و آن را باغ شاه نامید.

به دستور شاه عباس اول ساختمان های با شکوهی در این منطقه ساخته شد تا محلی برای تفریح وی و دولتخانه بارفروش ده باشد. جزیره با درختان نارنج پوشیده شده بود و مرغزار و نخجیرگاه با شکوهی در آن قرار داشت، سطح دریاچه نیز پر از گل های نیلوفر بود که محل زندگی انواع پرندگان مخصوصا مرغابی بود. این جزیره دلگشا معروف به باغ ارم  با یک پل به شهر وصل میشد. نام باغ ارم از زمان فتحعلیشاه به این جزیره خوانده شد.

بعد از شاه عباس اول صفوی، سایر شاهان قاجار به این جزیره زیبا می آمدند و چند روزی به تفریح میپرداختند. علاوه بر اینکه جزیره محلی برای شکار و تفریح شاهان بود، نقطه امنی برای مقر حکومتی روستای بارفروش به شمار میرفت. در اواخر دوره حکومت زندیه کاخ شاه عباس اول مخروب شد، سپس آقا محمدخان کاخ دیگری را در همان باغ ساخت، فتحعلیشاه نیز این عمارات را بازسازی کرد اما مدت زیادی نگذشت که آب دریاچه به تدریج به باتلاق تبدیل شد و قسمت شرق جزیره همسطح خشکی و زمین شد.

در سال 1310 در زمان حکومت پهلوی، به دستور رضاشاه، سایر قسمت های دریاچه خشک و هموار شد تا با شهربابل ادغام گردد. سپس در وسط همین منطقه که جزیره و باغ ارم سابق بود، کاخ دو طبقه بسیار زیبا با تالارهای متعدد بنا کرد و آن را با زیباترین گچبری ها تزیین نمود. این کاخ که محل تفریح شاپور بود، در سال 1362 به دانشگاه علوم پزشکی تغییر کاربری داد. و در سال 1396 به موزه تبدیل شد.

در نزدیکی کاخ سلطنتی بابل، مکان های دیدنی دیگری از جمله: پل محمدحسن خان، موزه بابل، بازار محلی بابل، مسجد جامع بابل قرار دارند که میتوانید از آنها نیز بازدید نمایید. برای گذراندن شب در بابل میتوانید ویلاهای اجاره ای در شهر و اطراف آن را برای اقامت انتخاب کنید.

کاخ شاپور بابل در تاریخ 8 دی 1353 شمسی در آثار ملی ایران با شماره 1528 به ثبت رسید.

برای بازدید از کاخ شاهپور، به میدان انتفاضه در جنوب بابل بروید.

دیدگاه کاربران


طاهره
طاهره
یکشنبه 15 آبان 1401
سال 94 به کمک شهرداری بابل، محوطه بیرونی نورپردازی شد و شب ها نمای خیلی قشنگی داره